Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Víte, co je povinné ručení?

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Unsplash.com

Koupili jste si, nebo se chystáte si koupit nové auto? Pak budete nutně potřebovat i povinné ručení. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na cestách a jeho sjednání je dáno zákonem. Co to přesně je a k čemu slouží?

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na silnicích. Uzavřené ho musí mít každý majitel auta, ale také motorky či jiná motorová vozidla. A k čemu vám bude? Povinné ručení představuje finanční jistotu ve chvíli, kdy svým autem způsobíte škodu třetí osobě, ať už mu nabouráte auto nebo třeba povalíte plotek.

Kolik vás to bude stát?

Sjednání povinného ručení je sice dáno zákonem, ale zadarmo není. Pojistné platíte ročně, nebo si můžete zvolit platby čtvrtletně. Kolik za pojištění zaplatíte, se odvíjí od několika faktorů. K těm základním patří technický stav a parametry vozidla a osobní profil řidiče, resp. majitele vozu. Při stanovení ceny pojistného se tak bude posuzovat například objem motoru, který je jakýmsi základním bodem pro výpočet částky pojistného, ale svou váhu má i stáří auta, jeho značka či model.

U řidiče se posuzuje zejména věk a bydliště, kde se v úvahu bere to, zda patří do rizikové skupiny řidičů (zejména mladí řidiči do 25 let) a zda bydlí v rizikové lokalitě, kde je vyšší riziko dopravní nehody (typicky například Praha). Rizikový řidič žijící v Praze zaplatí za povinné ručení víc než ten, který má naježděno desítky let a bydlí například na Vysočině.

Ježdění bez nehod se vyplatí

Cenu pojistného nakonec hodně ovlivňují i získané bonusy za beznehodovou jízdu. Jednoduše řečeno, čím více let bez nehody, tím nižší bude pojistné. Dejte si pozor v případě, kdy vaším autem bude jezdit někdo jiný. Typickým příkladem jsou děti, které povinné ručení napíší na některého z rodičů, aby mohly využít jejich bonusů, avšak v případě nehody se tyto bonusy odečítají, a to osobě uvedené ve smlouvě, a ne řidiči.

Kryje škody na majetku i na zdraví

Povinné ručení kryje několik základních rizik. Mezi nimi jsou zejména škody vzniklé na majetku či zdraví třetí osoby, ale také pokryje ušlý zisk a náklady spojené s právním zastoupením. Zákonný rozsah krytí bude vždy stejný, ale můžete si sjednat doplňková připojištění. Nejoblíbenějšími připojištěními jsou pojištění srážky se zvěří, pojištění odpovědnosti či pojištění čelního skla.

Náklady jen do výše pojistného limitu

Povinné ručení vás ochrání před placením vysokých částek za škody, které jste způsobili. To ale platí pouze do výše sjednaného pojistného limitu, přičemž ze zákona je stanovena minimální hranice na 35 milionů korun na škody vzniklé na zdraví a 35 milionů korun na škody vzniklé na majetku. Vyplatí se ale uvažovat i nad možným navýšením limitu, nejčastěji si řidiči sjednávají pojistný limit ve výši 50, 100 nebo i 200 milionů korun. Berte do úvahy, že náklady na zdravotní odškodnění nemají strop a mohou se vyšplhat i na mnohem vyšší částky. O vyšších limitech byste měli uvažovat i v případě, že máte velké auto, které dokáže způsobit velké škody.

Myslete na spoluúčast

Spoluúčast znamená, že se do určité výše škody budete na pokrytí nákladů podílet i vy. Spoluúčast může být stanovena přesnou částkou, například 5, 10 či také 20 tisíc, najdete ji ale také uvedenou v procentech. Například je možné se na úhradě škody podílet do výše 20 %.

V praxi to pak znamená, že pokud způsobíte škodu, například do stanovených 5 tisíc korun, zaplatíte ji sami. Z toho důvodu byste neměli příliš vysokou spoluúčast sjednávat jen za cenu nižšího pojistného.