Motocyklová VC Austrálie 2017: Marc Márquez ujel v MotoGP třem ladičkám

Motocyklová VC Austrálie 2017: Marc Márquez ujel v MotoGP třem ladičkám

V šestnácté GP letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Miguel Oliveira (Moto2) a Joan Mir (Moto3). Poslední jmenovaný už je mistrem světa.

Zahřívací tréninky na dnešní Velkou cenu Austrálie vyhráli Marc Márquez (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Bo Bendsneyder (Moto3). Začínaly v pro Středoevropana atypickou dobu: už v 1:40 ráno. Závody se pak rozjely o čtvrté, motocyklového fanouška neodradí ani brzké vstávání... V pátek bylo sucho, slunečno, ale větrno, sobota částečně propršela. A neděle? I dnes padal déšť... Nevyzpytatelné počasí zasáhlo také do závodů s výjimkou nejsilnější třídy.

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly kořistí Marca Márqueze, který udolal tři motocykly Yamaha a posílil své šance na obhajobu titulu. Čtyřválcové čtyřtaktní šestistovky Honda opanovala KTM, i když skrytá pod hlavičkou týmu Akiho Aja, vyhrál Miguel Oliveira před Bradem Binderem. I když dvakrát zapršelo, odjely se celé. Moto-trojky na Phillip Islandu patřily po vyvěšení rudé vlajky Joanu Mirovi. Díky tomu se definitivně stal světovým šampionem pro letošní rok.

MotoGP

Sledujte online přenos z GP Austrálie MotoGP na iSport.cz

Jorge Lorenzo chodil paddockem po včerejším pádu o berlích, ale na motorku nasedl... Rychlí muži na motorkách nejsou žádná ořezávátka. Po startu závodu MotoGP na 27 kol se v čele objevil domácí Jack Miller na hondě týmu Marc VDS. A hned se odtrhl. Několik jezdců v závěru prvního kola vyjelo z trati – včetně Andrey Doviziosa. Druhý se držel Marc Márquez, třetí Viñales a čtvrtý Zarco, který měl famózní úvod. Odjel totiž až jako devátý! Pak ale převzaly štafetu tovární yamahy, které se odtrhly od Márqueze a stíhaly Millera. Držel se v čele jen tři kola...

„Dovi“ se musel probíjet takřka z konce pole. Zarco bojoval s Aleixem Esparagrem (Apriliam ten ale dlouho na trati nevydržel. Najednou se pole na špičce sjelo a v čele byl Rossi! Jenže vedení ztratil ve prospěch Márqueze a Zarca, nejrychlejší jezdec kvalifikace se prokousal zpět dopředu. Osm pilotů si to rozdávalo o každý centimetr trati. Včetně Cala Crutchlowa a obou strojů Suzuki. Pořadí se ale mlelo a ve vedení se znovu objevil Rossi, vlastně tři motocykly Yamaha. „Dovi“ bojoval s Pedrosou na začátku druhé desítky... A zase ten Zarco, na kterého si mnozí stěžují, že jezdí stejně agresivně jako v Moto2. A proč ne? Mavericka si dal vnějškem!

Andrea Iannone (Suzuki) odsunul Márqueze na páté místo, ale obhájce titulu se zase prodral na stupně vítězů. Dokonce se spolu s Viñalesem ostatním odtrhli, ale jen na chvilku. Pak se vedoucí skupina roztrhala na dvě a Marc nasadil k trháku. Na Rossiho, Iannoneho a Zarca zbyl v posledních třech kolech lítý boj o stříbro, dotáhl se i Viñales. Ten nakonec našel recept na Johanna a doplnil „Valeho“ na pódiu, ale už definitivně ztratil šanci na zisk mistrovské koruny, ztrácí přesně 50 bodů a vyhrál jen třikrát. O Márquezově šestém triumfu v sezóně nebylo pochyb. Pátý skončil Cal Crutchlow, který ještě zdolal Iannoneho. Miller, kterému patřil začátek, dorazil sedmý, Andrea Dovizioso získal jen tři body, Karel Abraham dva.

VC Austrálie MotoGP 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team40:49,772 min
2.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+1,799 s
3.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+1,826 s
4.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 3+1,842 s
5.Cal CrutchlowHondaLCR Honda+3,845 s
6.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar+3,871 s
7.Jack MillerHondaEG 0,0 Marc VDS+5,619 s
8.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+12,208 s
9.Pol EspargaróKTMRed Bull KTM Factory Racing+16,251 s
10.Bradley SmithKTMRed Bull KTM Factory Racing+16,262 s
14.Karel AbrahamDucatiPull&Bear Aspar Team+26,110 s

Průběžné pořadí MS po šestnácti závodech: 1. Marc Márquez 269, 2. Andrea Dovizioso 236, 3. Maverick Viñales 219, 4. Valentino Rossi 188, 5. Dani Pedrosa 174... 19. Karel Abraham 30

Moto2

Sledujte online přenos z GP Austrálie Moto2 na iSport.cz

Álex Márquez v ranním warm upu upadl a Stefano Manzi měl co dělat, aby se mu vyhnul. Ošklivý kontakt s asfaltem potkal i Thomase Lüthiho. Vlastně... dvě třetiny startovního pole, ale tohle byly ty nejvýznamnější „crashe“. Začátek klání na 25 okruhů nejlépe vyšel jezdcům KTM, Oliveirovi a Bradu Binderovi. Jenže brzy je rozdělil lídr šampionátu Morbidelli. Na chvilku. Ostatním tato trojice hned odskočila, hlavně po pádu Marcela Schröttera, který s sebou vzal Mattiu Pasiniho.

Upadli Andrea Locatelli a Jorge Navarro, Edgar Pons dostal „pentli“ v podobě průjezdu rychlostí 50 km/h boxovou uličkou za ulitý start. Lüthi se dostal na čtvrté místo, v souboji vyhnal Álexe Márqueze na obrubníky a do trávy. Dalším „padavkou“ byl Fabio Quartararo. Ač před startem svítilo slunce, v šestém kole se znovu objevily kapky. Xavi Vierge, dnes vynikající Jesko Raffin a Takaaki Nakagami bojovali o pátou příčku. A pak se dotáhli na Toma... Nakagami Švýcara předjel. Brad Binder udělal chybu, byl příliš dlouhý a umožnil Morbidellimu se dostat na druhé místo. Ale vrátil mu to. Oliveira vpředu mezitím ujížděl.

Lüthi zapadl do velké skupiny. Binder s Morbidellim spolu bojovali na ostří nože a došlo mezi nimi dokonce k drobnému kontaktu. Franco ztratil a Nakagami se mu přilepil na záda. Grupa se sjela a bojovalo se ve čtyřech o druhé místo – Morbidelli, Nakagami, Binder, Vierge a Raffin. Další větší balík vedli Lüthi s Álexem Márquezem, Corsim, Cortesem, Aegerterem a Bagnaiou. Déšt přišel znovu před koncem závodu, mezi Morbidellim a Binderem nebylo rozhodnuto. Nakagami jim lehce odjel, ale v předposledním kole spadl!

Rakouská KTM zaznamenala první vítězství v Moto2 a hned dvojité! Franco Morbidelli dorazil nakonec třetí a posílil svůj náskok v čele průběžné klasifikace na 29 bodů, protože Thomas Lüthi uzavíral první desítku. Byl členem grupy šesti jezdců, kterou přivezl do cíle Álex Márquez. Jesko Raffin porazil na čáře Viergeho a patří mu první příčka pod pódiem. Lüthiho krajan a kolega jel skvěle, zatím byl jen dvakrát v Top 10 a nejlépe osmý.

VC Austrálie Moto2 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo39:25,920 min
2.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo+2,974 s
3.Franco MorbidelliKalexEG 0,0 Marc VDS+3,846 s
4.Jesko RaffinKalexGarage Plus Interwetten+7,348 s
5.Xavi ViergeTech 3Tech 3 Racing+7,403 s
6.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+12,125 s
7.Simone CorsiSpeed UpSpeed Up Racing+12,217 s
8.Dominique AegerterSuterKiefer Racing+12,244 s
9.Sandro CorteseSuterDynavolt Intact GP+12,475 s
10.Thomas LüthiKalexCarXpert Interwetten+12,605 s

Průběžné pořadí MS po šestnácti závodech: 1. Franco Morbidelli 272, 2. Thomas Lüthi 243, 3. Miguel Oliveira 191, 4. Álex Márquez 190, 5. Francesco Bagnaia 150...

Moto3

Vedení se po zhasnutí červených světel ujal vítěz včerejší kvalifikace Jorge Martín před oběma muži stáje RBA. Joan Mir ovšem chtěl titul a dělal proto hned od začátku maximum. Závod byl vypsán na 23 kol. Spadli John McPhee a Darryn Binder. Otěže brzy převzali Rodrigo s Guevarou, ale vpředu byl i Fenati, aby to Španěl se ziskem královské koruny neměl tak jednoduché. Stranou nezůstal ani Fabio di Giannantonio, ale ten záhy havaroval, stejně jako Arón Canet, třetí muž průběžné klasifikace, ale už bez jakýchkoli nadějí. Vedoucí grupa 13 jezdců se tak smrskla. V první pětce se objevili i Marco Bezzecchi a Marcos Ramírez. Dalším jezdcem v divokém pádu byl Jules Danilo. Mezitím se pokusili Mir s Guevarou o trhák. A v sedmém kole začalo pršet, což jasně dokazovaly bílé vlajky s červenými kříži.

V čele jelo devět lidí, už bez Bezzecchiho, zato s Liviem Loiem. Fenati byl chvíli sedmý a chvíli zase první. Spadli Guevara, mladičký Fin Pulkkinen a Ramírez, kterého vyhnal z trati Martín, ale dopředu se dotahovali další. Vedení se měnilo takřka každou zatáčku. Co předvede Enea Bastianini? Tom Toparis na pomalém Kalexu-KTM dostal celé kolo, bitvě o vedení ale nepřekážel. V sedmnáctém kole začalo pršet mnohem více a závod byl zastaven z bezpečnostních důvodů rudou vlajkou. Na trati sice zavládl trochu chaos, ale bylo jasné, že se bude vyhlašovat pořadí po patnácti odjetých okruzích.

To znamenalo, že zvítězil Joan Mir a může oslavovat, stal se s devíti triumfy v sezóně světovým šampionem. Dvacetiletý rodák z Mallorcy debutoval v MS právě na této trati před dvěma lety, poprvé vyhrál loni v Rakousku. Druhý Livio Loi, jeho týmový kolega od Leopardu, vystoupil na pódium podruhé v životě, opanoval deštivou GP Indianapolis 2015. Třetí dnes skončil Jorge Martín. Fenati byl klasifikován až šestý. Potěšil Jakub Kornfeil ziskem čtyř bodíků za 12. místo.

VC Austrálie Moto3 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Joan MirHondaLeopard Racing24:51,490 min
2.Livio LoiHondaLeopard Racing+0,351 s
3.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto3+0,359 s
4.Gabriel RodrigoKTMRBA BOÉ Racing Team+0,388 s
5.Enea BastianiniHondaEstrella Galicia 0,0+0,408 s
6.Romano FenatiHondaMarinelli Rivacold Snipers+0,808 s
7.Ayumu SasakiHondaSIC Racing Team+0,834 s
8.Adam NorrodinHondaSIC Racing Team+1,291 s
9.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse+3,648 s
10.Lorenzo dalla PortaMahindraAspar Mahindra Moto3+4,005 s
12.Jakub KornfeilPeugeotPeugeot MC Saxoprint+4,085 s

Průběžné pořadí MS po šestnácti závodech: 1. Joan Mir 296 (mistr světa 2017), 2. Romano Fenati 226, 3. Arón Canet 184, 4. Jorge Martín 151, 5. Fabio di Giannantonio 146... 21. Jakub Kornfeil 26

Sledujte online přenos z GP Austrálie Moto3 na iSport.cz

Spolupracujeme s TipCars.com
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Brzdy už produkují více částic než výfuky. Dostanou proto vysavače Brzdy už produkují více částic než výfuky. Dostanou proto vysavače

Z brzdových systémů současných aut s motory pro normu…

Test ojetiny BMW řady 1: Bazarový průšvihář s dokonalým podvozkem Test ojetiny BMW řady 1: Bazarový průšvihář s dokonalým podvozkem

Ceny jedničkových BMW už klesly pod stotisícovou metu.…

 

 
Dallara Stradale: Speedster slavného výrobce formulí konečně vyráží na běžné silnice

Dallara Stradale: Speedster slavného výrobce formulí konečně vyráží na běžné silnice

Dnes 18:50

O vývoji silničního vozu se znakem Dallary se napsalo hodně. První vůz firmy s registrační značkou se teď představuje oficiálně.
Blesk.cz

Poslední rozloučení s legendárním Wabim Daňkem: Vdova prozradila datum a místo pohřbu

Poslední rozloučení s legendárním Wabim Daňkem:…

Poslední rozloučení s folkovým písničkářem Wabim Daňkem (†70) se uskuteční 23. listopadu od 12 hodin v Praze ve…

První lyžování v Krkonoších přilákalo asi 2500 lidí: Sjezdovka se znovu otevře ve středu

První lyžování v Krkonoších přilákalo asi 2500 lidí:…

První lyžování v Krkonoších v nové zimní sezoně si o prodlouženém víkendu vyzkoušelo asi 2500 lyžařů. Na Černé…

 

iSport.cz

Zelinka vzal dle komise Spartě penaltu. V jejím duelu chyboval už podruhé

Zelinka vzal dle komise Spartě penaltu. V jejím…

Sudí Miroslav Zelinka upřel fotbalistům Sparty Praha v závěru pátečního utkání 14. kola první ligy proti Jihlavě…

Česká móda pro olympiádu v Koreji je venku, hitem má být zlatá bunda

Česká móda pro olympiádu v Koreji je venku, hitem má…

S ukrytým zlatem poletí čeští reprezentanti na olympiádu do korejského Pchjongčchangu. Hitem kolekce, která byla…

 

Reflex.cz

Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která pomalu zabíjí své obyvatele

Ghanská laguna Korle: Skládka bez života, která…

V řece Odaw, která protéká Accrou, hlavním městem Ghany, byste jakoukoliv rybu hledali jen marně. Břehy místní…

Britští vědci zjistili, že psi vědomě manipulují lidmi ve vlastní prospěch

Britští vědci zjistili, že psi vědomě manipulují…

Téměř každý majitel psa vám potvrdí, že ten jeho se umí smát, radovat, být smutný i naštvaný. Jenže proč výraz…