Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Spolková rada schválila novelu zákona o Volkswagenu, Evropské komisi navzdory

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 28. 11. 2008 • 05:04
10
Německo nyní schvaluje zákon v pozměněné podobě poté, co jej k novelizaci donutila Evropská unie.

Horní komora německého parlamentu, Spolková rada, dnes schválila novelizaci takzvaného zákona o Volkswagenu. Ten navzdory odporu Evropské komise nadále zaručuje blokační menšinu při strategických rozhodnutích spolkové zemi Dolní Sasko, která vlastní těsně přes 20 procent akcií společnosti. Zástupci spolkových zemí schválili zákon den poté, co Evropská komise dala Německu dvouměsíční ultimátum na další úpravu zákona s varováním, že jinak skončí znovu u Evropského soudního dvora.

Německo nyní schvaluje zákon v pozměněné podobě poté, co jej k novelizaci donutila Evropská unie. Evropský soudní dvůr totiž už loni v říjnu dospěl k závěru, že zákon brání volnému pohybu kapitálu, a porušuje tak pravidla Evropské unie. Soud klíčová ustanovení téměř 50 let starého původního zákona zrušil, neboť prý byly v rozporu s právem EU.

Norma chrání automobilku z dolnosaského Wolfsburgu, mimo jiné majitele české Škody Auto, před převzetím od 60. let minulého století. Některá sporná ustanovení sice německá vláda z návrhu nového zákona vyškrtla, ale právo veta Dolnímu Sasku při strategických rozhodnutích nadále zaručuje, neboť některá rozhodnutí valných hromad mají být uzavírána většinou přesahující 80 procent hlasů.

Německý parlament schválením novely nasadil konfrontační kurz vůči Evropské komisi, která chce Německo znovu zažalovat, neboť nová verze nezohlednila všechny požadavky Bruselu. Spolkový sněm, dolní komora německého parlamentu, zákon drtivou většinou schválil v polovině listopadu. Nyní už zbývá pouze podpis prezidenta.

Dolní Sasko je druhým největším akcionářem v automobilce se sídlem ve Wolfsburgu. Hlavním vlastníkem největšího výrobce automobilů v Evropě je dnes už výrobce sportovních vozů Porsche, jenž chce postupně ve VW získat více než padesátiprocentní podíl.

Také samotná automobilka Porsche se už kvůli ochrannému zákonu soudila. Chtěla, aby byl přijat její návrh na odstranění dvacetiprocentní blokační menšiny, s nímž stuttgartská firma neuspěla na dubnové valné hromadě VW. Hannoverský soud se však ve čtvrtek postavil za stanovy Volkswagenu.

Za stanovisko EU a požadavky Porsche se dnes v horní komoře parlamentu postavil premiér Bádenska-Württemberska Günther Oettinger. "Je nepochopitelné, že spolková vláda u tohoto tématu vyhledává zásadní konfrontaci s Evropskou komisí," prohlásil Oettinger. Zdůraznil také, že není oprávněné, aby VW požíval výjimky z německého akciového práva. Sídlo Porsche se nachází na území Bádenska-Württemberska.

Ve Spolkové radě zákon naopak hájil zemský premiér Dolního Saska Christian Wulff, jenž prohlásil, že ustanovení v zákonu jsou "bez výhrad slučitelné s právem EU". Wulff ostře kritizoval, že komise se rozhodla pokračovat v tažení proti zákonu ještě předtím, než v Německu vstoupil v platnost. Berlín si přitom podle něj může být svou právní pozicí ve sporu s EU jistý.

Související články

Témata
1. 12. 2008 00:12
Re: Německá vláda má
Porsche dobře vědělo do čeho de. Kromě toho, na VW v posledních letech určitě naprodělávali. ;-)
29. 11. 2008 14:32
Re: Německá vláda má
ponechat si vliv = nechat si 20% akcií
rozhodovat bolševicky a okrádat skutečné vlastníky = nechat si 20% akcií a rozhodovat silou 50,0..1% akcií.
Avatar - T613
29. 11. 2008 12:43
Re: Německá vláda má
přesně tak! hlavně nám nikdo nesmí vzít naše poctivě schované korýtka! >:-[]
29. 11. 2008 12:38
Německá vláda má
naštěstí ještě dostatek rozumu a ponechási si vliv v takhle klíčovém průmyslovém gigantu. Navzdory všem ekonomickým romantikům. ;-)
Avatar - DBS
29. 11. 2008 10:42
Re: EU
Celou dobu to žádné EU nevadilo a najednou se do toho montuje.No mě je to v podstatě jedno,pokud to nijak neovlivní škodovku tak ať se s VW děje co chce.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud