18.7. 2013 Svět motorů

Ford Fiesta ST vs. Peugeot 208 GTi vs. Renault Clio R.S. vs. Škoda Fabia RS

 

Ostré malé hatchbacky zažívají renesanci. V hnízdě přibyly hned tři ambiciózní novinky a vystrkují žihadla na starousedlíky. Najde se nový král lačného roje?

Když se někdy v osmdesátých letech minulého století začala rýsovat kategorie sportovních derivátů malých aut, byla pravidla celkem jasná: třídveřová karoserie, silný atmosférický motor a manuální převodovka. Tu a tam někdo sáhl po přeplňování a nám budoucím tak zanechal odkaz v podobě skvostů jako Renault 5 Turbo.

Na lehoučká autíčka tenkrát stačilo kolem stovky koní, což je dnes standard pro rodinný diesel.

Doba je jiná. Nechme stranou, jestli lepší, nebo horší. Ale k malému ostrému vozu nyní patří přeplňování a čím dál častěji také dvouspojková samočinná převodovka. Navíc spoustu dravečků v současnosti koupíte také, nebo dokonce výhradně s pětidveřovou karoserií. Škodovka šla dokonce tak daleko, že logo RS přilepila i na kombík.

A právě domácí Fabii RS jsme se rozhodli oprášit v době, kdy na trh vypustily své sprintery v těsném časovém sledu Ford, Peugeot a Renault. Můžete namítat, že je každý z jiného těsta a nelze je přímo srovnávat. A máte trochu pravdu. Různé karoserie, různé převodovky i různé filozofie. Ale o to zajímavější test nás čeká. Vždyť jedno mají všichni zástupci společné: ambice pobavit řidiče.

Pořizovací náklady Volkswagen Polo GTI 1.4 TSI/132 kW (etalon) Ford Fiesta ST 1.6 EcoBoost/134 kW Peugeot 208 GTi 1.6 THP/147 kW Renault Clio R.S. 1.6 Turbo/147 kW Škoda Fabia RS 1.4 TSI/132 kW
Základní cena 427 900 Kč 429 990 Kč 510 000 Kč 564 900 Kč 504 900 Kč
Cena verze Světa motorů 427 900 Kč 429 990 Kč 510 000 Kč 564 900 Kč 504 900 Kč
Výbava verze Světa motorů ABS, čelní airbagy, posilovač řízení, příprava pro rádio, výškově stavitelný volant nebo sedadlo řidiče, centrální zamykání
VÝBAVA NAD RÁMEC VERZE SVĚTA MOTORŮ
Airbagy hlavové/kolenní řidiče Ne/Ne Ano/Ano Ano/Ne Ne/Ne 7300/Ne
Rádio s CD/USB/AUX/SD Ano/Ne/4100 Kč/Ne Ano/Ano/Ano/Ne 2000 Kč/Ano/Ano/Ne Ne/Ano/Ano/Ne Ano/2700 Kč/2700 Kč/Ne
Palubní počítač AnoAno Ano Ano Ano
Polokožené čalounění sedaček 32 100 Kč Ano* Ano 28 000 Kč Ne
Navigace 12 900 Kč 18 000 Kč 10 000 Kč Ano Ne
Automatická klimatizace 11 800 Kč Ano* Ano Ano Ano
Tempomat 10 100 Kč 4900 Kč Ano Ano Ano
Metalíza 12 500 Kč 10 500 Kč 11 000 Kč 12 500 Kč 10 100 Kč
Přední mlhovky Ano Ano Ano Ne 2800 Kč
Kola z lehkých slitin Ano Ano Ano Ano Ano
Porovnání cen 427 900 Kč 429 990 Kč (o 0,5 % horší) 510 000 Kč (o 19 % horší) 564 900 Kč (o 32 % horší) 504 900 Kč (o 18 % horší)
POŘADÍ  1. 2.-3. 4. 2.-3.
* Obsahuje výbava ST+ za 454 990 Kč,

DOJEM

Vzhled nejezdí, ale prodává

V případě designu sportovního auta narážíme na dva přístupy. Jeden typ majitelů považuje vzhled za nedílnou součást image svého vozu, druhý to absolutně neřeší a zajímá se jen o technickou stránku věci.

V takto subjektivní disciplíně nehodláme zbytečně přešlapovat kolem horkých spoilerů a omezíme se na stručný rozbor invence designérů.

Ford Fiesta ST

Takhle si představujeme hot-hatch. Dynamická třídveřová silueta, maska jednoznačně vyčleňuje ST z civilní řady, spoilery jsou výrazné, přitom vkusné. Fiesta je sama o sobě dynamická zvenčí i uvnitř, což nyní jako když najde. Za nás ideál.

Peugeot 208 GTi

Peugeotu jsou vlastní komplikované tvary, různé příkrasy a kudrlinky, což z něj dělá trochu holčičí auto. Ani krásná maska nebo plastové lemy blatníků ve stylu modelu 205 toto vyznění zcela nepřehluší. Když si odmyslíme efektní pruhy, stojí před námi možná až moc obyčejný vůz. Navíc vzhledově roztříštěný interiér zkrátka nemusíme, i když se dvoubarevné lakování plastů a kontrastní prošití koženého obkladu vážně povedlo.

Renault Clio R.S.

Zvláštní paradox. Zatímco obyčejné clio se nám líbí, vyšlechtěné R.S. nám nějak nepadlo do noty. Mohutný předek s megalomanským logem a nevýrazným spoilerem moc dynamicky nepůsobí. Ale při pohledu zezadu musíme renaultu přiznat šmrnc. Velký difuzor s výfuky má grády. Interiér je však opět nuda, laciné barevné prvky to nespraví.

Škoda Fabia RS

U škodovky dělá hodně křiklavá barva a bílá kola. Nebýt toho, RS sotva poznáme. Je za každou cenu nenápadné, uvnitř najdete rozdílů ještě méně. Úzké a vysoké proporce se sportovním naturelem nehrají, z testované party je vzhled fabie nejslabším urychlovačem srdečního tepu.

Přešlapy

U vrcholných a často pěkně „mastných“ verzí by člověk čekal bezchybné zpracování. V případě škodovky a peugeotu je po všech stránkách poctivé. Jinak bytelné fiestě ale vrzal spojkový pedál, páčka blinkrů působí, jako by se měla každou chvíli rozpadnout, pojistka loketní opěrky jakbysmet. V renaultu jsme se potýkali s nejlacinějším vzhledem materiálů a některé mechanické části interiéru vypadaly vyloženě chatrně.

PROSTOR A POHODLÍ

I závodník ocení komfort

Pohodlí posádky není u sportovních vozů zdánlivě prioritou, nesmíme ale zapomínat, že málokdo plánuje drtit serpentiny nonstop v ostrém tempu. Většina majitelů bude i těmito auty jezdit každý den do práce, na nákup nebo vozit děti do školy. Jaká úskalí očekávat?

Okamžitě nás napadá clio a jeho stísněný interiér. Krátký a uzoučký, v zatáčkách jsme se neustále bouchali loktem o dveře. Vůz má ale výhradně pět dveří, což znamená body k dobru. Sedačky jsou fajn, nijak přehnaně sportovní, takový rozumný kompromis.

Peugeot 208 GTi koupíte pouze jako třídveřový, což by nám nevadilo tolik jako fakt, že jsme se nemohli optimálně usadit. Netradiční řešení místa řidiče s malým volantem u kolen a přístroji vystrčenými nahoru vyhoví spíš menšině postav. Vzájemná pozice sedadla, pedálů a volantu nám přišla v testu nejslabší. Sedačky jsou pohodlné, při ostré jízdě však mají rezervy v držení těla.

Fabia má nejblíže k civilním modelům, a tak nelze než konstatovat stará známá fakta: hodně vysoký posaz s nízko umístěným voličem převodovky, obří volant, překážející roh navigace. Jinak velmi pohodlné posezení a intuitivní ergonomie, pětidveřová karoserie a možnost kombíku dělají z RS největší univerzál.

Fiesta má suverénně nejsportovnější sedačky. Zatímco redaktor vynášel jejich tvar do nebes, „namakaný“ fotograf se do nich jednoduše nevešel. Velmi efektní uspořádání středového tunelu jde ruku v ruce s nepřehlednou změtí malých tlačítek. Na ovládání rádia a navigace si zvyknete, do ideálu má ale daleko. S jinou než třídveřovou Fiestou ST se nepočítá.

MOTORY A ZPŘEVODOVÁNÍ

Turbokoně

Ze staré nepřeplňované školy zbylo mezi sportovními prcky už jen Suzuki Swift. Jeho 100 kW překonávají testovaná turba až o polovinu. Vezměme to od nejslabšího, i když vše je relativní.

Fabia RS: 132 kW, 250 N.m

Škodovka vstupovala do testu s hendikepem dvou deci objemu, díky kombinaci kompresoru a turbodmychadla ale rozdíl na startovní čáře smazává. Dvojité přeplňování stojí za plynulým zátahem od nejnižších otáček, motor je hezky pružný. Jenže po přesednutí do lehčích šestnáctistovkových konkurentů je jasné, že se musí fabia spokojit s rolí nejospalejšího hráče v dnešním zápase. Nejlépe to vyniklo na okruhu v Mostě při srovnání se shodně výkonným fordem – neuvěřitelný rozdíl. Jako by se fabii, na silnici jinak tak čiperné, ani nechtělo sbírat ze zatáček. Mdlý zvuk nestojí za řeč.

Sedmistupňový dvouspojkový automat DSG řadil v drtivé většině situací bleskově, opravdu ostré tempo ale nezvládá tak dobře jako třeba šestikvaltový bráška třeba v Golfu GTI. Svědčí mu precizní čistá jízda bez emotivních excesů.

Budete-li používat Fabii RS normálně, počítejte se spotřebou 7-7,5 l/100 km.

Fiesta ST: 134 kW, 240-290 N.m

Pocitově jede ještě lépe než ve skutečnosti. Nic to nemění na faktu, že za hranicí 4000 otáček čekají nevšední zážitky. Fiesta krásně tlačí do sedaček, turbo si odfukuje, na povely plynu reaguje nejochotněji ze všech a rychlosti tam padají lehkým pohybem zápěstí. Ford je správně zbrklý, v každém okamžiku zkrátka cítíte, že tam koně jsou. Intenzivní masáž smyslů přitom nestojí pytel peněz. Klidným tempem jsme jezdili do sedmi litrů, bez potlačování choutek celkově za 8,2 l. Čtyřválec 1.6 EcoBoost je zde ve formě.

Renault Clio R.S.: 147 kW, 240 N.m

Ostrý alianční motor známe z Nissanu Juke. Parametrově je to divoch, realita však zaostává za očekáváním. V režimu Race je agregát živelnější, občas se dokonce nechá vyhecovat k efektnímu zasyčení a zadunění, ale čekali jsme víc. Hlavní vinu dáváme dvouspojkové převodovce EDC, která se výraznou měrou podílí na celkovém zklamání z auta, které v minulé generaci udávalo rytmus. V civilním módu automat občas znejistí a ve sportovním někdy nepříjemně drží motor v otáčkách. Nepřesvědčil ani v manuálním módu. Po stisknutí efektních pádel pod volantem následuje lehká prodleva. Zkrátka EDC nestíhá. Navíc každé přeřazení rapidně sníží otáčky a motoru chvíli trvá, než se sebere. Podobně jako u fabie platí, že když jsme chytili na okruhu správný rytmus, začal renault docela hezky fungovat. Dát mu ale lepší řazení, hraje jinou ligu. Navíc ta spotřeba – běžně kolem deseti litrů, spíš ale přes tuto hodnotu. Nejvíc v testu.

Peugeot 208 GTi: 147 kW, 275 N.m

Údaje slibují masakr, kultivovanost a tlumený zvuk motoru 1.6 THP ale prezentují francouzskou sílu klidněji. Až bez emocí, chce se nám říct. Peugeot je nesmírně pružný, návaly síly s otáčkami nekončí, objektivně jde o nejúdernější vůz v testu. Řidič fiesty zažívá pocity závodníka, ten v 208 GTi jede nenuceně. Fordu přitom dýchá na záda. GTi je pekelně rychlé, jen za volantem o tom ani nevíte. Akcelerace nám připomínala spíš vůz střední třídy než běsnící hot-hatch. A GTi by mohlo být ještě živější, nebýt dlouhého zpřevodování. Nepotěší také pověst motoru – s přibývajícími kilometry často dochází ke kolísání výkonu.

Údaje o testovaných vozidlechFord Fiesta ST Peugeot 208 GTi Renault Clio R.S. Škoda Fabia RS
Motor, počet válců, ventilový rozvodzážehový přeplňovaný, 4, DOHC
Zdvihový objem (cm3) 1596 1598 1618 1390
Největší výkon (kW/ot. za min) 134/5700 147/5800 147/6000 132/6200
Největší točivý moment (N.m/ot. za min) 240 (290) /1600-5000 275/1750 240/1750 250/2000-4500
Převodovka 6° manuální 6° manuální 6° automatická 7° automatická
Délka x šířka x výška (mm) 3975 x 1709 x 1495 3962 x 1739 x 1471 4090 x 1732 x 1432 4029 x 1642 x 1492
Rozvor náprav, rozchod kol P/Z (mm) 2489, 1492/1481 2538, 1481/1487 2589, 1504/1500 2464, 1423/1415
Rozměr pneumatik 205/40 R17 205/45 R17 205/40 R18 205/40 R17
Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1196/454 1265/460 1278/508 1318/475
Objem zavazadelníku (l) 276 285 300 300
Objem nádrže paliva/dojezd (l/km) 42/711 50/849 45/714 45/725
Nejvyšší rychlost (km/h) 220 230 230 224
Emise CO2 (g/km) 138 139 144 148

JÍZDA

Prkno i polštář

Čtyři auta stejného zaměření a čtyři různé podvozky. Zajímavá sešlost…

Fiesta ST

Málokdo čekal, že bude Fiesta ST tak tvrdá. Na dálnici poskakuje a na dírách tluče, ale není to zase tak strašné, abychom ji kvůli tomu uvrhli v nemilost. Vše ostatní totiž dělá podvozek ukázkově. Zatáčky řeže až nepochopitelným způsobem, zcela klidně, s brutálním příčným přetížením, o ESP ani nevíte. Extrémně strmého řízení jsme se napoprvé až lekli, po pár obloucích jsme však byli kamarádi a vychutnávali si fakt, že vracečku vykroužíme v ostrém tempu bez přehmatávání. Tohle je vysoká škola jezdění, takhle má hot-hatch fungovat. Na okruhu je ford naprosto suverénní, tvrdé tlumiče v krátkém autě trochu znervózněly až při hodně rychlé jízdě po rozbitém asfaltu, kde fiesta mírně odskakovala.

Peugeot 208 GTi

Příjemné překvapení. Ač peugeot nevyvolává přílišné emoce, v zatáčkách i na okruhu si vede nad očekávání dobře. Na rozdíl od fiesty neví, co je tahání za volant, kola vede čistě a drží se stopy jako lev kořisti. Když už se začne záď tlačit ven ze zatáčky, pak čitelně a hravě. GTi je správně mrštné, malý volantík se točí zlehka, ale svou práci dělá přesně. Brzdy jsou o něco slabší než ve fordu, stále však velmi účinné. A ten komfort! Málem bychom nepoznali, že jedeme ve sportovní verzi. Opět platí: nenápadná rychlost na každý den.

Renault Clio R.S.

Podvozek clia je stejně jako zbytek vozu takovou nevyrýsovanou osobností. Překvapí, aby vzápětí zklamal. Dokonce i příplatková tužší verze Cup je až nepochopitelně pohodlná. Kde předchůdce skákal jako koza, nyní elegantně plaveme a houpeme se. Menší díra je v pohodě, na velké už kola nepříjemně kopnou a rozdrnčení vozu nebudí důvěru. Dokud jedeme čistě, zvládá odpružení držet zavalitou karoserii bez problémů. Na silnici i okruhu umí být clio velmi rychlé. Zkoušíme trochu agresivnější styl, který je třeba ve fiestě tolik zábavný. Renault se začíná kymácet ze strany na stranu a záď má tendenci přehoupnout se do přetáčivého smyku. Když se to dobře naservíruje, může to být žádoucí a zábavné. U Clia R.S. to však vyznívá spíš jako nedostatek způsobený příliš velkou příbuzností s obyčejnými verzemi. To zamrzí, když minulá generace patřila k našim nejoblíbenějším sporťákům… Novinka jí nedokáže konkurovat ani řízením, které je měkké a nepřesné jako u spousty jiných nákupních tašek.

Fabia RS: 132 kW

Česká matadorka působí solidně tuhým dojmem, není ani moc tvrdá, ani měkká. Jeví se tak akorát. Náklonům vysoké karoserie by nezabránil sebetvrdší podvozek, takže proč jej neudělat dostatečně pohodlný, ale jen tolik, aby hravě zvládal svižné kličkování. V tom Fabii RS pomáhá XDS, jakási elektronická náhrada funkce samosvorného diferenciálu realizovaná přibrzďováním odlehčeného předního kola. Funguje to skvěle do doby, než začneme na okruhu topit pod kotlem. Dvě tři kola a máme problém nejtěžší z testovaných hatchbacků zpomalit. Takové vadnutí brzd soupeři neznají, zcela si nás nezískalo ani pomalé řízení s velkým volantem. Škodovka opět potvrdila, že je spíš rychlým cesťákem než sportovním náčiním. Do této role ji ostatně sám výrobce pasuje.

ZÁVĚR

Ford se zuby nehty drží hesla, že sportovní auto má být v první řadě rychlé a zábavné, teprve potom přichází na řadu otázka komfortu. Způsob, jakým Fiesta ST projíždí zatáčky, by měl být uzákoněný pro každou ostrou předokolku. Motor není papírově špičkou, reálným projevem a zvukem na ni ale patří. Navíc umí být vyloženě úsporný. Podvozek je tvrdší, než jsme čekali, ani jednou za týdenní soužití nás však nenapadlo, že by pro nás byl překážkou ke koupi. Rozumná cena podtrhuje vítězství Fiesty ST v testu a my tvrdíme, že i v celém sršním segmentu.

Peugeot postavil zase jednou skvělé auto. Nevtáhne vás tolik do děje, originální interiér má své mouchy a dlouhé převody dusí fantastický motor, ale jezdí skvěle. Navíc je neuvěřitelně pohodlný. Tolik, že skoro nevnímáte, jak rychlý a dobrý vůz řídíte.

Fabia udělá dojem na krátké klikaté okresce, nechtějte po ní ale vytrvalejší sportovní výkony. Brzdy rychle zvadnou, kymácení vysoké karoserie vás přestane bavit a rychlá převodovka DSG má také pihy. V testu je škodovka nejméně sportovní, ale nejuniverzálnější.

Clio R.S. je plné kontrastů. Štve nás zmatkující automat, lehké a nepřesné řízení, mdlý zvuk nebo dojem chatrnosti. Na druhou stranu na okruhu si renault nevede vůbec špatně, aby si vzápětí pokazil reputaci měkkým podvozkem, který přestane stíhat. Člověk si pak ani neužije výkonný motor.

POŘADÍPLUSYMINUSY
1. Ford Fiesta ST Fantastická ovladatelnost Tvrdý podvozek
 Zvuk a síla motoru Ovládání infotainmentu
 Spotřeba, design Menší rejd
2. Peugeot 208 GtiSkvělý motorDlouhé převody
 Velmi dobrá ovladatelnostUspořádání místa řidiče
 Jízdní komfortLehké řízení
3. Škoda Fabia RSUniverzálnostSlabší než konkurenti
 ProstornostVadnoucí brzdy
 Lienární zátah motoruNáklony karoserie
4. Renault Clio R.S.Potenciál motoruZmatkující a pomalá převodovka
 Volitelné jízdní režimyNa limitu měkký podvozek
 Pět dveříVysoká spotřeba, stísněný interiér

Autoři: Jiří Baborský a Matouš Jelínek, Svět motorů

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Akční plán proti kůrovci: ministerstvo chce zavést  nižší DPH na palivové dřevo Akční plán proti kůrovci: ministerstvo chce zavést nižší DPH na palivové dřevo

Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona,…

Butinovou k přiznání donutili mučením, prohlásil ruský ministr zahraničí Lavrov Butinovou k přiznání donutili mučením, prohlásil ruský ministr zahraničí Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov chápe rozhodnutí…

Trinity, nebo Q bank? Moravský peněžní ústav získal bankovní licenci, hledá nové jméno Trinity, nebo Q bank? Moravský peněžní ústav získal bankovní licenci, hledá nové jméno

Největší česká kampelička bude moci s novým rokem zahájit…

Kosovský parlament schválil vznik armády. Mír v regionu je ohrožen, varuje Srbsko Kosovský parlament schválil vznik armády. Mír v regionu je ohrožen, varuje Srbsko

Kosovský parlament velkou většinou schválil transformaci…

 
 

Přidat názorDiskuse: Ford Fiesta ST vs. Peugeot 208 GTi vs.…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Aston Martin odhaluje motor Valkyrie. V12 bez turba má 1014 koní, zní jako F1 Aston Martin odhaluje motor Valkyrie. V12 bez turba má 1014 koní, zní jako F1

Zatímco Aston Martin stále pracuje na dokončení svého…

Britský expert nechce plug-in hybridy na veřejných dobíjecích stanicích. Proč? Britský expert nechce plug-in hybridy na veřejných dobíjecích stanicích. Proč?

Plug-in hybridní vozy by neměly mít umožněno dobíjet…

 Ojetý Ford Fiesta 6. generace (CB1/CCN): Proč je tak drahý? Ojetý Ford Fiesta 6. generace (CB1/CCN): Proč je tak drahý?

Že nejsou ojeté polo či fabia levné, na to jsme si už…

Tohle je nová generace Fordu Fiesta. Zatím jako speciál pro WRC Tohle je nová generace Fordu Fiesta. Zatím jako speciál pro WRC

Ford pracuje na nové generace fiesty, která bude…

  
V Americe sestavili žebříček aut s nejspolehlivější elektronikou. Vyhrála známá jména

V USA sestavili žebříček aut s nejspolehlivější elektronikou. Vyhrála známá jména

Dnes 14:50

Společnost CarMD každoročně provádí průzkum spolehlivosti aut zaměřený na problémy s elektronikou.
Blesk.cz

Většina Čechů umírá v nemocnici, muži i na ulici. Doma skoná jen pětina lidí

Většina Čechů umírá v nemocnici, muži i na ulici.…

Většina Čechů by svůj poslední den nejraději prožila v klidu domova, ale ve skutečnosti se toto přání „splní“…

Peklo na D1: Filmaři Honza a Honza tu strávili 13,5 hodiny! „Hodně aut zhaslo, čekáme na vlky...“

Peklo na D1: Filmaři Honza a Honza tu strávili 13,5…

„Začíná tu být tma, hodně aut zhaslo. Čekáme na vlky.“ Tuhle lehce humornou zprávu posílali mobilem domů ve…

 

iSport.cz

Návrat tam, kde se dařilo? Schicka chce z AS Řím získat Sampdoria

Návrat tam, kde se dařilo? Schicka chce z AS Řím…

Sampdoria Janov by v zimě ráda přivedla zpět do svého kádru českého fotbalistu Patrika Schicka. Podle italského…

KOEFICIENT: Skvostný český týden! Kluby bojují o PĚT míst v pohárech

KOEFICIENT: Skvostný český týden! Kluby bojují o PĚT…

Zatímco v průběhu podzimu stále více hrozilo, že český fotbal bude mít za dva roky jen čtyři zástupce v…

 

Reflex.cz

Babiš by měl přijít o dotace z jiného důvodu než kvůli střetu zájmů. Tady jde o mnohem víc

Babiš by měl přijít o dotace z jiného důvodu než…

Ačkoli se na první pohled týká verdikt Evropského parlamentu o „zastavení“ dotací pro společnost Agrofert z…

Jste mlhavá, řekl prý Juncker britské premiérce Mayové. Ta věří, že od EU získá další záruky k brexitu

Jste mlhavá, řekl prý Juncker britské premiérce…

Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že je i nadále možné získat od Evropské unie další dodatečné…