Továrna Škody v Číně se zavírá. Značka zaspala dobu a prodeje rychle padají
V roce 2007, s velkou slávou, začala Škodovka poprvé montovat vozy v Číně. Následovaly úspěšné roky, kterým je ale dávno konec. Dnes je Škodovka na chvostu žebříčků a dokonce došlo na uzavření jedné z továren.
Škoda byla na čínském trhu aktivní už od 30. let minulého století; vozy se tam z Československa posílaly za komunistické éry a v 90. letech byly Škodovky jedny z nejpopulárnějších importovaných aut. Zásadní úspěch se dostavil po zahájení lokální výroby v roce 2007, kdy se Škoda stala jednou ze značek společného podniku SAIC-Volkswagen.
Jenže úspěchu je dávno konec a v posledních pár letech na čínském trhu Škodovka trpí. Loni se tam prodalo jen 36.000 aut, což je méně než v Česku (84.000 ks). Jde o sesun o 26,3 % proti roku předchozímu, kdy se v Číně prodalo 48.800 aut. V roce 2017 tam přitom Škoda prodala přes 334.000 vozů, už v tom následujícím se ale začaly prodeje propadat. Za první půl rok letošního roku se v Číně prodalo 7.297 kusů, čímž se zařadila na 74. místo žebříčku.
Škoda se stala jednou z hlavních obětí změny zákaznických preferencí, kdy se místní začali více zajímat o moderní, elektrifikované vozy domácích značek. V tomto ohledu Škodovka zaspala a dodnes nenabízí na tamním trhu jediné elektrifikované vozidlo. Nepomohlo jí ani uvedení značky Jetta, která spadá pod společný podnik FAW-Volkswagen. Jetta totiž nabídla velmi podobné vozy jako Škoda, avšak levněji. Jméno Jetta je navíc v Číně velmi silné, patří totiž modelu, který se spolu se Santanou stal jedním z nejčastějších vozů v zemi.
Situaci Škody, ale také ne zrovna optimální vývoj pro Volkswagen, podtrhuje nová zpráva z Číny. Rozhodlo se totiž o zavření továrny SAIC-Volkswagen ve městě Nanjing, kde vznikaly Škody Superb a Kamiq. Produkce zatím v továrně probíhá, ukončena bude postupně v druhé polovině roku.
Továrna byla otevřena v roce 2008 a měla roční kapacitu 360.000 vozů. Kromě Škodovek se zde vyrábí také Volkswageny Passat, které přesídlí do nedaleké továrny ve městě Yizheng. Jestli se to týká také modelů Škody, zdroje nepíšou, není to však pravděpodobné. Továrna v Nanjingu bude prý po ukončení výroby navrácena městu.
Pro Volkswagen to neznamená konec, naopak byla spolupráce se SAIC nedávno prodloužena až do roku 2040. Továrna v Yizhengu bude modernizována a upravena pro produkci elektromobilů. Těch Volkswagen plánuje na blízkou budoucnost spoustu a využije při tom techniku lokálních partnerů.
Společný podnik se SAIC oznámil novou strategii už loni, počítá se mimo jiné s využitím techniky čínských značek SAIC a 18 nových modelů do roku 2030, z čehož 15 jich bude pouze pro Čínu. Nemá jít pouze o elektromobily, ale také hybridy a vozy se spalovacím prodlužovačem dojezdu. Právě ten se poprvé ukázal na autosalonu v Šanghaji letos na jaře, v modelu Volkswagen ID. Era, vytvořeném ve společném podniku se SAIC.

Zdroj: Euronews, zdroj foto: Škoda, zdroj videa: Škoda