11.1. 2019 David Bureš Google+ profil David Bureš

Víte, jak nasadit sněhové řetězy? Podívejte se na videonávod

 

Zimní sezona je tady a s ním i častý sníh na silnicích. Víte, jak si případně poradit v podmínkách, při nichž je nutné nandat sněhové řetězy?

Sněhové řetězy jsou i pro mnohé zkušené řidiče noční můrou. Jejich nasazování není vůbec jednoduchá záležitost, a tak se velká část řidičů snaží obejít za nich, jen co to jde. Někdy ale na silnici zkrátka nastanou podmínky, kde je řetězy nutné nasadit, už jen kvůli tomu, že jsou na některých úsecích za souvislé vrstvy sněhu povinné. Víte, jak sněhové řetězy nandat?

Trénování dělá mistra a přesně to platí i pro nasazování sněhových řetězů, a tak vám rovnou doporučíme si celý proces vyzkoušet někdy nanečisto, hezky v teple a bezpečí, abyste pak zmrzlí ve sněhové závěji nemuseli narychlo řešit, jak na to.

Začněte tím, že si přečtete návod k obsluze zakoupených sněhových řetězů, který o jejich nandání poví nejvíce. Postup je sice v zásadě stejný pro všechny sněhové řetězy, přece jen se ale může některých systémů lehce lišit.

Sezona zimních pneumatik je tady. Opravdu víte, kdy musíte přezout?

V každém případě nejprve rozmotejte řetěz a vodicí lanko (obruč) protáhněte pod nápravou za kolo. Řetězy samozřejmě nasazujte na hnací nápravu, obvykle jde tedy o přední kola. Pozor ale na to, že jste si řetězy koupili správné, jejich velikost není univerzální, ale přizpůsobená velikosti kol, a tak musíte zakoupit tu správnou velikost. Při této příležitosti je vhodné si pročíst i návod k obsluze vašeho vozidla. U některých aut je stanovena maximální tloušťka řetězu, který je možné použít, a to kvůli malému prostoru mezi pláštěm a tlumičem.

Jakmile už máme řetězy protažené za kolem, nastává ten nejobtížnější krok, při kterém se navíc nejvíce ušpiníte. Proto je vhodné s sebou v zimě vozit v autě nějaké pracovní rukavice, kdyby vám hrozilo, že řetězy budete nasazovat. Nebo alespoň hadr na utření rukou. Za kolem totiž musíte spojit obruče, které mají menší průměr než pneumatika. Saháte tak za špinavé kolo, kam navíc pořádně nevidíte.

Zimní pravidla silničního provozu: Víte, kdy nazout zimní pneumatiky a jak očistit auto?

Obruč se přitom nesmí dotýkat nápravy, tlumiče nebo brzdového kotouče. Toto vodicí lanko si sice při spojování můžete položit na kolo, poté je ale nutné jej dát za něj. Pokud tak neučiníte, mohou se vám řetězy po rozjezdu svléknout, podobně, jako se nám to napoprvé stalo v přiloženém videu.

Přetáhněte všechny prameny na venkovní stranu, zkontrolujte, zda nejsou překroucené a spojte kotvou levé prameny s pravými. Stejným způsobem stáhněte obě poloviny řetězu i dole. Snažte se přitom zasunout pramen co nejvíce pod kolo. Práce to není vůbec snadná a je přitom potřeba použít trochu síly. Gumový napínák následně připněte k vodícímu řetězu, a to co nejdále to půjde (nejlépe k protilehlému).

Jestliže máte hotovo a zdá se vám, že řetězy pevně drží, popojeďte několik desítek až stovek metrů a řetězy pro jistotu dotáhněte. Řešením je přitom zakoupení dražších systémů s automatickým dopínáním. Pokud zimní řetězy klepou do podběhů nebo se z kola sesouvají, je zle, řetězy jste nasadili špatně a musíte začít od znovu.

S nasazenými řetězy každopádně jezděte opatrně, a to maximálně rychlostí 50 km/h. Využívejte je přitom opravdu jen na souvislé vrstvě sněhu a ledu, na odhaleném asfaltu byste si je mohli nenávratně zničit. Na vybraných úsecích jsou dokonce povinné, takové silnice jsou vyznačeny speciální značkou (příkazová značka C 5a).

Tak hodně zdaru!

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Novým předsedou CSU se stal Markus Söder, nahradil Seehofera Novým předsedou CSU se stal Markus Söder, nahradil Seehofera

Novým předsedou německé vládní Křesťanskosociální unie…

České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem České letouny L-410 se začínají montovat za Uralem

Ruský majitel kunovického výrobce letadel Aircraft…

Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie Banky HSBC a Barclays jsou vyšetřovány kvůli řetězci Patisserie

Britský úřad pro regulaci finančního trhu vyšetřuje…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody Škoda Scala má české ceny. Stojí od 394.900 Kč, má pro to dobré důvody

Šéf českého zastoupení Škody Auto nám v rámci prezentace…

Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje Vymysleli Passat a Golf v NDR? Wartburg 355 Coupé to naznačuje

Bývalé východní Německo si obvykle spojujeme se…

 

 
Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Auto v mobilu: Co všechno můžete v autě mobilem ovládat? Možnosti berou dech

Dnes 07:00

Vyzkoušeli jsme, co vše dnes můžete ve svém autě sledovat a ovládat přes telefon a co v této oblasti výrobci chystají do budoucna.
Blesk.cz

Marii z váhy 137 kilo pomohla až operace. Češi jsou už tlustší než Američané

Marii z váhy 137 kilo pomohla až operace. Češi jsou…

Paní Marie (60) se kilogramy navíc většinou netrápila, přesto se za svých 137 kilo tu a tam zastyděla. Časem se…

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Módní téma týdne: Být královnou bálu, stát se Popelkou

Plesy jsou na pořadu dne. K období zimy tradičně patří a v lednu se jejich kolotoč začíná naplno roztáčet.…

 

iSport.cz

Mourinhova budoucnost? Stále jsem mladý, půjdu do nejlepšího klubu, řekl

Mourinhova budoucnost? Stále jsem mladý, půjdu do…

V polovině prosince dostal padáka v Manchesteru United, kde se mu nedařilo dosáhnout požadovaných úspěchů. Od té…

TOP 50 talentů: Vítěz z Atalanty, naděje Sparty i brankář Manchesteru United

TOP 50 talentů: Vítěz z Atalanty, naděje Sparty i…

KOMPLETNÍ POŘADÍ OD 50. DO 1. MÍSTA | Deník Sport dal již tradičně dohromady výběr největších českých…

 

Reflex.cz

Proč má celibát smysl? Jeptiška Lucie Cincialová bourá stereotypní představy o řeholním životě

Proč má celibát smysl? Jeptiška Lucie Cincialová…

Běhá půlmaratóny, jezdí pomáhat do Paraguaye a učí na univerzitě. Kromě toho je, jak to říct, jeptiška. Že vám…

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond aneb nejděsivější filmy historie

10 nejlepších hororů všech dob: Hororový zlatý fond…

Největší slávu zažila filmová hrůza v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nejde zapomenout na klasiky, které…