Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra 815 se připravuje na expedici Tatra kolem světa 2

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 24. 4. 2019 • 06:34
4
11

Společnost Tatra Trucks podpoří projekt, který svým jménem i pojetím odkazuje na slavnou expedici s vozem Tatra 815 GTC z druhé poloviny osmdesátých let dvacátého století.  

Tatra kolem světa odstartovala 18. března 1987 z pražského Staroměstského náměstí a speciálně upravený nákladní vůz ujel během tří let na 200.000 kilometrů po cestách i necestách pěti kontinentů a navštívil 67 zemí. Do Prahy se výprava vrátila v květnu 1990 po třech letech, jednom měsíci a patnácti dnech.

 

Tatra kolem světa 2 má podle současných plánů v letech 2020 až 2022 absolvovat přibližně 270.000 kilometrů a postupně se jí může zúčastnit až 600 lidí. Tatra 815, která bude k expedici použita, má mít totiž vyhrazená místa pro zájemce, kteří se budou moci postupně k expedici přidávat na různé části cesty.

 

Stálou posádku vozu má během expedice vedle řidiče tvořit i profesionální kameraman, průvodce a jeden až dva členové týmu, kteří zajistí realizaci vedlejších projektů naplánovaných během cesty. Součástí týmu bude také kontaktní a koordinační osoba v Česku, která zajistí i marketingové a PR aktivity nebo další servis.

 

 

 

Tatra kolem světa 2 je projekt, za jehož zrodem a realizací stojí Petr Holeček a Marek Havlíček a spolek CzechOverland, z. s. Organizátoři této expedice na její podporu spustili také kampaň na crowdfundingovém portálu Hithit, kde je možné její uskutečnění podpořit.

 

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks podpoří výpravu nejen mediálně nebo marketingově, ale zprostředkuje jejím organizátorům i kontakty se svými partnery a dodavateli.

 

„Naše společnost je hrdá na svou historii a první expedice Tatra kolem světa je její součástí. Jsme tedy rádi, že se našli cestovatelé, kteří chtějí na její odkaz navázat a zároveň přišli s konkrétním a promyšleným projektem. Proto jsme se rozhodli, že je v jejich plánech podpoříme," vysvětluje Petr Hendrych, místopředseda představenstva a ředitel obchodu a marketingu Tatra Trucks.

 

Oba hlavní protagonisté expedice Tatra kolem světa 2 mají velké zkušenosti s cestováním i řízením vozů v extrémních podmínkách. Marek Havlíček je zkušený cestovatel, spisovatel a fotograf. Má za sebou mimo jiné již cestu kolem světa v cestovatelské dodávce v letech 2016 až 2018, v letech 2008 až 2010 zase například procestoval Afriku. Dohromady má na svém kontě přes 400 tisíc km v autech i na motorkách.

 

Petr Holeček během dvanácti let najezdil v tatrovkách po africké Angole pár stovek tisíc kilometrů. Bez technického zázemí a jen se základním nářadím si vždy dokázal poradit a svou tatrovku dostat do cíle, zároveň se dorozumět a spolupracovat s místními obyvateli.

 

 

 

Tatrovka s účastníky expedice Tatra kolem světa 2 postupně navštíví až 68 zemí, přičemž trasa má být jedinečná, nikdo před tím ji v této podobě neabsolvoval. Zároveň však má mít společné průsečíky s původní trasou expedice Tatra kolem světa z konce 80. let, a i tímto způsobem na ni má odkazovat.

 

Pro expedici vzniká speciální vozidlo na podvozku Tatra 815 v provedení 4x4, které bude svým designem odkazovat na původní automobil Tatra 815 GTC. Při stavbě expedičního vozu mimo jiné pomáhá například Ondřej Skácel, vedoucího oddělení projekce nákladních vozidel automobilky Tatra Trucks, nebo Dalibor Petr, syn řidiče původní expedice Tatra kolem světa.

Vůz by měl být dokončen na podzim tohoto roku, poté má následovat jeho prezentace během turné po celém Česku ale i na Slovensku.

 

Expedice má být rozdělena do čtyř etap a mezi nimi se má na jednotlivé kontinenty přepravovat lodí.

 

1. etapa – doba trvání 9 měsíců, cca 70 tisíc km, 22 zemí

Česko – Slovensko – Maďarsko – Slovinsko – Chorvatsko – Bosna a Hercegovina – Černá Hora – Albánie – Makedonie – Řecko – Bulharsko – Turecko – Gruzie – Arménie – Ázerbájdžán – Irán – Turkmenistán – Uzbekistán – Tádžikistán – Kyrgyzstán – Kazachstán – Mongolsko – Rusko

 

2. etapa – doba trvání 5 měsíců, cca 40 tisíc km, 8 zemí

Chile – Argentina – Paraguay – Brazílie – Bolívie – Peru – Ekvádor – Kolumbie

 

3. etapa – doba trvání 9 měsíců, cca 80 tisíc km, 10 zemí

Panama – Kostarika – Nikaragua – Honduras – Salvador – Guatemala – Belize – Mexiko – USA – Kanada

 

4. etapa - doba trvání 9 měsíců, cca 80 tisíc km, 28 zemí

JAR – Lesotho – Svazijsko – Namibie – Botswana – Zambie – Malawi – Tanzanie – Rwanda – Uganda – Demokratická republika Kongo – Republika Kongo – Gabon – Kamerun – Nigérie – Niger – Benin – Togo – Ghana – Burkina Faso – Mali – Mauretánie – Senegal – Gambie – Sierra Leone – Maroko – Španělsko – Francie – Německo – Česko

 

Zdroj: Tatra Trucks a.s., Tatra kolem světa 2

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
25. 4. 2019 08:50
Re: Držím palce !
Terrno1 se furt vyrábí, jako speciál poro hasiče pod jiným názvem, ale je to furt to samý
Avatar - rokyta.p
24. 4. 2019 16:16
Re: Držím palce !
To je projekt 2 cestovatelů, soukromých osob, ryzích nadšenců do cestování. Ne marketingová akce Tatra trucks nebo disneylandu firem. Tak si nekoupí exhibovací auto za 10 mega + cesta. Auto je sice old school, ale „uloženka“ s 5 tkm. Petr ví technicky co a jak, Maro zas cestovatelsky. Prezentace nových Tater to není njn, i když hodně zemí - BRICS by za úvahu stálo. A přidat Torsus Praetorian jj. Uvidíme, kolik běžných lidí se zapojí lidí no. Si kupte pls aspoň nálepku ;-)
24. 4. 2019 15:31
Re: Držím palce !
Preto píšem,že by som čakal lepšiu podporu od Tatry Koprivnice.
Avatar - wakantanka
24. 4. 2019 15:23
Re: Držím palce !
Vtedy ale nebol internet, minimálne nie v takej podobe ako dnes :-) A so špeciálom na základe už nevyrába neho modelu veľa kontraktov neuzavrieš. :-)
Avatar - rokyta.p
24. 4. 2019 15:18
Re: Respekt do Kopřivnice !!!
Martina Kolomého za volantem po Mongolsku? >:D joooo, přežije ;-) ... snad >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku