Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Silverstone Classic láká na další ročník. Který motorový orchestr zní nejlépe?

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 12. 5. 2017 • 17:22
Slavná veteránská akce Silverstone Classics proběhne letos až na konci července. Nicméně pořadatelé lákají na letošní ročník povedeným promo videem.

video

Jak zní závodní čtyř-, šesti-, osmi- a dvanáctiválec a k tomu čtyřválcový jednostopý dvoutakt? Pochopitelně všechny závodní a dnes již vlastně historické? Každý jinak, ale nádherně, jak dokazuje promo video na letošní ročník Silverstone Classic. Organizátoři vybrali čtyři auta a jednu motorku a chtějí ukončit věčné diskuse o tom, který doslova a do písmene hraje nejlepší symfonii.

Čtyřválce zastupuje jediný jednostopý stroj, Yamaha YZR 500 ročníku 1992 s V4 o 160 koních, na které sedí sám „Fast Freddie“ Spencer. Dokonce ji vodil i po okruhu. Tenhle Američan byl předposledním jezdcem, který získal dva tituly mistra světa ve dvou kubaturách během jediné sezóny. I když s hondou... Půllitrové dvoutakty si obecně libovaly ve vysokých tónech.

Pod kapotou 52 let starého Mini Cooperu S najdeme čtyřválec řadový. Zajímavé je, že laděná třináctistovka dává 128 koní v 8200 otáčkách, přitom se v základu jedná o původní jednotku, žádnou modernu! Řadový šestiválec Bristol v zeleném jednomístném Cooperu F2 nemá ani dva lity, šlo přece o dále vyvíjený předválečný motor BMW. Nicméně i z něj se podařilo dostat už v roce 1953 155 koní.

Úplně jiná káva je pětilitrový vidlicový osmiválec Chevrolet v zádi otevřené Loly T70 druhé série s 530 koňmi. Sedával v ní dokonce John Surtees, jediný mistr světa na dvou i čtyřech kolech, který nedávno zemřel. Má barvy jeho týmu. 700 koní je schopen vyvinout sedmilitrový vidlicový dvanáctiválec v Jaguaru XJR-12, ovšem na rozdíl od hlubokého bručení amerického srdce spíše ječí. Sportovní prototyp legendární skupiny C je samozřejmě zajímavý i tak...

Vtip je v tom, že fanoušci a nadšenci na facebookových stránkách Silverstone Classic mohou zvolit vítěze klání, které bylo nazváno „Sound Off“. Video moderuje Tiff Needell, bývalý závodník (nahlédl i do formule 1) a novinář, netřeba jej nijak složitě představovat.

Silverstone Classic letos proběhne konkrétně ve dnech 28.-30. července 2017, ceny vstupenek mimochodem začínají na 43 librách (1354 Kč). Zmíněné stroje určitě na slavném letišti, pardon, okruhu budou k vidění v akci, stejně jako stovky jiných. A tohle video si nepouštějte v práci, pokud zrovna nejste motorističtí novináři, mohli byste klidně přijít o místo...

Video:YouTube/Silverstone Classic

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud