Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ženeva živě: BMW Alpina v srdci Alp

Ondřej Láník Ondřej Láník 5. 3. 2006 • 14:55
11
27
Zobrazit náhledy (11)
Alpina Alpina Alpina Alpina Alpina Alpina
Ženeva sice obvykle má v době konání autosalonu takřka středomořské podnebí, letos však vládla paní zima. Město automobilů bylo zasypáno sněhem a obklopeno vrcholky Alp na obzorech. To je přece ideální místo pro prezentaci vozů značky BMW Alpina.

Výrobní program německé automobilky Alpina se v současné době sestává ze vznětových modelů začínajících písmenem D, které jsou určeny převážně pro evropské zákazníky a z osmiválcových modelů s písmenem B vycházejících z BMW řad 5, 6 a 7, které kupují často zákazníci v USA, v Japonsku a na Blízkém východě.

Alpina má jako jediný dvorní tuner mnichovských vozů výsadní postavení a právo používat nejen na upravených vozech nejen své jméno, ale také spojení BMW Alpina. Na rozdíl od ostatních sofistikovaných tuningových firem zůstává na Alpinách logo BMW. Důvodem přitom není fakt, že by úpravy provedené v německém městě Buchloe byly pouze kosmetické.

Například v případě momentálně nejrozšířenějšího vidlicového osmiválce prošla zásadní proměnou většina dílů motoru, nově se odlévá dokonce i blok a hlava válců. Podstatnou novinkou v konstrukci tohoto agregátu bylo před několika lety zavedené přeplňování. Nejde o klasické turbodmychadlo ani o standardní rootsův kompresor. Výfuková část turbodmychadla je totiž poháněna přes planetový převod od klikového hřídele motoru, ale pokud není efekt přeplňování potřebný, je dmychadlo pomocí odstředivé spojky vypínáno, takže zbytečně neodebírá výkon motoru.

Posledním přírůstkem do modelové řady BMW Alpina je BMW řady 3 v provedení Touring, které se pod novou značkou prodává jako BMW Alpina D3 Touring. Pod kapotou je vznětový přeplňovaný čtyřválec o objemu 1995 cm3, který dává nejvyšší výkon 147 kW při 4000 ot./min a točivý moment 410 Nm při 2000 ot./min. Zrychlení z 0 na 100 km/ trvá tomuto kombi 7,7 sekundy, nejvyšší rychlost činí 234 km/h. Při klidnější jízdě dle kombinovaného evropského jízdního cyklu se čtyřválec pyšní spotřebou 6 l / 100 km.

Související články

Témata
5. 3. 2006 22:58
Re: KUP SI BMW
:yes:
5. 3. 2006 21:25
Re: KUP SI BMW
:yes: ;-)
5. 3. 2006 21:24
Re: KUP SI BMW
To bylo včera... ;-)
5. 3. 2006 12:12
KUP SI BMW
To je asi tak to nejlepší, co můžeš v autosvětě udělat. Věř tomu, tohle ti nesbouchaj nikde jinde. Banglem vybroušenej diamant, pak Alpinou vyleštěnej do toho nejvyššího nebeskýho lesku... Tenhle démant zázraků má jen jednu vadu... je určenej pro bohatý. Ovšem to je nepochybně správné. Tys už snad někde viděl démant za pár šupů. Neviděl, viď, já takém ne. BRAVO BMW, bravo Alpina. :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku