Motocyklová VC San Marina 2017: Chystá Maverick Viñales útok na titul v MotoGP?

Motocyklová VC San Marina 2017: Chystá Maverick Viñales útok na titul v MotoGP?

Kvalifikaci na GP San Marina silničních motocyklů vyhráli v jednotlivých kubaturách Maverick Viñales (MotoGP), Mattia Pasini (Moto2) a Enea Bastianini (Moto3).

Cirkus MS silničních motorek se přesunul o tomto víkendu takřka na pobřeží Jaderského moře. To italské, Misano Adriatico leží coby kamenem dohodil a zbytek dojel na motorce od známého letoviska Rimini. Třinácté dějství letošního šampionátu koneckonců nese předlouhý oficiální název Gran Premio di San Marino e della Riviera di Rimini (a to ještě bez sponzorů). Do minirepubliky na kopci Monte Titano je to rovněž kousek, avšak autodrom neleží na jejím území. V červnu 2012 byl přejmenován na Misano World Circuit Marco Simoncelli na památku tragicky zahynuvšího mistra světa dvěstěpadesátek z roku 2008.

Motocyklová Grand Prix San Marina se v rámci MS koná nepravidelně od roku 1981, v minulosti ji hostily i Imola a Mugello, od sezóny 2007, kdy se do kalendáře vrátila, z něj nevypadla ani jednou. Ta letošní je jubilejní, dvacátá v pořadí.

MotoGP

Motocyklový svět ví, že v Misanu chybí Valentino Rossi. Koncem srpna si při tréninku na enduru zlomil pravou nohu a jeho naděje na desátý titul v kariéře tak zřejmě definitivně pohasly. Takové dovádění je důležité i pro silniční jezdce, v pauzách mezi podniky zkoušejí motokros, flat track... V Misanu náhradníka nemá, pro Aragonii za dva týdny ještě nikdo oficiálně potvrzen nebyl. Cal Crutchlow (LCR Honda) si zase v neděli 3. září pořezal nožem ukazováček levé ruky, poraněnou šlachu mu však lékaři sešili a v italské Parmě dostal speciální dlahu, se kterou se tohoto víkendu účastní. Jezdci MotoGP nejsou žádné slečinky... Na startu „domácího“ závodu nemůže chybět testovací pilot Ducati Michele Pirro, který zná v Misanu každý kámen. Doslova.

Nejlepší čas prvního tréninku královské kubatury zajel Marc Márquez (Honda) před vynikajícím Pirrem. V pátek odpoledne se z prvního místa radoval pro změnu Ital Danilo Petrucci (Ducati Pramac), umí zazářit i v závodech. Dnešnímu měření sil kraloval znovu starší a úspěšnější z bratří Márquezů. Ve čtvrtém půlhodinovém tréninku, který následuje po sobotní kvalifikaci Moto3, byl ze všech nejlepší Andrea Dovizioso (Ducati), který až na konci překonal časem 1:33,3 min Márqueze. Spadl náš Karel Abraham i jeho týmový kolega od Aspara Bautista, Michele Pirro šel hned v první zatáčce brzy na brzdy a také se ocitl na zemi.

Boj o pole position v MotoGP má jiný formát než méně prestižní kubatury. Z první čtvrthodinové části postupují do druhé patnáctiminutovky dva nejrychlejší k desítce, která byla nejúspěšnější právě v oněch úvodních třech trénincích. Ta nejprve odpočívá. Z Q1 šli dál Bautista s Abrahamem! Jonas Folger (Tech 3 Yamaha) o svůj nejrychlejší čas 1:33,2 min přišel a Jack Miller (Marc VDS Honda) rovněž. Sam Lowes (Aprilia) pokračoval v letošních tristních výkonech a opět se válel po zemi, tento víkend už potřetí. Snad mu příští rok v Moto2 bude lépe... Zajížděl i ze všech nejpomalejší časy. Pol Espargaró (KTM) jej leteckou vložkou napodobil.

Ve druhé části, která rozhoduje o postavení na roštu na předních příčkách, konkrétně v prvních čtyřech řadách, nejlépe začal Maverick Viñales (1:32,6 min), ale Marc Márquez byl o 16 tisícin rychlejší. Michele Pirro vyrovnal highsider. Určitě by si zasloužil jet celou sezónu, loni ji absolvoval jako náhradník i třetí jezdec celou polovinu... Jeho kolega Andrea Dovizioso zatáhl a o dvě setiny zdolal Márqueze. Získá Ital letos titul? Marc záhy navštívil kačírek a do hry se vrátil Viñales (1:32.4 min). A už byl konec, takže strhující bitvu vyhrál právě Maverick. Druhou řadu okupuje trio Crutchlow – Lorenzo – Zarco. Karel Abraham skončil poslední, dvanáctý. Už postup z Q1 na dva roky staré motorce je úspěchem...

VC San Marina MotoGP 2017 – Kvalifikace (Top 10)
1.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP1:32,439 min
2.Andrea DoviziosoDucatiDucati Team1:32,601 min
3.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team1:32,636 min
4.Cal CrutchlowHondaLCR Honda1:32,768 min
5.Jorge LorenzoDucatiDucati Team1:32,792 min
6.Johann ZarcoYamahaMonster Yamaha Tech 31:32,885 min
7.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team1:32,992 min
8.Danilo PetrucciDucatiOcto Pramac Racing1:32,997 min
9.Aleix EspargaróApriliaAprilia Racing Team Gresini1:33,149 min
10.Álvaro BautistaDucatiPull&Bear Aspar Team1:33,417 min
12.Karel AbrahamDucatiPull&Bear Aspar Team1:34,374 min

Moto2

Tým Interwetten, do kterého přestupuje vzpomínaný Sam Lowes, přechází od Kalexu počínaje příští sezónou na rámy KTM, rakouská továrna tedy nehodlá zásobovat už jen své vlastní jezdce (byť vedené Akim Ajem). Suter stáje Dynavolt Intact GP osedlal v Misanu místo polámaného Marcela Schröttera Alex de Angelis, který v Británii nahradil zraněného Xaviera Siméona v týmu Tasca Racing. Belgičan už je zcela zdráv a možná se přesune do MotoGP k Avintii, kde už byl potvrzen Tito Rabat. Jde však zatím o spekulaci. Německý závodník, který umí v Moto2 první desítku, se léčí a odpočívá. Na divokou kartu se v juniorce Forward Racing objevil Federico Fuligni, to není neznámé jméno, čeká jej už 12. GP v kariéře.

Pátečnímu dopoledni kraloval Álex Márquez (Marc VDS). Jenže nedokončil jej, v závěru ho jeho kalex v osmé zatáčce doslova vykopl. Španěl nepokračuje, má poraněný levý bok a už je v Barceloně. Včerejší den uzavřel nejlepším časem Mattia Pasini, také na stroji Kalex týmu Italtrans. Třetí, dnešní část soupeření vynesla na vrchol výsledkové listiny Márquezova týmového parťáka a vedoucího jezdce průběžné klasifikace Franca Morbidelliho.

Kvalifikace Moto2 sobotní program zakončuje, trvá 45 minut. Zpočátku se stala čistě švýcarskou záležitostí, úřadoval v ní Dominique Aegerter (1:37,7 min) a sekundoval mu Tom Lüthi, jenže letošní hlavní kandidát na titul byl o desetinku rychlejší než exmistr světa stopětadvacítek i jeho krajan. A nesmíme zapomínat na Mattiu Pasiniho a Takaakiho Nakagamiho. Spadli Japonec Nagashima (SAG Team) a Stefano Manzi (VR46). Pasini stlačil nejlepší výkon pod 1:37,4. A na pole position mu stačil! Hektický závěr poklidné kvalifikace se nekonal, jen Lorenzo Baldassarri s „Peccem“ Bagnaiou zrychlili tak, že zítra obklopí Nakagamiho ve druhé řadě. Nejrychlejšího Mattiu vpředu na roštu doplní Morbidelli s Aegerterem.

VC San Marina Moto2 2017 – Kvalifikace (Top 10)
1.Mattia PasiniKalexItaltrans Racing Team1:37,390 min
2.Franco MorbidelliKalexEG 0,0 Marc VDS1:37,473 min
3.Dominique AegerterSuterKiefer Racing1:37,723 min
4.Lorenzo BaldassarriKalexForward Racing Team1:37,734 min
5.Takaaki NakagamiKalexIdemitsu Honda Team Asia1:37,777 min
6.Francesco BagnaiaKalexSky Racing Team VR461:37,889 min
7.Thomas LüthiKalexCarXpert Interwetten1:37,937 min
8.Simone CorsiSpeed UpSpeed Up Racing1:37,940 min
9.Miguel OliveiraKTMRed Bull KTM Ajo1:37,983 min
10.Fabio QuartararoKalexPons HP401:38,056 min

Moto3

Divokou kartu pro druhý letošní závod Moto3 na italské půdě dostali Alex Fabbri (Minimoto Portomaggiore, Mahindra) a Kevin Zannoni (Althea Racing, KTM). Sanmariňan Fabbri debutoval loni na téže trati, jeho italský kolega jede vůbec poprvé. Úvod víkendového programu zvládl nejlépe Arón Canet (Honda Estrella Galicia 0,0). Vedení v pátek odpoledne ale neudržel, na první příčce jej vystřídal Fabio di Giannantonio (Honda Gresini). Dnešní dopolední volný trénink však nejlépe zvládl opět rodák z Corbery nedaleko Valencie.

Do bitvy o nejvýhodnější pozici na roštu, která trvá čtyřicet minut, vstoupil nejrychleji Andrea Migno (1:46,1 min). Jenže pak se ve vedení střídali další: di Giannantonio, Canet, Fenati a Jorge Martín ten stlačil letmé kolo na 1:42,7, i když poté jezdil trávou po kontaktu s Gabrielem Rodrigem. Časem 1:42,4 min se vyhoupl na vrchol „Diggi“, který už tu zůstal dlouho a ještě se o desetinku zlepšil. Spadl Jules Danillo (Honda Marinelli Rivacold Snipers). Canet zamířil do zdravotnického střediska, ale důvod zprvu znám nebyl, režie BT Sportu nabídla jeho divoký kontakt s asfaltem až ze záznamu. Nic se mu naštěstí nestalo, později jej ve špinavé kombinéze zabraly kamery v boxech.

Spousta jezdců přišla o svá rychlá kola kvůli nedodržování limitů tratě. Jde o zvýhodnění, stejně jako při závodě, kdy si jezdec zkrátí cestu (třeba i musí, protože se při souboji nevejde do zatáčky) a získá několik míst. Pak je třeba se posunout zpět na svou původní pozici. Prakticky celé pole vyrazilo k závěrečné bitvě tři minuty před koncem, což stačilo na jediné rychlé kolo. V cílové zatáčce havaroval Gabriel Rodrigo (KTM RBA) a Livio Loi (Honda Leopard) už se jeho letící motorce nestačil vyhnout. Najednou bylo nedůležité, že pole position nakonec získal letos zatím „neviditelný“ Enea Bastianini (1:42,1) před Martínem, Mirem, di Giannantoniem, Fenatim a právě Rodrigem. Ani jeden ze dvou havarujících jezdců však není zraněn.

VC San Marina Moto3 2017 – Kvalifikace (Top 10)
1.Enea BastianiniHondaEstrella Galicia 0,01:42,147 min
2.Jorge MartínHondaDel Conca Gresini Moto31:42,320 min
3.Joan MirHondaLeopard Racing1:42,372 min
4.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto31:42,391 min
5.Romano FenatiHondaMarinelli Rivacold Snipers1:42,475 min
6.Gabriel RodrigoKTMRBA BOE Racing Team1:42,483 min
7.Ayumu SasakiHondaSIC Racing Team1:42,575 min
8.Niccolò AntonelliKTMRed Bull KTM Ajo1:42,594 min
9.Bo BendsneyderKTMRed Bull KTM Ajo1:42,595 min
10.Nicolò BulegaKTMSky Racing Team VR461:42,636 min
20.Jakub KornfeilPeugeotPeugeot MC Saxoprint1:43,079 min

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Autosalon Ženeva 2018
Spolupracujeme s TipCars.com
Zápisník Martina Čabana: Trable ve velké Číně Zápisník Martina Čabana: Trable ve velké Číně

Ruský hacker Jevgenij Nikulin nemá v Česku nárok na azyl,…

Kampeličky mají za sebou krizový rok Kampeličky mají za sebou krizový rok

Byznys tuzemských kampeliček má za sebou nejhorší rok…

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co…

Putin nasbíral více hlasů než při minulých volbách Putin nasbíral více hlasů než při minulých volbách

Vladimir Putin podle očekávání s přehledem a velkým…

 
Zdroj: BT Sport, MotoGP.com

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Mototechna nyní nabízí i veterány a investiční vozy. Jsou to krasavci! Mototechna nyní nabízí i veterány a investiční vozy. Jsou to krasavci!

Jedná se o jeden z největších projektů na investiční vozy…

Test ojetiny Ford C-Max II: Spolehlivostí překvapí, opatrně však na dovoz! Test ojetiny Ford C-Max II: Spolehlivostí překvapí, opatrně však na dovoz!

Druhá generace Fordu C-Max dorazila na trh v roce 2010.…

 

 
BMW 320iS a 333i: Vzácné kousky pro země, kterým ikonická M3 nebyla přána

BMW 320iS a 333i: Vzácné kousky pro země, kterým ikonická M3 nebyla přána

Včera

BMW M3 E30 platí bezesporu za ikonu své značky. Jenže některé trhy se původní „emtrojky“ z mnoha důvodů nedočkaly. Místo toho nabídly vlastní „M3“, známou jako 320iS respektive 333i.
Blesk.cz

Týraný Ronny musel znova na operaci. Veterináři mu odstranili poraněné oko

Týraný Ronny musel znova na operaci. Veterináři mu…

Veterináři týranému pejskovi Ronnymu, kterého brutálně zbil jeho páníček, museli odstranit poraněné oko. V…

Vdaná Koblížková: Poprvé od svatby ukázala snubní prsten

Vdaná Koblížková: Poprvé od svatby ukázala snubní prsten

Jen co se Monika Koblížková (37) vrátila z Lanzarote, zúčastnila se víkendu plného módy Mercedes Benz Prague…

 

iSport.cz

SESTŘIHY: Ronaldova show! Zazářil čtyřmi góly, Barcelona nezaváhala

SESTŘIHY: Ronaldova show! Zazářil čtyřmi góly,…

SOUHRN 29. KOLA | Hvězdný gólostroj se rozjel! Portugalský útočník Cristiano Ronaldo přispěl čtyřmi brankami k…

Plzeňská únava, ve Zlíně tahala nohy. Slavia se zvedla z mrtvých, smekl Vrba

Plzeňská únava, ve Zlíně tahala nohy. Slavia se…

Na Moravu jezdí rád, pochází odtud. V Olomouci bral na jaře bod, ve Zlíně už tři. Takže byl Pavel Vrba v pohodě.…

 

Reflex.cz

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Miloš Zeman to pořád nevidí

Putin si pohrává s Českem jako s onucí, jenom Miloš…

Neomalenost Ruska je někdy dechberoucí. Ukazuje se to i v případě otravy někdejšího agenta Sergeje Skripala…

O podstatě ruské státní lži

O podstatě ruské státní lži

Ruský jedovatý plyn vyrobili v ČR, nebo na Slovensku, ve Švédsku a možná i v USA. Tak pravila ruská vláda a…