Video: Jeep Grand Cherokee prý selhal v losím testu

Aktualizace 10. 7. 2012 18:00
Švédský motoristický magazín Teknikens Värld nedávno provedl u Jeepu Grand Cherokee tzv. losí test. Automobil v tomto testu propadl, během vyhýbacího manévru se málem převrátil. Redaktor časopisu tvrdě prohlásil, že by Jeep měl vůz v dané specifikaci přestat prodávat.
V rychlosti 63,5 km/h se Grand Cherokee ve výbavě Overland začal převracet a jel během manévru pouze po dvou kolech. Pokud by testovací řidič za volantem rychle nezareagoval, SUV americké značky by se převrátilo. „Ovládání auta je smrtící pro průměrného řidiče,“ uvedl šéfredaktor magazínu Daniel Frodin.
Automobil je přitom vybaven trakční kontrolou nebo systémem omezení převrácení vozidla (ERM). Losí test má ukázat, jak tyto systémy fungují.
Volkswagen Touareg a Volvo XC90 stejný manévr zvládly bez problémů i při rychlosti 70 km/h. I proto švédský časopis říká, že se Grand Cherokee nechová tak, jak by moderní automobil měl.
Jeep okamžitě na test zareagoval tiskovou zprávou, ve které tvrdí, že automobil byl při testu naložen nad povolenou hmotnost. Inženýři značky totiž provedli obdobné testy se správně naloženým vozem, které daný výsledek nepotvrdily.
Zástupci automobilky se dokonce 8. července zúčastnili přímo testu švédského magazínu. Tři vozy provedly daný manévr jedenáctkrát a ani jednou neměly tendenci se převrátit.
Jeep také upozorňuje, že test švédského časopisu nebyl potvrzen žádným regulačním úřadem, ani se nepoužívá ke stanovení schváleného hodnocení bezpečnosti.
Časopis Teknikens Värld má s losím testem bohaté zkušenosti, provádí ho již od sedmdesátých let minulého století. Známá je aféra s Mercedesem-Benz třídy A první generace, který se při losím testu provedeným tímto časopisem převrátil. Automobilka poté byla nucena Áčko upravit. Toyota Hilux pak během testu jela po dvou kolech podobně jako Grand Cherokee.
Aktualizace 10. 7. 2012 18:00OFICIÁLNÍ STANOVISKO SKUPINY FIAT
Inženýři společnosti Chrysler Group prověřují hodnocení vozu Grand Cherokee 2012, které uveřejnil švédský magazín na základě testování tohoto modelu. Magazín uveřejnil snímky modelu Grand Cherokee jedoucího po dvou kolech, které vznikly během extrémního manévru, tzv. losího testu, provedeném s přetíženým vozidlem.
Na základě této skutečnosti provedli technici skupiny Chrysler Group sérii obdobných testů se správně naloženým vozidlem. Rozsáhlé testy ovšem žádný takový výsledek nepotvrdily.
Další hodnocení proběhlo 8. července, tentokrát zástupci magazínu společně se zástupci automobilky Chrysler Group přímo ve Švédsku. 3 vozy absolvovaly magazínem připravený test celkem 11x a ani jednou nedošlo k náznaku převrácení.
Původní neodpovídající výsledek byl způsoben přetížením vozidla. Hmotnostní limity modelu Grand Cherokee jsou jasně stanoveny a uvedeny na štítku ve vozidle i v návodu k obsluze.
Test provedený magazínem není certifikován žádným regulačním úřadem a jeho výsledky není možné považovat za směrodatné hodnocení bezpečnosti.
Společnost Chrysler Group bere bezpečnost velmi vážně. Proto její technici dále důkladně zkoumají okolnosti původního testu.
V hodnocení „Top Safety Pick“ udělovaném americkým pojištovacím ústavem pro bezpečnost silničního provozu (U.S. Insurance Institute for Highway Safety) zvítězil v kategorii SUV model Grand Cherokee 2012 se standardní výbavou obsahující ESC (elektronický stabilizační systém) a ERM (elektronický systém proti převrácení). Vůz splňuje nebo dokonce překračuje všechny zákonem dané bezpečnostní normy a jeho výjimečné schopnosti z něj činí nejvíce oceňované SUV všech dob.