Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak rozleštit škrábance na karoserii: K čemu lakýrníka? Stačí jednoduchá finta!

Petr Slováček Petr Slováček 12. 7. 2020 • 12:38
14
17
Zobrazit náhledy (14)
Odstraňovač škrábanců: Poradil si jen s těmi menšími, na větší nestačí Čistič laku: S leštěnkou na staré laky se nejlépe pracuje. Její účinnost je ale nejmenší ze všech zkoušených přípravků. Čistič laku: S leštěnkou na staré laky se nejlépe pracuje. Její účinnost je ale nejmenší ze všech zkoušených přípravků. Bez pořádného mytí auto při dalším leštění pouze poškrábete. Leštič laku Jan Fábera nejprve oblepil okenní lišty, plastové kliky a panely karoserie, na kterých nechtěl nechat stopy. Pak vzal do ruky silný odmašťovač a karoserii připravil na další práci. Dalším krokem nám profík vyrazil dech – vzal do ruky maličký smirkový papír a kousek po kousku s ním obrousil lak. Amatér by se do broušení laku nikdy neměl pouštět, jsou k tomu zapotřebí speciální lakýrnické šmirgly. Potom vzal do ruky elektrickou rotačku a začal na malých otáčkách s hrubou pastou, po každé vrstvě ji setřel a pokračoval jemnější. Po dvou hodinách práce na jediném blatníku nám ukázal profesionál podařený výsledek – těžko bychom hádali, že jde o stejný díl. Bílé škrábance zmizely, zůstaly jen asi tři malé čárky v rozích.

I překvapivě hluboké škrábance umějí profesionálové opravit bez lakování. Majitel by tomu radši neměl přihlížet, metoda je na pohled brutální. Drobná poškození ale zvládnete i svépomocí.

Dobrá leštěnka a vosk dokážou schovat drobná poškození v laku. Po pár deštích se bohužel vyplaví silikony, které vyplňují vrypy, a škrábance jsou zase zpět. Existuje ovšem možnost, jak se jich zbavit definitivně, aniž byste museli celé auto přelakovávat. Lze totiž povrch rozleštit.

Hned na úvod ovšem varujeme, že pokud nejste hazardéři, sami byste se neměli do následujících kroků vůbec pouštět doma.

Drahý špás

Odborníci si za renovaci celého auta řeknou asi kolem šesti tisíc. Proč je to tak drahé, nám ukazuje specialista na leštění laku a prodejce autochemie Jan Fábera, když vybaluje obsáhlou sadu šesti lešticích past – každou po čtyřech stovkách a k tomu excentrickou leštičku za 20.000 korun. Ta se nejen točí, ale také nepravidelně vykyvuje, díky čemuž nedělá hologramy v laku. S obyčejnou rotační bruskou ze supermarketu se lak snadno lokálně propálí, nebo poškrábe. A především je za tím obrovská práce – kompletní oživení vzhledu vozu trvá dva dny. Pro vyzkoušení jsme sáhli po značně zanedbaném autu, které roky nepoznalo pořádnou péči a kromě zvětralého laku se v něm ukrývaly i hluboké škrábance. Proto jsme se nebáli vyzkoušet na něm ani hrubou brusnou pastu. Jen rozleštění kusu blatníku tady zabralo dvě hodiny.

Čistota = půl úspěchu

Veškerá renovace laku vždycky začíná pečlivým umytím. Zapomeňte na vodu s jarem, která auto odmastí, ale pořádně neumyje. Stejně tak na odstranění asfaltu nepoužívejte technický benzin, kterým lak vysušíte a ve finále mu uškodíte. A v případě současných vodou ředitelných laků a pochromovaných plastů nepoužívejte ani letité zásoby autokosmetiky v garáži. Silné čisticí chemie totiž běžně bývaly na bázi agresivního louhu. „Dnešní profesionální chemické přípravky jsou určené pouze pro proškolené pracovníky. Laik například nerozezná kyselý přípravek, který nesmí přijít na některé laky. Potíž je i s pochromovanými díly, které okamžitě spálíte,“ vysvětluje Jan Fábera s tím, že renomovaní výrobci nikomu tuto silnou chemii přes ulici neprodají.

Pro běžnou péči ovšem vystačí prostředky, které lze koupit v maloobchodní síti. I mezi nimi ale existují rozdíly. „Levné leštěnky vždycky obsahují silikon, který nesnášejí lakýrníci. Auto se pak nedá odmastit. Kvalitní přípravky jsou sice také mastné, pro další lakování to však nevadí,“ vysvětluje Fábera a ukazuje nám, jak na to.

Domácí práce

Rozleštění drobných škrábanců zvládnete sami s komerčně prodávanými přípravky. Důležité je postupovat po částech a s rozmyslem, jinak naděláte víc škody než užitku a z laku vylezou hologramy. Přípravky se na první pohled liší cenou, konzistencí a zejména obsahem abrazivních prvků. „Ve všech případech ale bohužel škrábance pouze na chvíli schovají, jenže neodstraní,“ krčí rameny Jan Pavlův, který se roky živí v Praze mytím aut. Jak sám dodává, na větší škrábance už si netroufá a volá odborníky.

Těžká dřina

Bez pořádného mytí auto při dalším leštění pouze poškrábete. Profesionální umývač aut Jan Pavlův nám ukázal, že se nemusíte bát tlakovou myčkou čistit ani spáry karoserie.

Leštič laku Jan Fábera nejprve oblepil okenní lišty, plastové kliky a panely karoserie, na kterých nechtěl nechat stopy. Pak vzal do ruky silný odmašťovač a karoserii připravil na další práci. Vzhled laku rázem vypadal hrozivě, protože odmaštěním zmizely stopy starých leštěnek a ukázaly se všechny škrábance.

Dalším krokem nám však profík vyrazil dech – vzal do ruky maličký smirkový papír a kousek po kousku s ním obrousil lak. Na majitele v tuto dobu padla mdloba. Je lepší tohle nevidět.

„Amatér by se do broušení laku nikdy neměl pouštět, jsou k tomu zapotřebí speciální lakýrnické šmirgly. I tak ale můžete lak probrousit. Pastelové odstíny jdou nejlépe. U moderních aut je bohužel vrstvička laku čím dál slabší, za chvíli už nebude existovat možnost, jak lak renovovat,“ pokrčil rameny Jan Fábera nad šetřením automobilek.

Potom vzal do ruky elektrickou rotačku a začal na malých otáčkách s hrubou pastou, po každé vrstvě ji setřel a pokračoval jemnější. Obzvláštní péči je třeba dávat na odkládání kotouče. „Pokud spadne na zem, už ho nesmíte použít. Mohli byste lak poškrábat nalepeným pískem. Totéž platí pro jelenici na rozleštění,“ řekl při práci Fábera.

Po dvou hodinách práce na jediném blatníku nám ukázal profesionál podařený výsledek – těžko bychom hádali, že jde o stejný díl. Bílé škrábance zmizely, zůstaly jen asi tři malé čárky v rozích. „I tohle by se ale dalo odstranit. Nechá se namíchat barva, rýha se jí zalije a po zaschnutí vybrousí.

Cenu a náročnost to ale zase zvyšuje,“ komentoval odborník. U daného vozu zbytečná investice.

Související články

Témata
19. 7. 2021 10:32
Oprava škrábanců
Díky za tipy, ty rady mi docela pomohly. Četl jsem ještě něco i tady: https://www.united-6.cz/…lestit-lak-auta/ kdyby měl ještě někdo nějaké tipy, budu rád za rady.
30. 1. 2020 22:36
škrábance
Podobný způsob opravy škrábanců jsem viděl na tomto videu: https://kralmotoru.cz/…-laku-automobilu a musím říct, že se mi nechce věřit že to jde tak lehce. Pár škrábanců na svém autě mám, ale nerad bych ten stav ještě zhoršil, myslíte že to doopravdy funguje?
18. 10. 2018 11:53
re
Dobrý den
jeste muzete zkusit par tipu odtud [odkaz]
snad pomuze :-)
22. 8. 2018 13:05
Já to dělám takhle
Já na to spíše většinou používám tuto kosmetiku: [odkaz] na menší škrábance to stačí, ale ty hlubší buď neřeším, nebo si s tím zajedu vážně to lakýrny :-)
28. 6. 2018 13:08
lakýrna ne?
No, a proč si nezajet jednou do lakýrny aby vám to jednoduše pro jednou udělali profesionálové? Protože já to zkoušel sám a nebylo to ono, a minulý týden jsem si zajel do lakýrny a pohoda. Můžu jen doporučit...(viz [odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud