Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Unikátní Nissan GT-R50 od Italdesign konečně putuje k zákazníkům

Ondřej Mára
Diskuze (3)

Celý projekt byl poprvé představen již v roce 2018, první kusy se však k zákazníkům dostávají teprve nyní.

Projekt Nissan GT-R50, tedy jeho koncept, byl představen v polovině roku 2018 jako společná oslava půlstoletí existence turínského Italdesignu a 50 let od představení Nissanu Skyline GT-R. Produkční verze pak byla představena koncem roku 2019 – společně s enormní cenovkou téměř milionu eur bez daně. První zákazníci si však na své vozy museli chvíli počkat.

Společnost Italdesign sice původně slibovala, že padesátku vozů doručí svým zákazníkům v průběhu druhé poloviny roku 2020 a začátkem roku 2021, projekt ovšem začal nabírat zpoždění z blíže nespecifikovaných důvodů. Nyní však studio Italdesign konečně potvrdilo, že prvních 5 vozů už je skutečně na cestě ke svým majitelům.

Vozy z limitované edice přitom vznikají i Itálii, kde jsou ručně skládány v závodu Moncalieri. Každý vůz je přitom uzpůsoben požadavkům konkrétního zákazníka, který si může vybrat lakování, speciální polepy, atd.

Jeden z prvních vyrobených vozů by tak například měl být inspirován showcarem GT-R z roku 1972, se kterým by měl sdílet unikátní polepy a barvu Verde Kenmeri, která měla být namíchána právě pro tento jediný GT-R50.

Další dva modely by měly být inspirovány konceptem GT-R50, představeným v roce 2018 na akci v Goodwoodu - vozy by tak měla zdobit barevná kombinace Liquid Kinetic Gray a Energic Sigma Gold. Karoserie zbylých dvou vozů pak zdobí laky, které byly inspirovány dvěma osobnostmi – prví byl Argento Italdesign, druhou pak renesanční umělec Nero Caravaggio.

Video se připravuje ...

Pod kapotou je pak upravený 3,8litrový twin-turbo motor V6, který je z cca 12 procent tvořen nově vyvinutými komponenty. Mezi novinky patří upravené turbodmychadla, písty, vstřikovače, katalyzátory, kliková hřídel, atd..

Díky těmto úpravám vzrostl výkon na 710 koní, tedy o 110 koní více, než nabízí standardní Nissan GT-R Nismo. Úpravy také pomohly zvýšit točivý moment o 128 Nm na výsledných 780 Nm, přesto by si měl motor VR38DETT uchovat svou spolehlivost.

Ondřej Mára
Diskuze (3)

Doporučujeme

3. 11. 2021 17:18
Audi group
ukázala Nissanu jak se z ošklivého žabáka dělá hezká kára.
Avatar - netcar.xx
3. 11. 2021 13:07
Designove
naprosto jednoduche a ciste :yes:
3. 11. 2021 12:06
Paradni design
Po designove strance je to paradni, cim dele na ty fotky koukam, tim je jasnejsi, ze predelali uplne vsechno. V podstate designova evoluce az nekde na urovni nove generace s tim, ze je to tak ciste a propracovane, ze z bezne produkce nic takoveho asi vyskocit nemuze.

Cenovka samozrejme astronomicka, ale to je u techto unikatu vedlejsi.