O víkendu se posouvá čas na letní. Změna podstatně zvyšuje riziko nehod
Tento víkend se bude měnit čas ze "zimního na letní". Většina lidí s těmito pravidelnými změnami nesouhlasí a statistiky nehodovosti jim dávají za pravdu.
Letní čas se v Československu zavedl na jaře roku 1979. Zavedl se kvůli úspoře elektrické energie a zefektivnění výroby. Dnes je spíše považován za přežitek.
V neděli ve 2:00 o hodinu dopředu
V neděli 26. března 2023 ve 2:00 se čas posune o hodinu dopředu na 3:00. Standardní (tedy zimní nebo také středoevropský čas) se opět vrátí v neděli 29. října 2023.
70 % respondentů průzkumu, který v ČR provedla agentura STEM/MARK, se vyslovilo pro ukončení pravidelného střídání letního času se standardním středoevropským astronomickým časem. Není divu, lidé mají často problémy s přizpůsobením se změněným podmínkám.
Změna času může mít vliv i na výkonnost řidičů. Podle odborníků z Coloradské univerzity jde především o nedostatek spánku. Výkonnost ospalých řidičů často klesá na úroveň řidičů pod vlivem alkoholu. Mohou mít potíže s vnímáním a vyhodnocováním nebezpečných situací a jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé.
Během dvou týdnů po změně času dochází k nárůstu smrtelných dopravních nehod o 6 %. Tento výsledek byl získán analýzou odborníků z Univerzity Britské Kolumbie. Data pocházela z více než 730.000 dopravních nehod v letech 1996-2017. Údaje zmíněné univerzity potvrzují i české pojišťovny.
Pozor hlavně v pondělí 27. března 2023
Nejnebezpečnějším dnem je obvykle pondělí bezprostředně následující po víkendu, kdy začíná letní čas. Počet dopravních nehod může vyskočit až o šestinu.
Velké množství nevyspalých lidí se dopouští nadprůměrného počtu chyb a mohou být také podráždění, což znamená nižší míru vzájemné tolerance.
Nedostatečný spánek a únava patří mezi nejvýznamnější faktory způsobující dopravní nehody obecně. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, pracovníci na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů.
Jak bojovat s únavou?
Nejlepší je samozřejmě pořádně se vyspat. Pokud nemáte možnost, naplánujte alespoň dostatečnou časovou rezervu a dělejte pravidelné přestávky během jízdy. Je také dobré znát alternativní trasy v případě dopravních zácpy nebo nehody.
Během přestávek je užitečné se protáhnout nebo projít kolem vozidla. Pít dostatek vody a vyhnout se tak dehydrataci, která může ovlivnit schopnosti a rozhodování řidiče. Dobrým zdrojem energie je například ovoce. Proti únavě pomáhá také čerstvý vzduch.
Hlasitá hudba, káva nebo "energeťák" jsou jen krátkodobými pomocníky, spíše vhodné k udržení řidiče vzhůru až před cílem cesty, než k bezpečnému řízení vozidla delší dobu. A právě před cílem cesty vzniká nehod nejvíce, takže pozor na závěrečné spěchání!