Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen bude na Slovensku vyrábět malý vůz

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 23. 3. 2009 • 05:26
29
23
Zobrazit náhledy (29)
Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen
Německý automobilový koncern VW bude ve svém závodě u Bratislavy vyrábět nový model malého rodinného vozu. Po jednání s šéfem koncernu Martinem Winterkornem ve Wolfsburgu to dnes novinářům řekl slovenský premiér Robert Fico.

Fico potvrdil, že o nové investici by se mělo rozhodnout v dohledné době. Vláda s největší německou automobilkou jedná také o investičním stimulu, potvrdil bez dalších podrobností Fico, jenž je dnes na pracovní návštěvě spolkové země Dolní Sasko.

Největší automobilový koncern v Evropě už na Slovensku v závodě u Bratislavy montuje sportovně-užitková vozidla Volkswagen Touareg a Audi Q7 a vyrábí karoserie pro Porsche Cayenne. Montují se tu však i automobily Škoda Octavia.

Slovenský premiér ocenil, že VW na Slovensku vyrábí právě luxusnější vozy známé svou kvalitou. Zdůraznil také, že Slovensko se pro zahraničního investora ukazuje jako atraktivní země. Zdůvodnil to mimo jiné rychlým zavedením eura a kvalitní, byť stále poměrně levnou pracovní silou.

Slovenský závod Volkswagenu loni výrazně snížil výrobu především kvůli negativnímu vlivu hospodářské krize. Z továrních linek sjelo zhruba 188.000 aut, zatímco v roce 2007 to bylo téměř čtvrt milionu automobilů. Čistý zisk jednoho z největších tahounů slovenského průmyslu přesto stoupl o více než čtvrtinu na 283,5 milionu eur (7,6 miliardy Kč). Společnost Volkswagen Slovakia zaměstnává více než 7700 lidí.

Fico dnes připustil, že takzvané šrotovné pro slovenskou ekonomiku nemá zásadní význam, ale jde o opatření vyjadřující solidaritu Slovenska vůči evropskému automobilovému průmyslu.

Šrotovné přijaly jak Německo, tak Slovensko. Zatímco Německo přispívá lidem za koupi nového a sešrotování starého auta paušálně prémii ve výši 2500 eur, na Slovensku je bonus závislý na ochotě prodejců slevit z ceny vozidla. Slevu 2000 eur získá motorista v případě, že prodejce bude ochoten snížit cenu vozu nejméně o 500 eur. Zbývajících 1500 eur potom doplatí stát. V případě, že prodejce nesleví, státní příspěvek bude jen 1000 eur.

Na Slovensku působí kromě Volkswagenu také další dva výrobci aut. Francouzský PSA Peugeot Citroën má svoji továrnu u Trnavy a korejská Kia Motors nedaleko Žiliny. Slovensko drží světový primát v počtu vyrobených aut na počet obyvatel.

Související články

Témata
25. 3. 2009 21:13
Re: zaujimavost
Bylo to stejně tak myšleno na ČR. Z historie se věčně žít nedá.
Avatar - dochtor
25. 3. 2009 10:13
Re: zaujimavost
Aby si neumrel v nevedomosti >:D , pozri sa aspon na:

[odkaz]
[odkaz]
24. 3. 2009 13:53
Re: zaujimavost
Ako pozerám, o vývoji na Slovensku veľa nevieš. Ani o tých schopných ľuďoch, ktorí tak ko zo Slovenska, tak aj z Čiech zväčša poutekali na lepšie platené a zaujímavejšie miesta do sveta.
24. 3. 2009 12:20
Re: zaujimavost
To by som bol fakt prekvapený, keby sa to našemu boľševikovi Fickovi podarilo, ten má skôr tendencie "zlých západných kapitalistov" odháňať, aby zase nemali niečo "naše", slovenské.
Avatar - salamoon
23. 3. 2009 23:21
Re: zaujimavost
je lepsie,ak su tu 10 rokov,platia dane,odvody,platy,ako keby tu nikto nebol a platil len stat davky....
Články odjinud