Motocyklová VC Kataru 2017: MotoGP vyhrál po boji s Doviziosem Maverick Viñales

 

V první GP letošní sezóny silničního motocyklového MS byli nejúspěšnější Maverick Viñales (MotoGP), Franco Morbidelli (Moto2) a Joan Mir (Moto3).

V pátek a v sobotu na okruhu Losail v Kataru úřadovalo počasí. Déšť spolu s naneseným pouštním pískem zrušil včerejší kvalifikace, do všech závodů se tedy startovalo podle nejrychlejších časů ze čtvrtečních a pátečních tréninků. Dnešní zahřívací bitvy vyhráli obhájce titulu Marc Márquez (MotoGP, Repsol Honda Team), Franco Morbidelli (Moto2, Kalex EG 0,0 Marc VDS)) a Joan Mir (Honda Leopard Racing). Kolem půl třetí dopoledne našeho času opět padaly z nebe dešťové kapky, ale warm upy se tedy odjely bez větších problémů.

Nakonec bylo sucho, alespoň na první dvě třídy. Před startem závodu MotoGP začalo znovu drobně pršet, takže se odkládal. Původně se mělo vyrážet ve 20:00 našeho letního času. Jenže trať byla pořád mokrá, Loris Capirossi s Francem Uncini ji projížděli medical carem a kontrolovali. Probíhala dlouhá diskuse mezi jezdci a mocnými šéfy Dorny, IRTA i dalšími, zda se vůbec bude závodit. Nakonec se tak ve 20:45 stalo.

A jak všechna noční klání za umělého osvětlení dopadla? Největší pozornost na sebe vždy poutá právě MotoGP. Nejvýkonnější motocykly ve zpožděném a o kolo kratším závodě na 20 okruhů patřily Mavericku Viñalesovi (Yamaha), i když mu cestu za triumfem usnadnily pády soupeřů, ovšem naopak ztížil Dovizioso (Ducati), se kterým se musel o triumf poprat. Čtyřdobé šestistovky zcela ovládl Franco Morbidelli (Marc VDS). Je možná škoda, že už neexistuje motocyklová továrna stejného jména, i když závodník s rodinou zakladatelů nemá nic společného, jde jen o shodu. Bylo by fajn, kdyby stroj nesl také tento název, ale bohužel... V nejslabší kubatuře se po úporné bitvě radoval Joan Mir. Podruhé v kariéře, loni vyhrál v Rakousku. Tým Leopard se letos vrátil od KTM k Hondě.

Motocyklová VC Kataru 2017: Kvalifikace na první letošní Grand Prix byla zrušena

MotoGP

Start nejprestižnější třídy sice nejlépe vyšel Andreovi Iannonemu (Suzuki), ale brzy se do čela dostal Johann Zarco na rok staré yamaze týmu Tech 3, dvojnásobný mistr světa Moto2. Iannone bojoval s Marcem Márquezem o druhé místo. Do bitvy se přimíchal i Dovizioso (Ducati). Cal Crutchlow (LCR Honda) bohužel brzy skončil, octl se na zemi dokonce dvakrát. Johann na satelitním stroji Hervého Poncharala ostatním ujížděl! Za ním si to rozdávala výše zmíněná trojka.

Už už to vypadalo na spanilou jízdu skromného a sympatického nováčka MotoGP, ale senzace se nekonala. Zarco se v šestém kole odporoučel k zemi, měl přitom před ostatními náskok 1,5 s. Vedení převzal „Dovi“ a jeho bývalý týmový parťák Iannone vyřídil loňského šampiona. Dalším odpadlíkem byl Álvaro Bautista. Tovární yamahy Rossiho a Viňalese se ovšem začaly přibližovat a brzy zdolaly Márqueze. Měly to navíc ulehčené, protože po divokém pádu skončil Iannone.

Do šachovnicového praporku zbývalo sedm kol, když zkusil Viňales předjet Doviziosa a uspěl. Jenže vyhráno ještě neměl. Navíc oba dojel Rossi! Maverick ovšem dělá i chyby a Andrea jich využíval. Aleix Espargaró vedl tovární motocykl Aprilia na pátém místě. Nenápadně, porážel i Daniho Pedrosu, ve finále se před ním ale musel sklonit. Hondy byly beztak v Kataru pomalé. Maverick nakonec získal drobný rozhodující náskok, i když mu předtím „Dovi“ nedaroval ani metr. Potvrdil roli favorita, vždyť vyhrál všechny zimní testy. Zvítězil tedy i v první GP sezóny. Karel Abraham vybojoval při návratu hned napoprvé dva body.

VC Kataru MotoGP 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP38:59,999 min
2.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team+0,461 s
3.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+1,928 s
4.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team+6,745 s
5.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team+7,128 s
6.Aleix EspargaróApriliaAprilia Racing Team Gresini+7,661 s
7.Scott ReddingDucatiOcto Pramac Racing+9,782 s
8.Jack MillerHondaEG 0,0 Marc VDS+14,486 s
9.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+14,788 s
10.Jonas FolgerYamahaMonster Yamaha Tech 3+15,069 s
14.Karel AbrahamDucatiPull&Bear Aspar Team+29,123 s

Průběžné pořadí MS po prvním závodě: 1. Maverick Viñales 25, 2. Andrea Dovizioso 20, 3. Valentino Rossi 16, 4. Marc Márquez 13, 5. Dani Pedrosa 11... 14. Karel Abraham 2

Moto2

Dvacetikolový závod středních šestistovek s jednotnými motory Honda začal nejlépe Franco Morbidelli, ale nejzkušenější jezdec této třídy, Švýcar Thomas Lüthi, se nenechal zahanbit. Spadli Syahrin a Gardner. Třetí jezdil Álex Márquez a čtvrtý Japonec Nakagami. Xavi Vierge se vklínil za ně, mezi bývalé soupeře o titul z Moto3 z roku 2015: Miguela Oliveiru a Dannyho Kenta. Brit s ním ovšem neměl problém. Portugalec sedlá tovární KTM, Kent jede v týmu Stefana Kiefera na stroji Suter, loni byli dokonce kolegy v barvách Leopardu (šlo rovněž o Kieferovu stáj).

Do čela se vyhoupl znovu Morbidelli a Lüthimu brzy ujel, což se pro další vývoj ukázalo jako zásadní. Nakagami předjel mladšího Márqueze a dostal se na provizorní pódium. Ze závodu se bohužel odporoučel po pádu Jorge Navarro, ten zdědil místo u Gresiniho po Samu Lowesovi. Hochům od Marca van der Strattena se dařilo střídavě, úspěšnější Ital vévodil, Márquez se po chybě propadl až za Oliveiru. Kent tempo neudržel, šestku naopak uzavíral Fabio Quartararo, ten figuruje v týmu Sita Ponse, přestoupil i po nepovedené loňské sezóně z Moto3. Sváděl krásný souboj s Lucou Marinim, nevlastním bratrem Valentina Rossiho.

Na Franca Morbidelliho dnes opravdu nikdo neměl, ten bez problémů získal vůbec první triumf v kariéře ve své 54. Grand Prix. Ne, ještě nikdy předtím nevyhrál! Ale ubyli mu soupeři: Zarco, Folger, Lowes a Rins přestoupili výše. Za ním se už nic nezměnilo, pouze Marini uzmul šestou příčku Quartararovi.

VC Kataru Moto2 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Franco MorbidelliKalexEG 0,0 Marc VDS40:18,480 min
2.Thomas LüthiKalexCarXpert Interwetten+2,681 s
3.Takaaki NakagamiKalexIdemitsu Honda Team Asia+3,304 s
4.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo+3,584 s
5.Álex MárquezKalexEG 0,0 Marc VDS+11,226 s
6.Luca MariniKalexForward Racing Team+13,747 s
7.Fabio QuartararoKalexPons HP 40+13,988 s
8.Lorenzo BaldassarriKalexForward Racing Team+17,465 s
9.Xavi ViergeTech 3Tech 3 Racing+17,477 s
10.Axel PonsKalexRW Racing GP+17,767 s

Průběžné pořadí MS po prvním závodě: 1. Franco Morbidelli 25, 2. Thomas Lüthi 20, 3. Takaaki Nakagami 16, 4. Miguel Oliveira 13, 5. Álex Márquez 11...

Moto3

Na roštu nejmenší třídy jsme neviděli Gabriela Rodriga, který si v trénincích zlomil klíční kost. Jorge Martín měl výhodu pole position, které také hned bezezbytku využil. Záhy však převzal otěže závodu Andrea Migno z týmu Valentina Rossiho. Nizozemec Bo Bendsneyder vypadal, že by mohl nahradit Brada Bindera v týmu KTM Akiho Aja (loni mu dělal dvojku), ale dnes byl prvním odpadlíkem. Vpředu místo něj začal úřadovat Němec Öttl, který startoval z první řady a také Joan Mir. Pole opustil Albert Arenas.

Fantasticky jel ovšem Skot John McPhee (Honda British Talent Team), který se do čela prokousal ze 17. místa na startu. Jenže pole vpředu bylo stále pohromadě, celkem 13 jezdců a pořadí se přelévalo, do vedení se dostal i Juanfran Guevara. Nesmíme zapomenout na Romana Fenatiho, Aróna Caneta a Fabia di Giannantonia, kteří se také pohybovali vpředu. Öttl brzy odcouval na konec Top 10 a nakonec se srazil s Guevarou. Optimistický manévr neustál a Juanfrana sundal.

Vedoucí skupina čítala 5 kol před koncem pořád devět jezdců. Závodníky dlouho vodil Joan Mir (Leopard Racing). Nenechal se vyprovokovat ani McPheem, který jej v úvodu posledního kola nakrátko předjel, vrátil se zpět a vyhrál. Třetí místo patří nejlepšímu z tréninků Martínovi. Jakub Kornfeil se těsně před koncem dostal do první dvacítky, ale k bodům měl daleko. Pořád dopadl lépe než týmový kolega Patrik Pulkkonen, který havaroval.

VC Kataru Moto3 2017 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Joan MirHondaLeopard Racing38:27,364 min
2.John McPheeHondaBritish Talent Team+0,135 s
3.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto3+0,218 s
4.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,0+0,252 s
5.Romano FenatiHondaMarinelli Rivacold Snipers+0,453 s
6.Andrea MignoKTMSky Racing Team VR46+0,579 s
7.Niccolò AntonelliKTMRed Bull KTM Ajo+0,661 s
8.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+0,878 s
9.Marcos RamírezKTMPlatinum Bay Real Estate+1,693 s
10.Adam NorrodinHondaSIC Racing Team+7,904 s
20.Jakub KornfeilPeugeotPeugeot MC Saxoprint+28,034 s

Průběžné pořadí MS po prvním závodě: 1. Joan Mir 25, 2. John McPhee 20, 3. Jorge Martín 16, 4. Arón Canet 13, 5. Romano Fenati 11...

Foto: Václav Duška jr

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Petr Stuchlík je členem hnutí ANO Petr Stuchlík je členem hnutí ANO

Petr Stuchlík je ode dneška členem ANO. Usneslo se na tom…

České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky

Chrášťanský producent zvířecího krmení Vafo Praha…

Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování

Karlovarské minerální vody spolu s Institutem cirkulární…

 
Zdroj: BT Sport, MotoGP.com

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Znáte Lady s motorem Wankel? Byly primárně pro sovětskou tajnou službu Znáte Lady s motorem Wankel? Byly primárně pro sovětskou tajnou službu

Ruské žigulíky si pamatujeme jako svižnější alternativy k…

Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce

Právě dnes odletěla skupina českých novinářů na…

 

 
Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Dnes 18:50

Rinspeed Tatooo.com byl koncept pick-upu ve stylu vozů amerických hot rod z 50. let.
Blesk.cz

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu z Facebooku

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu…

Desetiletá výzva hýbe světem. Na sociální síti Facebook sdílí miliony lidí své fotografie, na kterých…

„Obyčejný člověk nic nezmůže,“ zlobí se důchodkyně! Odškodné za zlomenou ruku od města žádá marně

„Obyčejný člověk nic nezmůže,“ zlobí se důchodkyně!…

Paní Anně Gavendové (67) se vloni v únoru stalo to, co možná potká v téhle zimě řadu dalších lidí. Upadla na…

 

iSport.cz

Němec skolil Chomutov šesti góly! Chtěl jsem být hnusný, vtipkoval

Němec skolil Chomutov šesti góly! Chtěl jsem být…

Na Chomutov prostě umí. Plzeňský útočník Vojtěch Němec ho nejdříve v úvodu sezony zazdil čtyřmi góly, tentokrát…

SESTŘIHY: Sparta ve šlágru nestačila na Kometu a padla 1:4, Liberec uspěl

SESTŘIHY: Sparta ve šlágru nestačila na Kometu a…

Zkusila riskantní krok a nevyšlo to. Pražská Sparta v předehrávce 38. kola hokejové Tipsport extraligy nestačila…

 

Reflex.cz

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která nikdy nežila. Je totiž čistě virtuální

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která…

Počítačové technologie kráčí neuvěřitelně rychle vpřed a možnosti grafiky se stále vylepšují. Na první pohled je…

Shipwreck lodge: Hotel na Pobřeží koster ve tvaru lodních vraků

Shipwreck lodge: Hotel na Pobřeží koster ve tvaru…

Připomínají lodě, které tady ztroskotaly. Designové dřevěné chatky na pobřeží Atlantského oceánu v Namibii…