Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegán

Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegán

 
 

Že nám v názvu něco chybí? I kdepak, CC už nemá s Passatem „nic“ společného. Alespoň tedy z marketingového hlediska, po technické stránce bychom mezi oběma bratry společnou řeč našli.

Ještě před nedávnem působil Passat CC se svými světly s obloučky trochu jako designový pohrobek, pak ale přišel facelift. Ten odnesl nejen obloučky, ale také jméno Passat z názvu. Model CC se tak osamostatnil a zřetelněji posunul výše v potravním řetězci. Tah je to bezesporu správný, CC vždycky stál tak trochu stranou. Však oni lidé od VW mají rádi, když se o CC mluví jako o babyPhaetonu.

Na palubě se moc změn neudálo, uprostřed palubní desky tikají passátní hodiny, obrazovka s navigací a rádiem je až pod nimi. Pravda, nenarušuje se tak pěkná linka hliníkového dekoru, ale z uživatelského hlediska jde o ergonomický přešlap, bohužel společný takřka všem vozům napříč produkčním spektrem koncernu VW.

Pocit po nastoupení do vozu je bez přehánění prémiový. Za bezrámovými dveřmi leží decentní, kvalitně působící kabina, výrazně tvarované sedačky lákají k usednutí a tříramenný kožený volant přitahuje řidičovy dlaně jako magnet. Zajímavé, jak relativně málo stačí upravit klasický koncernový interiér, aby vypadal takhle hodnotně. Ergonomie je téměř příkladná (odhlédne-li od již zmíněné obrazovky), vzhledem k dostatku místa v oblasti kolen ani tolik nevadí bok středového tunelu vyrobený z tvrdého plastu.

obrázek [300 x 409] Prostoru je na předních i zadních sedadlech dost, elegantní splývavá střecha nechává nad zadním sedákem dostatečných 93 centimetrů. Naše verze byla čtyřmístná, za páté místo si musíte připlatit. Ztratíte tak odkládací prostory mezi dvojicí zadních sedadel a vnitřek pak nevypadá tak elegantně. Zase je však praktičtější a hlavně dá se sklopit – čtyřmístné provedení umí jen protáhnout lyže.

Sedadla jsou na pohled pěkná, na dotyk příjemná a snaží se držet tělo na správném místě i v zatáčkách. Po hodince v sedadle jsem se však začal trochu vrtět a to kvůli sedáku. Právě jeho boční vedení nemá přílišné pochopení pro pokrčování nohou (třeba na dálnici), což někomu může vadit. Ostatně, když už jsme u dálnice – velmi příjemným pomocníčkem na dlouhých výletech je adaptivní tempomat, který funguje naprosto výborně a plynule udržuje zvolenou vzdálenost. Jeho součástí je také Front Assist, tedy elektronický strážný anděl upozorňující na překážky před vozem. Během testu mi dvakrát hlásil nebezpečnou situaci a ani jednou se nespletl, což nebývá u podobných systémů samozřejmostí.

Znatelně méně jsem si však oblíbil dalšího pomocníka, přispívajícího k bezpečnosti silničního provozu: systém monitorující tlak v pneumatikách. Podivné jarní počasí, kdy v noci je jen těsně nad nulou a přes den 15 stupňů, jej totiž evidentně zmátlo a systém rozsvítil oranžovou kontrolkou. Po překontrolování tlaků (i následný den ráno, abych nic nepodcenil) jsem nepřišel na to, kde by mohl být problém. Nutno dodat, že podobně se tyto systémy zkrátka občas chovají.

Líbí se mi prostorný kufr s víkem na pružinu, které se po odjištění samo otevře a při zavírání neklade přehnaný odpor.

I malý to zvládne!

Velkou neznámou byla přeplňovaná osmnáctistovka. Dokáže CC rozhýbat? Obavy se rozplynuly takřka ihned po vyjetí z parkoviště. Točivý moment 250 Nm, navíc dostupný ve velmi širokém pásmu, si se 1,5 tuny vážícím autem dokáže poradit bez problémů. I díky nejvyššímu výkonu 118 kW se z CC může stát dravá štika, hbitě předjíždějící ostatní.

Zátah motoru byl krásně lineární, byť jej samozřejmě musíte při potřebě razantní akcelerace trochu více potrápit. Jediné co mu chybí je výraznější špička. Utlumení agregátu je velmi dobré, stejně jako izolace kabiny od okolního světa. Při vytáčení o TSI pod kapotou víte, zvuk je však poměrně příjemný a hlavně neruší.

obrázek [600 x 369]  

Co spotřeba? Dlouhodobý průměr se podařilo srazit pod osm litrů, to jsme však velkou část ze zhruba 800 kilometrů najezdili v Praze. Na sedmý stupeň točila automatická převodovka DSG při stovce těsně nad 2.100 ot., spotřeba se na dálnici ustálila na 5,8 l. To je hodně zajímavá hodnota, dokazující, že downsizing má (alespoň při klidné jízdě) opravdu někdy smysl. Zrychlení na reálných 130 km/h přinese 2.800 otáček a spotřebu 7,4 litru. To je mimochodem podobné číslo jako u Octavie 1,8 TSI či Civicu 1,8i-VTEC, což je dobrý výsledek, ale třeba u takového BMW 335i jsme naměřili dokonce ještě méně.

Sedmistupňové DSG je jednou z nejlepších automatických převodovek dneška, má však své mušky. A to zejména, pokud do vozu s touto skříní přesednete z něčeho se šestistupňovým DSG. Někdy zbytečně váhá s přeřazením, které občas doprovází i docela výrazné škubnutí. Jistě, jde o ojedinělý jev, avšak někdy se vám zkrátka převodovku povede trochu vyvést z konceptu. Sedmistupňové DSG bylo určeno hlavně pro malé vozy a vozy nižší střední třídy, převodovka se suchými spojkami je totiž konstruována na točivý moment maximálně 250 Nm. Někdy mi přišlo, že je těch stupňů na silné 1,8 TSI prostě zbytečně moc.

S adhezí není na suchu problém, občasné rozverné kvíknutí pneumatik ve sportovním režimu není na škodu. Jak se však CC s relativně lehkým motorem vpředu a dlouhým převisem vzadu (on i ten přední je nadprůměrný) chová na mokru nebyla šance během testu vyzkoušet. Škoda.

Žralok

Pěkný interiér, sympatický a poměrně úsporný motor, elegantní exteriér… zatím to pro CC vypadá opravdu dobře. Co jízdní vlastnosti?

Nebojte, i ty se inženýrům podařilo vypiplat téměř k dokonalosti. Podvozek je jistý za každých okolností, navíc citlivost na boční vítr je pro auto neznámý pojem, takže s CC lze pádit po dálnici opravdu rychle a auto sedí jako přibité. Nadhled neztratí, ani když přijdou okresky s dobrým povrchem. Zatáčkami se CC s lehkým motorem v přídi, avšak velkými převisy dokáže prosmýknout ladně a jistě, byť vrozená nedotáčivost vozu nastupuje v utažených pasážích na scénu rychleji než bych čekal.

obrázek [600 x 361]  

Osmnáctipalcová kola s pneumatikami o rozměru 235/40 fungují báječně. I bez adaptivních tlumičů je dostatečně komfortní, občasné povytažení obočí mají na svědomí rázy od zadní nápravy na příčných nerovnostech. To je však asi to jediné, co lze v oblasti komfortu CC vytknout. Rozbité okresky sice dvakrát nemusí, ale dokáže se s nimi popasovat se ctí.

Podvozku sekunduje povedené řízení, mezi běžnými Volkswageny možná nejlepší. S rychlostí přirozeně tuhne a nabídne i pocit vlády nad předními koly, kdy se řidiče snaží (alespoň útržkovitě) informovat o přilnavosti předních kol. Je to sice jako povídat si přes zeď, ale v dnešní době mrtvých gumových řízení buďme rádi alespoň za náznak spojení s vozem.

Svůj odstavec si bezpochyby zaslouží aktivní bi-xenony. Ty jsou díky příplatkovému Dynamic Light Assistentu opravdu skvělým parťákem, když se po dlouhém dni setmí. Díky pohyblivé aparatuře (jde o jakési „pacičky“) dokáže systém téměř okamžitě zaclonit reflektor tak, abyste například neoslňovali protijedoucí řidiče, které identifikuje díky kameře v předním skle. A když jsou pryč z dosahu, opět je celá silnice ozářena standardními bi-xenony.

obrázek [600 x 358]  

Pacičky dokáží zaclonit i jen část kuželu, takže na pravou krajnici to vesele pálíte dálkovými, zatímco prostředek silnice osvětlujete tlumenými. Detekce v reálu funguje téměř stoprocentně, byť někdy si protijedoucí řidiči užili sekundu dálkových světel, to když je z dálky kamera nedokázala identifikovat. U blízkých minutí však systém fungoval dobře, na zhruba padesáti kilometrech po okreskách jsem potkal asi čtyřicet aut, svůj nesouhlas s mými světlomety vyjádřilo bliknutím jediné.

Závěr

Volkswagen při faceliftu udělal přesně to, co se ve slušné společnosti čeká: auto zlepšil po všech stránkách. Kolem oken už to skoro nesviští, interiér je zase o kousek lepší a exteriér má šmrnc silničního žraloka.

Potěšil mě základní motor v nabídce, s jehož pomocí se dá výsledná cena udržet v přijatelných mezích. Když to však pořádně roztočíte, může se cena vyhoupnout klidně přes milion korun. Tak jako u dnes testovaného kousku. Ano, za tyhle peníze můžete mít auto od věhlasnějších značek, ale ani náhodou nebude tak vybavené a skoro bych se i vsadil, že ani nebude tak elegantní.

První cena vozu707.900,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací707.900,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)
Základní cena testovaného vozu757.900,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.056.800,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)

Plusy

  • Motor 1,8 TSI
  • Rychlá převodovka DSG
  • Komfort odpružení, jízdní vlastnosti
  • Dobrá základní výbava
  • Vzhled

Mínusy

  • Méně místa vzadu
  • Horší výhled z vozidla
  • Rychle přicházející nedotáčivost
Spolupracujeme s TipCars.com

Volkswagen CC 1,8 TSI

Cena v základní výbavě: 757 900 Kč Cena v testované výbavě: 1 056 800 Kč

Základní výbava:Boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu a vzadu, 4 tříbodové bezpečnostní pásy, vpředu a vzadu s výškovým nastavením, vpředu s předepínači, elektronický stabilizační program ESP s impulsem do řízení, ABS s brzdovým asistentem, ASR, EDS a MSR, čelní airbagy řidiče a spolujezdce, možnost deaktivace u spolujezdce, automatické spuštění výstražných světel při plném nouzovém brzdění, dvě opěrky hlavy vpředu, 2 opěrky vzadu (4místné vozidlo), isofix, příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na sedadlech vzadu, dvě upevňovací oka na plošině za sedadly, výstražný trojúhelník ve víku zavazadlového prostoru, kontrolka signalizující nezavřené dveře a víko zavazadlového prostoru, automatická klimatizace "Climatronic", 2-zónové nastavení teploty (odděleně pro řidiče a spolujezdce), senzor kvality vnějšího vzduchu s automatickým přepnutím na vnitřní cirkulac, rádio "RCD 310" s CD-MP3 přehrávačem, 4 x 20 W, 4 reproduktory vpředu a 4 reproduktory vzadu, vstup Aux-in ve středové konsole, okenní anténa, elektricky ovládaná okna vpředu a vzadu, vnější zpětná zrcátka el. nastavitelná a vyhřívaná, sklopná, zrcátko u řidiče asférické, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, automatické otevírání víka zavazadloveho prostoru, dálkové odjištění víka zavazadlového prostoru a víčka nádrže, elektromechanická parkovací brzda, funkce "Auto Hold", komfortní startování "Press & Drive", posilovač řízení s proměnlivým účinkem, funkce "Coming/Leaving home", dešťový senzor, automatický spínač světlometů, denní svícení , 12 V zásuvka vzadu a v zavazadlovém prostoru, ukazatel vnější teploty , palubní počítač s multifunkčním ukazatelem "Plus", parkovací systém "Parkpilot", zvuková signalizace odstupu směrem dopredu i dozadu, zobrazení situace na displeji rádia nebo navigace, tempomat, vstup MEDIA-IN pro připojení vnějšího zdroje: USB-paměti nebo MP3 přehrávače s USB konektorem, ovládání a zobrazení přes rádio nebo navigaci, kontrola poklesu tlaku vzduchu v pneumantikách, sportovní podvozek, adaptivní regulace podvozku DCC, rekuperace kinetické energie při brzdění, 4 kola z lehkých slitin "Phoenix" 8 J x 17, statické bi-xenonové světlomety pro potkávací a dálková světla, zadní svítilny s LED technologií, vnější zpětná zrcátka, nárazníky a kliky dveří v barvě vozu, ochranné lišty vpředu v barvě vozu, na bocích a vzadu chromované, přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "titanově stříbrná", regulovatelné bílé podsvětlení přístrojů na přístrojové desce, sportovní sedadla vpředu výškově nastavitelná, s bederními opěrkami, sedadlo řidiče el. nastavitelné v 6 parametrech (bederní opěrka a sklon opěradla), potahy sedadel v ploché tkanině "Silversprint", 3ramenný multifunkční volant v kůži s chromovanou dekorací výškově a podélně nastavitelný, hlavice řadicí páky v kůži, středová loketní opěrka vpředu s odkládacím prostorem a výdechy ventilace dozadu, zadní 2místné sedadlo nedělené a nesklopitelné, středová loketní opěrka, průvlak pro přepravu dlouhých předmětů, odládací box se 2 držáky nápojů mezi zadními sedadly, make up zrcátka s osvětlením ve slunečních clonách, přihrádka spolujezdce s osvětlením a možností chlazení, zamykatelná, textilní koberečky vpředu a vzadu

Výbava testovaného vozu:Multifunkční ukazatel "Premium" s barevným displejem, bezklíčové odemykání a startování "Kessy" (Keyless-Entry-Start-and-Exit-System), alarm "Plus" s ostrahou interiéru, nezávislým zdrojem, senzorem naklonění vozu a komfortním zavíráním, ACC - automatická regulace odstupu od vpředu jedoucího vozu s funkcí Front Assist - zkrácení brzdné dráhy a varování při nebezpečném snížení odstupu, funkce zastavení vozu, funkce City - nouzové brzdění (do 30km/h), zpětná kamera "Rear assist", automatický parkovací asistent "Park Assist", systém pro udržování vozu v jízdním pruhu "Lane Assist", dynamická regulace dálkových světěl "Dynamic Light Assist", rozšíření rádia nebo navigace o Soundsystem "Volkswagen Sound" s výkonem 300W: 10 výkonových reproduktorů, digitáĺní 8kanálový zesilovač, přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "kartáčovaný hliník", 4 kola z lehkých slitin "Interlagos" 8 J x 18 s leštěným povrchem, samozacelující pneumatiky 235/40 R 18, plnohodnotné rezervní kolo z lehkých slitin pro 18" kola, navigační systém "RNS 510" s barevným dotykovým displejem a rádiem 4x 20 W s 8 reproduktory, zobrazení mapy 2D/3D, dynamické navigování pomocí RDS TMC tuneru, CD, MP3-CD i WMA-formáty, při stojícím voze i video DVD. Harddisk 30 GB k ukládání navigačních tras i MP3-hudby, šachta pro kartu SD (pro přehrávání hudby), AUX-IN zdířka, předinstalované mapové podklady dle volby, předinstalované mapové podklady pro západní a střední Evropu vč. ČR, potahy sedadel v kombinaci Alcantara (středový pruh) / kůže Vienna (okrajové části), vyhřívaná přední sedadla, vyhřívané trysky ostřikovačů předního skla, 3ramenný multifunkční volant v kůži s chromovanou dekorací pro vozy s aut. převodovkou, k ovládání řazení, mf. ukazatele, rádia a telefonu (telefon není součástí této výbavy), sportovní paket: Bi-xenonové světlomety (pro potkávací i dálková světla), dynamicky reagující na směr jízdy, s automatickou regulací sklonu, s ostřikovači a dynamickým odbočovacím světlem, LED technologie denního svícení, mlhovky, ztmavené zadní sklo a boční skla vzadu, absorbující 65% světla, panoramatické elektricky výklopné střešní okno, sluneční roleta pro zadní okno el. ovládaná, odpadá příhrádka ve stropní konzole, příprava "Premium" pro mobilní telefon s Bluetooth v loketní opěrce vpředu, komfortní ovládání pomocí mf. volantu, dodatečné rozhraní rSAP, metalický lak

Úsek dálnice D11 do Hradce se otevře za měsíc, pokračování trasy brání ekologové Úsek dálnice D11 do Hradce se otevře za měsíc, pokračování trasy brání ekologové

Poslední úsek dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové z…

Írán bude dál pokračovat v testování raket. I přes americké sankce Írán bude dál pokračovat v testování raket. I přes americké sankce

Írán bude všemi silami pokračovat ve svém raketovém…

Sdílené ekonomice se v Číně daří. Vrací nás ke komunistické podstatě, tvrdí podnikatel Sdílené ekonomice se v Číně daří. Vrací nás ke komunistické podstatě, tvrdí podnikatel

Služby založené na principech takzvané sdílené ekonomiky…

Tesla začíná dodávat Model 3 zákazníkům. Na vůz má půl milionu objednávek Tesla začíná dodávat Model 3 zákazníkům. Na vůz má půl milionu objednávek

Na první sedan elektromobilu Model 3 má už americká…

 
Technické údaje
Motor Volkswagen CC 1,8 TSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1798
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 118 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 250 / 1500 - 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 222
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.7 / 5.7 / 7.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 532 / -
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1446 / 459
Rozměr pneu:235/40 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4802
b) šířka (mm): 1855
c) výška (mm): 1417
d) rozvor (mm): 2711
e) rozchod vpředu (mm): 1552
f) rozchod vzadu (mm): 1559
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 750 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 950
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 520
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegánDoporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Stojí zlomek toho, co nové. Vybrali jsme 8 ojetin, na kterých nemůžete prodělat Stojí zlomek toho, co nové. Vybrali jsme 8 ojetin, na kterých nemůžete prodělat

Nejpalčivější problém, který sužuje nové automobily, je…

Téměř osmdesátiletá žena jela 235 km/h, její výmluva vás překvapí! Téměř osmdesátiletá žena jela 235 km/h, její výmluva vás překvapí!

Jet autem 235 km/h za hodinu není jen tak ani pro zkušené…

 Volkswagen pracuje na novém CC, bude i jako kombi Volkswagen pracuje na novém CC, bude i jako kombi

Sedan střední třídy se siluetou kupé se v Volkswagenu…

VW CC 3,0 V6: Nový benzinový motor pro čínský trh VW CC 3,0 V6: Nový benzinový motor pro čínský trh

Volkswagen představil na autosalonu v Pekingu model CC se…

  
Tesla Model 3 oficiálně. Kolik ujede? A jak vypadá její interiér?

Tesla Model 3 oficiálně. Kolik ujede? A jak vypadá její interiér?

Dnes 11:30

Nový model z dílny amerického výrobce elektromobilů zatím nabídne dvě verze, základní a s prodlouženým dojezdem.
Blesk.cz

Známý tanečník zemřel při nehodě: Před smrtí poslal fanouškům děsivý vzkaz

Známý tanečník zemřel při nehodě: Před smrtí poslal…

Tanečník Robert Anker (†27) z kanadské skupiny Diversity zemřel při autonehodě. Tento umělec se dostal do…

Zpěvák Michal Prokop (70) ruší koncerty: V nemocnici zápasí se zápalem plic

Zpěvák Michal Prokop (70) ruší koncerty: V nemocnici…

Ruší koncerty! Michal Prokop leží se zápalem plic v jedné z pražských nemocnic. „To se tak prostě někdy stane,“…

 

iSport.cz

Nový zájemce o Necida. Přesun do Utrechtu je blízko, píší Nizozemci

Nový zájemce o Necida. Přesun do Utrechtu je blízko,…

Budoucnost reprezentačního útočníka Tomáše Necida se vyjasňuje. O vytáhlého forvarda, který patří tureckému…

Vedeme ligu, ne, smál se hrdina Baroš. Góly za Baník jsou emotivnější

Vedeme ligu, ne, smál se hrdina Baroš. Góly za Baník…

Přišel na hřiště půlhodinku před koncem zápasu. Očekávaný každým, kdo zápas sledoval. Stav zápasu byl v tu…

 

Reflex.cz

Babišovy nahrávky nejsou trestným činem

Babišovy nahrávky nejsou trestným činem

Policie odložila trestní oznámení, které Andrej Babiš podal ve věci tajně pořízených nahrávek jeho dohod o…

Muž zapomněl pod stromem v Berlíně kilo zlata a 3500 euro. Opravoval si tam kolo

Muž zapomněl pod stromem v Berlíně kilo zlata a 3500…

Příběh, kterému se ani nechce věřit, se odehrál ve čtvrtek v berlínské čtvrti Neukölln. Jeden muž tam měl menší…