Nissan Juke 1,6 DIG-T – Juke-box

Nissan Juke 1,6 DIG-T – Juke-box

 
 

Nahažte pár peněz do nádrže Juku a malý Japonec vám zahraje, že na to budete vzpomínat ještě hodně dlouho…

Možná si ještě vzpomenete na článek Za volantem: Nissan Juke, jenž vznikl naprosto neplánovaně jen proto, že jsem čirou náhodou přijal pozvání na testovací jízdy, od nichž jsem si nesliboval naprosto nic. Jenže ta japonská podivnost mě ve verzi s převodovkou CVT a pohonem všech kol naprosto uchvátila.

Chtěli jsme ho vzít i do klasického testu, ale ukázalo se, že tahle verze ve flotile českých novinářských aut bohužel není a není ani jisté, že vůbec bude.

obrázek [600 x 369]  

Pro začátek jsme proto sáhli po nejbližší možné alternativě – se stejným motorem o výkonu 140 kW, ale s pohonem pouze předních kol a šestistupňovým manuálem.

Japonský excentrik

Juke je takový automobilový Belmondo - tak šeredný, až je neodolatelný (tedy alespoň ženy to o slavném Francouzovi tvrdí).

Příď je naprostý úlet, profil podivný a zezadu budete přemýšlet, copak ošklivého se tomu 370Z asi stalo. Jenže rozpaky se rozplynou, jakmile se posadím za volant. V tu chvíli si uvědomím, že Juke není vysoké SUV (nebo crossover nebo cokoli jiného), ale spíše běžný hatchback se zvýšenou světlostí.

Pozice za volantem je relativně nízká, volant nemá obvyklý „autobusový“ sklon, zato disponuje příjemnými rozměry, zatímco baculaté tvary palubní desky a kapličky s přístroji mi připomínají dnes už jednou zmíněné kupé 370Z. Se zmíněným sporťákem má juke společnou ještě jednu, už méně potěšující věc – volant se seřiditelný jen výškově, takže pozice řidiče je do značné míry kompromisem, se svými 183 cm jsem se ale usadil vcelku pohodlně, i když trošku „na kratší nohy“. Nelze také nezmínit stylistické řešení středového tunelu, jenž evokuje nádrž motocyklu.

Mnohem důležitější ovšem je, že sedadla mají velmi slušné boční vedení, které by jim mohlo závidět nejedno skutečně sportovní auto.

obrázek [600 x 399]  

A pak tu máme středový panel se dvěma zobrazovacími režimy ovladačů. Na první pohled jde pouze o seřizování ventilace a klimatizace, ale stačí stisknout tlačítko D-Mode a popis tlačítek změní. Jsou tam nápisy Eco a Normal, já ale nejprve volím Sport, při němž se na displeji zobrazuje aktivita turbodmychadla. Je to ovšem na rozdíl třeba od Alfy Romeo Giulietta naprosto k ničemu, protože je obrazovka úplně mimo zorný úhel.

Máme tu ale další specialitku - G-metr. Tedy spíše parodii na něj, protože neukazuje konkrétní hodnoty, ale i po mírném zatočení (přibrzdění, akceleraci) plné hodnoty a zobrazovací bod se „opírá“ o okraje obrazovky. Holky před diskotékou třeba budou pištět nadšením, ale řidiči to k ničemu dobré nebude. A jako by nebylo málo těch stylistických výstředností, korunu jim nasazuje režim obrazovky Eco Info. Čekali byste, že světlé sloupečky ukazují spotřebu? Jste blázni? Tu ukazuje ta černá část nad nimi, nula je totiž nahoře…

Zatímco vpředu je nabídka prostoru slušná, na zadních sedadlech už bude mít průměrně rostlý Evropan problém. Hlavu i kolena jsem měl v těsném kontaktu s čalouněním střechy, respektive se zadní stěnou opěradla a dvěstěpadesátilitrový kufr vyhoví spíše požadavkům dvoučlenné posádky.

Nečekaná dynamika

Po nastartování se za doprovodu nasupeného zabrblání probudí k životu přímovstřikový turbomotor o objemu 1,6 l, jenž svěřuje tomuhle mrňousovi při 5600 otáčkách výkon 140 kW a točivý moment 240 Nm, jenž je k dispozici v rozmezí 2000-5200 min-1(!) . Asi vám bude jasné, že vzhledem to váze auta jen necelé 1,3 tuny nás čekají velké věci...

Musím se přiznat, že mě charakter tohoto japonského motoru v dnešní éře vyhlazených a vypiplaných přeplňovaných „sameťáků“ docela překvapil. Spíš než motory TSI a THP totiž připomíná boxera v Subaru WRX STI. Turbo si na dnešní poměry dává s „nafoukáním“ docela načas a tak po sešlápnutí plynu chvíli trvá, než se motor sebere, pak ale dochází k poměrně prudkému nárůstu dynamiky.

Čtyřválec má také překvapivě dravý zvuk a nedělí se o něj jen s posádkou. Kolega fotograf prohlásil, že když se kolem něj Juke proháněl, zněl pěkně „soutěžáky“. A nejen to, chování motoru jako by se vzpíralo technickým údajům. Šestnáctistovka se přestává dusit v 1500 otáčkách, ve 2000 min-1 se roztáčí turbo, aby následně od 2300 min-1 „nakoplo“ auto k rozletu, jenž nekončí ani za udávaným maximem 5200 otáček, ani za 5500... ba ani za 6000. Dokonce se autu chce vpřed za doprovodu vrčení čtyřválce ještě v 6500 otáčkách a když ho o 200 výš zastaví omezovač, vypadá hrozně dotčeně.

Charakter motoru juku je velice návykový a mnohokrát jsem se přistihl, že jsem ho proháněl, co to šlo, i když jsem věděl, že budu muset následně tvrdě brzdit, poněvadž se auta jedoucí přede mnou přibližovala nějak moc rychle.

Menší radost už mi dělala převodovka. Jestli si celý Juke "přičichl" k 370Z, manuální šestikvalt má spíš geny Micry. Kulisa je sice krátká, bez vůlí a přesná, ale neutrál klade značný odpor a dráhy jsou dost kostrbaté. S CVT to bylo onehdy mnohem lepší.

Malý a neklidný

Umíte si asi představit, jak silný motor s tímhle výstředním autíčkem cvičí. ...Vlastně ne, neumíte.

Sedět metr nad zemí ve zběsilém mrňavém autě, to se musí jedině zažít. Není ani nic divného na tom, že má juke potíže s trakcí, takže můžete celou křižovatku při rozjezdu projet s divoce se protáčejícími koly a pokud nejsou úplně ideální povětrnostní podmínky, není problém v tomto stylu pokračovat i na dvojku. Pokud si člověk chce hrát a bavit se, je to skvělé. Jenže...

...jenže stejně vzdorovitý je malý nissan i na okreskách a pokud si nebudete hlídat pravou nohu, pošle vás nemilosrdně nedotáčivým smykem do kukuřice. Navíc je zuřivé protáčení vnitřního předního kola na výjezdech ze zatáček víceméně standardním chováním při dynamické jízdě. To ovšem neznamená, že má Nissan bídné jízdní vlastnosti. Podvozek tohoto crossoveru je opravdu znamenitý, svou značnou výšku maskuje velmi zdařile a jízdními schopnostmi, stabilitou a překvapivě malou (na bezmála SUV) nedotáčivostí strčí do kapsy řadu konkurentů z regulérního segmentu B.

Současně těží z relativně krátkého rozvoru a tak je velice obratný a velmi snadno ovladatelný, čemuž napomáhá i přesné a přiměřeně strmé řízení s dobře nastaveným posilovačem. Ten zajišťuje řidiči kontrolu nad předními koly a současně je odolný vůči „tahání“ točivého momentu za volant, jenž si s předními koly občas rád zalaškuje.

obrázek [600 x 350]  

Je to prosté, s rychle reagujícím plynovým pedálem je u tohoto Nissanu nutné zacházet opatrně, jinak se můžete se zlou potázat. Tím spíš, že dostat v zimě spotřebu pod 11 litrů bylo prakticky nemožné. Při naší normované zkoušce spotřeby při dálniční stotřicítce točil motor 3500 otáček a palubní počítač ukazoval poměrně drsných 10,7 l. Pokud jsme měli na rychloměru stovku, otáčkoměr ukazoval 2700/min a palubní počítač ukazoval 7,4 l na 100 km.

Aby se Juke při nějakých prudších manévrech nepřevrátil, má dost tvrdé pérování. To zajišťuje malé náklony karoserie a klid auta i při prudších manévrech, na druhou stranu je ale vše, jen ne pohodlný. Čtyřkolka s CVT byla o poznání plavnější a je třeba říci, že to vůbec nebylo na škodu. Jízdní komfort si v malém Nissanu s pohonem předních kol moc neužijete a tlumiče dost často boj s nerovnostmi silnic prohrávají, takže do kabiny proniká celkem dost rázů. Navíc si auto na nerovnostech v zatáčce občas poskočí, takže nuda za volantem určitě nehrozí.

Zdaleka ne pro každého

Pokud Nissan zamýšlel model Juke jako (velmi) stylovou záležitost, určenou v první řadě pro potěšení z jízdy dvoučlenné posádky, navíc za rozumné peníze (140 kW za půl milionu není vůbec špatná kombinace) pak to byla rozhodně trefa do černého a tohle auto by mohlo být zajímavou alternativou zavedeným evropským lifestylovým modelům pro mladé.

Pokud se však na Juka podíváme racionálním pohledem českého pragmatika, pak nemá prakticky žádnou šanci zaujmout. Ale to už je úděl specifických modelů.

Děkujeme firmě ZAPA Beton za poskytnutí exteriérů pro focení.

obrázek [600 x 427]  

Jake.auto.cz: Nissan Juke (všechny články)

První cena vozu369.000,- (1.6 Visia, 86 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací500.000,- (1.6 DIG-T Acenta, 140 kW)
Základní cena testovaného vozu516.000,- (1.6 DIG-T Tekna, 140 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků540.800,- (1.6 DIG-T Acenta, 140 kW)

Plusy

 • Výstřední vzhled
 • Dynamický motor s pěkným zvukem
 • Sedadla s dobrým bočním vedením
 • Přesné a ostré řízení
 • Dobré jízdní vlastnosti
 • Jízdně velmi zábavný

Minusy

 • Kostrbaté řazení
 • Tvrdé pérování, rázování na nerovnostech
 • Stísněný prostor na zadních sedadlech, malý kufr
 • Potíže s trakcí
 • Velká spotřeba benzinu
Oznámkuj dealera
Spolupracujeme s TipCars.com

Nissan Juke 1,6 DIG-T

Cena v základní výbavě: 516 000 Kč Cena v testované výbavě: 540 800 Kč

Základní výbava:Přední airbagy (řidič + spolujezdec), boční airbagy, hlavové airbagy, vypínatelný airbag spolujezdce, ESP + ABS + EBD + brzdový asistent, předpínač zapnutí bezpečnostních pásů, řidiče, spolujezdce vpředu a na zadních sedadlech, ISOFIX ukotvení dětských sedaček na zadních sedadlech, dětská pojistka zadních dveří, opěrky hlavy na všech zadních sedadlech, výškové nastavitelné, bezpečnostní pás řidiče a spolujezdce vpředu s dvojitým předpínačem a omezovačem zatížení, výškově stavitelné přední bezpečností pásy, 3-bodové bezpečnostní pásy na všech sedadlech, výškově nastavitelný volant, imobilizér, 17palcová kola z lehkých slitin "Sport" (standardně u DIG-T motoru), ocelové rezervní kolo, zatmavená skla zadních bočních oken, halogenové světlomety s manuálním nastavením výšky, přední mlhová světla, elektricky nastavitelná vnější zpětná zrcátka, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, vnější zpětná zrcátka v černé barvě, vnější zpětná zrcátka v barvě karoserie, vnější kliky dveří v černé barvě, vnější kliky dveří v barvě karoserie, stěrače čelního a zadního skla s ostřikovačem a nastavitelným cyklovačem + funkcí automatického setření skla při zařazení zpátečky, automatická klimatizace s pylovým filtrem, vyhřívaná přední sedadla, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, zadní sklopná sedadla v poměru 60/40, volant a hlavice řadicí páky potažené kůží, zrcátko ve sluneční cloně řidiče i spolujezdce, elektrická zásuvka 12V, Nissan Dynamic Control System (standardně u motoru 1.6 DIG-T Acenta), Bluetooth hands free, ovládání autorádia na volantu, připojení USB, tempomat s omezovačem rychlosti, dálkové centrální zamykání dveří, inteligentní klíč, elektrické ovládání předních a zadních oken, palubní počítač s ukazatelem venkovní teploty, automatické rozsvěcení světel a dešťový senzor, posilovač řízení s proměnným účinkem v závislosti na rychlosti jízdy, Nissan Connect (5" barevné LCD, USB - MP3, iPod, 6 reproduktorů, dotyková obrazovka) + zadní parkovací kamera, středová konzola s držáky nápojů, zámky pro montáž střešního nosiče.

Výbava testovaného vozu:Metalíza (12.800,-), Convenience Pack (12.000,-).

ČNB odebrala ERB bank povolení. Banku čeká likvidace ČNB odebrala ERB bank povolení. Banku čeká likvidace

Česká národní banka odejmula ERB bank povolení k…

Magnesia finišuje atletickou kampaň Magnesia finišuje atletickou kampaň

Česko-slovenský projekt Fond Magnesia Go vstoupil do své…

Důvěra v českou ekonomiku roste, je nejvyšší od ledna Důvěra v českou ekonomiku roste, je nejvyšší od ledna

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu meziměsíčně mírně…

Machři z Hornbachu v HbbTV kampani Machři z Hornbachu v HbbTV kampani

Hornbach přichází s první synchronizací HbbTV reklamy…

 
Technické údaje
Motor Nissan Juke 1,6 DIG-T
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1618
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 140 / 5600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 240 / 2000 - 5200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 215
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 9.1 / 5.6 / 6.9
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 251 / -
Objem nádrže (l):46
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1286 / 449
Rozměr pneu:215/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4135
b) šířka (mm): 1765
c) výška (mm): 1565
d) rozvor (mm): 2530
e) rozchod vpředu (mm): 1525
f) rozchod vzadu (mm): 1525
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 790 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 890
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1410
l) šířka vzadu (mm): 1380
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 660
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Nissan Juke 1,6 DIG-T
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 6
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 6
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 5
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 6
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 6
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,65
 

Přidat názorDiskuse: Nissan Juke 1,6 DIG-T – Juke-boxDoporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Test ojetiny: Renault Avantime vypadá jako UFO, výrazně přitom nezlobí Test ojetiny: Renault Avantime vypadá jako UFO, výrazně přitom nezlobí

Francouzské automobilky se nebojí experimentovat.…

10 faktů, které jste možná nevěděli o značce Mercedes-Benz 10 faktů, které jste možná nevěděli o značce Mercedes-Benz

Pánové z Car from Japan připravili desítku zajímavostí, o…

 
Nissan Juke-R 2.0: První opravdové jízdní dojmy Nissan Juke-R 2.0: První opravdové jízdní dojmy

Konečně to klaplo! Absolvoval jsem dvě kola na skutečném…

Nissan Juke: V příští generaci i jako elektromobil s generátorem Nissan Juke: V příští generaci i jako elektromobil s generátorem

Druhá generace crossoveru Juke dostane i eko-verzi v…

  
Motorky budoucnosti, které si lze koupit už teď (+videa)

Motorky budoucnosti, které si lze koupit už teď (+videa)

Dnes 08:00

Motorku, která vypadá, jako z budoucnosti si můžete pořídit již dnes díky řadě odvážných průkopníků. Nabídka je pestrá, což dokazuje pětice strojů zastupujících nejrůznější styly a technická řešení.
Blesk.cz

Svědci Zemanova hovoru s Hermanem odhaleni. O Bradym prý ale nic neslyšeli

Svědci Zemanova hovoru s Hermanem odhaleni. O Bradym…

Ministr Jan Mládek (ČSSD) potvrdil, že byl svědkem rozhovoru prezidenta Miloše Zemana s ministrem kultury…

Před 384 lety se narodil »otec mikrobiologie«: Antoni van Leeuwenhoek zdokonalil mikroskop

Před 384 lety se narodil »otec mikrobiologie«:…

Dnes uplynulo 384 let od narození nizozemského obchodníka Anthonyho van Leeuwenhoeka. Průkopník mikroskopie je…

 

iSport.cz

Pět věcí, co ukázal šlágr: Spartě chybí buldočí síla, Kozáčik na ni umí

Pět věcí, co ukázal šlágr: Spartě chybí buldočí…

Překvapení se nekonalo. V ligovém šlágru podzimu ePojisteni.cz ligy zvítězila již popáté Viktoria Plzeň nad…

SESTŘIHY: Real je v čele, Atlético poprvé padlo, Barca ztrácí dva body

SESTŘIHY: Real je v čele, Atlético poprvé padlo,…

SOUHRN 9. KOLA LA LIGY | Fotbalisté Realu Madrid se osamostatnili v čele španělské ligy. V 9. Kole porazili na…

 

Reflex.cz

Michael Romancov: Čína nemůže být pro Česko strategický partner

Michael Romancov: Čína nemůže být pro Česko…

Jako nejvyšší ústavní činitelé ČR chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky…

Velký objev: Vědci tvrdí, že mají řešení na jet lag, který trápí lidi po dlouhé cestě letadlem

Velký objev: Vědci tvrdí, že mají řešení na jet lag,…

Vědci tvrdí, že našli lék na jet lag (takzvaná pásmová nemoc), který trápí miliony lidí při dlouhých cestách…