Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Studenti z Německa stanovili nový rekord v akceleraci elektromobilu

Ondřej Mára Ondřej Mára 11. 10. 2022 • 21:58
17
36
Zobrazit náhledy (17)
GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart GreenTeam Uni Stuttgart

Z nuly na stovku za 1,416 sekundy? Skutečně to jde, ovšem nikoliv s produkčním elektromobilem.

Elektromobily nám svou schopností akcelerovat z 0 na 100 km/h během pár vteřin pravidelně vyrážejí dech – někdy i doslova. Skutečným rekordmanem v této disciplíně se však stala karbonová formule postavená týmem studentů z německé univerzity ve Stuttgartu, která zlomila rekord zapsaný v Guinnessově knize rekordů.

Formule, pod jejíž stavbou je podepsán GreenTeam z univerzity ve Stuttgartu, je prakticky celá postavená z karbonu, čímž se podařilo udržet hmotnost pod hranicí 145 kilogramů. Na všechna kola přitom putuje kombinovaný výkon 180 kW, díky čemuž vůz dosahuje zrychlení s přetížením 2,5 G. Pro srovnání, jezdci F1 čelí při akceleraci zrychlení zhruba 2 G.

Zrychlení je tak brutální, že dokázalo vystřelit malou formuli z 0 na 100 km/h v čase 1,416 sekundy. GreenTeam tak překonal rekord švýcarského týmu AMZ Racing. Jejich elektromobil totiž zrychlil z 0 na 100 km/h v čase 1,513 sekundy.

Video se připravuje ...

První pokus o stanovení rekordu měl proběhnout již začátkem září na dráze v areálu Bosch Research Campus v Renningenu, kvůli technické závadě však došlo k posunutí termínu na 6. října. Na druhý pokus už všechno klaplo a oficiální stanovení rekordu už potvrdila i organizace Guinnessovy světové rekordy.

GreenTeam zaznamenal stanovení rekordu i na videu, kde jsou vidět detaily formule i příprav. Samotné stanovení rekordu je pak extrémně krátké – vše bylo hotovo během 1,416 sekundy. Dosáhnout takové rychlosti za tak krátkou dobu přitom muselo dát řidiči vcelku zabrat. Členové týmu i univerzita však sdílí velké nadšení.

Doporučujeme

Témata
15. 10. 2022 17:11
Re: No jaksi trochu mimo
Na čo sa predstavuješ? A ešte toľkými menami. Netreba, si všeobecne známy. Radíš sa dobre. ;-)
Avatar - .StenLi.
15. 10. 2022 10:40
Re: No jaksi trochu mimo
Takze teraz ides zo seba robit hlupaka (takto vyzera konstatovanie smutnej reality) a robit zo seba doktora ktory je schopny diagnostikovat retardaciu? Ubohe.. nevzdelany, neschopny diskutovat a este trapny hlupak, radim sa ta medzi hlupych trollov co tu zasieraju diskusie, nech s tebou nestracam cas.
15. 10. 2022 00:09
Re: No jaksi trochu mimo
To neboli nadávky. Len konštatovanie smutnej reality. Argumentovať tvojim múdrostiam? Škoda času a energie.
Avatar - .StenLi.
14. 10. 2022 17:36
Re: No jaksi trochu mimo
Niekto ti to musel povedat, mozes na tom zapracovat a nabuduce reagovat nejakym skutocnym argumentom, ak ho budes mat. Alebo ta fakt bavi nadavat cudzim ludom?
14. 10. 2022 15:26
Re: No jaksi trochu mimo
Tak prečo na mňa reaguješ, pán najmúdrejší?