VW CC 2,0 TDI DSG 4Motion – Víc než Passat

VW CC 2,0 TDI DSG 4Motion – Víc než Passat

 
 

S vrcholnou naftovou motorizací upevňuje CC svoji nově nabytou suverenitu.

Už když se jmenoval Passat CC, nabízel Volkswagen CC prémiovější uživatelskou zkušenost než tradiční sedan a kombi, jejichž tvary jsou nevyhnutelně diktovány požadavky na praktičnost. A jak jsme zjistili v prvním redakčním testu modernizované verze, facelift posunul vlastnosti tohoto čtyřsedadlového auta ještě dál. Bude mu ale diesel slušet stejně jako benzínový motor 1,8 TSI?

Importér nám posuzování usnadnil tím, že motorizaci 2,0 TDI DSG 4Motion naspecifikoval téměř stejně jako dříve testovanou benzínovou osmnáctistovku. Vskutku, kdybychom použili fotky z testu Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegán, nikdo by nic nepoznal. Stejný odstín karoserie, stejné barvy uvnitř, velmi podobná příplatková výbava... Skvělá příležitost prozkoumat, co získáte, a oč naopak přijdete, když místo přeplňovaného benzínového motoru zvolíte pro CC standard všech fleetových Passatů – dvoulitrové TDI.

obrázek [600 x 256]

2,0 TDI ve vynikající formě

Pod kapotou testovaného CC pracoval diesel v silnějším ze dvou nabízených provedení. Hodnota 125 kW v relativně vysokých 4200 min-1 napovídá, že aktuální evoluce TDI se otáček nebojí. Točivý moment není na dnešní poměry nijak ohromující, maximálních 350 Nm je však šikovně rozprostřeno do nejpoužívanějších otáček – krouťák neklesne pod maximální hodnotu od 1750 až do 2500 min-1.

To by mělo znamenat, že Volkswagen CC reaguje na změnu polohy plynového pedálu s nenuceným důrazem – a také to tak je. Při rychlosti 100 km/h na nejvyšší rychlostní stupeň točí motor 1800 min-1, takže se už nachází v pásmu nejvyššího točivého momentu a dokud nesešlápnete plyn opravdu razantně, řídicí jednotka dvouspojkové převodovky této skutečnosti bohatě využívá.

I díky tomu jsme na dálnici při dvou jízdách na dvanáctikilometrovém úseku oběma směry naměřili při konstantních 100 km/h průměrných 4,8 l/100 km.

obrázek [300 x 181] Akcelerace na povolených 130 km/h (dle rychloměru, reálná rychlost je vždy o něco nižší) přinese zvýšení otáček o 600 min-1 a nárůst indikované spotřeby na průměrných 6,3 l/100 km.

Diesel má samozřejmě výrazně delší stálý převod než zážehový motor, proto jsou otáčky v obou uváděných rychlostech nižší než u 1,8 TSI, ačkoliv benzín s dvouspojkovou převodovkou má sedm rychlostních stupňů a diesel jen šest. Do aut se zážehovými motory Volkswagen totiž montuje DSG se suchými spojkami, zatímco vznětové motory mají spojky uložené v olejové lázni.

Vedle schopnosti přenášet vyšší momenty patří k přednostem „mokrých“ spojek rovněž subjektivně hladší rozjezdy než s občas poněkud zbrklým sedmistupňovým DSG. Na silnicích s náročnějším profilem, ať už vertikálním či horizontálním, je lépe přesunout volicí páku ještě o jednu polohu dozadu a aktivovat tím sportovní režim. Převodovka v něm tolik nespěchá s odřazováním na vyšší stupně, takže jízda získá na plynulosti. A samozřejmě nechybí možnost řadit si tlačítky na volantu.

obrázek [600 x 310]

Z kopce sám vyřadí

DSG v testovaném voze uměla jednu opravdovou specialitu: jízdu na volnoběh. Tedy, na volnoběh samozřejmě dokáže jet každé auto, ale tento Volkswagen CC při uvolnění plynového pedálu vyřadí na neutrál a dál pokračuje setrvačností. Potřebujete-li brzdit motorem, stačí se lehce dotknout plynového pedálu.

K čemu takové zařízení? K úspoře paliva. Pokud jste přesvědčeni, že motory modernějších aut se vstřikováním jsou ve sjíždění klesání úspornější, když necháte zařazenou rychlost, patrně jste nečetli náš článek Chcete jezdit úsporněji? Vyřazujte na neutrál.

Podle Martina Vaculíka, technického poradce Světa motorů, nulová hodnota spotřeby palubního počítače nevystihuje cenu kinetické energie, kterou auto spotřebuje na roztočení motoru. A vývojáři Volkswagenu přesnými měřeními zjistili, že na volnoběh spotřebuje motor méně paliva, než by odpovídalo kinetické energii ztracené brzděním motorem.

obrázek [300 x 385] Funkce volnoběhu se dodává pro všechny modely CC s motorem TDI a převodovkou DSG v rámci sady BlueMotion Technology, která dále obsahuje rekuperaci kinetické energie při brzdění a systém start-stop (který jste v naší anketě označili za nejzbytečnějšího pomocníka).

A jakoby chtěl Volkwagen na tomto exempláři CC demonstrovat všechny možnosti konfigurace hnacího řetězce, přidal mu do výbavy ještě pohon všech kol 4Motion. Ten je, jako u všech aut skupiny VW s příčně zastavěnými motory, realizován elektronicky ovládanou spojkou Haldex.

Soustava přítlačných lamel z principu nepředstavuje rovnocennou náhradu za mechanický diferenciál se zvýšenou svorností, účinně však usnadňuje řidičům jízdu po kluzkém povrchu a při rozjezdu se dokáže předepnout, aby auto rovnou zabralo všemi čtyřmi koly. CC se tak ve většině situací chová jako předokolka s podezřele silnou trakcí.

obrázek [300 x 193] Při dynamické jízdě na suchu beztoho víc oceníte jiné, tak říkajíc vrozené přednosti CC. Příznivější kombinace výšky karoserie k rozchodu kol než u rodinnějších Passatů znamená, že se méně naklání, agilněji reaguje na otočení volantem a déle si zachovává stabilitu.

Elektromechanické řízení Volkswagenu patří k nejlepším na dnešním trhu. Svůj odpor mění přirozeně a v souladu se skutečnými silovými poměry na předních kolech, přičemž je velice přesné a neobtěžuje zpětnými rázy od nerovností.

Když k tomu přidáte adaptivní tlumiče, schopné bez ohledu na aktuálně zvolený režim (Comfort, Normal, Sport) rychle reagovat na počínající náklon a včas ho stabilizovat, vyjde vám auto, které při svižné jízdě na náročné silnici přináší vyšší než očekávanou dávku řidičského potěšení. To zde samozřejmě nepochází z pocitu nějakého intenzivního přívalu smyslových podnětů, ale z toho, že CC přesně a jistě poslouchá pokyny řidiče.

obrázek [600 x 387]

Naopak komfort odpružení ponechává prostor k touze po zlepšení. Celkově je velmi dobrý, o krátkých příčných nerovnostech však adaptivní tlumiče informují posádku relativně důrazně – alespoň v kombinaci s osmnáctipalcovými koly Interlagos.

Hodnotně působící interiér a zajímavé prvky příplatkové výbavy rozebíral Aleš Jungmann v už odkazovaném testu CC s motorem 1,8 TSI, proto zde doplníme pouze dva nesamozřejmé postřehy: Ačkoliv za zadními bezrámovými dveřmi čeká na cestující méně místa nad hlavou než vpředu, samotné sedáky mají na centimetr stejnou délku i šířku (53 x 37 cm) jako ty přední. A zavazadlový prostor je snad poněkud omezen velikostí nákladového otvoru, nikoliv však objemem – jak zjistíte z fotografie našeho standardního rodinného zavazadla v galerii pod článkem.

Závěr: Prémiová zkušenost

S tak elegantním exteriérem a působivým interiérem by se Volkswagen CC skvěle prodával tak jako tak. O to víc je potěšitelné, že si ve Wolfsburgu dali poctivou práci s vypilováním jízdních vlastností, které umožňují perfektně na silnici využít všech předností výborného řetězce 2,0 TDI BMT + DSG + 4Motion.

Protože do Citroenu DS5 s podobnou cenovkou jsme se na tomto místě nedávno opírali kvůli technice ze segmentu C, musíme poctivě připomenout, že i Volkswagen CC vychází z konstrukce určené primárně pro nižší střední třídu – jeho vlastnosti ovšem slouží jako zřejmý důkaz, že když dva dělají totéž, není to totéž.

obrázek [600 x 305]

První cena vozu717.900 Kč (1,8 TSI 118 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací739.900 Kč (2,0 TDI BMT 103 kW)
Základní cena testovaného vozu901.900 Kč (2,0 TDI BMT 125 kW 4Motion DSG)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.165.800 Kč (2,0 TDI BMT 125 kW 4Motion DSG)

Plusy

  • Vrcholná dieselová konfigurace CC
  • Jisté a poměrně zábavné jízdní vlastnosti
  • Kombinace motoru a převodovky
  • Elegantní a přitom praktický interiér
  • Atraktivní vzhled

Minusy

  • Omezený prostor vzadu
  • Horší výhled
  • Nedokonalé tlumení krátkých nerovností
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

VW CC 2,0 TDI DSG 4Motion

Cena v základní výbavě: 901 900 Kč Cena v testované výbavě: 1 165 800 Kč

Základní výbava:Boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu a vzadu * 4 tříbodové bezpečnostní pásy, vpředu a vzadu s výškovým nastavením, vpředu s předepínači * Elektronický stabilizační program ESP s impulsem do řízení, ABS s brzdovým asistentem, ASR, EDS a MSR * Čelní airbagy řidiče a spolujezdce, možnost deaktivace u spolujezdce * Automatické spuštění výstražných světel při plném nouzovém brzdění * Dvě opěrky hlavy vpředu, 2 opěrky vzadu (4místné vozidlo) * * Isofix, příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na sedadlech vzadu, dvě upevňovací oka na plošině za sedadly * Výstražný trojúhelník ve víku zavazadlového prostoru * Kontrolka signalizující nezavřené dveře a víko zavazadlového prostoru * Automatická klimatizace "Climatronic", 2-zónové nastavení teploty (odděleně pro řidiče a spolujezdce), senzor kvality vnějšího vzduchu s automatickým přepnutím na vnitřní cirkulaci * Rádio "RCD 310" s CD-MP3 přehrávačem, 4 x 20 W, 4 reproduktory vpředu a 4 reproduktory vzadu, vstup Aux-in ve středové konsole, okenní anténa * Elektricky ovládáná okna vpředu a vzadu * Vnější zpětná zrcátka el. nastavitelná a vyhřívaná, sklopná, zrcátko u řidiče asférické * Vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou * Centrální zamykání s dálkovým ovládáním * Automatické otevírání víka zavazadloveho prostoru * Dálkové odjištění víka zavazadlového prostoru a víčka nádrže * Elektromechanická parkovací brzda, funkce "Auto Hold" * Komfortní startování "Press & Drive" * Posilovač řízení s proměnlivým účinkem * * Funkce "Coming/Leaving home", dešťový senzor * Automatický spínač světlometů, denní svícení * 12 V zásuvka vzadu a v zavazadlovém prostoru * Přídavné elektrické vzduchové topení (pouze pro TDI) * Ukazatel vnější teploty * Palubní počítač s multifunkčním ukazatelem "Plus" * Parkovací systém "Parkpilot", zvuková * signalizace odstupu směrem dopredu i dozadu, * zobrazení situace na displeji rádia nebo navigace * Tempomat * Vstup MEDIA-IN pro připojení vnějšího zdroje: USB-paměti nebo MP3 přehrávače s USB konektorem, ovládání a zobrazení přes rádio nebo navigaci * Kontrola poklesu tlaku vzduchu v pneumantikách * Sportovní podvozek (pouze u 118 kW TSI a 103 kW TDI) * Adaptivní regulace podvozku DCC, jízdní režimy Sport, Comfort a Normal (série od 125 kW) * Filtr pevných částic výfukových plynů DPF, bezúdržbový (pouze pro TDI) * Rekuperace kinetické energie při brzdění, u TDI navíc Start-Stop systém * Elektronická uzávěrka diferenciálu XDS (jen pro 155kW TSI, V6 4Motion a 125kW TDI) * Funkce volnoběhu pro automatickou převodovku DSG (jen pro 103kW, 125kW a 103kW BlueTDI mit DSG) * 4 kola z lehkých slitin "Phoenix" 8 J x 17, samozacelující pneumatiky 235/45 R17 * Použití samozacelujících pneumatik umožňuje, že vůz není vybaven ani rezervním kolem, ani lepicí sadou. Při výměně pneumatik na obyčejné nutno dovybavit! * Statické Bi-Xenonové světlomety pro potkávací a dálková světla * Zadní svítilny s LED technologií * Chromovaný rám a žebra masky chladiče * Chromované lišty okolo bočních oken * Vnější zpětná zrcátka, nárazníky a kliky dveří v barvě vozu * Ochranné lišty vpředu v barvě vozu, na bocích a vzadu chromované * Přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "titanově stříbrná" * Regulovatelné bílé podsvětlení přístrojů na přístrojové desce * Sportovní sedadla vpředu výškově nastavitelná, s bederními opěrkami, sedadlo řidiče el. nastavitelné v 6 parametrech (bederní opěrka a sklon opěradla) * Potahy sedadel v ploché tkanině "Silversprint" * 3ramenný multifunkční volant v kůži s chromovanou dekorací výškově a podélně nastavitelný, hlavice řadicí páky v kůži * Středová loketní opěrka vpředu s odkládacím prostorem a výdechy ventilace dozadu * Zadní 2místné sedadlo nedělené a nesklopitelné, středová loketní opěrka, průvlak pro přepravu dlouhých předmětů * Odládací box se 2 držáky nápojů mezi zadními sedadly * Make up zrcátka s osvětlením ve slunečních clonách * Vnitřní osvětlení vpředu a vzadu se zpožďovačem, 2 čtecí lampičky vpředu a 2 vzadu * Dva držáky na nápoje vpředu * Nekuřácké provedení * Přihrádka spolujezdce s osvětlením a možností chlazení, zamykatelná * Odkládací příhrádka ve stropní konzole * 2 úchytná oka v zavazadlovém prostoru * Textilní koberečky vpředu a vzadu

Výbava testovaného vozu:Multifunkční ukazatel "Premium" s barevným displejem, Bezklíčové odemykání a startování "Kessy" (Keyless-Entry-Start-and-Exit-System), Alarm "Plus" s ostrahou interiéru, nezávislým zdrojem, senzorem naklonění vozu a komfortním zavíráním, ACC - automatická regulace odstupu od vpředu jedoucího vozu s funkcí Front Assist - zkrácení brzdné dráhy a varování při nebezpečném snížení odstupu, funkce zastavení vozu, funkce City - nouzové brzdění (do 30km/h), Zpětná kamera "Rear assist", Automatický parkovací asistent "Park Assist", umožňující zaparkování částečně bez zásahu řidiče, Systém pro udržování vozu v jízdním pruhu "Lane Assist" - varování před nechtěným opuštěním jizdního pruhu zásahem do řízení, Dynamická regulace dálkových světěl "Dynamic Light Assist", Rozšíření rádia nebo navigace o Soundsystem "Volkswagen Sound" s výkonem 300W: 10 výkonových reproduktorů, digitáĺní 8kanálový zesilovač, Přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "kartáčovaný hliník", 4 kola z lehkých slitin "Interlagos" 8 J x 18 s leštěným povrchem, samozacelující pneumatiky 235/40 R 18 Plnohodnotné rezervní kolo z lehkých slitin pro 18" kola, Navigační systém "RNS 510" s barevným dotykovým displejem a rádiem 4x 20 W s 8 reproduktory. Doporučení trasy hlasové a optické, zobrazení mapy 2D/3D, dynamické navigování pomocí RDS TMC tuneru. Přehrává hudební CD (i při aktivované navigaci), MP3-CD i WMA-formát, při stojícím voze i video DVD. Harddisk 30 GB k ukládání navigačních tras i MP3-hudby. Šachta pro kartu SD (pro přehrávání hudby), AUX-IN zdířka, předinstalované mapové podklady dle volby, Potahy sedadel v kombinaci Alcantara (středový pruh) / kůže Vienna (okrajové části), vyhřívaná přední sedadla, vyhřívané trysky ostřikovačů předního skla, 3ramenný multifunkční volant v kůži s chromovanou dekorací pro vozy s aut. převodovkou, k ovládání řazení, mf. ukazatele, rádia a telefonu (telefon není součástí této výbavy), Sportovní paket: Bi-xenonové světlomety (pro potkávací i dálková světla), dynamicky reagující na směr jízdy, s automatickou regulací sklonu, s ostřikovači a dynamickým odbočovacím světlem, LED technologie denního svícení, mlhovky, ztmavené zadní sklo a boční skla vzadu, absorbující 65% světla, Panoramatické elektricky výklopné střešní okno, sluneční roleta pro zadní okno el. ovládaná, odpadá příhrádka ve stropní konzole, Příprava "Premium" pro mobilní telefon s Bluetooth v loketní opěrce vpředu, komfortní ovládání pomocí mf. volantu, dodatečné rozhraní rSAP, Metalický lak / Lak s perleťovým efektem

Zápisník Jana Stuchlíka: Počítač rasista Zápisník Jana Stuchlíka: Počítač rasista

Kartáček na zuby vám musí stačit. Tak zjevně vypadá…

Sněmovna rozhodne o vydání Babiše a Faltýnka. Hlasovat proti budou pouze poslanci ANO Sněmovna rozhodne o vydání Babiše a Faltýnka. Hlasovat proti budou pouze poslanci ANO

Pokud strany s výjimkou ANO dodrží to, co deklarovaly na…

IBM se propadlo do ztráty, dokázalo však po letech zvýšit příjmy IBM se propadlo do ztráty, dokázalo však po letech zvýšit příjmy

Americká technologická společnost IBM zaznamenala v…

 
Technické údaje
Motor VW CC 2,0 TDI DSG 4Motion
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 125 / 4200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 350 / 1750 - 2500
Provozní vlastnosti
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 532 / -
Objem nádrže (l):70
Rozměr pneu:235/40 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4802
b) šířka (mm): 1855
c) výška (mm): 1417
d) rozvor (mm): 2711
e) rozchod vpředu (mm): 1552
f) rozchod vzadu (mm): 1559
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 750 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 950
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 520
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
 

Přidat názorDiskuse: VW CC 2,0 TDI DSG 4Motion – Víc než PassatDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toto jsou nejprodávanější auta světa v roce 2017: Civic dohání VW Golf! Toto jsou nejprodávanější auta světa v roce 2017: Civic dohání VW Golf!

Sečteno je kompletních 12 měsíců světových prodejů.

Toto je nová Škoda Fabia! Láká na premiéru v Ženevě Toto je nová Škoda Fabia! Láká na premiéru v Ženevě

Škoda Auto dnes zveřejnila první skicu modernizované…

 Volkswagen pracuje na novém CC, bude i jako kombi Volkswagen pracuje na novém CC, bude i jako kombi

Sedan střední třídy se siluetou kupé se v Volkswagenu…

VW CC 3,0 V6: Nový benzinový motor pro čínský trh VW CC 3,0 V6: Nový benzinový motor pro čínský trh

Volkswagen představil na autosalonu v Pekingu model CC se…

  
Dakar 2018 – 12. etapa: Kolomý si chválí druhé místo

Dakar 2018 – 12. etapa: Kolomý si chválí druhé místo

Včera

Český trucker Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing obsadil druhé místo ve dvanácté etapě 40. ročníku Rallye Dakar. K neuvěřitelné situaci došlo v průběžném pořadí kategorie kamionů.
Blesk.cz

Děti začínají znovu bavit knihy. Ve třetí třídě jich čtvrtina čte denně

Děti začínají znovu bavit knihy. Ve třetí třídě jich…

V Česku po pěti letech přibylo mladých čtenářů. Zjistila to Národní knihovna s agenturou Nielsen Admosphere svým…

Zavřený Libeňský most: Čeká Prahu dopravní kolaps? Podívejte se, kudy vede objížďka pro řidiče a MHD

Zavřený Libeňský most: Čeká Prahu dopravní kolaps?…

V noci na 19. ledna Praha uzavřela Libeňský most, který je v havarijním stavu. Řidiči a MHD na něj nemohou vjet…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Kráska pečuje o sparťany i dvacítku: Mladí kluci nejsou tak drzí, směje se

Kráska pečuje o sparťany i dvacítku: Mladí kluci…

Křehká, pohledná a pro hokejisty k nezaplacení. Fyzioterapeutka Barbora Krajsová se už od roku 2011 pohybuje…

 

Reflex.cz

Dominikánská republika: Ostrov, do kterého se Kolumbus zamiloval

Dominikánská republika: Ostrov, do kterého se…

„Toto je nejkrásnější země, jakou lidé kdy viděli.“ Přestože tento zápis slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba…

Ekonom Vladimír Pikora: Macron s Merkelovou už brousí nože

Ekonom Vladimír Pikora: Macron s Merkelovou už brousí nože

Myslím, že politika potřebuje ženy. Vidíme to na té naší slavné prezidentské volbě, kde není ani jedna — a podle…