Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen Phaeton Ibeo: brzdí sám na křižovatce

Nadim Eid Nadim Eid 24. 9. 2007 • 05:12
6
5
Zobrazit náhledy (6)
Volkswagen Phaeton
Německý výrobce hi-tech dílů Ibeo Automobile Sensor vyvinul systém lokalizace, výstrahy a „reakce“ v případě, kdy se jiné vozidlo vyskytne v křižovatce.

Příčiny dopravních nehod na křižovatkách jsou často nerespektování světelného značení, nedostatek pozornosti a někdy také snížená viditelnost. Německý výrobce hi-tech dílů Ibeo Automobile Sensor vyvinul systém lokalizace, výstrahy a „reakce“ v případě, kdy se jiné vozidlo vyskytne v křižovatce. Prototyp zařízení byl prezentován na Volkswagenu Phaeton.

Na předním nárazníku vozu jsou dva laserové scannery, které monitorují vozovku a současně zjišťují přítomnost jiných vozidel. Videokamera umístěná v nárazníku analyzuje situaci v okolí, přítomnost chodců apod. Díky těmto propracovaným scannerům je vozidlo v neustálém kontaktu s dopravním značením (semafory, značky atd.) a ostatními automobily. Řídicí jednotka systému informace analyzuje a vyhodnocuje kritické momenty. K upozornění řidiče slouží nejprve zvukové a světelné výstrahy. V případě, že řidič nepřizpůsobí jízdu tomuto upozornění a situace je systémem vyhodnocena jako nebezpečná, je vozidlo automaticky brzděno.

Výzkum a vývoj tohoto systému je podporován Evropskou unií pomocí 6. rámcového programu. Ten má za cíl mj. omezit nehodovost a zvýšit bezpečnost na evropských silnicích.

Témata
25. 9. 2007 11:44
Cena
A ked niekto tukne do narazniku, vymena bude 100 000 ;)
Avatar - VDC
24. 9. 2007 16:09
cenova politika VW
Jezismarja, vono to snad ma za priplatek i predni mlhovky! >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud