Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Jak Renault před 20 lety vytvořil Twingo?

David Bureš David Bureš 25. 7. 2013 • 05:16
12
První generace Twinga se začala prodávat před 20 lety. Práce na tomto autě však začaly již mnohem dříve.

Renault loni na podzim oficiálně ukončil výrobu první generace Twinga, která se do té doby ještě vyráběla v Kolumbii. Nyní automobilka na tento minivůz zavzpomínala videem připomínajícím jeho vznik.

Práce na prvním Twingu byly zahájeny již v roce 1986, tehdejší finanční problémy Renaultu však znamenaly zmrazení tohoto projektu nazvaného W60. Obnovení vývoje podpořil až nový šéfdesignér značky Patrick Le Quément, který na tuto pozici nastoupil v roce 1988 a vykonával ji až do roku 2009.

Quément vybíral ze dvou návrhů, přičemž autorem jednoho byl slavný designér Marcello Gandini. Quémenta ale zaujal druhý vůz, kterému dokreslil vlastní příď. Od této skici se pak vyvinulo celé Twingo, o kterém Quément tvrdí, že má takřka lidský výraz. „Stále se usmívám, když ho dnes vidím na silnici,“ říká francouzský designér.

Tehdejší produktový manažer Thierry Plantegenest vzpomíná, jak na něj Twingo zapůsobilo, když jej poprvé spatřil. „Bylo tak jiné,“ říká Plantegenest. To způsobilo i heslo autorů auta znějící „nic neimitovat.“

Také veřejnost byla Twingem nadšena. Automobil debutoval na pařížském autosalonu v roce 1992, kde způsobil doslova Twingománii. Pětina návštěvníku totiž uvedla, že na výstavu šla jen kvůli Twingu. „Ředitel prodejů líčil, že stánky Peugetu a Citroënu jsou opuštěné, zatímco na stánku Renaultu byly davy lidí,“ tvrdí ředitel projektu Twingo Yves Dubreil.

Renault v současnosti pracuje na třetí generaci Twinga, kterou chce navázat především na svého prvního předchůdce. Oba vozy se však budou radikálně lišit svojí koncepcí – nové Twingo bude pětidveřové, navíc bude mít motor uložený vzadu a pohon zadních kol.

Související články

Témata
Avatar - DawQa
9. 9. 2013 08:26
Re: Toto twingo
nás takhle vyšplouchly dva peugeoti, taky už francouz nesmí do baráku i když to tak špatný auta nejsou, mi na ně máme smůlu... :-) hlavně nevěřim jejich automatům.
26. 7. 2013 15:55
Re: Naprosto geniální (ne genitální :-D ) auto
Nové Twingo je hnusné proto, že jsou prostě auta, která nemohou mít nástupce.

Pravda je, že Twingo bylo svým způsobem dokonalé a jak chceš nahradit dokonalost?

Spíš si myslím, že mohli tohle autíčko mírně faceliftnout, měnit motory a určitě by se prodávalo ještě hezkých pár let líp než nástupce. Snažit se o něco, co nejde, je nesmysl. Ale to není věc těch, co vlastní auto vyvíjeli. Nakonec podobně nesmyslný byl projekt Modus, Captur je o něčem jiném, otázka je, co na to řekne trh.

Scenic je taky průkopnické auto (první svého druhu na světě), ale na rozdíl od Twinga tam ten rozvojový potenciál je - následníci jsou stejně úspěšní jako prvotina, navíc žádné další malé MPV nedosahuje kvalitu Scenicu a ten má v své kategorii podobnou pozici jako třeba Golf.

Twingo bylo, je bude jenom jedno.....jako plechová Lízinka, Brouk, C2V nebo třeba DS nebo původní Mini. Žádní nástupci nedosáhli (o plechové Lízince to až zas tak nevím...) stejného věhlasu, oblíbenosti a taky porovnatelných obchodních úspěchů.
26. 7. 2013 00:13
Re: Naprosto geniální (ne genitální :-D ) auto
Souhlas. První Twingo se Renaultu neuvěřitelně povedlo, ta koncepce je dokonalá. Praktičtější malé auto do města už nikdo nevyrobí. Není tam nic křečovitého jako třeba na novém Adamovi, který se snaží vypadat cool, doslova se podbízí, ale stejně je to jen trapná nepraktická hrouda. Btw. Renaultu se občas podaří něco převratného, proto ho mám raději než značky, které nic zajímavého a progresivního nikdy nevyrobily, protože hrají jen na jistotu...
Avatar - patrikw
25. 7. 2013 18:01
Re: Toto twingo
no tak ta audina b5 myslím ze rok 2001/2 v 1.9tdi a rozhodne sme nečakali také problémy ved čo sa ti už len môže pokaziť na golfe4 v tdi? naopak mame aj sharan 2.0tdi pd(nevadilo že by aj odišli ale ta cena) a ten až na vstreky v pohode slúži takže štatistiky neberiem do úvahy rovnako ako aj názory ady(i v slovenčine):-)a iných odborníkov skôr beriem [odkaz] niekde je tam aj cena za servis
25. 7. 2013 16:22
Naprosto geniální (ne genitální :-D ) auto
Máme ho doma už 3 roky a je to naprostá paráda. Kdo v něm nikdy nejel nepochopí... Je sice pouze pro 4 lidi, ale toho místa je tam královsky, hlavně vzadu a to fakt nekecám. Plátěná stahovací střecha, která se dá stáhnout až za zadní cestující je už jen taková třešnička na dortu. Jediná negativní věc na autě je poloautomat (ale o tom jsme věděli, že to jednou přijde). Po 120 000km. už začíná blbnout a občas se stane, že se nedá zařadit, aniž by to šlo přes zuby. Není to pořád, ale občas se to stane. Hřeje mě to, že za 3500kč si to budu moct nechat předělat na klasický manuál se spojkou a to auto bude řádit ještě více než doteď... Za mě pro Renault :yes:

Nové Twingo je pro mě vyloženě hnusné. Starému Twingu nesahá ani po ventilky, což je škoda ;-\

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku