Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vznikla nová a extrémní bíla barva pro auta. Může dokonce snížit emise

Ondřej Mára Ondřej Mára 10. 10. 2022 • 22:13
17
16
Zobrazit náhledy (17)
Opel Astra 1.2 Turbo Opel Astra 1.2 Turbo Opel Astra 1.2 Turbo Opel Astra 1.2 Turbo Volkswagen ID.5 Pro Performance Volkswagen ID.5 Pro Performance Volkswagen ID.5 Pro Performance Volkswagen ID.5 Pro Performance Toyota Yaris 1.5 Hybrid GR Sport Toyota Yaris 1.5 Hybrid GR Sport Toyota Yaris 1.5 Hybrid GR Sport Toyota Yaris 1.5 Hybrid GR Sport

Barva automobilu je především estetickou záležitostí, může však ovlivnit i bezpečnost či emise vozu.

Výběr barvy nového automobilu bývá jednou z posledních otázek, které při koupi řešíme. Barva přitom může mít vliv jak na pozdější prodejní cenu automobilu, tak na jeho bezpečnost (respektive viditelnost pro ostatní účastníky provozu) nebo emise.

To dobře ukazuje nová bílá barva pro automobily, která je schopná odrážet až 97,9 % slunečního záření. Jen díky tomu dokáže barva zajistit snížení teploty v kabině až o citelných 4,5 °C. Chladnější kabina přitom nevyžaduje tak intenzivní a časté používání klimatizace, což by se mělo pozitivně projevit na spotřebě a emisích. A to nejen u automobilů.

Nová barva s působivými schopnostmi odrážet sluneční světlo a teplo má přitom sílu pouze 150 mikrometrů, což je zhruba jen o 30 mikrometrů více, než mívají tradiční automobilové laky. Klíčem k úspěchu měly být nanodestičky hexagonálního nitridu bóru, díky čemuž barva zajišťuje vysokou schopnost odrážet teplo již po nanesení jedné vrstvy.

Síla laku je přitom poměrně zásadním tématem. Profesor Xiulin Ruan z univerzity Purdue se pochlubil bílou barvou s vysokou schopností odrazivosti již v loňském roce, kvůli odlišnému chemickému složení se však barva musela nanášet v síle minimálně 400 mikrometrů, což je více než dvojnásobek běžného laku.

Nová barva by se tak konečně mohla stát ideální i pro aplikaci nejen na automobily, ale i další dopravní prostředky, včetně letadel. Snížení teploty kabiny by totiž mělo všeobecně přispět k mírnějšímu využívání klimatizace, což se podepíše na nižší spotřebě energie a tím i nižší produkci emisí. V případě elektromobilů by se navíc mohl prodloužit i dojezd.

Univerzita Purdue a profesor Ruan už si speciální barvu a její složení nechali patentovat a nyní by se údajně měla zvažovat její komercializace. Všeobecně se však předpokládá, že barva bude poměrně drahá, což může omezit její aplikaci pouze na místa, kde přinese největší úspory.

Doporučujeme

Témata
11. 10. 2022 18:55
Re: nanodestičky
prumer vozovyho parku u nas je 15 roku, tedy spousta lidi si pomuze i 20 letym vrakem
11. 10. 2022 15:44
Re: nanodestičky
V pořádku. Máš pravdu. Tahají se sem starý vyrachtaný diesely bez filtru. Díky za upozornění. Je jasný, že lidi si kupují horší auta než ta která mají doma. Ideálně ve stavu vraku.
11. 10. 2022 15:02
Re: nanodestičky
filtr u chrochtu je povinnej od zari 2010, pro nove homologovany od zari 2009, coz jsou pro spoustu lidi jeste relativne pekny auta.
konkretne - faceliftnuta O2 prisla na podzim 2008, tedy prvni fejsliftnuty O2 nemusi mit filtr az do 2010, tedy jeste 12 roku, 1 mesic a 10 dni stary auta

pritom petina dovezenejch aut je starsich 15 roku
https://www.auto.cz/…park-v-eu-142499
tedy tipuju, ze tretina aut je starsich 12 roku a velka cast z nich nema filtr, ktery je pro nektery jen na obtiz a zdrojem problemu a tyhle lidi zamerne vyhledavaji auta bez filtru

takze ja bejt tebou, tak si nejdriv zjistim, jak to s tema dovazenejma auta s/bez fitru je, nez zacnes placat blbosti
11. 10. 2022 13:08
Re: nanodestičky
Pokuty za emise je jen právnická hra jak dostat z automobilek peníze. Nic jinýho. Myslím, že doba rozmachu dieselových motorů skončila tak před 5 lety, takže buď v klidu. Celý to ale má na svědomí EU a její nesmyslný prosazování dieselů, protože mají nižší emise CO2 (tj. pokřivování trhu). Jinak ten dovoz starých naftových pleček bez filtru je něco co skončilo taky asi před 5 a více lety. Teď se sem už nic takovýho netahá. Žiješ trochu v minulosti čoveče. ;-)
Avatar - Mikesus
11. 10. 2022 13:01
Re: nanodestičky
nemyslel jsem to konkretne jen diesel, ale spis jako priklad jednoho z mnoha nesmyslů