Motocyklová VC Austrálie 2017: Marc Márquez ujel v MotoGP třem ladičkám

Motocyklová VC Austrálie 2017: Marc Márquez ujel v MotoGP třem ladičkám

V šestnácté GP letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Miguel Oliveira (Moto2) a Joan Mir (Moto3). Poslední jmenovaný už je mistrem světa.

Zahřívací tréninky na dnešní Velkou cenu Austrálie vyhráli Marc Márquez (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Bo Bendsneyder (Moto3). Začínaly v pro Středoevropana atypickou dobu: už v 1:40 ráno. Závody se pak rozjely o čtvrté, motocyklového fanouška neodradí ani brzké vstávání... V pátek bylo sucho, slunečno, ale větrno, sobota částečně propršela. A neděle? I dnes padal déšť... Nevyzpytatelné počasí zasáhlo také do závodů s výjimkou nejsilnější třídy.

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly kořistí Marca Márqueze, který udolal tři motocykly Yamaha a posílil své šance na obhajobu titulu. Čtyřválcové čtyřtaktní šestistovky Honda opanovala KTM, i když skrytá pod hlavičkou týmu Akiho Aja, vyhrál Miguel Oliveira před Bradem Binderem. I když dvakrát zapršelo, odjely se celé. Moto-trojky na Phillip Islandu patřily po vyvěšení rudé vlajky Joanu Mirovi. Díky tomu se definitivně stal světovým šampionem pro letošní rok.

MotoGP

Sledujte online přenos z GP Austrálie MotoGP na iSport.cz

Jorge Lorenzo chodil paddockem po včerejším pádu o berlích, ale na motorku nasedl... Rychlí muži na motorkách nejsou žádná ořezávátka. Po startu závodu MotoGP na 27 kol se v čele objevil domácí Jack Miller na hondě týmu Marc VDS. A hned se odtrhl. Několik jezdců v závěru prvního kola vyjelo z trati – včetně Andrey Doviziosa. Druhý se držel Marc Márquez, třetí Viñales a čtvrtý Zarco, který měl famózní úvod. Odjel totiž až jako devátý! Pak ale převzaly štafetu tovární yamahy, které se odtrhly od Márqueze a stíhaly Millera. Držel se v čele jen tři kola...

„Dovi“ se musel probíjet takřka z konce pole. Zarco bojoval s Aleixem Esparagrem (Apriliam ten ale dlouho na trati nevydržel. Najednou se pole na špičce sjelo a v čele byl Rossi! Jenže vedení ztratil ve prospěch Márqueze a Zarca, nejrychlejší jezdec kvalifikace se prokousal zpět dopředu. Osm pilotů si to rozdávalo o každý centimetr trati. Včetně Cala Crutchlowa a obou strojů Suzuki. Pořadí se ale mlelo a ve vedení se znovu objevil Rossi, vlastně tři motocykly Yamaha. „Dovi“ bojoval s Pedrosou na začátku druhé desítky... A zase ten Zarco, na kterého si mnozí stěžují, že jezdí stejně agresivně jako v Moto2. A proč ne? Mavericka si dal vnějškem!

Andrea Iannone (Suzuki) odsunul Márqueze na páté místo, ale obhájce titulu se zase prodral na stupně vítězů. Dokonce se spolu s Viñalesem ostatním odtrhli, ale jen na chvilku. Pak se vedoucí skupina roztrhala na dvě a Marc nasadil k trháku. Na Rossiho, Iannoneho a Zarca zbyl v posledních třech kolech lítý boj o stříbro, dotáhl se i Viñales. Ten nakonec našel recept na Johanna a doplnil „Valeho“ na pódiu, ale už definitivně ztratil šanci na zisk mistrovské koruny, ztrácí přesně 50 bodů a vyhrál jen třikrát. O Márquezově šestém triumfu v sezóně nebylo pochyb. Pátý skončil Cal Crutchlow, který ještě zdolal Iannoneho. Miller, kterému patřil začátek, dorazil sedmý, Andrea Dovizioso získal jen tři body, Karel Abraham dva.

VC Austrálie MotoGP 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team40:49,772 min
2.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+1,799 s
3.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+1,826 s
4.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 3+1,842 s
5.Cal CrutchlowHondaLCR Honda+3,845 s
6.Andrea IannoneSuzukiTeam Suzuki Ecstar+3,871 s
7.Jack MillerHondaEG 0,0 Marc VDS+5,619 s
8.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+12,208 s
9.Pol EspargaróKTMRed Bull KTM Factory Racing+16,251 s
10.Bradley SmithKTMRed Bull KTM Factory Racing+16,262 s
14.Karel AbrahamDucatiPull&Bear Aspar Team+26,110 s

Průběžné pořadí MS po šestnácti závodech: 1. Marc Márquez 269, 2. Andrea Dovizioso 236, 3. Maverick Viñales 219, 4. Valentino Rossi 188, 5. Dani Pedrosa 174... 19. Karel Abraham 30

Moto2

Sledujte online přenos z GP Austrálie Moto2 na iSport.cz

Álex Márquez v ranním warm upu upadl a Stefano Manzi měl co dělat, aby se mu vyhnul. Ošklivý kontakt s asfaltem potkal i Thomase Lüthiho. Vlastně... dvě třetiny startovního pole, ale tohle byly ty nejvýznamnější „crashe“. Začátek klání na 25 okruhů nejlépe vyšel jezdcům KTM, Oliveirovi a Bradu Binderovi. Jenže brzy je rozdělil lídr šampionátu Morbidelli. Na chvilku. Ostatním tato trojice hned odskočila, hlavně po pádu Marcela Schröttera, který s sebou vzal Mattiu Pasiniho.

Upadli Andrea Locatelli a Jorge Navarro, Edgar Pons dostal „pentli“ v podobě průjezdu rychlostí 50 km/h boxovou uličkou za ulitý start. Lüthi se dostal na čtvrté místo, v souboji vyhnal Álexe Márqueze na obrubníky a do trávy. Dalším „padavkou“ byl Fabio Quartararo. Ač před startem svítilo slunce, v šestém kole se znovu objevily kapky. Xavi Vierge, dnes vynikající Jesko Raffin a Takaaki Nakagami bojovali o pátou příčku. A pak se dotáhli na Toma... Nakagami Švýcara předjel. Brad Binder udělal chybu, byl příliš dlouhý a umožnil Morbidellimu se dostat na druhé místo. Ale vrátil mu to. Oliveira vpředu mezitím ujížděl.

Lüthi zapadl do velké skupiny. Binder s Morbidellim spolu bojovali na ostří nože a došlo mezi nimi dokonce k drobnému kontaktu. Franco ztratil a Nakagami se mu přilepil na záda. Grupa se sjela a bojovalo se ve čtyřech o druhé místo – Morbidelli, Nakagami, Binder, Vierge a Raffin. Další větší balík vedli Lüthi s Álexem Márquezem, Corsim, Cortesem, Aegerterem a Bagnaiou. Déšt přišel znovu před koncem závodu, mezi Morbidellim a Binderem nebylo rozhodnuto. Nakagami jim lehce odjel, ale v předposledním kole spadl!

Rakouská KTM zaznamenala první vítězství v Moto2 a hned dvojité! Franco Morbidelli dorazil nakonec třetí a posílil svůj náskok v čele průběžné klasifikace na 29 bodů, protože Thomas Lüthi uzavíral první desítku. Byl členem grupy šesti jezdců, kterou přivezl do cíle Álex Márquez. Jesko Raffin porazil na čáře Viergeho a patří mu první příčka pod pódiem. Lüthiho krajan a kolega jel skvěle, zatím byl jen dvakrát v Top 10 a nejlépe osmý.

VC Austrálie Moto2 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo39:25,920 min
2.Brad BinderKTMRed Bull KTM Ajo+2,974 s
3.Franco MorbidelliKalexEG 0,0 Marc VDS+3,846 s
4.Jesko RaffinKalexGarage Plus Interwetten+7,348 s
5.Xavi ViergeTech 3Tech 3 Racing+7,403 s
6.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+12,125 s
7.Simone CorsiSpeed UpSpeed Up Racing+12,217 s
8.Dominique AegerterSuterKiefer Racing+12,244 s
9.Sandro CorteseSuterDynavolt Intact GP+12,475 s
10.Thomas LüthiKalexCarXpert Interwetten+12,605 s

Průběžné pořadí MS po šestnácti závodech: 1. Franco Morbidelli 272, 2. Thomas Lüthi 243, 3. Miguel Oliveira 191, 4. Álex Márquez 190, 5. Francesco Bagnaia 150...

Moto3

Vedení se po zhasnutí červených světel ujal vítěz včerejší kvalifikace Jorge Martín před oběma muži stáje RBA. Joan Mir ovšem chtěl titul a dělal proto hned od začátku maximum. Závod byl vypsán na 23 kol. Spadli John McPhee a Darryn Binder. Otěže brzy převzali Rodrigo s Guevarou, ale vpředu byl i Fenati, aby to Španěl se ziskem královské koruny neměl tak jednoduché. Stranou nezůstal ani Fabio di Giannantonio, ale ten záhy havaroval, stejně jako Arón Canet, třetí muž průběžné klasifikace, ale už bez jakýchkoli nadějí. Vedoucí grupa 13 jezdců se tak smrskla. V první pětce se objevili i Marco Bezzecchi a Marcos Ramírez. Dalším jezdcem v divokém pádu byl Jules Danilo. Mezitím se pokusili Mir s Guevarou o trhák. A v sedmém kole začalo pršet, což jasně dokazovaly bílé vlajky s červenými kříži.

V čele jelo devět lidí, už bez Bezzecchiho, zato s Liviem Loiem. Fenati byl chvíli sedmý a chvíli zase první. Spadli Guevara, mladičký Fin Pulkkinen a Ramírez, kterého vyhnal z trati Martín, ale dopředu se dotahovali další. Vedení se měnilo takřka každou zatáčku. Co předvede Enea Bastianini? Tom Toparis na pomalém Kalexu-KTM dostal celé kolo, bitvě o vedení ale nepřekážel. V sedmnáctém kole začalo pršet mnohem více a závod byl zastaven z bezpečnostních důvodů rudou vlajkou. Na trati sice zavládl trochu chaos, ale bylo jasné, že se bude vyhlašovat pořadí po patnácti odjetých okruzích.

To znamenalo, že zvítězil Joan Mir a může oslavovat, stal se s devíti triumfy v sezóně světovým šampionem. Dvacetiletý rodák z Mallorcy debutoval v MS právě na této trati před dvěma lety, poprvé vyhrál loni v Rakousku. Druhý Livio Loi, jeho týmový kolega od Leopardu, vystoupil na pódium podruhé v životě, opanoval deštivou GP Indianapolis 2015. Třetí dnes skončil Jorge Martín. Fenati byl klasifikován až šestý. Potěšil Jakub Kornfeil ziskem čtyř bodíků za 12. místo.

VC Austrálie Moto3 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Joan MirHondaLeopard Racing24:51,490 min
2.Livio LoiHondaLeopard Racing+0,351 s
3.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto3+0,359 s
4.Gabriel RodrigoKTMRBA BOÉ Racing Team+0,388 s
5.Enea BastianiniHondaEstrella Galicia 0,0+0,408 s
6.Romano FenatiHondaMarinelli Rivacold Snipers+0,808 s
7.Ayumu SasakiHondaSIC Racing Team+0,834 s
8.Adam NorrodinHondaSIC Racing Team+1,291 s
9.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse+3,648 s
10.Lorenzo dalla PortaMahindraAspar Mahindra Moto3+4,005 s
12.Jakub KornfeilPeugeotPeugeot MC Saxoprint+4,085 s

Průběžné pořadí MS po šestnácti závodech: 1. Joan Mir 296 (mistr světa 2017), 2. Romano Fenati 226, 3. Arón Canet 184, 4. Jorge Martín 151, 5. Fabio di Giannantonio 146... 21. Jakub Kornfeil 26

Sledujte online přenos z GP Austrálie Moto3 na iSport.cz

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Spolupracujeme s TipCars.com
Rothschildův fond chystá miliardovou emisi Rothschildův fond chystá miliardovou emisi

Nejméně 100 milionů liber (2,86 miliardy korun) chce…

Komentář Martina Čabana: Změna, která toho moc nemění Komentář Martina Čabana: Změna, která toho moc nemění

Všichni ti, kteří napjatě čekali, jak dopadne nedělní…

Stát dá sto milionů zubařům na venkově Stát dá sto milionů zubařům na venkově

Dotace na vybavení mají podpořit nejen vznik úplně nových…

Města se snaží nahradit akvaparky, investují do klasických bazénů Města se snaží nahradit akvaparky, investují do klasických bazénů

Staré obyčejné plavecké bazény postupně nahrazují…

 
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Kodiaq ukázala novou vychytávku. Může být vaše za 8900 Kč Škoda Kodiaq ukázala novou vychytávku. Může být vaše za 8900 Kč

Digitální přístrojový štít se už dostal i do Škodovek.…

Takto by mohla vypadat Škoda Fabia RS. Nápad však má vážnou trhlinu Takto by mohla vypadat Škoda Fabia RS. Nápad však má vážnou trhlinu

Grafik X-Tomi vyvěsil na internet svou představu o Škodě…

 

 
Španělský sourozenec Kodiaqu už má jméno. Seat porušil tradici

Španělský sourozenec Kodiaqu už má jméno. Seat porušil tradici

Dnes 08:24

Více než 146 tisíc lidí rozhodlo o názvu největšího SUV v nabídce španělské automobilky Seat. Jak už bývá u automobilky zvykem, opět je spjat s domovinou značky.
Blesk.cz

Herec Dulava v ohrožení života: Vážná nemoc srdce! Vypadalo to jako chřipka

Herec Dulava v ohrožení života: Vážná nemoc srdce!…

Herci Jaromíru Dulavovi (57) hrozila smrt! Má totiž nemocnou srdeční stěnu, kvůli níž skončil v nemocnici a musí…

Milan vyhrál v Trháku 10 tisíc! Vrazí je do pneumatik

Milan vyhrál v Trháku 10 tisíc! Vrazí je do pneumatik

Milan Volf (63) z Prahy nikdy nevyhrál! Až teď, ve hře Blesku Trhák, se mu podařilo získat 10 tisíc. Nebylo to…

 

iSport.cz

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Čeští hokejisté na zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu postoupili přímo do čtvrtfinále, když bez…

LIGOVÉ STŘIHY: Slavii brzdil terén, Sparta musí bavit, hodnotí Střihavka

LIGOVÉ STŘIHY: Slavii brzdil terén, Sparta musí…

Prošel Spartou, Slavií a zahrál si i v Plzni. Někdejší útočník David Střihavka má bohaté zkušenosti a v novém…

 

Reflex.cz

Sloni v blátě: V Německu se v únoru sjiždějí motorkáři na zvláštní zimní sraz

Sloni v blátě: V Německu se v únoru sjiždějí…

Představte si rozbahněné, sem tam trávou porostlé pole, které na noc jen tak kapánek namrzne, aby ráno bahno…

Putin osobně nařídil anexi Krymu, vypověděl před soudem bývalý poslanec ruského parlamentu

Putin osobně nařídil anexi Krymu, vypověděl před…

Bývalý ruský zákonodárce Ilja Ponomarjov (42) před soudem v Kyjevě vypověděl, že prezident Vladimir Putin v roce…