Renault Laguna 2.0 dCi (127 kW) – rekordman

Renault Laguna 2.0 dCi (127 kW) – rekordman

 
 

Nejsilnějším dvoulitrovým turbodieselem není žádné TDI ani jiný produkt německé provenience. Králem ve třídě dvoulitrových vznětových čtyřválců je motor Renault řady M9R. Vyzkoušeli jsme jej v manažerském liftbacku Laguna.

Aktuální provedení Renaultu Laguna patří k zavedeným manažerským modelům a i z našeho denního zpravodajství jste se mohli dozvědět, že nástupce se již pilně připravuje. Jeho premiéra je naplánována na druhou polovinu roku 2007. Co však Laguně zůstane bez ohledu na vzhled je supermoderní vznětový motor 2.0 dCi, který byl představen teprve nedávno. Jemu jsme proto věnovali nejvíce pozornosti v pravidelném testu.

2.0 dCi: nejsilnější diesel má značku Renault

Renault nový motor 2.0 dCi představil vloni na podzim a v současnosti se již dodává do vozů Laguna, Mégane a Espace. Jeden základ je přitom jako obvykle použit hned pro několik výkonových verzí a není pochyb o tom, že v rámci dalšího vývoje budou připravovány nové varianty. Verze se 127 kW je momentálně nejsilnější, nad ní jsou v nabídce Renaultu již jen vznětové vidlicové šestiválce. V novém motoru najdeme vše, co je v současnosti spojováno s označením moderní turbodiesel: piezoelektrické vstřikovače, čtyřventilový rozvod a dokonce také vyvažovací hřídele. Renault předpokládá, že se s novým agregátem dostane na špičku segmentu díky vysokým výkonům, vylepšením vnitřní aerodynamiky motoru a také díky zásadně vylepšeným akustickým vlastnostem.

Nový motor s interním označením M9R má zdvihový objem 1995 cm3, vrtání 84 mm a zdvih 90 mm, kompresní poměr jen 16:1. Čtyřventilový rozvod je obsluhován dvěma vačkovými hřídeli poháněnými řetězovým převodem od klikové hřídele. Zajímavostí je, že sací a výfukový ventil jsou vždy proti sobě, takže každý z vačkových hřídelů ovládá jeden sací a jeden výfukový ventil, což je uspořádání, které usnadňuje výměnu směsi ve válci.

Vstřikování common-rail s piezoelektrickými vstřikovači, které je schopno pracovat až s pěti vstřiky během pracovního cyklu, dodává Bosch. Vedle rozdělení hlavní dávky paliva na několik vstřiků, se na zklidnění chodu vznětového motoru podílí také dvojice vyvažovacích hřídelů.

Na trhu se nejdříve objevily dvě výkonové verze. Ačkoli Renault nejprve minulý rok oznámil, že nový motor bude disponovat nejvyšším výkonem až 125 kW, na trh se nakonec dostalo ještě silnější provedení (127 kW), snad proto, že konkurenční motor Volkswagenu (2.0 TDI) je v nabídce se 125 kW. Výkonnější verze je zatím vyhrazena jen větším Renaultům.

Klidná síla, nízká spotřeba

obrázek [300 x 215] Podrobnější technická data nového motoru jsme zveřejnili již dříve, letos v dubnu jsme již vyzkoušeli civilnější verzi 2.0 dCi (110 kW) v Megane Grandtour a teď je konečně na řadě diesel se 127 kW v Laguně.

Očekáváte-li sportovní charakter, který se bude vyznačovat momentovou erupcí okolo 2000 ot./min jste vedle. I když to tak na papíře nevypadá, vše od startu až po dosažení cestovní rychlosti probíhá plynule. Jen minimální čas potřebný ke žhavení je dnes samozřejmostí napříč všemi moderními turbodiesely, ale samozřejmost s jakou si ševelí studený čtyřválec dCi by si měli poslechnout všichni majitelé vozů s motory, které využívají vstřikování čerpadlo-tryska. Po zahřátí klesne hladina hluku o nějaký ten decibel ještě níže. O vibracích od motoru nemá smysl mluvit, není po nich ani památky. Částečně je likvidují vyvažovací hřídele, částečně uložení v pomocném rámu a zbytek pohltí tlumící materiály, kterých je okolo motoru požehnaně.

Poměrně těžké zpřevodování odpovídá vysoko položené vnější momentové charakteristice motoru, která vrcholí 360 newtonmetry mezi 1750 a 3000 ot./min a ani mimo toto pásmo točivý moment výrazně neklesá pod 200 Nm. Laguna s tímto motorem zkrátka není žádné „RS“, které by chtělo ohromovat okamžitými zrychleními, ale spíše kultivovaným vozem, který momentálně tvoří vrchol jízdní dynamiky (0-100 km/h za 8,4 s, 225 km/h) modelové řady Laguna. Síla motoru je snadno dávkovatelná díky plynulému nárůstu točivého momentu přibližně od 1400 ot./min. Omezovač otáček vypíná dodávku paliva až ve chvíli, kdy se otáčky motoru dostanou k 5000 min-1.

Běžně lze jezdit se spotřebou pod 6 l/100 km, dálniční cestování s rychlostním průměrem blížícím se 130 km/h znamená odběr asi 6,5 l/100 km, ve městě se při náročném provozu projeví odběrem mezi sedmi a osmi litry nafty podle toho jak moc využíváte možnosti motoru.

Nová manuální převodovka má šest stupňů, ale v exempláři který jsme přebírali s 12 tisíci kilometry na počítadle, byla kulisa velmi nepřesná a řazení samotné příliš nevybízelo ke sportovní jízdě. Pohyb řadicí páky je snadný s malým odporem, ale „najít“ správnou rychlost snadné není, zvláště když vůle páky je takřka shodná při neutrálu i při zařazeném rychlostním stupni.

Luxus po francouzsku

obrázek [300 x 183] Český trh je ve třídě manažerských limuzín ovládán německými modely nebo takovými auty, která se k tomuto stylu hlásí a tak měřítka pohodlí jsou u mnoha řidičů již poněkud pokřivena. Laguna je automobil, který se zaměřuje především na komfort cestování a to i přesto, že má výkonný motor pod kapotou.

První dojmy za volantem jsou smíšené. Sedadla s výrazným bočním vedením jsou současně také dost měkká. Poloha za volantem je jaksi jiná než jsme zvyklí a tohoto dojmu se nezbavíte ani po využití všech možností nastavení. Nakonec však i tuto vlastnost pravděpodobně přijmete za svou, protože má blízko k sedění v klubovkovém křesle, a to je pocit o kterým možná vlastně šlo. Čalounění v kombinaci kůže/Alcantara vypadá luxusně a je příjemné na dotek. Stejné lze konstatovat o provedení přístrojové desky a čalounění interiéru.

obrázek [300 x 388] Navigační systém má poměrně malou obrazovku v kapličce uprostřed přístrojové desky. Obrazovka má vysoké rozlišení, ale starší řidiči by možná stejné rozlišení uvítali na rozměrnějším displeji, protože některé texty jsou až příliš malé na to aby byly pohodlně čitelné. Multifunkční informační systém se ovládá joystickem a tlačítky sdruženými na středovém tunelu. Ovládání většiny funkcí je intuitivní, ze všech problémů se dostanete tlačítkem BACK. Rádio má své klasické ovladače a lze jej řídit i přes dálkové ovládání, umístěné pro Renault klasicky vpravo od volantu (logičtější nám připadá poloha vlevo od volantu, tam kde ruka nemusí řadit a stále tak zůstává na volantu). Špičkovému audiosystému podle našeho vkusu scházela zvuková plastičnost a více basových složek.

Bezchybná je z hlediska bezpečnosti i pohodlí konstrukce hlavových opěrek. Velký rozvor byl u zrodu velkorysého prostoru na zadních sedadlech. Komfortní podvozek si rozumí s většinou českých vozovek, kombinace měkkého odpružení a nízkoprofilových pneumatik 225/45 R17 optimálně netlumila jen opravdu velké díry, kterým se nebylo možno vyhnout.

Laguna 2.0 dCi (127 kW): má drahá

obrázek [300 x 245] Český dovozce nabízí nejsilnější turbodiesel pouze s vyššími výbavami Executive a Dynamique, takže první cena začíná na nemalých 837.900,-Kč, což značí příplatek proti benzinovému motoru 2.0T (125 kW) ve výši 65 tisíc korun. Přes vysokou ceníkovou cenu se o úspěch modelu nebojíme. Jde o vrchol, za který je nutno připlatit. Pro vyznavače nafty, kterým stačí poněkud lidovějších 110 kW se zkratkou dCi je tu model o 40 tisíc levnější. K tomu všemu je možno uvažovat v podstatě samozřejmá hotovostní a leasingová zvýhodnění a rázem jste v obvyklých cenových relacích.

Jestliže vyhledáváte pohodlný, rychlý a úsporný francouzský automobil s luxusním interiérem na dlouhé cesty, jste smířeni s nevalnou pověstí tohoto modelu a vyšší ztrátou hodnoty při dalším prodeji, je Laguna autem pro vás. Žádáte-li podivnou kombinaci „sportovního turbodieselu“ jděte pro auto raději jinam…

Související články:

První cena vozu612.900,-Kč (1.6 16V (82 kW), Authentique)
První cena vozu s testovanou motorizací837.900,-Kč (2.0 dCi (127 kW), Executive)
Základní cena testovaného vozu892.900,-Kč (2.0 dCi (127 kW), Dynamique)
Cena testovaného vozu vč. příplatků988.600,-Kč (2.0 dCi (127 kW), Dynamique)

Plusy:

  • tichý a výkonný motor
  • nízká spotřeba paliva
  • komfortní ovládání, odpružení
  • prostorný interiér
  • vysoká úroveň pasivní bezpečnosti

Minusy

  • vyšší cena
  • sladění charakteristiky odpružení s nízkoprofilovými pneumatikami
  • nepřesné řazení
  • neobvyklá poloha za volantem
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Renault Laguna 2.0 dCi

Cena v základní výbavě: 892 900 Kč Cena v testované výbavě: 988 600 Kč

Základní výbava:Sportovní disky kol z lehké slitiny „IMPULSION“ 17", ABS s EBV a s asistenčním systémem brzd, rozsvícení výstražných světel v případě nouzového brzdění při nehodě, čelní adaptabilní airbagy a hlavové airbagy pro řidiče i spolujezdce, boční airbagy na předních sedadlech, přední bezpečnostní pásy výškově nastavitelné s omezovačem síly, pyrotechnickými předpínači a zvukovou indikací při nezapnutí na straně řidiče a spolujezdce, tříbodové bezpečnostní pásy vzadu s omezovačem síly pro krajní sedadla, výškově nastavitelné opěrky hlavy na všech zadních sedadlech, systém ISOFIX na krajních zadních sedadlech, elektronický imobilizér s transpondérem, automatické uzamykání dveří za jízdy s možností odpojení a automatickým odemknutím v případě nárazu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, kontrola tlaku v pneumatikách, elektronický stabilizační systém ESP s protiprokluzovým systémem ASR, s kontrolou nedotáčivosti, xenonové světlomety s ostřikovači, mlhové světlomety, nastavitelné zpoždění vypínání světlometů, tónovaná skla, vnější zpětná zrcátka elektricky nastavitelná, vyhřívaná, elektricky sklopná, pack vision (dešťový a světelný senzor) – s reflexivním předním sklem, dvě protisluneční záclonky na zadních bočních dveřích + na okně 5. dveří, posilovač řízení, palubní počítač, tempomat s omezovačem rychlosti, ve dvou směrech nastavitelný volant, poloautomatická parkovací brzda, Karta Renault "Keyless Entry", Elektrické ovládání skel předních a zadních oken (impulzní a s ochranou proti přiskřípnutí na straně řidiče), elektrické impulzní ovládání skel zadních dveří s ochranou proti přiskřípnutí, kožený čtyřramenný volant, kombinace koženého a látkového čalounění, sklopná zadní opěradla, dělená 2/3 – 1/3, automatická klimatizace, oddělené ovládání pro řidiče a spolujezdce, pylový filtr, odkládací schránka u spolujezdce s přívodem chlazeného vzduchu, středová odkládací schránka mezi řidičem a spolujezdcem s loketní opěrkou, Autorádio "Cabasse Auditorium" 4x30 W s přehrávačem CD a MP3, oddělený displej, dálkové ovládání pod volantem, filtr pevných částic

Výbava testovaného vozu:metalický lak (+ 14.700,-), Navigační a komunikační systém Carminat s hlasovým ovládáním telefonu přes bluetooth a s rádiem 4x50 W, MP3 s měničem na 6 CD (+67.000,-), parkovací senzor vzadu (12.000,-), vkládané koberce (+2.000,-)

Sněmovna bude hlasovat o zrušení povinných elektronických receptů Sněmovna bude hlasovat o zrušení povinných elektronických receptů

Sněmovna bude při schvalování vládní lékové novely o…

OBRAZEM: Nejkrásnější viadukt Evropy je deset let na seznamu UNESCO OBRAZEM: Nejkrásnější viadukt Evropy je deset let na seznamu UNESCO

Viadukt Landwasser přetíná švýcarskou řeku Landve výšce…

Glosa Jana Stuchlíka: Nevinná Vitásková Glosa Jana Stuchlíka: Nevinná Vitásková

Ten případ asi jinak skončit nemohl. Vrchní soud…

Záchrana pro Airbus A380? Společnost získala zakázku za miliardy dolarů Záchrana pro Airbus A380? Společnost získala zakázku za miliardy dolarů

Evropský výrobce letadel Airbus získal zakázku na 36…

 
Technické údaje
Motor Renault Laguna 2.0 dCi
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1995
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 127 / 3750
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 360 / 1750 - 300
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 225
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.9 / 5 / 6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 430 / 1340
Objem nádrže (l):68
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1505 / 555
Rozměr pneu:225/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4598
b) šířka (mm): 1774
c) výška (mm): 1433
d) rozvor (mm): 2748
e) rozchod vpředu (mm): 1530
f) rozchod vzadu (mm): 1480
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 900 / 1110
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 650 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 980
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):900
k) šířka vpředu (mm): 1470
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 510
výška opěradla vpředu (mm): 580
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Renault Laguna 2.0 dCi
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 6
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,92
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Potvrzeno: Nová Škoda Fabia míří do Ženevy! Potvrzeno: Nová Škoda Fabia míří do Ženevy!

Na březnovém autosalonu v Ženevě představí Škoda Auto…

Toto jsou nejprodávanější auta světa v roce 2017: Civic dohání VW Golf! Toto jsou nejprodávanější auta světa v roce 2017: Civic dohání VW Golf!

Sečteno je kompletních 12 měsíců světových prodejů.

 Další honička zfetovaného řidiče v centru Prahy. Zákaz řízení měl do roku 2030! Další honička zfetovaného řidiče v centru Prahy. Zákaz řízení měl do roku 2030!

Policejní hlídka v centru Prahy pronásledovala odcizený…

Ojetý Renault Laguna III (2007-2015): Špatná pověst, lepší auto Ojetý Renault Laguna III (2007-2015): Špatná pověst, lepší auto

Třetí generace laguny v zásadě zcela napravila vše…

  
Ojetý Peugeot 308 (T7): Mnohem lepší! Až na jednu výjimku…

Ojetý Peugeot 308: Mnohem lepší! Až na jednu výjimku

Dnes 08:00

Původní Peugeot 308 vyjel na zdokonalené technice předchozí revolučně řešené, avšak problematické 307. Závad způsobených pochybením výrobce výrazně ubylo, přesto si někteří i s 308 užili své.
Blesk.cz

Čeká vás cesta do hor? 8 rad, jak zvládnout zimní nástrahy a dojet v pořádku!

Čeká vás cesta do hor? 8 rad, jak zvládnout zimní…

Počasí uplynulých dní ukázalo svou zrádnost. Hromadné bouračky, uzavřená dálnice, sněhová kalamita A do toho…

Ubytování přes Airbnb? Dobrá cena, ale i plíseň v bytě. Víme, jak se nenapálit

Ubytování přes Airbnb? Dobrá cena, ale i plíseň v…

Klára (32) cestuje velmi často a využívá k tomu platformu Airbnb, tedy sdílené ubytování, které momentálně…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Finy „nastartovala“ v Lize mistrů i pohodová sauna s Hubáčkem

Finy „nastartovala“ v Lize mistrů i pohodová sauna s…

Ve vyřazovacích bojích Champions Hockey League už finský tým JYP Jyväskylä vyřadil dva české kluby. Ve…

 

Reflex.cz

Nejstarší člověk Evropy, Italka Giuseppina Projetto doporučuje jíst čokoládu. Letos jí bude 116 let

Nejstarší člověk Evropy, Italka Giuseppina Projetto…

Nejstarším člověkem v Evropě je v současnosti Italka Giuseppina Projetto, která se narodila 30. května 1902. Za…

Lidi, neblbněte! V prezidentské volbě jde o hodně, ale ne o úplně všechno

Lidi, neblbněte! V prezidentské volbě jde o hodně,…

Přemýšlím, že na chvíli si dám pokoj od sociálních sítí. Už se mi skoro nechce rozčilovat nebo smutnit nad…