Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

O víkendu se posouvá čas na letní. Změna podstatně zvyšuje riziko nehod

Jan Faltýsek Jan Faltýsek 25. 3. 2023 • 18:06
12
7
Zobrazit náhledy (12)
Ilustrační foto Ilustrační foto Nehoda Nehoda Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Tento víkend se bude měnit čas ze "zimního na letní". Většina lidí s těmito pravidelnými změnami nesouhlasí a statistiky nehodovosti jim dávají za pravdu.

Letní čas se v Československu zavedl na jaře roku 1979. Zavedl se kvůli úspoře elektrické energie a zefektivnění výroby. Dnes je spíše považován za přežitek.

V neděli ve 2:00 o hodinu dopředu

V neděli 26. března 2023 ve 2:00 se čas posune o hodinu dopředu na 3:00. Standardní (tedy zimní nebo také středoevropský čas) se opět vrátí v neděli 29. října 2023. 

70 % respondentů průzkumu, který v ČR provedla agentura STEM/MARK, se vyslovilo pro ukončení pravidelného střídání letního času se standardním středoevropským astronomickým časem. Není divu, lidé mají často problémy s přizpůsobením se změněným podmínkám.

Změna času může mít vliv i na výkonnost řidičů. Podle odborníků z Coloradské univerzity jde především o nedostatek spánku. Výkonnost ospalých řidičů často klesá na úroveň řidičů pod vlivem alkoholu. Mohou mít potíže s vnímáním a vyhodnocováním nebezpečných situací a jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé.

Během dvou týdnů po změně času dochází k nárůstu smrtelných dopravních nehod o 6 %. Tento výsledek byl získán analýzou odborníků z Univerzity Britské Kolumbie. Data pocházela z více než 730.000 dopravních nehod v letech 1996-2017. Údaje zmíněné univerzity potvrzují i české pojišťovny.

Video se připravuje ...

Pozor hlavně v pondělí 27. března 2023

Nejnebezpečnějším dnem je obvykle pondělí bezprostředně následující po víkendu, kdy začíná letní čas. Počet dopravních nehod může vyskočit až o šestinu.

Velké množství nevyspalých lidí se dopouští nadprůměrného počtu chyb a mohou být také podráždění, což znamená nižší míru vzájemné tolerance.

Nedostatečný spánek a únava patří mezi nejvýznamnější faktory způsobující dopravní nehody obecně. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, pracovníci na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů.

Jak bojovat s únavou? 

Nejlepší je samozřejmě pořádně se vyspat. Pokud nemáte možnost, naplánujte alespoň dostatečnou časovou rezervu a dělejte pravidelné přestávky během jízdy. Je také dobré znát alternativní trasy v případě dopravních zácpy nebo nehody.

Během přestávek je užitečné se protáhnout nebo projít kolem vozidla. Pít dostatek vody a vyhnout se tak dehydrataci, která může ovlivnit schopnosti a rozhodování řidiče. Dobrým zdrojem energie je například ovoce. Proti únavě pomáhá také čerstvý vzduch.

Hlasitá hudba, káva nebo "energeťák" jsou jen krátkodobými pomocníky, spíše vhodné k udržení řidiče vzhůru až před cílem cesty, než k bezpečnému řízení vozidla delší dobu. A právě před cílem cesty vzniká nehod nejvíce, takže pozor na závěrečné spěchání!

Doporučujeme

Témata
27. 3. 2023 07:01
Re: Z válečného ekonomickeho
Přesně tuto hloupou odpověď jsem čekal. Mrzí mě, že od tebe.
Podstatou problému je, že význam DAYLIGHT SAVING TIME byl nástupem LED svítidel zmenšen o 80 procent. Přesto se necháváme dál buzerovat.
Avatar - Mikesus
26. 3. 2023 19:34
Re: Z válečného ekonomickeho
Mne se vše přeřizuje automaticky, včetně trouby i auta.
Avatar - Roman Horký
26. 3. 2023 10:27
Z válečného ekonomickeho
nástroje standardem. To zdravým mozkem vymyslet nejde. Ačkoli proti eko terorismu již dnes celkem marginální hloupost. Tak jdu posunout ručičky na našich 47 nástěnných hodinách. Nezapomenu ani na pečící a mikrovlnnou troubu. A posunuli hodiny i v Peugeotu i v Priusu. Na podzim to je větší peklo.
26. 3. 2023 08:31
Po přečtení článku
jsem si musel zkontrolovat, jestli se čas skutečně posunul jen o hodinu. Rizik je tam vypsaných jako by se to šoupalo nejmíň o půl dne.
25. 3. 2023 21:18
Re: Nezmysel
A já zas doufám, že to ještě aspoň pár let vydrží. Večerní hodina světla v létě navíc je k nezaplacení (ráno by hodina světla k ničemu nebyla), a to že děti i v zimě chodí do školy za světla je taky dobře. V zimě se večer stejně venku nic dělat nedá, takže je jedno, jestli se setmí ve 4 nebo v 5.