Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Smutný pohled na dva koncepty Nissanu ze začátku tisíciletí. Skončily na vrakovišti

Jan Zajíc Jan Zajíc 11. 4. 2022 • 22:49
30
2
Zobrazit náhledy (30)
Nissan Quest Concept Nissan Quest Concept Nissan Quest Concept Nissan Quest Concept Nissan Quest Concept Nissan Quest Concept Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel Nissan Bevel

Zdaleka ne všechny koncepty a designové studie končí v muzeích, trezorech automobilek nebo v soukromých sbírkách. Některé, jako tyto koncepty od Nissanu, prostě skončí na vrakovišti.

Koncepty a designové studie zpravidla předznamenávají budoucí produkční vůz nebo ukazují nová technická či stylistická řešení. Jejich hlavním účelem je přitáhnout zájem. Co se s nimi ale stane v okamžiku, kdy se jimi slibovaná budoucnost stane přítomností? Některé si nechají automobilky, jiné putují do muzeí, občas se jich ujmou nadšení sběratelé. Ne všechny koncepty a studie však mohou zůstat mezi námi jako upomínka na kus automobilové historie. Nezřídka končí neslavně, například na vrakovišti.

Podobný osud potkal také dva koncepční vozy Nissanu. Jedním z nich je koncept Quest, který se světu představil v lednu 2002 na autosalonu v Detroitu. Jeho účelem bylo představit nové pojetí velkoprostorového MPV. V Nissanu si totiž všimli, že řada zákazníků dává kvůli přitažlivějšímu vzhledu přednost SUV před MPV, a to i přesto, že by jejich potřebám lépe vyhovovalo právě MPV. Automobilka proto chtěla ukázat, že velkoprostorové vozy nemusí mít pouze funkční, i když nudný design, ale mohou mít i dávku stylu. Produkční podoba konceptu vstoupila do výroby v roce 2003 jako třetí generace modelu Quest.

Video se připravuje ...

Druhým konceptem na fotkách je Nissan Bevel, který se také představil na lednovém detroitském autosalonu, avšak v roce 2007. Jednalo se o studii vozu zaměřeného především na kutily, jakožto alternativa k Američany oblíbeným pick-upům. Sympatický vzhled s asymetrickým řešením řady prvků, jako například bočních dveří nebo čelní masky, byl doplněn chytře provedeným a variabilním interiérem. Přesto se Bevel produkční verze nikdy nedočkal.

Oba koncepty byly ve své době odhaleny na stejném místě a nyní také na společném místě skončily. Na Nissany Quest a Bevel, stojící bok po boku na autovrakovišti, je smutný pohled. Fotky tak slouží jako připomínka toho, že ne všechny koncepty a studie mají zajištěno důstojné stáří. Dáno to může být například finančními či právními důvody. Rozumíme tomu, ale je to škoda.

Související články

Témata
Avatar - lamal
12. 4. 2022 13:21
Bevel
sa mi lubil, velmi zaujimava predstava na vsestranne auto postavene na velmi muskulatornom podoryse.
11. 4. 2022 19:42
Concepty Nissanu
Teno popisok pri niektorých fotkách vyzerá fakt že profesionálne...
Články odjinud