BMW 530xd - Přehnaná očekávání?

BMW 530xd - Přehnaná očekávání?

 
 
7.7. 2008 Libor Zezulka

Máte-li BMW řady 5 za klasickou manažerskou limuzínu, robustní, rychlou a komfortní, pokračujte na další test. Pokud si myslíte, že řada 5 a konkrétně model 530xd patří mezi sportovní auta, čtěte dál.

S testem BMW 530xd bych mohl být rychle hotov. Osvědčené auto vyšší střední třídy vypuštěné do světa v roce 2003 a obdařené povedeným facelitem prokázalo své kvality tolikrát, že snad ani nemá smysl jeho přednosti připomínat. Kdybych si tedy chtěl odbýt novinářskou povinnost v jednom odstavci, napsal bych, že BMW 530xd stále dobře vypadá, dobře se řídí, výborně brzdí, velmi dobře řadí, trochu papá a občas trochu chrochtá.

Dodal bych ještě, že stále nenacházím v dané kategorii auto s lepším podvozkem a na závěr bych prohodil něco o tom, že pětce sluší naftový šestiválec, že s ním skvěle táhne a dokonale plní funkci manažerské limuzíny. Přidal bych podrobné technické údaje, hodnocení, zaklapl víko notebooku, šel pětku naposled prohnat a skončil příjemný den na odpočívadle u kávy. To bych si ovšem neodpustil, a tak téma 530xd rozvedu, ale tentokrát trochu jinak.

Chce to odstup

Upřímně přiznávám, že tento text vzniká s poměrně velkým odstupem od termínu, v němž probíhal samotný test. Normálně se snažím podobným situacím vyvarovat, neboť s plynoucími dny se z hlavy vytrácí zdánlivě nepodstatné detaily a zpočátku zcela jasná představa o kvalitách a nedostatcích testového kusu se mění v představu mlhavou. Pětkové BMW ovšem znám za ta léta velmi dobře, testů pětkového BMW najdete na Auto.cz také spoustu, a tak jsem si odstup dopřál.

A dobře jsem udělal. Když totiž do BMW 530xd usednete, zaboříte tělo do špičkových sedaček, zafixujete pohled na přístrojové desce, pohladíte kožený věnec volantu a sevřete skvěle tvarovaný volič automatické převodovky, začnete pociťovat zvláštní šimrání, které pramení u chodidel a končí na šíji, aby následně přešlo v lehké mrazení a husí kůži. Když nakonec zmáčknete tlačítko start, nejenže se vstříkne palivo do válců, ale také endorfiny do mozku.

obrázek [555 x 397]
 

Najednou se vám vzdá všechno kolem dokonalé, ovládne vás pocit štěstí a s ním zmizí veškeré pochybnosti a bohužel i objektivita. Od této chvíle nedokážete BMW prakticky nic vyčítat, jenom v jakémsi zvláštním transu hledíte před sebe, kroutíte volantem a přemýšlíte nad tím, jak hrozný by byl svět bez BMW. V tomto rozpoložení absolvujete celou cestu a ještě dlouho poté, co třílitrový naftový šestiválec utichne a pětkové kombi se uloží ke spánku v garáži, budete v jeho moci.

Z té se vymaníte jedině vlivem času a působením jiných vozů, třebaže odlišné značky, třídy i koncepce. Pokud se vám skutečně podaří modrobílé závislosti zbavit a přestanete nahlížet na BMW jako na sportovní ikonu mezi civilními auty, dojdete možná k tomuto závěru: Když někde něco začíná, většinou to i někde končí. Opravdu zábavná jízda začíná u mnichovských řadou jedna a pokud pomineme stroje jako Z4, M5 a M6, končí řadou 3.

Rychle, bezpečně a komfortně

Řada 5, a to zvláště řada 5 poháněná naftou, už není prakticky vůbec o nějakém zábavném ježdění, ale o komfortu, bezpečnosti a rychlosti. Auta vyšší střední třídy taková bývají, prostorná, luxusní, komfortní, přes to všechno usedáte do BMW a říkáte si, tohle bude jízda. A ona je: rychlá, bezpečná, komfortní, se sportovním nádechem. Kromě toho nádechu ale nic víc nečekejte, i když máte sportovní paket, velká kola a dlouhý seznam příplatkové výbavy.

BMW 530xd váží 1845 kg, na délku měří 4,84 metru a točivý moment třílitrového naftového šestiválce se přenáší na všechna čtyři kola. Myslím, že tenhle výčet stačí k tomu, aby vám došlo v čem spočívá „problém“. Velké auto, vysoká hmotnost, pohon všech kol, automat. Máte-li rádi velká kombi, která hezky vypadají, dobře se řídí, jsou stabilní v zatáčkách, ve vysokých rychlostech a nepanikaří při každému cuknutí volantem, připište si pětku na seznam favoritů.

Jestliže vaše vysněné auto musí zároveň bez problémů vyjet na hory nebo se alespoň vyškrábat do garáže, kterou máte jako na potvoru v prudkém svahu, připište si na seznam k BMW 530xd malé plus. Pokud vám hodně záleží na tom, abyste se uvnitř svého auta cítili dobře, aby se vám vše příjemně ovládalo, aby se vám dobře sedělo a dobře řídilo, dejte 530xd Touring další plus. Pokud ale chcete auto s naftovým motorem a čekáte, že jeho řízení rozpoutá ve vašem těle adrenalinovou bouři, roztrhejte svůj seznam favoritů a začněte znovu.

Možná máte pocit, že očekávám od kombi s naftovým motorem něco, k čemu nebylo stvořeno, ale divili byste se, kolik lidí si myslí, že všechna BMW (s výjimkou řady 7) jsou stejná, stejně zábavná. Když se vyhnu filosofické debatě o tom, že emisní limity a bezpečnostní předpisy udělaly z bavoráků „továrnu na nudu“, stejně skončím u toho, že z hatchbacků a sedanů končí zábava u řady 3. To však, opakuji podruhé, nedělá z pětky špatné auto.

V našich starších testech (např. i přímo testu BMW 530xd) najdete kompletní informace o ztvárnění interiéru, velikosti zavazadelníku nebo vnitřním prostoru. Opisovat pořád dokola, jak spolu plasty krásně lícují, jak sportovní sedačky příjemně obepínají těla předních pasažérů, jak iDrive zpočátku zamotá řidiči hlavu, ale nakonec doceníte jako propracovanost a logičnost, jak světlé dřevo BMW nesluší a jak Audi A6 válcuje pětku hezčími dekory a tvary si vážně nemá smysl.

obrázek [555 x 375]
 

Takže ještě jednou a naposledy. BMW 530xd vypadá se sportovním paketem a v závodní červené barvě jako raketa, nekompromisní sporťák, se kterým si užijete více legrace než s Adamem Sadlerem a Benem Stillerem dohromady. Skutečnost je ovšem taková, že kromě rychlé, komfortní jízdy se sportovním nádechem vás nečeká nic moc zvláštního. Je to hmotností, je to pohonem, je to třídou, je to elektronikou, je to dobou a konečně i motorem.

Ptáček zpěváček

Když jsem před několika lety testoval BMW 530xd poprvé, byla tuhá zima. Motor kňoural a skučel a já stejně tak. Tehdy jsem připočítával lehce obhroublý projev nízkým teplotám. Teď ale bylo krásně teplo a třílitrový naftový šestiválec neměl jediný důvod, aby posádku častoval chroptěním nebo dokonce duněním. Nechci a nebudu tvrdit, že se motor v testovaném autě choval vyloženě nekultivovaně, ale zároveň vám nebudu nalhávat, že si předl jako benzinový šestiválec.

Pokud má někdo v BMW 530xd problém poznat, zda pod kapotou pracuje zážehový nebo vznětový motor, měl by si okamžitě zajít k ušnímu. Nejenže se nafta dala jednoduše identifikovat ve vysokých otáčkách, on si šestiválec broukal dostatečně hlasitě na to, abyste v něm rozpoznali turbodiesel, dokonce i na volnoběh. Ale abych tady nemluvil pouze o zvuku, výkon a kroutící moment jsou v případně naftového třílitru vynikající.

obrázek [555 x 319]
 

Maximální výkon 173 kW/4000 ot./min. a zejména točivý moment 500/1750 ot./min. zajišťují velkému a těžkému kombi velmi dobrou dynamiku a zlepšují jeho přepravní schopnosti. Ať už vyrazíte ne výlet ve dvou, třech, čtyřech nebo dokonce pěti a s plným kufrem bagáže, bude BMW 530xd stále tím silným a rychlým kombi, které beze zbytku využije dálniční limity a neztratí dech v prudkých kopcích.

Spotřeba se udávaným 7,2 litrům přiblíží spíše výjimečně, ale ani hodnota okolo osmi litrů, kterou v lepším případě na displeji uvidíte, není nic z čeho byste se měli hroutit. Když se necháte trochu unést, bez problémů dosáhnete desetilitrové spotřeby, naopak budete-li se hodně snažit, dostanete se i pod oněch magických osm litrů. Vůbec se nebojte brzd a řazení. Brzdy nastupují rychle a hlavně nevadnou, šestistupňový automat si počíná suverénně v automatickém i sekvenčním režimu.

Dvakrát měř, jednou řež

Jste manažer, hlava rodiny a chcete robustní, rychlé a bezpečné auto (i když pravda, čtyři hvězdičky v crash testu nejsou žádná sláva) s lehkým sportovním nádechem? Pětka bude dobrá volba. Žijete v domnění, že si vás pětka přivede na vrchol řidičského blaha? Zapomeňte. Určitě ne 530xd.

Plusy

 • vynikající sportovní sedadla
 • jednoduchá orientace v interiéru
 • dobrá ergonomie
 • přesné řízení
 • vynikající podvozek
 • inteligentní automatická převodovka
 • silný naftový motor
 • účinné brzdy
 • pohon všech kol

Minusy

 • hrubší projev naftového motoru
 • základní objem zavazadelníku
První cena vozu1.077.530,-Kč (520i, 125 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1.457.020,-Kč (530xd, 173 kW)
Základní cena testovaného vozu1.494.914,-Kč (530xd N1, 173 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.980.955,-Kč (530xd N1, 173 kW)
Spolupracujeme s TipCars.com

BMW 530xd

Cena v základní výbavě: 1 494 914 Kč Cena v testované výbavě: 1 980 955 Kč

Základní výbava:Servotronic, bílá směrová světla, karoserie z lehkého hliníku a oceli, elektricky nastavitelná, vyhřívaná a manuálně sklopná zrcátka, dešťový senzor, multifunkční volant s kůží potaženým věncem, automatická klimatizace, systém kontroly trakce včetně ABS, ASC, DBC, EBV, systém dynamické stability DSC, čelní airbagy řidiče a spolujezdce, boční airbagy, hlavové airbagy vpředu a vzadu, světelný senzor, úchyty ISOFIX, předpínač bezpečnostních pásů na předních sedadlech, tříbodová pásy vzadu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, rádio s CD přehrávačem a podporou MP3, palubní počítač, manuální šestistupňová převodovka, kola z lehké slitiny 17palcová.

Výbava testovaného vozu:Černé – vysoce lesklé okenní lišty (+ 11.634), advantage plus paket – držáky nápojů, vak na lyže, vyhřívání sedadel vpředu, vysokotlaké ostřikovače světlometů, přední a zadní parkovací asistent, bi-xenonové světlomety, automatická klimatizace s rozšířenými funkcemi, tempomat s brzdnou funkcí, rolovací mechanické sluneční clony bočních oken, vnitřní zpětné zrcátko s automatickým zacloněním, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s paměťovou funkcí, asistent dálkových světel, navigační systém Professional včetně DVD, příprava pro mobilní telefon s rozhraním bluetooth (+220.675), edice sport – červená barva Imola Red, čalounění v kombinaci látky a kůže, M kola z lehké slitiny, velurové koberečky, sportovní sedadla řidiče a spolujezdce, vyhřívání sedadel řidiče a spolujezdce, M sportovní podvozek, M sportovní kožený volant, aerodynamický paket, čalounění stropu v barvě antracitu (+160.660), aktivní řízení (+33.240), automatická převodovka (+ 59.832)

Akciové indexy ve Spojených státech oslabil pád Facebooku Akciové indexy ve Spojených státech oslabil pád Facebooku

Akcie ve Spojených státech v začátku týdne výrazně…

Terčem podvodného jednání je téměř třetina českých firem, ukázal průzkum Terčem podvodného jednání je téměř třetina českých firem, ukázal průzkum

Nedostatek zakázek není jedinou hrozbou, které mohou…

Langer: Babiš jde po šéfovi GIBS účelově, zlu ale otevřel dveře už Sobotka Langer: Babiš jde po šéfovi GIBS účelově, zlu ale otevřel dveře už Sobotka

Andrej Babiš (ANO) stupňuje tlak na ředitele Generální…

Operátoři chystají rychlou inovaci sítí. Hodlají investovat miliardy korun Operátoři chystají rychlou inovaci sítí. Hodlají investovat miliardy korun

Celkový objem investic do komunikačních sítí…

 
Technické údaje
Motor BMW 530xd
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2993
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 173 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 500 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 235
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 6.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.6 / 5.8 / 7.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 500 / 1650
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1845 / 580
Rozměr pneu:225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4843
b) šířka (mm): 1846
c) výška (mm): 1491
d) rozvor (mm): 2886
e) rozchod vpředu (mm): 1558
f) rozchod vzadu (mm): 1581
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1130
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 650 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1500
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení BMW 530xd
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,65
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Ford se zaměří na SUV. Do jejich vývoje vrazí balík, přijede i Bronco Ford se zaměří na SUV. Do jejich vývoje vrazí balík, přijede i Bronco

Americká automobilka připravuje velkou expanzi svého…

BMW srovnává minulou generaci X4 s tou novou. Je to šílený rozdíl BMW srovnává minulou generaci X4 s tou novou. Je to šílený rozdíl

Koncem loňského roku vydalo BMW video, v němž srovnávalo…

 Ojeté BMW 5 E60: Spíše podprůměr Ojeté BMW 5 E60: Spíše podprůměr

Tohle trochu kontroverzní BMW vydrželo na trhu osm let a…

Test 100.000 km: BMW 528i Touring Test 100.000 km: BMW 528i Touring

Šestiválcové BMW 130i plných pět let vedlo závěrečnou…

  
Pontiac Series 26 Deluxe Six Rohm & Haas (1939-1940): Znáte auto z plexiskla?

Pontiac Series 26 Deluxe Six Rohm & Haas (1939-1940): Znáte auto z plexiskla?

Včera

Pro světovou výstavu v roce 1940 byl postaven průsvitný pontiac.
Blesk.cz

3 rady, jak správně pečovat o pleť: Chce to vodu a dobré krémy

3 rady, jak správně pečovat o pleť: Chce to vodu a…

O pleť je důležité se řádně starat, jestli nechcete v padesáti vypadat jako indiánská babička. Poradíme, co pro…

Lada, Škoda 100 nebo Ferrari: Mototechna nabízí veterány, má i unikát od Havla

Lada, Škoda 100 nebo Ferrari: Mototechna nabízí…

Skupina autobazarů AAA Auto bude nově nabízet veterány a auta na investici pod novou značkou Mototechna Classic.…

 

iSport.cz

Kvapil zničil Hradec. On je stejný jako všichni, není výjimečný, tvrdí Pavlík

Kvapil zničil Hradec. On je stejný jako všichni,…

Po dvou výhrách doma se musel Mountfield dívat na to, jak Liberec spokojeně objímá svého brankáře Romana Willa.…

Petržela o gólu: Hrubá chyba černocha. Král rasismu, napsal hráč Opavy

Petržela o gólu: Hrubá chyba černocha. Král rasismu,…

Jeho další pozápasová slova zase vzbudila rozruch. Trenér fotbalistů Zlína Vlastimil Petržela si zavařil v…

 

Reflex.cz

Skandální dohra olympiády: Nenávist veřejnosti dohnala jihokorejskou medailistku do blázince

Skandální dohra olympiády: Nenávist veřejnosti…

Jižní Korea mohutně slavila na nedávno skončené olympiádě každou získanou medaili. Hry se konaly na domácí půdě…

Legendární pantografy vymírají, v Praze dosluhují poslední tři vlaky. Navštivte jejich hřbitov

Legendární pantografy vymírají, v Praze dosluhují…

Emilka, pantograf, panťák či žabotlam. Nejstarší typ československých elektrických souprav pro příměstskou…