BMW X3 3.0d - Faktor X, 2x video

BMW X3 3.0d - Faktor X, 2x video

 
 
19.2. 2004

Konzervativní Evropa v poslední době přejímá od Ameriky zálibu v siláckých SUV a každý výrobce, dbalý své cti, se horečně snaží vedle módního minivanu nějaký ten pseudoteréňák v nabídce mít. Tradiční výrobci off-roadů, např. Toyota, Mitsubishi či Mercedes, pouze nabrali ze studnice zkušeností se stavbou terénních vozů, jiní museli namalovat velká kola a zvýšený...

Konzervativní Evropa v poslední době přejímá od Ameriky zálibu v siláckých SUV a každý výrobce, dbalý své cti, se horečně snaží vedle módního minivanu nějaký ten pseudoteréňák v nabídce mít. Tradiční výrobci off-roadů, např. Toyota, Mitsubishi či Mercedes, pouze nabrali ze studnice zkušeností se stavbou terénních vozů, jiní museli namalovat velká kola a zvýšený podvozek na čistý papír.

Mezi ty druhé patří i BMW, což terénní prvotině X5 neubralo na kvalitách, spíš naopak, X5 dosahuje ve srovnání s konkurencí dobrých trakčních vlastností i ovladatelnosti na různorodém povrchu. Jízdní vlastnosti jsou nakloněny především silničnímu provozu, zejména u špičkových verzí se sníženým podvozkem a nízkoprofilovými pneumatikami. Ale jak se zdá zákazníkům to vůbec nevadí – tedy alespoň těm, co si i dříve kupovali BMW. Nyní přichází mladší a menší sourozenec X3.

V těchto dnech začínáme potkávat první exempláře BMW X3 na našich silnicích. My jsme jako jedni z prvních v ČR otestovali X3 s třílitrovým turbodieselem se vstřikováním common-rail druhé generace, známý již z řad 3, 5 a 7, stejně jako v trojkové řadě s omezeným výkonem na 150 kW a kroutícím momentem sníženým na 410 Nm (limuzíny 5 a 7 mají 160 kW a 500 Nm). Převodová skříň byla pětistupňová automatická s možností sekvenční manuální volby Steptronic, alternativně je k dispozici i ručně řazená s jedním stupněm navíc. Další volbou je benzínový šestiválec 170 kW (300 Nm), zanedlouho doplněný i dvaapůllitrem 141 kW.

Při prvním kontaktu nás překvapilo, jak je X3 mohutná. Porovnání objektivních hodnot to potvrdilo, proti X5 je menší jen o kousek, vnitřní prostor je dokonce srovnatelný. Co se proti velkému bratrovi podstatně zlepšilo, je pohotovostní hmotnost. BMW trpívají nadváhou, ovšem přes dvě tuny pohotovostní hmotnosti již u základního provedení X5 znamenají čirou obezitu. Mladší sourozenec podstoupil drastickou redukční dietu a shodil dva metráky. Přesto je 1.855 kg stále vysoká hmotnost.

Další z Bangleových výtvorů sice již tolik neprovokuje, ovšem originalitou přímo oplývá. Je pohledný, karoserie působí vyváženým a ladným dojmem (viz ), nenarušeným ani kontroverzními nárazníky z nebarveného plastu – na našem černém exempláři takřka zanikly. Poctou tvůrcům je fakt, že při každém úhlu pohledu vypadá trochu jinak, pokud se na x-trojku podíváte shora, dokonce se jakoby zaoblí. V základních tvarech, takřka totožných s X5, se podařilo stvořit nekřiklavý originál, dotažený spoustou skvělých detailů, typických pro současná BMW. Dle našeho názoru se jedná o jedno z nejhezčích aktuálních SUV.

Po nástupu, značně ztíženém příplatkovými nášlapy, však estetika strhává body za nepříliš luxusně působící rozlehlé plastové panely, poněkud nepřiměřené ve voze za téměř dva miliony. Co muselo na črtách působit úchvatně, v reálu budí trochu rozpaky, které vrcholí při pohledu na laciné dveřní kliky z hrubého černého plastu. Také dílenskému zpracování do hodnocení „perfektní cosi schází. Tím jsou však podstatná negativa vyčerpána, interiér působí vzdušně, poskytuje v podélném a svislém směru marnivý nadbytek prostoru a skrz velká okna včetně střešního dovnitř proudí dostatek světla. Na šířku to již tak slavné není, hodnoty leží přesně na hranici významu „dostatečný prostor . My jsme měli k dispozici provedení N1 s odpočtem DPH, které po danajsku darovalo interiéru nehezkou mříž a podstatné omezení variability, v rozporu s nevalnou užitečnou hmotností necelých 500 kg (závisí na výbavě).

Přiměřeně elektrizující jsou dva kulaté sdružené přístroje pocházející z modelu Z4 a středový panel tvoří záchytný bod znalcům starších BMW, kteří nemohou interiér poznat. Neurazí ani mohutný příplatkový tříramenný multifunkční volant, který je radost svírat. Z mechanických vlastností každého spínače a páčky čiší perfekcionismus bavorských konstruktérů. Vynikající ergonomie má ale nepříjemnou výjimku – spínač výstražných blikačů je sice dobře umístěn, ale nedostatečně dimenzován – malého šedého tlačítka si v nouzi sotva všimnete.

Pozice za volantem je přizpůsobitelná pro opravdu širokou paletu postav včetně opravdových extrémů. Variabilní bederní opěrka také nemá chybu a kdyby měla opěradla a sedáky cca 5 cm délky navíc a trochu lepší boční vedení, bylo by hodnocení sedaček perfektní. Zaujal nás čalounící materiál, ještě z bezprostřední blízkosti podobný kombinaci kůže/látka, ovšem omak prozradil, že se jedná o umělý materiál, neklouzavý a příjemný, pojmenovaný Sensatec (otázkou je, jaké budou jeho vlastnosti v horku, když dojde na pocení). Zvláště dobrý je výhled velkými okny - vyšší posez zaručuje přehled o okolním provozu i přes střechy okolních aut, stejně jako dobrou viditelnost na horizonty a do nepřehledných zatáček. Nejvyšší známku zaslouží skutečně obří zpětná zrcátka, která za cenu zvýšení aerodynamického hluku ve vysokých rychlostech zprostředkují bezchybný přehled. Ostatně suplují i vnitřní zrcátko, díky mříži a malým zadním okénkům takřka zbytečné.

Startujeme zcela syrový agregát – v okamžiku převzetí měl najeto jen 160 km – a znovu nás překvapuje kultivovanost a hladký chod i nezahřátého motoru. Podobně potěšil i podmanivý akustický projev (stéle však nesrovnatelný s benzínovým třílitrem) s jednou podstatnou výhradou – nepřeslechnutelné pištění turbodmychadla má nelibě vysokou frekvenci a při delší cestě ustálenou vyšší rychlostí působí rušivě. Jinak akustická pohoda nemá slabiny, zvláště při přejezdu nerovností si nelze nevšimnout výborné tuhosti karoserie.

Rozjezd je díky moderní pětistupňové automatické převodovce zcela hladký a plynulý, po čase si zvyknete na mohutné zrychlení i při relativně málo sešlápnutém plynovém pedálu, způsobené silou motoru, který již při 1.500 ot. vyvíjí maximální kroutící moment. Přeřazování se obejde bez škubání a rychlosti jsou voleny bezchybně. Akcelerace je sice váhavější, než v případě limuzín se stejným motorem, ovšem stálý pohon všech kol a vysoká hmotnost jsou jasným důvodem, ostatně k lenosti má vůz na hony daleko, o čemž nejlépe svědčí zrychlení na stovku lehce přes osm vteřin. Zavalitost vozu klame i subjektivní vnímání rychlosti, jet s tímto mastodontem 180 km/h je tak přirozené, jako s běžným osobním vozem o třicet či čtyřicet km/h pomaleji.

Ovládání je za jakékoliv rychlosti bez jediného problému, pokročilý podvozek se svým projevem blíží kvalitním limuzínám a subjektivními pocity většinu z nich překonává. Skvělý byl hlavně pocit bezpečí, plynoucí z mohutnosti kabiny a nenarušitelné stability za jakékoliv rychlosti. Auto jelo vždy přesně tam, kam byl natočený volant s příplatkovým degresivním posilovačem. Pozitivním šokem byla i poslušnost v zatáčkách a během panického brzdění – X3 je jednoznačně nejlépe sedícím nesilničním vozem současnosti, a to jsme ještě nevyzkoušeli příplatkový podvozek Sport. Všechno má ovšem meze, a těmi je v tomto případě půl tuna hmotnosti navíc proti trojkové limuzíně. V každé rychlé vracečce a při průjezdu zalidněnými vesnicemi si prostě musíte opakovat mantru o nepřekonatelnosti fyzikálních zákonů, hlavně těch o setrvačnosti. Jízda je zdaleka nejsilnější stránkou X3, v žádném jiném SUV jsme se necítili na silnici tak suverénně. Poněkud nečekanou výhodou je slušný rejd, s takřka 4,6 m dlouhým autem se dá otočit napoprvé i v neširoké ulici.

Další silnou stránkou je jízda po klouzavých povrchách, kterou jsme si díky panující zimě mohli do sytosti vyzkoušet. Vzorně spolupracující DSC III udržuje bezpečně směr i při riskantních manévrech, zároveň ale řidiči ponechává příjemnou míru svobody. Stálý pohon všech kol se systémem xDrive se také projevil v nejlepším světle – jeho činnost si uvědomíte až v okamžiku, když se znovu pořádně podíváte, kudy se Vám právě podařilo bez problémů projet. I na zasněžené silnici s četnými ledovými plotnami a vymletými dírami se vůz chová zcela přirozeně a elektronicky řízená lamelová spojka přerozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravou v takřka nepostřehnutelných okamžicích. Nic také nebrání pohrát si s X3 na sněhu pokud DSC III vypnete, jak na to, se můžete podívat na . Další příjemnou utilitkou je HDC (Hill Descent Control), jakýsi „antitempomat , udržující automaticky navolenou rychlost při prudkém klesání, zatímco řidič se může nerušeně věnovat volbě ideální stopy.

Rozsáhlá výbava testovaného kusu do značné míry zpříjemnila cestování, ovšem navýšila cenu téměř o 400 tisíc korun, přičemž řadu položek bychom čekali spíše ve standardní specifikaci, za všechny jmenujme automatickou klimatizaci, Servotronic, či detaily typu držáky na nápoje nebo bílá skla blikačů Hospodárnost není v této kategorii nejsledovanějším faktorem, moderní turbodiesely se kupují spíš kvůli své charakteristice, než nižším nákladům za palivo. Spotřebu jsme také vzhledem ke krátkosti testu a zcela nezajetému motoru nezměřili. Běžně by se spotřeba mohla pohybovat okolo 10-11 l/100 km.

Relativně málo honosný, zato výsostně užitečný a vybraně se chovající Bavorák tedy skutečně vytvořil novou kategorii, nyní mu zbývá ještě najít skulinku na trhu, do které se vejde se svou poněkud přemrštěnou prodejní cenou. Trh totiž oplývá méně technicky dokonalými, zato neméně užitečnými a podstatně levnějšími SUV. Ta ovšem postrádají na kapotě modrobílou vrtuli a nejlepší dostupnou techniku, jako BMW X3. Takže pro fajnšmekry, vyznavače BMW a silné osobnosti je volba jasná.

Videa: test BMW X3 3,0d

Spolupracujeme s TipCars.com

Cena v základní výbavě: 1 375 000 Kč Cena v testované výbavě: 1 764 600 Kč

Základní výbava:ABS, ASC+X (protiprokluz), CBC (rozdělovač brzdného tlaku), DBC (brzdový asistent), DSC III (stabilizační systém), HDC (viz test), ADB-X (elektronický svorný diferenciál), 6 airbagů, imobilizér, mlhovky, centrální zamykání s DO, dvousměrně nastavitelný kožený volant, posilovač řízení, vnitřní obložení Grey dark, el. ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, el. ovládaná okna vpředu a vzadu, klimatizace s mikrofiltrem, dělená sklopná zadní opěradla, dělící síť zavazadlového prostoru, velurové koberce, palubní počítač, 17 el. kola Double spoke 148 (235/55 R17), check control, servisní asistent, loketní opěrka vzadu s třetí hlavovou opěrkou a 2 stojánky na nápoje, isofix, 6 st. manuální převodovka, pohon všech kol - xDrive

Výbava testovaného vozu:metalický lak Saphirschwarz (+21.900,-), čalounění Sensatec béžové (+4.700,-), dřevěné obložení interiéru Topol světlý (+13.200,-), 17 litá kola BMW double spoke 111 (+3.600,-), automatická převodovka Steptronic (+70.000,-), Servotronic (+7.200,-), multifunkční volant + tempomat (+14.000,-), tříramenný sportovní kožený volant (+3.200,-), alarm (15.400,-), el. sklápění vnějších zrcátek (+7.200,-), nástupní lišta s hliníkovým povrchem (+10.700,-), střešní lišty (+7.900,-), síť v zavazadlovém prostoru, velurové koberečky v barvě interiéru, kuřácký paket, loketní opěrka vpředu, ostřikovače reflektorů (vše bez příplatku), držáky nápojů vpředu (+2.500,-), skibag (+5.700,-), vyhřívání předních sedadel (+12.800,-), PDC (čidla přední a zadní nárazník) (+25.000,-), dešťový senzor (+3.900,-), bi-xenonové světlomety (+32.500,-), adaptivní světlomety (+14.300,-), automatická klimatizace (+19.000,-), příprava pro použití mobilního telefonu s čipem Bluetooth, (+19.700,-), rádio Business CD (+7.100,-), příprava pro montáž CD changeru (+1.800,-), tmavá skla vzadu (+13.600,-), bílé blikače (+6.800,-), přestavba na specifikaci N1 (+45.000,-) Délka záběru: 00:01:13 Délka záběru: 00:01:22

Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Oleo Chemical, požaduje tvrdší tresty Nejvyšší státní zástupce Zeman podal dovolání v kauze Oleo Chemical, požaduje tvrdší tresty

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání…

Brit dostal za plánování útoku na parlament trojnásobný doživotní trest Brit dostal za plánování útoku na parlament trojnásobný doživotní trest

Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval…

Trump se kvůli úrokům obul do Fedu, dolar zareagoval poklesem Trump se kvůli úrokům obul do Fedu, dolar zareagoval poklesem

Americký dolar dnes na devizovém trhu oslabuje. K poklesu…

OBRAZEM: Bazaly jdou k zemi. Legendární stadion prochází rekonstrukcí za čtvrt miliardy OBRAZEM: Bazaly jdou k zemi. Legendární stadion prochází rekonstrukcí za čtvrt miliardy

Fotbalový stadion na ostravských Bazalech, kde dříve hrál…

 

Štítky SUV BMW Testy Crossover

Technické údaje
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2993
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 150 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 410 / 1500 - 3250
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 210
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.2
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 12.1 / 7.3 / 9.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 480 / 1560
Objem nádrže (l):67
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1855 / 500
Rozměr pneu:235/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4565
b) šířka (mm): 1853
c) výška (mm): 1674
d) rozvor (mm): 2795
e) rozchod vpředu (mm): 1524
f) rozchod vzadu (mm): 1542
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 920 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 660 / 840
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1460
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 5
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,76
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Jak přežít vedro v autě? Tyto základní rady byste měli určitě znát Jak přežít vedro v autě? Tyto základní rady byste měli určitě znát

Léto je v plném proudu, mnoho lidí vyráží svými vozy na…

Ráj na Zemi Škodu Kodiaq GT v Číně nečeká. Toto chystá konkurence Ráj na Zemi Škodu Kodiaq GT v Číně nečeká. Toto chystá konkurence

Zbrusu nový kupé-crossover Škody se ještě ani nezačal…

 BMW X3 xDrive18d: Nový dieselový dvoulitr pro mnichovské SUV BMW X3 xDrive18d: Nový dieselový dvoulitr pro mnichovské SUV

Číslo 18 v názvu nové verze BMW X3 je poněkud matoucí.…

BMW X3 Limited Sport: Nové speciální vydání BMW X3 Limited Sport: Nové speciální vydání

Automobilka BMW uvádí na domácí trh novou sérii BMW X3 s…

  
Doplní úpravy softwaru naftových aut také změna techniky? Německo rozhodne do září

Doplní úpravy softwaru také změny techniky? Německo rozhodne do září

Dnes 17:49

O nutnosti snížit emise oxidu dusičitého úpravou naftových aut se v Německu mluví kvůli tomu, že zhruba 70 německých měst loni překročilo maximální povolené hodnoty NO2.
Blesk.cz

Hříšná Ibiza a slavní se rvou z řetězu: Královská rodina na jachtě, Kate Moss na plech, krásky nahoře bez

Hříšná Ibiza a slavní se rvou z řetězu: Královská…

Ibiza ležící v Baleárském souostroví ve Středozemním moři denně přitahuje tisíce milovníků elektronické a…

Zamrazte si vitamíny na zimu! 6 rad, jak nejlépe uchovat ovoce na vánoční bublaninu

Zamrazte si vitamíny na zimu! 6 rad, jak nejlépe…

Jahod, maliny, rybíz, třešně, borůvky, meruňky… ovoce nepřeberné množství, jenže za pár týdnů bude po sezoně a…

 

iSport.cz

Holuša vylepšil v Monaku vlastní český rekord, Keňanka pokořila ten světový!

Holuša vylepšil v Monaku vlastní český rekord,…

Beatrice Chepkoechová z Keni vytvořila na Diamantové lize v Monaku světový rekord v běhu na 3000 metrů překážek.…

Hapalova zpověď! Trenér Sparty odhalil vzory a mluvil o hledání posil

Hapalova zpověď! Trenér Sparty odhalil vzory a…

Je dalším v řadě, kdo má pozvednout Spartu. Vrátit jí ligový titul. „A já věřím, že budeme lepší,“ říká…

 

Reflex.cz

Íránec v německém autobuse pobodal 14 lidí a chtěl utéct. Dva lidé jsou zraněni vážně

Íránec v německém autobuse pobodal 14 lidí a chtěl…

Útočník v autobuse v severoněmeckém přístavním městě Lübecku dnes zranil nožem 14 lidí, z toho dva vážně.…

Nekorektní zápisky z jihu: K ouzu patří led, k Řecku Makedonie a Ježíš byl Řek

Nekorektní zápisky z jihu: K ouzu patří led, k Řecku…

Před pár týdny zasáhl sever Řecka, přesněji Makedonii, hurikán. Ano, Makedonie je řecký kraj, oblast plná stop…