Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota chystá auta, která poznají vaši náladu

David Bureš David Bureš 20. 4. 2012 • 04:50
16
Na náladě řidiče by závisela reakční doba varovných systémů.

Toyota v současnosti vyvíjí systém, který by rozeznal náladu řidiče. V závislosti na ní by pak bylo upraveno chování automobilu před blížícím se nebezpečím. Některé prvky chystaného systému by se ve vozech japonské automobilky mohly objevit do šesti let.

Vyvíjený systém rozezná, zda je řidič smutný, veselý, rozzlobený, nebo je emociálně v klidu. Podle nálady šoféra systém následně zjistí, jak hodně je rozptýlen. V případě potřeby by pak zasáhly bezpečnostní asistenty auta.

Pokud je řidič rozzlobený nebo jinak rozrušený, jeho reakční doba na případné nebezpečí je delší, než pokud je v klidu. V případě hrozící srážky by pak systémy auta zareagovaly rychleji, než pokud by byl řidič klidný.

Prototyp systému používá kameru, která sleduje obličej řidiče a rozeznává jeho emoce. Kamera náladu rozezná pomocí 238 bodů na řidičově obličeji. Díky většímu množství bodů systém fungovat i v případě, kdy má řidič na obličeji brýle nebo má narostlý plnovous.

Japonská automobilka systém rozeznávající náladu řidiče vyvíjí už od roku 2006, dosud však nestanovila pevné datum, kdy se tento systém objeví na trhu. Jonas Ambeck, senior manažer pro moderní technologie, nicméně tvrdí, že současný, základní výzkum by měl být hotový za dva až tři roky. Vybrané prvky systému by se tak podle jeho slov mohly v sériových autech objevit za šest let. Ty nejjednodušší prvky, na nichž by nezávisel život řidiče, by mohly být dostupné ještě dříve.

Vyvíjený systém by podle Ambecka mohl být kombinován s budoucími mobilními telefony. Systém by také mohl být určen pro další úkoly, například by mohl rozsvítit displej navigace pouze v době, kdy by řidič na něj hleděl.

Témata
20. 4. 2012 18:49
Aplikační modus 1.0.12 update 34
Sedím doma na sedačce, popíjím svou oblíbenou destilovanou pochutinu a sleduji fotbal. Hráči mi tady pobíhají po obýváku díky 3D technologii a přemýšlím, jak naladit vonný tuner, protože jsem alergik a té trávy je fakt dost. Taky 16ka smrdí, jako kdyby si neměnil dres o přestávce, ale to se dá "zabít" vypínačem, tak co, raději nosem nasaju vůni ze sklenky... Pohoda... A jé - na stěně blikne hlášení. Znamená to, že manželčina Toyota se dostala do dosahu sítě domu. No co, mám tak pět šest minut, než jí to samo zaparkuje do nabíjecího doku... Odpoledne v pjdeli... Dlouhé pípnutí - a milý hlas domácí sítě(nevím proč si manželka nastavila, když je doma nějakého afroamerického mača) mi ševelí do ucha " Vůz Vaší ženy zaregistroval její negativní emoce. Přizpůsobuje neustále způsob jízdy jejímu bušení do ovladačů a mlácení do volantu. Přejete si zapnout přenos?""Ne fakt díky. To nemusím slyšet..." "Vaše žena je v emocionálně vypjatém stavu, který je způsoben Vaším zablokováním platby další nové kabelky v butyku a dále Vaším odmítnutím proplacení její dovolené v Karibiku s kamarádkou identifikovanou, jako Váš soused". "Přejete si zlepšit jí náladu nějakou hudbou na palubě vozu? Příjezd za dvě minuty". Ach jo pomyslel jsem si - tahle technika už mi fakt pije krev..... Můj pohled spočinul na dálkovém ovladači, který jsem si přinesl včera. Vzal jsem ho do ruky, odklopil krytku a zmáčkl krásně růžové tlačítko....."přejete si aplikovat update 34 do systému Vašeho vozu?" zmáčkl jsem enter.....

Ozvalo se táhlé pípnutí domácího systému. Libý ženský hlas mi ševelí do ucha - "byla zjištěna destrukce palivových článků Vašeho vozu Toyota. Byly povolány všechny složky integrovaného záchranného systému a asistenční služba Vaší pojišťovny. Je mi velmi líto, ale nálada Vaší ženy byla uvedená do stavu nekonečně vyrovnané nuly. Přejete si objednat nový vůz?".
Usedám znova k zápasu. Ta šestnáctka si snad už vyměnila dres a tráva voní najednou tak příjemně....
Ty Toyoty nejsou zase tak špatná vozítka...............
20. 4. 2012 13:57
Re: Pěkná blbost
;-)
20. 4. 2012 13:52
Re: Pěkná blbost
Já si zamozřejmě za svým názorem stojím.Omlouvám se pouze za to, že jsem umístil svůj názor na článek na tomto servru.
20. 4. 2012 13:18
Re: Pěkná blbost
Když už někoho soudíš (respektive mu nadávaš), tak si aspoň stůj za svým názorem a neomlouvej se za něj.
20. 4. 2012 12:46
Re: Pěkná blbost
Samozřejmě, pánové. Šlo o to, že rozsah seřízení volantu je velmi malý. Dnes mám auto za poloviční cenu Avensisu a tenhle problém nemám. Volant má velký rozsah seřízení. Omlouvám se za první diskusní příspěvek, měl to byt příspěvek o nedostatcích vozů Toyota pro seriózní diskusi a ne pro debilní náražky blbečků.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku