Subaru Forester 2,5 XT – Turbína pana polesného

Subaru Forester 2,5 XT – Turbína pana polesného

 
 

Nový Forester sice nabral na rozměrech a hmotnosti, ale unikátní vysokovýkonné provedení navzdory blížícím se emisním hrozbám v nabídce zůstalo. Jaké tedy je nejnovější sportovní SUV Made in Japan?

V záplavě turbodieselů a zážehových dvoulitrů se jeví turbodmychadlem zásobovaný velkoobjemový čtyřválec jako zjevení z jiného světa. Příbuzný rychlých Subaru, který by vzhledem k nominálnímu výkonu motoru mohl nést na zádi logo WRX, je netradiční kombinací prostorného i pohodlného auta do lehkého terénu se silničním dravcem.

Automobil s přeplňovaným benzinovým agregátem o zdvihovém objemu 2,5 litru a výkonem 169 kW, který se ovšem nezalekne ani terénní vložky. Tak nějak by se dal ve stručnosti popsat vrcholový model japonského SUV Subaru Forester.

Nová generace modelu Forester již prošla podrobným testem, stále jsme se však těšili na pomyslnou třešinku v podobě přeplňované verze. Té se také někdy říká zvýšené WRX, to proto, že pod kapotou ukrývá shodný agregát. A s ním je pochopitelně vždy spousta zábavy.

Nepřehlédněte
TEST Subaru Forester 2.0 X – Věk dospělosti

Minulá generace přeplňovaného Foresteru, to byl automobil, ke kterému se jen těžko hledala konkurence. Nízká pohotovostní hmotnost, mezi vozy kategorie SUV špičkové jízdní vlastnosti, stálý pohon všech kol a přeplňovaný čtyřválcový boxer udělali z tohoto zvýšeného hranatého kombíku něco jako ikonu milovníků vyššího posazu. S o to větším očekáváním jsme přebírali klíčky od zástupce generace současné.

obrázek [555 x 298]
 

Už první pohled na černého Forestera s nepřehlédnutelným nasávacím otvorem na kapotě a příplatkovým sportovním aeropaketem většině řidičů zrychlí tep. Zbývá jen nastoupit, zasunout klíček (bohužel stále pevný, bez možnosti sklopení) do zapalování, nastavit si sedačku a velká zpětná zrcátka, klíčkem otočit a...večírek může začít.

Srdce draka

Forestera XT nepohání jen tak ledajaký čtyřválec. Tento má pro Subaru klasickou konstrukci typu boxer s protiběžnými písty a je navíc přeplňovaný. Z objemu 2457 cm3 dostali japonští inženýři 169 kW při 5.200 otáčkách za minutu a nejvyšší točivý moment 320 Nm při 2.800 ot./min. Co to znamená je asi každému jasné – Forester XT jezdí jako utržený ze řetězu. Minulá generace zvládla sprint z 0 na 100 km/h za téměř neuvěřitelných šest sekund, i ta současná se za svůj čas - rovnající se hodnotě 7,1s - nemusí stydět. Agregát si titul Motor roku 2008 v objemové kategorii 2 až 2,5 litru rozhodně zaslouží. Již při dvou tisících otáčkách za minutu je k dispozici přibližně 300 Nm točivého momentu a stlačení plynového pedálu až na podlahu od této hranice směrem vzhůru doprovází příjemné zrychlování. To se někde okolo 3.000 otáček mění ve zrychlování velmi razantní a pokud motor vytočíte ještě dál, až za hranici čtyř tisíc otáček za minutu, odmění se vám ďábelskou akcelerací. Jen velmi málo automobilů, které se pohybují na našich silnicích, by v tu chvíli bylo schopno s Foresterem XT držet krok. Uměním zrychlovat to ale rozhodně nekončí, protože součástí celého představení je i zvuk. Foresterův agregát nabízí u Subaru tradiční mechanickou symfonii těch všech ozubených koleček, protiběžných pístů a turbodmychadla, která se k naturelu turbolesníka velmi dobře hodí.

obrázek [555 x 318]
 

Palivové příplatky vs. sebeovládání

Pokud vlastníte čerpací stanici, tento odstavec klidně přeskočte. Nebudeme tu totiž rozebírat nic jiného než spotřebu. Bohužel, pro většinu smrtelníků je její hodnota při stále rostoucích cenách paliv jedním z důležitých parametrů při výběru vozu. Tedy,bohužel pro Forester XT. I když není to zase tak špatné, jak by si někdo mohl myslet.

Hodnota spotřeby totiž závisí opravdu velmi hodně na citu v řidičově pravé noze. Radovánky na okreskách znamenají poměrně výrazný vír v nádrži, my jsme jezdili za nějakých osmnáct litrů Naturalu na sto kilometrů. Projížďka městem si stejně jako dálniční vložka řekla o téměř dvanáct litrů paliva (odpolední zácpa přidala ještě dva litry navíc), to vše ale při snaze udržet spotřebu v rozumných mezích. Recept na ekonomickou jízdu spočívá v co nejrychlejším zařazení pátého převodového stupně, protože i při rychlosti 60 km/h má motor na nejvyšší stupeň dostatek síly pro klidnou jízdu a otáčky se tudíž daří držet co nejníže. Pokud ručičce otáčkoměru odepřete výlety za hranici tří tisíc otáček a budete přitom velmi jemní při práci s pedálem akcelerátoru, bude výsledkem překvapivě nízká hodnota spotřeby. Z okraje Prahy do centra Mělníka a zpět jsme tak na okresních silnicích dosáhli spotřeby 7,6 litru na 100 kilometrů. Člověk takovýmto stylem jízdy zabije dvě mouchy jednou ranou – výrazně ušetří na benzinu a zároveň si dopřává kurz sebeovládání. Odolat pokušení a nevytáčet motor je totiž opravdu těžké.

Achillova pata

obrázek [300 x 254] Dost už bylo nadšeného obdivování motoru, přikročme k tomu, co nás na Foresteru XT velmi trápí a tím je podvozek. Ne že by špatně držel stopu, to vůbec ne. Problém tkví v jeho přílišné měkkosti a vláčnosti. To, co jsme u dvoulitrového Forestera přešli s tím, že se jedná o komfortní naladění podvozku, které většina zákazníků spíše ocení, musíme u ostré přeplňované verze vypíchnout jako slabinu. Nastavení podvozku je totiž pocitově shodné s tím v atmosférické verzi, a to pro tento vrcholný model prostě nestačí. Ani symetrický pohon všech kol, ba ani nízké těžiště vozu s velkými náklony a neklidem při razantnějších jízdních manévrech nic nesvedou. Rychlá jízda je tak doprovázena nepříjemnou nejistotou, která k hledání limitu právě neponouká. Po Impreze se tedy znatelně měkčího podvozku dočkala i sportovnější verze Forestera, což je u dynamicky laděné značky, jakou je Subaru, trochu zarážející.

K řízení nemáme žádné větší výhrady, volant je nastavitelný ve dvou osách (konečně) a informací do něj přitéká přes - na asfaltu nepříliš jistých Yokoham Geolandar - dostatek. Systém jízdní stability VDC je nastaven velmi benevolentně a bez mrknutí oka (kontrolky na přístrojové desce) tak řidiči prochází i poněkud divočejší manévry. Pomocnou ruku podává až v opravdu krizových momentech, což je nastavení, které se nám u tohoto typu vozu velmi zamlouvá.

obrázek [555 x 333]
 

Další věcí, která nás nepříjemně překvapila, jsou sedadla. U vozu, který je schopný zrychlit na 100 km/h rychleji než Octavia RS, bychom čekali mnohem výraznější boční vedení. Toho ale bohužel sedadla příliš mnoho nenabízí, jejich bočnice jsou navíc až příliš měkké. Poslední výraznější výtka míří k pětistupňové převodovce. Ta se, jak jsme si u Subaru zvykli, v kulise nepohybuje dvakrát plynule (po důkladnějším záběhu by se to mělo zlepšit), se řazením rychlostních stupňů ale problém naštěstí nebyl. Stejně jako u Imprezy WRX i zde bychom velmi uvítali převodovku šestistupňovou, která by pomohla výrazně snížit spotřebu při vyšších rychlostech a to nejen na dálnici. Poslední, na co je třeba potenciální zájemce upozornit je (logicky a pochopitelně) o něco tužší spojkový pedál. Křehké dámy by tak po průjezdu odpolední zácpou možná levé lýtko cítily více než je zdrávo.

Závěr

Rozhodnout zda převáží pozitiva nebo negativa je těžké. Forester 2,5 XT má v ruce velmi silnou zbraň a tou je velmi potentní motor. Jenže jakoby za ním některé další důležité části vozu poněkud zaostávaly, což je fakt, který kazí dobrý dojem. Radost z jízdy (i když ne z té extrémní) naštěstí zůstává.

Štěstím pro Subaru, nebo možná snad rovnou firemní filozofií, je stále absence přímé konkurence. Výkonově nejbližší Volkswagen Tiguan 2.0 TSI (147 kW) na parametry Forestera nemá. Cenovka je po dorovnání výbavy překvapivě u Subaru o 90 tisíc níže.

První cena vozu648.800,- (Forester 2.0 X Trend)
První cena vozu s testovanou motorizací838.800,- (Forester 2.5 XT Comfort)
Základní cena testovaného vozu838.800,- (Forester 2.5 XT Comfort)
Cena testovaného vozu vč. příplatků861.800,- (Forester 2.5 XT Comfort)

Plusy

 • Silný a živý motor
 • Výborné zpracování
 • Koncepce hnacího ústrojí
 • Výhled z vozu
 • Bohatá bezpečnostní i komfortní výbava
 • Vzhledem k výkonům příznivá cena

Minusy

 • Horší dynamika jízdy než u předchůdce
 • Signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů pouze pro řidiče
 • Chod řadicí páky, pouze 5 stupňů
 • Měkký podvozek
 • Sedadla s nevýrazným bočním vedením
 • Vyšší spotřeba
Spolupracujeme s TipCars.com

Subaru Forester 2,5 XT

Cena v základní výbavě: 838 800 Kč Cena v testované výbavě: 861 800 Kč

Základní výbava:AWD - stálý pohon všech kol, ABS, EBD, brzdový asistent, systém stability jízdy, brzdové kotouče přední s vnitřním chl., brzdové kotouče zadní, hydraulický posilovač řízení, Hill Assist - systém pro snadné rozjíždění v kopci, čelní airbag u řidiče a spolujezdce, boční airbagy vpředu, okenní airbagy pro přední i zadní řadu sedadel, aktivní opěrky hlav (předních sedadel), ISOFIX úchyt dětských sedaček, Multi display (ukazatel spotřeby, venkovní teploty a digitální hodiny), tempomat, stereo na 6 CD 2 –DIN 7 reproduktorů, AUX vstup, automatická klimatizace, elektrické vyhřívání předních sedadel, ve dvou osách stavitelný volant, výškově stavitelná sedačka řidiče, el. ovládání oken vpředu i vzadu, vnitřní osvětlení se stmívačem, čtecí lampičky, osvětlení klíčku zapalování, kosmetické zrcátko řidiče i spolujezdce, zvýšená středová konzole s loketní opěrkou, zadní dělená sklopitelná opěradla 60/40, držáky nápojů vpředu a vzadu, vysouvací ostřikovače reflektorů, xenonové reflektory, loketní opěrka vzadu, polohovatelná opěradla zadních sedadel, pylový filtr, kryt zavazadlového prostoru - roleta, tónovaná skla, el. ovládaná vnější zrcátka, vyhřívání vnějších zrcátek, el. vyhřívání čelního skla pod stěrači, centrální dálkové zamykání se signalizací, automatické vyrovnávání nivelity zadní nápravy, lakované nárazníky a kliky dveří, podélné střešní nosiče – černé, mlhovky, střešní spoiler, sedmnáctipalcová kola z lehkých slitin.

Výbava testovaného vozu:Aeropaket (+ 23.000,- Kč)

Zisk Goldman Sachs klesl, překonal však očekávání Zisk Goldman Sachs klesl, překonal však očekávání

Americké investiční bance Goldman Sachs ve třetím…

Jasné slovo Martina Čabana: Spiknutí. Kdo dostane Babiše? Jasné slovo Martina Čabana: Spiknutí. Kdo dostane Babiše?

Možná vám přijde, že vašich posledních pár dnů nestálo za…

Polsko podporuje vstup Turecka do Evropské unie, ujistil Duda Erdogana Polsko podporuje vstup Turecka do Evropské unie, ujistil Duda Erdogana

Polsko podporovalo a podporuje snahy Turecka o vstup do…

 

Štítky SUV Subaru Testy

Technické údaje
Motor Subaru Forester 2,5 XT
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2457
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 169 / 5200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 2800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 214
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 14.4 / 8.2 / 10.5
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 450 / 1660
Objem nádrže (l):64
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1520 / 505
Rozměr pneu:225/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4560
b) šířka (mm): 1780
c) výška (mm): 1700
d) rozvor (mm): 2615
e) rozchod vpředu (mm): 1530
f) rozchod vzadu (mm): 1530
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 730 / 980
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 950
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):1010
k) šířka vpředu (mm): 1475
l) šířka vzadu (mm): 1440
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 570
výška opěradla vzadu (mm): 570
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Subaru Forester 2,5 XT
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 10
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 9
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 6
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 6
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,15
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Test ojetiny Subaru Outback: Pro ty, co jezdí do hor a nebojí se oprav Test ojetiny Subaru Outback: Pro ty, co jezdí do hor a nebojí se oprav

Dvojici povedených vozů od Subaru dnes v bazaru naleznete…

Osel zničil lak na McLarenu 650S Spider. Zřejmě si jej spetl s obří mrkví Osel zničil lak na McLarenu 650S Spider. Zřejmě si jej spetl s obří mrkví

Vždy si dobře rozmyslete, kde zaparkujete svůj vůz.…

 Honda, Nissan a Subaru svolávají své vozy za oceánem do servisu Honda, Nissan a Subaru svolávají své vozy za oceánem do servisu

Preventivní svolávací akce jsou dnes běžné a nejen v USA.…

Subaru Forester zlevnil na 471 tisíc Kč Subaru Forester zlevnil na 471 tisíc Kč

Subaru sice chystá pro USA a Japonsko novou generaci…

  
Vypadá jako Volvo, ale není to Volvo. Polestar odhaluje první vůz, je jím výkonné hybridní kupé

Vypadá jako Volvo, ale není to Volvo. Polestar odhaluje první vůz. Výkonné hybridní kupé!

Dnes 13:59

Dnes představuje nová samostatná značka svůj první model. Jmenuje se Polestar 1 a švédské kořeny nezapře.
Blesk.cz

Exmanželka Cruise Katie Holmes vyzkoušla metro: Ukázkově kyselý obličej!

Exmanželka Cruise Katie Holmes vyzkoušla metro:…

Její kolegyně se vozí luxusními auty s řidičem, Katie Holmes (38) se nebojí a klidně se vmísí mezi „obyčejné“…

Google zaplní poslední volný roh své čistě bílé úvodní stránky

Google zaplní poslední volný roh své čistě bílé…

Zakladatelé Googlu Sergey Brin a Larry Page odpočátku tvrdí, že úvodní stránka jejich vyhledávače má být…

 

iSport.cz

Tady je doma Guardiola! Podívejte se na jeho apartmán kousek od Mourinha

Tady je doma Guardiola! Podívejte se na jeho…

Má se jako v bavlnce. Trenér Manchestru City Pep Guardiola si ročně vydělá 15 milionů liber (43,5 mil. Kč) a na…

Fanoušci v Plzni volali: Měls ho zabít! Klub za ně platí už čtvrtou pokutu

Fanoušci v Plzni volali: Měls ho zabít! Klub za ně…

A je to tady znovu! Plzeň dostala od disciplinární komise hokejové extraligy pokutu 10 tisíc korun za chování…

 

Reflex.cz

Výprava do nitra Nové Guiney: Země andělů a démonů

Výprava do nitra Nové Guiney: Země andělů a démonů

Papua-Nová Guinea patří k zemím, kterým se turisté vyhýbají. Ale kdo se nebojí, bude mít výjimečný zážitek. Tak…

Mumie z Guanajuatu jsou jednou z nejděsivějších turistických atrakcí na světě

Mumie z Guanajuatu jsou jednou z nejděsivějších…

Epidemie cholery, které v 19. století zasáhly takřka celou planetu, se nevyhnuly ani Mexiku. Jen mezi lety…