Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kdy se mění čas v roce 2024? Dejte si pozor na zvýšené riziko nehody

Jan Faltýsek Matyáš Kunst
Diskuze (13)

V neděli 31. března 2024 se bude měnit čas ze zimního na letní. Většina lidí s těmito pravidelnými změnami nesouhlasí a statistiky nehodovosti jim dávají za pravdu.

Letní čas se v Československu zavedl na jaře roku 1979. Jeho hlavním účelem byla úspora elektrické energie, ale přináší i některé vedlejší efekty včetně pozitivního vlivu na lidskou psychiku. Samotný proces změny času je ovšem značně problémový a dnes je tedy považován spíše za přežitek.

Kdy se mění čas v roce 2024?

  • Letní čas v roce 2024 začal platit v noci z 30. března na 31. března. Ručičky hodin se posunuly o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00
  • Standardní čas (nesprávně zimní) se v roce 2024 vrátí v noci 26. října na 27. října. Hodiny se v neděli posunou ze 3:00 na 2:00.

70 % respondentů průzkumu, který v ČR provedla agentura STEM/MARK, se vyslovilo pro ukončení pravidelného střídání letního času se standardním středoevropským astronomickým časem. Není divu, lidé mají často problémy s přizpůsobením se změněným podmínkám.

Je třeba ovšem dodat, že zrušení letního času pouze v České republice může způsobit jisté problémy při návštěvě okolních států, které se tohoto systému z drtivé většiny rovněž zatím drží. V roce 2018 proběhl výzkum v rámci celé Evropské unie, který naprosto jednoznačně znázornil touhu po přechodu na jednotný čas. Celkem 84 % ze 4,6 milionu respondentů vyjádřilo svůj nesouhlas se střídáním, takže cestou by mohlo být plošné zrušení pro celou Evropu.

Změna času může mít vliv i na výkonnost řidičů. Podle odborníků z Coloradské univerzity jde především o nedostatek spánku. Výkonnost ospalých řidičů často klesá na úroveň řidičů pod vlivem alkoholu. Mohou mít potíže s vnímáním a vyhodnocováním nebezpečných situací a jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé.

Během dvou týdnů po změně času dochází k nárůstu smrtelných dopravních nehod o 6 %. Tento výsledek byl získán analýzou odborníků z Univerzity Britské Kolumbie. Data pocházela z více než 730.000 dopravních nehod v letech 1996-2017. Údaje zmíněné univerzity potvrzují i české pojišťovny.

Video se připravuje ...

Pozor hlavně v pondělí 31. března 2024

Letos připadá změna času na Velikonoční neděli. To znamená, že pro mnohé nebude posun času o jednu hodinu tolik citelný - prostě si o hodinu přispí. Ti, kteří nechtějí svůj harmonogram měnit, nebo se práci nevyhnou ani během svátků, musí být na silnici o něco obezřetnější.

Nedostatečný spánek a únava patří mezi nejvýznamnější faktory způsobující dopravní nehody obecně. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, pracovníci na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů.

Největší křesťanský svátek je navíc často spojován s nadprůměrným výskytem starších řidičů, kteří za volant usedají jen ve výjimečných případech. Nedostatek aktivní praxe potom může vyústit ve větší chybovost na silnici, proto důrazně doporučujeme zvolit defenzivnější styl jízdy a vyšší míru tolerance.

Jak bojovat s únavou? 

Asi nikoho nepřekvapíme radou, že v tomto ohledu je nejdůležitější kvalitní spánek. Pokud víte, že vám změna času hodinu spánku „sebere“ a nemáte možnost si přispat, nejrozumnějším řešením se zdá být ulehnutí do postele o hodinu dřív. Bojíte-li se problémů s usínáním, zkuste tomu daný den uzpůsobit - zacvičte si a pořádně se unavte, zatáhněte si žaluzie o trochu dříve, ztlumte světla, svou večerní rutinu posuňte na dřívější hodinu a podobně.

V případě, že nemáte možnost jít spát dříve, přichází na řadu „krizové řešení“. Základem je pořádně se ráno probudit. Doporučujeme ihned po probuzení dostatečný přísun čerstvého vzduchu, co nejvíce denního světla (pokud vstáváte za tmy, tak si alespoň rozsviťte co nejvíce „umělých“ světel), trochu pohybu a ideálně studenou sprchu. Zároveň nezapomínejte pít dostatek vody.

Cítíte-li během samotné jízdy únavu, nesnažte se ji překonat za volantem, ale obratem zastavte a běžte se vyvětrat ven. Hlasitá hudba, káva nebo „energeťák“ jsou jen krátkodobými pomocníky. Mezi nežádoucí vlastnosti kofeinu patří i to, že po jeho vyplavení z organismu přichází tzv. „crash“, tedy stav ještě horší, než před jeho požitím.

Jan Faltýsek Matyáš Kunst
Diskuze (13)

Doporučujeme

Avatar - Mokrous
29. 3. 2024 14:25
Re: Ha recyklace
:D :D :D
28. 3. 2024 18:32
Re: Z válečného ekonomickeho
Mě zas mrzí, že si lidi evidentně neuvědomují letní svítání ve 3 ráno. Nevím jak vy, ale já bych se na kole svezl radši po práci než ve 4 ráno. Ale jasně, v hospodě se svítí LEDkou takže nechme zimní čas celoročně :yes:
Avatar - KANKUNEN
28. 3. 2024 18:16
Ha recyklace
Zachovejte zimní čas, je třeba si užít světlo ve tři ráno a v září tmu v pět.
27. 3. 2023 07:01
Re: Z válečného ekonomickeho
Přesně tuto hloupou odpověď jsem čekal. Mrzí mě, že od tebe.
Podstatou problému je, že význam DAYLIGHT SAVING TIME byl nástupem LED svítidel zmenšen o 80 procent. Přesto se necháváme dál buzerovat.
Avatar - Mikesus
26. 3. 2023 19:34
Re: Z válečného ekonomickeho
Mne se vše přeřizuje automaticky, včetně trouby i auta.