TEST Opel Adam 1,4 – Fíkový list netřeba
V segmentu nejmenších aut zatím německé automobilce doposud chyběl regulérní zástupce, zákazníky o vůz menší než Corsa lákala jen Agila. Na rozdíl od ní má Adam konvenční stavbu karoserie a pouze tři dveře. Adam měří na délku 3,7 metru, což je o 15 cm více než oblíbený Fiat 500, ale stále o pořádný kus méně než Corsa. Nejmenší Opel sází, po vzoru italského mini, spíše než na extrémně nízké ceny a jednoduché pojetí vyznává orientaci na styl a individualizaci.
JAM, GLAM, SLAM
Ne, nezbláznil jsem se: takto se jmenují výbavové stupně Opelu Adam. Poměrně vtipně je nazvaná „holá“ verze: jednoduše Adam. Docela překvapivě široká je druhá výbava JAM, zahrnující kromě klimatizace nebo rádia s CD, USB a BT třeba i kola z lehkých slitin, tempomat nebo kožený volant. Prostě takový velmi solidní základ, ke kterému vlastně nemusíte nic moc přihazovat.
Jenže Adam je stylovka, což dokládají dva další stupně GLAM a SLAM. V ceníku jsou stavěny na jednu úroveň, oba vycházejí z JAMu a přinášejí společně automatickou klimatizaci, 7 reproduktorů nebo LED denní svícení. Samozřejmě každý je trochu jiný, GLAM míří spíše na dámy, které zaujme chromový paket, prosklená střecha nebo interiér „Chic“, zatímco SLAM nabídne sportovní podvozek nebo třeba lité sedmnáctky. Tím individualizace nekončí, můžete si nechat dát na auto polepy, nalakovat střechu rozdílnou barvou, připlatit za sportovní vzhled OPC Line, dát si na vnitřní zpětné zrcátko jeden ze šesti různých krytů, vybrat si z 23 interiérových dekorů nebo si v ceníku vybrat z celé stránky (!) nabídky litých kol. Celkem lze vytvořit něco kolem milionu různých konfigurací.
Naše testovací auto vskutku není žádný adamita, stačí se podívat dovnitř. Středovému panelu vládne sedmipalcový dotykový displej (s výbornou grafikou!) systému IntelliLink. Ten umí spolupracovat jak s telefony Apple, které využívají operační systém iOS, tak s chytrými přístroji jiných výrobců, které mají systém Android. Můžete si tak třeba nechat přes Bluetooth přehrávat písničky z mobilu, prohlížet obrázky a videa (auto musí stát) nebo se třeba díky němu napojit na internetová rádia. Škoda, že je displej trochu utopený dole.
opel testy minivozy |
Střešní okno je určitě fajn věc, nicméně naměřená maximální výška vpředu nad sedákem, jen 97 centimetrů, znamená, že vyšší řidiči budou mít trochu problém se usadit. Vzadu jsme naměřili dokonce jen 88 centimetrů, takže zde se neskrčeně usadí jen malí lidé nebo děti. Může za to hrb, techničtěji řečeno ne zrovna ideálně umístěná příčná výztuha za střešním oknem, která je přímo nad hlavou. Před ní je střecha o několik centimetrů vyšší, takže by se sem v pohodě vešel i dospělý člověk, jenže když se opře, nemá šanci. Zadní sedáky mají sice velmi sympatických 45 centimetrů, jenže jejich hrana je 31 centimetrů nad podlahou a to znamená, že stehna rozhodně nepodpírají. Navíc se na zadní sedadla nenastupuje, i přes 129 centimetrů dlouhé dveře, moc pohodlně. To vše ale u třídveřového, 3,7 metru dlouhého auta můžeme za chybu považovat stěží.
Tím ale lamentování nad interiérem končí, teď už zbývá jen chválit. Přední sedadla jsou velká, pohodlná a perfektně tvarovaná, takže v nich bez obav o záda můžete strávit i několik hodin. Vnitřní šířka v oblasti loktů (141 cm) je sice trochu menší, jinak se ale řidič cítí jako ve standardním autě nižší střední třídy. Kolem kolen je dost místa, palubní deska nevypadá podměrečně a přední sloupek začíná poměrně vpředu. Jeho pata v oblasti zpětného zrcátka by však mohla být tenčí. Kožený tříramenný (nebo už čtyřramenný?) volant o průměru 37 centimetrů má dobrou tloušťku a vybrání v místech úchopu. Co je však zajímavější: věnec může být vyhřívaný. Tento milý prvek výbavy ocení zejména ženy, které si sadu „Zima“ za osm tisíc určitě moc rády přikoupí, zvlášť když v ní dostanou i vyhřívaná přední sedadla.
Přístroje podsvěcovala bojovná červená barva, jsou dobře čitelné a to i na přímém slunci. V noci je však záhodno intenzitu podsvícení trochu stáhnout. U auta za 300 tisíc, které má být stylovka, výrobce poměrně hodně riskuje. Opel si ale u Adama dal záležet a vnitřek auta jakož i všechny ovládací prvky vypadají velmi dospěle a hlavně ne levně. Spíš naopak. Jediným místem, kde se to tak úplně nedaří, je monochromatický displej mezi otáčkoměrem a rychloměrem. Všude barvičky, chrom a tady trochu vizuální nuda. S tím samým displejem si však musí vystačit i mnohem dražší Opely.
Zavazadlový prostor nabízí základních 170 litrů, třetí dveře se zvedají lehce a otevřené nebudou překážet ani dvoumetrovým lidem. Pokud někdy budete chtít do Adama naložit nějaký těžký dárek pro Evu, budete jej muset zvednout 81 centimetrů nad vozovku a pak jej zase spustit 32 cm na dno pod hranu.
Systémy, které řidiči ulehčují život, k moderním autům patří. Přesto jejich přítomnost vždycky potěší, obzvláště když jde o relativně levný městský vůz. Tak například posilovač řízení má standardně funkci „CITY“, takže manipulace s autem je v nízkých rychlostech méně náročná. Podobný systém, kdy jde volantem otáčet doslova jedním prstem, známe třeba z Pandy. Při popojíždění v kopci (takzvaná akce Korunovační) oceníte sériově nabízený asistent pro rozjezd. Připlatit si můžete i za parkovacího asistenta a hlídání mrtvých úhlů.
opel testy minivozy |
Že v úplném základu za 250 tisíc korun není klimatizace, to asi nikoho nepřekvapí. Škoda ale, že si Opel za manuální klimatizaci účtuje celých 28 tisíc. Vím, oddělení marketingu se zde pokouší nebohého zákazníka vehnat vstříc druhé výbavě JAM, která stojí o necelých padesát tisíc víc a přináší již zmíněnou pěknou výbavičku. Jenže v době krize soukromníci velmi často jdou, s kalkulačkou v ruce, po kombinaci základ+klimatizace.
Za co je nutné Adámka pochválit, je přítomnost alespoň základního rádia se čtyřmi reproduktory v základu.
Jízda: Eva čeká s večeří, Adam stále nikde...
Adam se stále někde toulá, protože ho jízda baví. Dílem za to může motor a dílem naladění podvozku a celkové vyvážení.
Začněme motorem. Opel vsází na klasiku v podobě atmosféricky plněných motorů, což jako bývalý majitel ultraspolehlivé Astry F se šestnáctistovkou oceňuji. Automobilka tím drží konečnou cenu vozu o něco níž, než by musela v případě složitějších turbomotůrků, a také neriskuje dlouhé fronty před servisem. Kdo ví, jak se budou odhoněné tříválcové litříky (omlouvám se, snad to byla poslední zdrobnělina v testu) cítit po odkroucení 100 tisíc kilometrů.
Testovaný čtyřválec nové generace o objemu 1,4 litru nabízí ne zrovna oslnivých 64 kW v šesti tisících, točivý moment vrcholí hodnotou 130 N.m o dva tisíce níž. To sice nevypadá úplně světoborně, jenže nezapomínejme, že Adam váží jen něco přes jedenáct metráků. Stačí motor držet nad třemi tisíci otáček, kde už má dostatek síly, a užívat si i docela pěkný zvuk. Ten přechází v hučení až při 5.800 min-1. Svých 160 km/h si (na čtyřku) udrží i v nejprudších dálničních stoupáních, takže brzdou provozu rozhodně nebudete ani v Německu. Omezovač je mimochodem nastaven na 6.500 min-1.
Při ustálené stokilometrové rychlosti si auto z 38litrové nádrže vezme 6,3 litru Naturalu, motor v tu chvíli točí na pětku 3.100 min-1. Na palubě je v tu chvíli ještě docela příjemně ticho. Zrychlení na 130 km/h přinese nárůst otáček na rovné 4 tisíce, rychlé zhoršení akustické pohody a spotřebu 7,4 litru na sto kilometrů. Jsou dosažené hodnoty spotřeby dobré nebo ne? Podle nás jsou v normě. Konečný verdikt nechám na vás, jen suše připomenu, že o trochu těžší Focus s tříválcovým motorem roku má podobné palivové nároky. Po městě jezdí Adam za zhruba sedm litrů.
Na sedmnáctipalcových kolech je auto o něco tvrdší, než by u městského auta bylo vhodné, na druhou stranu ale auto opravdu dobře jezdí. Nedotáčivost zde ani při rychlejší jízdě není žádný problém a díky poměrně širokým pneumatikám vydrží Adam i velmi zajímavé boční přetížení. Je zde přítomen takový ten motokárovitý pocit, kdy auto s rozvorem 2,3 metru poslechne a zatočí vždy o něco dřív, než čekáte. Na kvalitním asfaltu Opelu vadí jen rychlé změny směru, které jej znejistí. Když dáte podvozku trochu času na zakleknutí, můžete si dovolit zatáčkou prosvištět opravdu zajímavou rychlostí.
opel testy minivozy |
Brzdy se sice rychle unaví, před tím však mají silný účinek a rychlý nástup. Řízení se mi zdálo o něco přesnější a nastavení posilovače příjemnější než u Fiatu 500, pětistupňový manuál poslouchá bez větších protestů.
Závěr
Celkový dojem? Parádní! Pěkně zpracovaný interiér nabízí kvalitní materiály, dostatek místa vpředu a vypadá opravdu moderně.
Příplatek za stokoňový motor není v žádném případě nutností, zvlášť když má stále jen pětistupňovou převodovku. Adam jezdí i se slabším srdcem dobře, jezdí rád. A stylově.
První cena vozu | 249.900 Kč (Adam 1,2/51 kW) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 317.900 Kč (Adam Jam 1,4/64 kW) |
Základní cena testovaného vozu | 339.900 Kč (Adam Glam 1,4/64 kW) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 442.900 Kč (Adam Glam 1,4/64 kW) |
Plusy
- Základní výbava
- Dynamický design
- Prostornost
- Jízdní vlastnosti na dobrém povrchu
Minusy
- Horší jízdní vlastnosti na špatném povrchu
- Hlučnější motor
- V nabídce je pouze manuální převodovka
- Vysoko položená nakládací hrana kufru
Foto: Petr Homolka