Ford Focus Flexi Fuel - alkohol za volantem nikdy, v nádrži již brzy

Ford Focus Flexi Fuel - alkohol za volantem nikdy, v nádrži již brzy

 
 

Směs etanolu a benzinu E85 je zdá se jednoduchý recept na řadu energetických problémů dnešního světa. Jaké je pozadí alkoholu v autech? Jak jezdí Ford Focus na etanol?

Co se stane až dojde ropa? Mnoho z nás odpověď na tuto otázku nechává na našich potomcích, protože pár desítek let to asi ještě s ropou a jejími deriváty v automobilech vydržíme. Ropné šoky, které svět v posledních letech a desetiletích postihly, už jsou i pro řadového řidiče důvodem k zamyšlení, zda by nestálo za to drahý benzín nahradit něčím jiným. Pak je tu také otázka emisí, které se sice postupně různými legislativními cestami omezují, jenže počet automobilů v provozu přibývá stále rychleji, takže výsledná bilance zatížení životního prostředí není právě příznivá.

Řešení se hledá již pár desítek let. Snahy vědců, techniků a technologů na prolomení nadvlády fosilních paliv jsou vedeny vytrvalými útoky na několika frontách. Hybridy již jezdí i u nás, ale složitost celého systému a s ní související cena, je stále dost vysoká. Elektromobily pořád ještě nemají vyřešenou celou řadu zásadních otázek (skladování energie, ekologická zátěž, cena) a palivové články nebo přímé spalování vodíku také naráží na problémy, které již sice dnes dokážeme řešit, ale stojí to příliš mnoho peněz.

obrázek [300 x 213] Požadavek nízkých nákladů, ekologické šetrnosti a technologické jednoduchosti splňuje bezezbytku etanol. Protože se k jeho výrobě používá biomasa, cukrová třtina, brambory nebo jiná plodina schopná kvašení, je etanol považován za obnovitelný zdroj energie. Při jeho spalování vzniká méně emisí CO2 než v případě spalování benzínu. Aby byl celkový přínos zavedení etanolu jako paliva kladný, je třeba z dlouhodobého hlediska sledovat, zda množství CO2 vznikající spalováním etanolu není větší, než množství CO2 spotřebovaného rostlinami, z nichž se etanol vyrobil. Stále většímu množství CO2 v atmosféře Země je dnes připisován vznik tzv. skleníkového efektu.

Brazílie jako vzor

Největší stát Jižní Ameriky – Brazílie – je považován za vzor v otázce nahrazování fosilních paliv etanolem, nebo chcete-li alkoholem. Nebyl to však progresivní přístup ohleduplný k životnímu prostředí, nýbrž jakási forma patriotismu, která v sedmdesátých letech převedla brazilskou vojenskou vládu k programu podpory pěstování cukrové třtiny pro výrobu etanolu. Dlouhá léta dostávali zemědělci, výrobci etanolu i výrobci automobilů ekonomické výhody a subvence, které Brazílii učinily zemí s největším podílem automobilů na alkohol na světě. Například asi 90 % všech automobilů prodaných v roce 1983 bylo uzpůsobeno ke spalování alkoholu.

Brazílie byla nezávislá na světových cenách ropy. Na začátku devadesátých let, kdy cena ropy klesala a v Brazílii se střídaly vlády, lidé považovali masivní podporu etanolového programu za zbytečné plýtvání státními penězi a v prostředí hyperinflace a chabnoucí ekonomiky byla většina podpůrných programů zrušena. Ani pak však automobily na etanol zcela nezmizely. Řetězec výroby a obchodování s etanolem od úrovně zemědělců až po čerpací stanice začal intenzivně hledat možnosti zefektivnění svých podnikatelských aktivit, aby mohli zůstat ve specifickém odvětví průmyslu ekonomicky aktivní.

Zatímco vyspělé země dotace do zemědělství navyšovaly, brazilská vláda subvence razantně seškrtala. V době kdy se Evropa začala zabývat biotechnologiemi, zkoumali vědci v Brazílii mnohem prozaičtější problém: jak zefektivnit produkci etanolu. Výsledek je pozoruhodný. Když v sedmdesátých letech bylo možné získat z hektaru půdy využité pro pěstování cukrové třtiny asi 2 tisíce litrů alkoholu, dnes lze ze stejné plochy vyrobit asi trojnásobné množství.

Před několika lety, když ceny ropy začaly růst do závratných výšin, zažil etanol v Brazílii renesanci. Lidé se začali ke svým alkoholovým miláčkům rychle vracet, když zjistili, že cenový rozdíl mezi benzínem a lihem u čerpacích stanic začíná být opět velký. Tentokrát již ne díky vládním subvencím, ale díky vysoké ceně ropy. Automobily, které v minulosti jezdily pouze na alkohol jsou v posledních letech nahrazovány moderními stroji, jejichž elektronika se samočinně přizpůsobuje jakékoliv směsi benzinu a alkoholu. Tzv. Flex-Fuel automobily prožívají svůj zlatý věk. 17 % nových automobilů prodaných v Brazílii v roce 2004 bylo schopno spalovat jak benzín tak alkohol. Vláda daňově zvýhodnila cenu takových automobilů a je zřejmé, že rostoucí ceny ropy přesvědčí také další motoristy. Naprostá převaha alkoholu v nádržích automobilů, jak ji v Brazílii znali v osmdesátých letech, bude asi ještě nějaký čas jen plánem, ale i tak je brazilský automobilový trh vzorem pro řadu automobilově vyspělých zemí.

Největším výrobcem alkoholových vozidel v Brazílii je Volkswagen, následován General Motors a Fordem.

Také ostatní už jezdí na alkohol

Nejen plány ale také první kroky již dělají také v řadě vyspělých zemí. V USA, kde je závislost na blízkovýchodní ropě zvláště citlivou otázkou, se odhaduje roční prodej vozidel na etanol na několik set tisíc. Na lednovém detroitském autosalonu se představily nové modely (včetně full-size trucků), které by měly být v USA nabízeny od počátku v dvoupalivových verzích.

V Evropě je v zavádění etanolu nejdále ekologicky smýšlející Švédsko, které od roku 2001 podporuje používání tohoto obnovitelného zdroje energie několika cestami. Nejprve je vždy nutno vyřešit problém slepice-vejce, nebo-li otázku dostatečně široké sítě míst, kde lze etanol zakoupit. V případě dnešních Flex-Fuel automobilů je problém zmírněn faktem, že lze bez omezení jezdit i na benzín. Po čtyřech letech je ve Švédsku již několik set míst, kde lze dnes směs E85 (85 % etanolu a 15 % benzínu) načerpat.

V uplatnění etanolu jako paliva je strategicky důležitý vstřícný přístup státní správy, která musí vytvořit zejména daňové podmínky pro to, aby bylo přinejmenším stejně výhodné provozování automobilu na benzín i etanol.

Velmi aktivní jsou také výrobci autobilů. Nízké daňové zatížení dělá z E85 ve Švédsku atraktivní alternativu s minimálními nevýhodami. Saab prodává ve Švédsku 70 % objemu modelu 9-5 s motorem spalujícím E85, úspěšné je Volvo (S40 a V50) a také Ford se svým Focusem Flexi Fuel. Aktuální údaj hovoří o 17 tisících prodaných Fordech, schopných spalovat E85. K dispozici jsou všechny karosářské verze Focusu, včetně MPV C-Max.

Jak to funguje v praxi?

obrázek [300 x 216] Ford Motor Company, s.r.o. přivezla do České republiky jeden exemplář Fordu Focus Flexi-Fuel ve švédské specifikaci, aby ukázala představitelům zainteresovaných stran i veřejnosti, že je čas začít v otázce zavádění etanolu jako paliva v České republice cosi dělat. Jak jsme se v pravidelném testu přesvědčili, produkt již připraven je.

Na pohled se zapůjčený Focus kombi Flexi-Fuel od běžného Focusu 1.8 (92 kW) liší pouze zástrčkou na přední masce. Ta je určena pro předehřívání motoru v podmínkách švédské zimy. Etanol se při nízkých teplotách pod bodem mrazu špatně odpařuje, a tak je třeba pro nastartování v mrazivém prostředí zapojit na chvíli automobil do zásuvky. Nám se i v -5°C podařilo nastartovat vždy, i když je pravda, že občas ne napoprvé.

Na rozdíl od vozidel alternativně spalujících plyn (LPG, CNG), nemá etanolový Ford druhou nádrž, která obvykle v autě překáží. E85 i benzín se tankuje jediným hrdlem do původní nádrže. Řídící jednotka motoru pak je schopna sama upravit okamžik zážehu a množství paliva, které je třeba pro bezproblémový chod motoru. Motor má ventilová sedla z odolnějšího materiálu a prvky palivové soustavy jsou vyrobeny z materiálů, které lépe odolávají agresivnějšímu alkoholu.

obrázek [300 x 229] V palivech samotných sice je rozdíl, ale ne velký. Oktanové číslo, vyjadřující odolnost paliva vůči samovznícení, je u etanolu 107 a u benzínu obvyklých 91 až 98. Výhřevnost benzinu je však vyšší (cca 42,9 MJ/kg) oproti etanolu (26,8 MJ/kg), z čehož plyne vyšší spotřeba alternativního paliva v provozu. Ke spálení kilogramu benzínu je třeba použít 14,7 kg vzduchu, ale pro spálení 1 kg etanolu stačí pouze 9 kg vzduchu.

Naše zkušenost se spotřebou potvrzuje teoretické předpoklady méně energeticky bohatého E85. Ve městě se spotřeba vyšplhala až přes 16 l /100 km, mimo město prakticky nebylo možné dostat se pod desetilitrovou mez. Tankování E85 je v českých podmínkách zatím problematické a právě zde by mohla mnohé zařídit státní správa (dotací, daňovými prázdninami atd.). Vybudování alespoň základní sítě čerpacích stanic E85 v krajských městech by přesvědčilo uvědomělé zájemce, další nutnou podmínkou je současné daňové zvýhodnění paliva samotného, které je ostatně obvyklé jak ve Švédsku, tak v sousedním Německu. Zapůjčený Ford je nyní pro demonstrační účely poměrně primitivně tankován z dovezeného barelu s E85.

obrázek [300 x 199] Při běžné jízdě není rozdíl mezi palivy u atmosférického motoru znát. Výkonnější a přeplňované vozy Saab mohou lépe využít vyšší oktanové číslo a v jejich případě pak je také výkonový rozdíl i hbitější akcelerace ve prospěch E85 jednoznačnější. Pokud se krátce po nastartování vydáte k zádi, místo benzinových zplodin ucítíte netradičně nasládlou vůni.

Ford Focus Flexi Fuel 1.8 (92 kW) kombi si zatím v České republice koupit nemůžete. Ve Švédsku příjde na 166.900 švédských korun (odpovídá asi 510 tisícům Kč), což je jen o 10 tisíc SEK více než v severské zemi dáte za provedení s motorem 1.6 (74 kW).

Základní cena testovaného vozu: cena v ČR není stanovena, cena ve Švédsku činí 166.900 SEK (odpovídá cca 510.000,-Kč)

Související články:

Plusy:

  • nezměněná funkčnost automobilu
  • nezávislost na alternativním palivu
  • relativně snadná úprava na spalování obnovitelného zdroje energie

Mínusy:

  • vyšší spotřeba paliva
  • horší startování ze velmi nízkých teplot
  • nutná podpora ze strany státu (nižší daň na palivo, zvýhodnění při koupi vozu)
Technické údaje
MotorbenzinE85
Typ motoruzážehový
Válce / ventily4 / 4
Zdvihový objem (ccm)1798
Nejvyšší výkon (kW / ot/min)92 / 600097 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min)166 / 4000 
Provozní vlastnosti:
Maximální rychlost (km/h)196
Zrychlení 0 - 100 km/h (s)-
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km)9,6/ 5,6 / 7,012,6/ 7,3 / 9,2
Spolupracujeme s TipCars.com

Ford Focus Flexi Fuel

Základní výbava:Airbag řidiče a airbag spolujezdce, boční airbagy, okenní airbagy, imobilizér, elektrohydraulický posilovač, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektrické ovládání zrcátek, elektricky ovládaná přední a zadní okna s automatickým stažením/dovřením, manuální klimatizace, schránka na sluneční brýle, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, bederní opěrka, kožená hlavice řadicí páky, kůží potažený volant se čtyřmi paprsky, tempomat, palubní počítač, autorádio s CD přehrávačem Sony (6 CD), dálkové ovládání rádia na volantu.

Výbava testovaného vozu:Vyhřívání předních sedadel, vyhřívání čelního skla, metalický lak, zámek řadící páky Defend lock

Bankou roku je Česká spořitelna Bankou roku je Česká spořitelna

Hlavní cenu Banka roku 2018 hlasováním poroty získala…

Válka o klon bitcoinu již stála znepřátelené frakce miliony dolarů Válka o klon bitcoinu již stála znepřátelené frakce miliony dolarů

Spory o směřování virtuální měny bitcoin cash vycházejí…

Martin Tuček bude novým finančním ředitelem firmy Residomo Martin Tuček bude novým finančním ředitelem firmy Residomo

Finančním ředitelem firmy Residomo (dříve RPG Byty) se…

 
Technické údaje
Motor Ford Focus Flexi Fuel
Typ motoru: zážehový
Provozní vlastnosti
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 475 / 1525
Objem nádrže (l):53
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1500 / 550
Rozměr pneu:205/55 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4472
b) šířka (mm): 1840
c) výška (mm): 1501
d) rozvor (mm): 2640
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 850 / 1100
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 690 / 920
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):900
k) šířka vpředu (mm): 1450
l) šířka vzadu (mm): 1485
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Ford Focus Flexi Fuel
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,50
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo Vedení FCA si sype popel na hlavu. Přiznává, že se v Maserati chybovalo

Nejnovější šéf koncernu FCA uvedl, že některé dřívější…

VW u nás začal prodávat elektrickou dodávku. Je drahá, ale dává smysl VW u nás začal prodávat elektrickou dodávku. Je drahá, ale dává smysl

Volkswagen e-Crafter měl českou premiéru na výstavě…

 Ojetý Ford Focus 2. generace: Více dieselů i kvality Ojetý Ford Focus 2. generace: Více dieselů i kvality

Druhá generace focusu obchodně navázala na svého v mnoha…

Ojetý Ford Focus II (2004-2011): Rozumná volba Ojetý Ford Focus II (2004-2011): Rozumná volba

Ford Focus druhé generace výrazně zlepšil antikorozní…

  
Tohle podivné Bentley je na prodej. Jeho základ byste jen těžko odhadovali

Tohle podivné Bentley je na prodej. Jeho základ byste jen těžko odhadovali

Včera

Nabízené červené kupé se znaky Bentley postavila karosárna Hooper & Company. Jeho základem byl luxusní sedan Turbo R.
Blesk.cz

The Walking Dead: Odhaleno, kam se poděla Maggie. Kdy začnou zabíjet Šeptači?

The Walking Dead: Odhaleno, kam se poděla Maggie.…

Sedmá epizoda deváté řady kultovního zombie seriálu The Walking Dead (Živí mrtví) přinesla odpověď na zásadní…

Rána pro Meghan: Před pár dny Evu (†18) objímala, teď je po smrti!

Rána pro Meghan: Před pár dny Evu (†18) objímala,…

Těhotná vévodkyně Meghan (37) v slzách! Svůj boj s rakovinou totiž prohrála mladá dáma Eva (†18), s níž se spolu…

 

iSport.cz

Radil je blízko debutu v NHL! San Jose ho povolalo z farmy

Radil je blízko debutu v NHL! San Jose ho povolalo z farmy

Hokejový útočník Lukáš Radil se přiblížil debutu v NHL. Osmadvacetiletého českého reprezentanta povolalo vedení…

Hokej a kokain? Pamětník Klíma odhalil, jak to chodilo v NHL

Hokej a kokain? Pamětník Klíma odhalil, jak to chodilo v NHL

Případ pardubického obránce Petra Čáslavy, v jehož těle byla zjištěna přítomnost kokainu, otevřel téma, kolem…

 

Reflex.cz

Karel Steigerwald: Miloš Zeman, úspěšný Číňan

Karel Steigerwald: Miloš Zeman, úspěšný Číňan

Díky čínským aktivitám prezidenta, jejichž podstatou je hlavně poklonkování, vzrostla česko-čínská obchodní…

Hrozí další útok? Islamistické skupiny v Evropě jsou pro bezpečnostní orgány těžší práce než bývali sovětští agenti

Hrozí další útok? Islamistické skupiny v Evropě jsou…

Jsou to již tři roky, kdy ve Francii provedlo komando islamistů rozsáhlé koordinované útoky, při kterých zemřelo…