Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zetor Wolfdog dokazuje, že výrobce traktorů míří i mezi armádní techniku

David Bureš
Diskuze (21)
Model vnitřního uspořádání vyvíjeného pásového vojenského vozidla bude Zetor prezentovat na nadcházejícím Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně.

Brněnskou značku Zetor si obvykle spojíme s traktory, od roku 2014 je ale její součástí také dceřiná společnost Zetor Engineering zabývající se vývojem armádní techniky. A ta nyní pracuje na platformě pro vysoce mobilní pásová a kolová vozidla, kterou se pochlubí na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se bude konat v Brně ve dnech 31. května až 2. června.

Na výstavním stánku firmy bude prezentován model vnitřního uspořádání vyvíjeného vozidla, kterému Zetor říká Wolfdog (vlčák). Vedle toho se návštěvníci veletrhu budou moci seznámit s konceptem druhého vozidla, na kterém Zetor Engineering aktuálně pracuje. V tomto případě jde o vysoce mobilní kolové vozidlo 8×8 určené rovněž jako platforma pro různé druhy speciálních nadstaveb.

Zetor pak bude rovněž vystavovat i prototyp čtyřkolového bojového vozidla FOX navrženého pro potřeby speciálních jednotek a určeného pro čtyřčlennou posádku včetně potřebné výzbroje a výstroje dle nasazení.

Při vývoji vozidel se společnost zaměřuje nejen na aktuální potřeby armád, ale také na ty budoucí. Vedle bezpečnosti a vybavení Zetor při vývoji počítá i s dalšími faktory. Do vývoje se tak promítají například i zvyšující se průměrná výška mužské populace a mohutnější tělesná konstrukce nebo celkově větší objem výstroje a výzbroje vojáka.

Zetor Engineering je dceřiná společnost výrobce traktorů Zetor Tractors, který ji vlastní ze 100 procent. Zetor se touto designérskou firmou vrací ke svým kořenům, firma totiž vznikla v roce 1946 na základech Zbrojovky Brno. „Předpokladem pro dosažení úspěchu v této oblasti jsou dlouholeté zkušenosti v segmentu těžké off-road techniky,“ říká k tomu jednatelka společnosti Zetor Engineering Isabela Vršková.

Prvotním plánovaným krokem společnosti Zetor Engineering v oblasti vojenského průmyslu je vyvinout speciální mobilní podvozek – nosič MMBS (mobile military base station) třídy IFV (Infantry fighting vehicle). Při jeho vývoji se zaměřuje hlavně na bezpečnost, která je podle ní u aktuálních bojových vozidel nasazovaných v dnešních konfliktech nedostačující, přičemž nepomáhá ani výrazná modernizace stávající techniky.

David Bureš
Diskuze (21)
14. 6. 2017 07:39
Re: Investice do temne budoucnosti
A snáď ti EU alebo USA dávajú niečo zadarmo...
14. 6. 2017 07:38
Re: Investice do temne budoucnosti
Neiebe ti?
Avatar - mariov8
31. 5. 2017 08:54
Re: Investice do temne budoucnosti
Ale kdepak, hrozba přichází odjinud.

Ještě můžeme ten Kreml potřebovat, i když ten taky nikdy nikomu nic zadarmo nedal... s čímž tady máme dlouholetou zkušenost.
30. 5. 2017 14:25
Re: Wolfdog?
Je to regulérní anglický výraz pro vlčáka - tedy křížence (hybrida) psa a vlka.
Avatar - Barry Lyndon
30. 5. 2017 13:58
Re: ...traktor palbu opětoval
to se mi nějak nezdá - prkno s hřebíkem si tam myslím jako první opatřil Ned Flanders :-)