Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra Phoenix pro přesazování stromů je výjimečné vozidlo

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 10. 10. 2019 • 05:25
6
1
Zobrazit náhledy (6)
Tatra Phoenix Opitz

Společnost PARTNER IPEX, která je dlouholetým autorizovaným dealerem a prodejcem vozidel Tatra, dodala svému německému zákazníkovi speciální vozidlo řady Phoenix s nástavbou určenou pro přesazování stromů.  

Speciální vozidlo Tatra Phoenix s nástavbou Optimal 3000 bylo dodáno německé společnosti OPITZ, která se zabývá přesazováním vzrostlých stromů včetně kořenů a jejich transportem po celé Evropě. Kromě poskytování těchto služeb se navíc zabývá i samotnou výrobou těchto typů nástaveb.

Tom Braam, výkonný ředitel společnosti OPITZ, uvedl, že přesazování stromů se firma věnuje již více než 55 let a od roku 1981 používá i vozidla značky Tatra. Vedle nově dodaného vozu ve vozovém parku společnosti v současnosti figuruje i Tatra Phoenix Euro 5 s konfigurací náprav 8x8.

Nové vozidlo pro společnost OPITZ stojí na podvozku Tatra Phoenix Euro 6 s konfigurací náprav 10x8. Kabina je dvoumístná, v provedení se spacím lůžkem, a vybavená multifukčním volantem s airbagem, autorádiem, navigací, automatickou klimatizací a lednicí.

Pohonnou jednotkou tohoto vozidla je kapalinou chlazený vznětový šestiválec PACCAR MX-13 o výkonu 390 kW, který spolupracuje s manuální šestistupňovou převodovkou ZF a dvoustupňovou redukční převodovkou Tatra.

První tři nápravy jsou odpruženy vzduchovými vaky, pérování posledních dvou zadních náprav zajišťují listové pružiny. Kromě prvních dvou náprav je i poslední náprava řiditelná, čímž je zajištěn malý poloměr otáčení a skvělá manévrovatelnost, přestože délka vozidla činí takřka deset metrů.

Tom Braam v souvislosti s tradiční tatrováckou koncepcí v podobě centrální nosné roury a nezávisle zavěšených výkyvných polonáprav uvedl, že velkou výhodou vozidel Tatra pro použití společností OPITZ je výška podvozku, na který lze umístit největší nástavby na přesazování stromů, jejichž průměr kořenů činí až tři metry, a přesto celková výška nepřesáhne čtyři metry.

Společnost PARTNER IPEX, která je součástí skupiny IPEX a sídlí ve Frenštátu pod Radhoštěm, je autorizovaný dealer nákladních automobilů značky Tatra. Zajišťuje prodej i servis vozidel a prodej náhradních dílů této značky. Kromě standardní obchodní činnosti se věnuje i speciálním úpravám a přestavbám vozidel Tatra.

Skupina společností sdružená pod značkou IPEX byla založena v roce 1991 Daliborem Petrem starším, účastníkem expedice Tatra kolem světa. Společnost PARTNER IPEX byla založena v roce 1998, kdy jí byla udělena autorizace k prodeji i servisu vozidel značky Tatra a prodeji náhradních dílů.

Zdroj: PARTNER - IPEX s.r.o.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku