Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegán

Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegán

 
 

Že nám v názvu něco chybí? I kdepak, CC už nemá s Passatem „nic“ společného. Alespoň tedy z marketingového hlediska, po technické stránce bychom mezi oběma bratry společnou řeč našli.

Ještě před nedávnem působil Passat CC se svými světly s obloučky trochu jako designový pohrobek, pak ale přišel facelift. Ten odnesl nejen obloučky, ale také jméno Passat z názvu. Model CC se tak osamostatnil a zřetelněji posunul výše v potravním řetězci. Tah je to bezesporu správný, CC vždycky stál tak trochu stranou. Však oni lidé od VW mají rádi, když se o CC mluví jako o babyPhaetonu.

Na palubě se moc změn neudálo, uprostřed palubní desky tikají passátní hodiny, obrazovka s navigací a rádiem je až pod nimi. Pravda, nenarušuje se tak pěkná linka hliníkového dekoru, ale z uživatelského hlediska jde o ergonomický přešlap, bohužel společný takřka všem vozům napříč produkčním spektrem koncernu VW.

Pocit po nastoupení do vozu je bez přehánění prémiový. Za bezrámovými dveřmi leží decentní, kvalitně působící kabina, výrazně tvarované sedačky lákají k usednutí a tříramenný kožený volant přitahuje řidičovy dlaně jako magnet. Zajímavé, jak relativně málo stačí upravit klasický koncernový interiér, aby vypadal takhle hodnotně. Ergonomie je téměř příkladná (odhlédne-li od již zmíněné obrazovky), vzhledem k dostatku místa v oblasti kolen ani tolik nevadí bok středového tunelu vyrobený z tvrdého plastu.

obrázek [300 x 409] Prostoru je na předních i zadních sedadlech dost, elegantní splývavá střecha nechává nad zadním sedákem dostatečných 93 centimetrů. Naše verze byla čtyřmístná, za páté místo si musíte připlatit. Ztratíte tak odkládací prostory mezi dvojicí zadních sedadel a vnitřek pak nevypadá tak elegantně. Zase je však praktičtější a hlavně dá se sklopit – čtyřmístné provedení umí jen protáhnout lyže.

Sedadla jsou na pohled pěkná, na dotyk příjemná a snaží se držet tělo na správném místě i v zatáčkách. Po hodince v sedadle jsem se však začal trochu vrtět a to kvůli sedáku. Právě jeho boční vedení nemá přílišné pochopení pro pokrčování nohou (třeba na dálnici), což někomu může vadit. Ostatně, když už jsme u dálnice – velmi příjemným pomocníčkem na dlouhých výletech je adaptivní tempomat, který funguje naprosto výborně a plynule udržuje zvolenou vzdálenost. Jeho součástí je také Front Assist, tedy elektronický strážný anděl upozorňující na překážky před vozem. Během testu mi dvakrát hlásil nebezpečnou situaci a ani jednou se nespletl, což nebývá u podobných systémů samozřejmostí.

Znatelně méně jsem si však oblíbil dalšího pomocníka, přispívajícího k bezpečnosti silničního provozu: systém monitorující tlak v pneumatikách. Podivné jarní počasí, kdy v noci je jen těsně nad nulou a přes den 15 stupňů, jej totiž evidentně zmátlo a systém rozsvítil oranžovou kontrolkou. Po překontrolování tlaků (i následný den ráno, abych nic nepodcenil) jsem nepřišel na to, kde by mohl být problém. Nutno dodat, že podobně se tyto systémy zkrátka občas chovají.

Líbí se mi prostorný kufr s víkem na pružinu, které se po odjištění samo otevře a při zavírání neklade přehnaný odpor.

I malý to zvládne!

Velkou neznámou byla přeplňovaná osmnáctistovka. Dokáže CC rozhýbat? Obavy se rozplynuly takřka ihned po vyjetí z parkoviště. Točivý moment 250 Nm, navíc dostupný ve velmi širokém pásmu, si se 1,5 tuny vážícím autem dokáže poradit bez problémů. I díky nejvyššímu výkonu 118 kW se z CC může stát dravá štika, hbitě předjíždějící ostatní.

Zátah motoru byl krásně lineární, byť jej samozřejmě musíte při potřebě razantní akcelerace trochu více potrápit. Jediné co mu chybí je výraznější špička. Utlumení agregátu je velmi dobré, stejně jako izolace kabiny od okolního světa. Při vytáčení o TSI pod kapotou víte, zvuk je však poměrně příjemný a hlavně neruší.

obrázek [600 x 369]  

Co spotřeba? Dlouhodobý průměr se podařilo srazit pod osm litrů, to jsme však velkou část ze zhruba 800 kilometrů najezdili v Praze. Na sedmý stupeň točila automatická převodovka DSG při stovce těsně nad 2.100 ot., spotřeba se na dálnici ustálila na 5,8 l. To je hodně zajímavá hodnota, dokazující, že downsizing má (alespoň při klidné jízdě) opravdu někdy smysl. Zrychlení na reálných 130 km/h přinese 2.800 otáček a spotřebu 7,4 litru. To je mimochodem podobné číslo jako u Octavie 1,8 TSI či Civicu 1,8i-VTEC, což je dobrý výsledek, ale třeba u takového BMW 335i jsme naměřili dokonce ještě méně.

Sedmistupňové DSG je jednou z nejlepších automatických převodovek dneška, má však své mušky. A to zejména, pokud do vozu s touto skříní přesednete z něčeho se šestistupňovým DSG. Někdy zbytečně váhá s přeřazením, které občas doprovází i docela výrazné škubnutí. Jistě, jde o ojedinělý jev, avšak někdy se vám zkrátka převodovku povede trochu vyvést z konceptu. Sedmistupňové DSG bylo určeno hlavně pro malé vozy a vozy nižší střední třídy, převodovka se suchými spojkami je totiž konstruována na točivý moment maximálně 250 Nm. Někdy mi přišlo, že je těch stupňů na silné 1,8 TSI prostě zbytečně moc.

S adhezí není na suchu problém, občasné rozverné kvíknutí pneumatik ve sportovním režimu není na škodu. Jak se však CC s relativně lehkým motorem vpředu a dlouhým převisem vzadu (on i ten přední je nadprůměrný) chová na mokru nebyla šance během testu vyzkoušet. Škoda.

Žralok

Pěkný interiér, sympatický a poměrně úsporný motor, elegantní exteriér… zatím to pro CC vypadá opravdu dobře. Co jízdní vlastnosti?

Nebojte, i ty se inženýrům podařilo vypiplat téměř k dokonalosti. Podvozek je jistý za každých okolností, navíc citlivost na boční vítr je pro auto neznámý pojem, takže s CC lze pádit po dálnici opravdu rychle a auto sedí jako přibité. Nadhled neztratí, ani když přijdou okresky s dobrým povrchem. Zatáčkami se CC s lehkým motorem v přídi, avšak velkými převisy dokáže prosmýknout ladně a jistě, byť vrozená nedotáčivost vozu nastupuje v utažených pasážích na scénu rychleji než bych čekal.

obrázek [600 x 361]  

Osmnáctipalcová kola s pneumatikami o rozměru 235/40 fungují báječně. I bez adaptivních tlumičů je dostatečně komfortní, občasné povytažení obočí mají na svědomí rázy od zadní nápravy na příčných nerovnostech. To je však asi to jediné, co lze v oblasti komfortu CC vytknout. Rozbité okresky sice dvakrát nemusí, ale dokáže se s nimi popasovat se ctí.

Podvozku sekunduje povedené řízení, mezi běžnými Volkswageny možná nejlepší. S rychlostí přirozeně tuhne a nabídne i pocit vlády nad předními koly, kdy se řidiče snaží (alespoň útržkovitě) informovat o přilnavosti předních kol. Je to sice jako povídat si přes zeď, ale v dnešní době mrtvých gumových řízení buďme rádi alespoň za náznak spojení s vozem.

Svůj odstavec si bezpochyby zaslouží aktivní bi-xenony. Ty jsou díky příplatkovému Dynamic Light Assistentu opravdu skvělým parťákem, když se po dlouhém dni setmí. Díky pohyblivé aparatuře (jde o jakési „pacičky“) dokáže systém téměř okamžitě zaclonit reflektor tak, abyste například neoslňovali protijedoucí řidiče, které identifikuje díky kameře v předním skle. A když jsou pryč z dosahu, opět je celá silnice ozářena standardními bi-xenony.

obrázek [600 x 358]  

Pacičky dokáží zaclonit i jen část kuželu, takže na pravou krajnici to vesele pálíte dálkovými, zatímco prostředek silnice osvětlujete tlumenými. Detekce v reálu funguje téměř stoprocentně, byť někdy si protijedoucí řidiči užili sekundu dálkových světel, to když je z dálky kamera nedokázala identifikovat. U blízkých minutí však systém fungoval dobře, na zhruba padesáti kilometrech po okreskách jsem potkal asi čtyřicet aut, svůj nesouhlas s mými světlomety vyjádřilo bliknutím jediné.

Závěr

Volkswagen při faceliftu udělal přesně to, co se ve slušné společnosti čeká: auto zlepšil po všech stránkách. Kolem oken už to skoro nesviští, interiér je zase o kousek lepší a exteriér má šmrnc silničního žraloka.

Potěšil mě základní motor v nabídce, s jehož pomocí se dá výsledná cena udržet v přijatelných mezích. Když to však pořádně roztočíte, může se cena vyhoupnout klidně přes milion korun. Tak jako u dnes testovaného kousku. Ano, za tyhle peníze můžete mít auto od věhlasnějších značek, ale ani náhodou nebude tak vybavené a skoro bych se i vsadil, že ani nebude tak elegantní.

První cena vozu707.900,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací707.900,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)
Základní cena testovaného vozu757.900,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.056.800,- Kč (1,8 TSI, 118 kW)

Plusy

  • Motor 1,8 TSI
  • Rychlá převodovka DSG
  • Komfort odpružení, jízdní vlastnosti
  • Dobrá základní výbava
  • Vzhled

Mínusy

  • Méně místa vzadu
  • Horší výhled z vozidla
  • Rychle přicházející nedotáčivost
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Volkswagen CC 1,8 TSI

Cena v základní výbavě: 757 900 Kč Cena v testované výbavě: 1 056 800 Kč

Základní výbava:Boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu a vzadu, 4 tříbodové bezpečnostní pásy, vpředu a vzadu s výškovým nastavením, vpředu s předepínači, elektronický stabilizační program ESP s impulsem do řízení, ABS s brzdovým asistentem, ASR, EDS a MSR, čelní airbagy řidiče a spolujezdce, možnost deaktivace u spolujezdce, automatické spuštění výstražných světel při plném nouzovém brzdění, dvě opěrky hlavy vpředu, 2 opěrky vzadu (4místné vozidlo), isofix, příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na sedadlech vzadu, dvě upevňovací oka na plošině za sedadly, výstražný trojúhelník ve víku zavazadlového prostoru, kontrolka signalizující nezavřené dveře a víko zavazadlového prostoru, automatická klimatizace "Climatronic", 2-zónové nastavení teploty (odděleně pro řidiče a spolujezdce), senzor kvality vnějšího vzduchu s automatickým přepnutím na vnitřní cirkulac, rádio "RCD 310" s CD-MP3 přehrávačem, 4 x 20 W, 4 reproduktory vpředu a 4 reproduktory vzadu, vstup Aux-in ve středové konsole, okenní anténa, elektricky ovládaná okna vpředu a vzadu, vnější zpětná zrcátka el. nastavitelná a vyhřívaná, sklopná, zrcátko u řidiče asférické, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, automatické otevírání víka zavazadloveho prostoru, dálkové odjištění víka zavazadlového prostoru a víčka nádrže, elektromechanická parkovací brzda, funkce "Auto Hold", komfortní startování "Press & Drive", posilovač řízení s proměnlivým účinkem, funkce "Coming/Leaving home", dešťový senzor, automatický spínač světlometů, denní svícení , 12 V zásuvka vzadu a v zavazadlovém prostoru, ukazatel vnější teploty , palubní počítač s multifunkčním ukazatelem "Plus", parkovací systém "Parkpilot", zvuková signalizace odstupu směrem dopredu i dozadu, zobrazení situace na displeji rádia nebo navigace, tempomat, vstup MEDIA-IN pro připojení vnějšího zdroje: USB-paměti nebo MP3 přehrávače s USB konektorem, ovládání a zobrazení přes rádio nebo navigaci, kontrola poklesu tlaku vzduchu v pneumantikách, sportovní podvozek, adaptivní regulace podvozku DCC, rekuperace kinetické energie při brzdění, 4 kola z lehkých slitin "Phoenix" 8 J x 17, statické bi-xenonové světlomety pro potkávací a dálková světla, zadní svítilny s LED technologií, vnější zpětná zrcátka, nárazníky a kliky dveří v barvě vozu, ochranné lišty vpředu v barvě vozu, na bocích a vzadu chromované, přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "titanově stříbrná", regulovatelné bílé podsvětlení přístrojů na přístrojové desce, sportovní sedadla vpředu výškově nastavitelná, s bederními opěrkami, sedadlo řidiče el. nastavitelné v 6 parametrech (bederní opěrka a sklon opěradla), potahy sedadel v ploché tkanině "Silversprint", 3ramenný multifunkční volant v kůži s chromovanou dekorací výškově a podélně nastavitelný, hlavice řadicí páky v kůži, středová loketní opěrka vpředu s odkládacím prostorem a výdechy ventilace dozadu, zadní 2místné sedadlo nedělené a nesklopitelné, středová loketní opěrka, průvlak pro přepravu dlouhých předmětů, odládací box se 2 držáky nápojů mezi zadními sedadly, make up zrcátka s osvětlením ve slunečních clonách, přihrádka spolujezdce s osvětlením a možností chlazení, zamykatelná, textilní koberečky vpředu a vzadu

Výbava testovaného vozu:Multifunkční ukazatel "Premium" s barevným displejem, bezklíčové odemykání a startování "Kessy" (Keyless-Entry-Start-and-Exit-System), alarm "Plus" s ostrahou interiéru, nezávislým zdrojem, senzorem naklonění vozu a komfortním zavíráním, ACC - automatická regulace odstupu od vpředu jedoucího vozu s funkcí Front Assist - zkrácení brzdné dráhy a varování při nebezpečném snížení odstupu, funkce zastavení vozu, funkce City - nouzové brzdění (do 30km/h), zpětná kamera "Rear assist", automatický parkovací asistent "Park Assist", systém pro udržování vozu v jízdním pruhu "Lane Assist", dynamická regulace dálkových světěl "Dynamic Light Assist", rozšíření rádia nebo navigace o Soundsystem "Volkswagen Sound" s výkonem 300W: 10 výkonových reproduktorů, digitáĺní 8kanálový zesilovač, přístrojová deska, středová konzola a dveře s dekorací v designu "kartáčovaný hliník", 4 kola z lehkých slitin "Interlagos" 8 J x 18 s leštěným povrchem, samozacelující pneumatiky 235/40 R 18, plnohodnotné rezervní kolo z lehkých slitin pro 18" kola, navigační systém "RNS 510" s barevným dotykovým displejem a rádiem 4x 20 W s 8 reproduktory, zobrazení mapy 2D/3D, dynamické navigování pomocí RDS TMC tuneru, CD, MP3-CD i WMA-formáty, při stojícím voze i video DVD. Harddisk 30 GB k ukládání navigačních tras i MP3-hudby, šachta pro kartu SD (pro přehrávání hudby), AUX-IN zdířka, předinstalované mapové podklady dle volby, předinstalované mapové podklady pro západní a střední Evropu vč. ČR, potahy sedadel v kombinaci Alcantara (středový pruh) / kůže Vienna (okrajové části), vyhřívaná přední sedadla, vyhřívané trysky ostřikovačů předního skla, 3ramenný multifunkční volant v kůži s chromovanou dekorací pro vozy s aut. převodovkou, k ovládání řazení, mf. ukazatele, rádia a telefonu (telefon není součástí této výbavy), sportovní paket: Bi-xenonové světlomety (pro potkávací i dálková světla), dynamicky reagující na směr jízdy, s automatickou regulací sklonu, s ostřikovači a dynamickým odbočovacím světlem, LED technologie denního svícení, mlhovky, ztmavené zadní sklo a boční skla vzadu, absorbující 65% světla, panoramatické elektricky výklopné střešní okno, sluneční roleta pro zadní okno el. ovládaná, odpadá příhrádka ve stropní konzole, příprava "Premium" pro mobilní telefon s Bluetooth v loketní opěrce vpředu, komfortní ovládání pomocí mf. volantu, dodatečné rozhraní rSAP, metalický lak

Nestlé prodává část svých aktivit  Ferreru za desítky miliard korun Nestlé prodává část svých aktivit Ferreru za desítky miliard korun

Švýcarská potravinářská skupina Nestlé se dohodla, že…

Do IT má letos jít o 150 miliard více. Klaus má takové investice za zbytečné Do IT má letos jít o 150 miliard více. Klaus má takové investice za zbytečné

Investice do IT v loňském roce rostly, firmy za ně…

Nájemné dál znatelně poroste, poptávku zvyšují drahé byty Nájemné dál znatelně poroste, poptávku zvyšují drahé byty

Ve střední Evropě vydělává člověk na průměrný byt nejdéle…

OBRAZEM: Hřbitov kol. Čínské město si nakládání s vyřazenými bicykly nekomplikuje OBRAZEM: Hřbitov kol. Čínské město si nakládání s vyřazenými bicykly nekomplikuje

Příjemné podnebí, koloniální architektura kontrastující s…

 
Technické údaje
Motor Volkswagen CC 1,8 TSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1798
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 118 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 250 / 1500 - 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 222
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.7 / 5.7 / 7.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 532 / -
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1446 / 459
Rozměr pneu:235/40 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4802
b) šířka (mm): 1855
c) výška (mm): 1417
d) rozvor (mm): 2711
e) rozchod vpředu (mm): 1552
f) rozchod vzadu (mm): 1559
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 750 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 950
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 520
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Volkswagen CC 1,8 TSI – Lidový elegánDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Potvrzeno: Nová Škoda Fabia míří do Ženevy! Potvrzeno: Nová Škoda Fabia míří do Ženevy!

Na březnovém autosalonu v Ženevě představí Škoda Auto…

Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě

Hyundai Kona je nyní se silnějším motorem levnější. Na…

 Volkswagen pracuje na novém CC, bude i jako kombi Volkswagen pracuje na novém CC, bude i jako kombi

Sedan střední třídy se siluetou kupé se v Volkswagenu…

VW CC 3,0 V6: Nový benzinový motor pro čínský trh VW CC 3,0 V6: Nový benzinový motor pro čínský trh

Volkswagen představil na autosalonu v Pekingu model CC se…

  
Zapomenuté koncepty: Bertone Pickster – Podivný pick-up s technikou BMW

Zapomenuté koncepty: Bertone Pickster – Podivný pick-up s technikou BMW

Včera

Značku BMW si s pick-upy obvykle nespojíme, a přece pár takových aut vzniklo. Vedle děl z Mnichova jedno navrhlo slavné studio Bertone.
Blesk.cz

Jak správně komunikovat s věřitelem a exekutory? Zeptejte se odborníka

Jak správně komunikovat s věřitelem a exekutory?…

Nejlepší půjčkou je žádná půjčka, řada Čechů ale toto pravidlo nectí. Lidé si půjčují bez ohledu na to, aby si…

Outlook.com testuje Plány, umožní sdílení více událostí zároveň

Outlook.com testuje Plány, umožní sdílení více…

Používáte-li webovou verzi Outlook.com, dozajista víte, že její součástí je i klasický kalendář. 

 

iSport.cz

Program olympiády: České vrcholy na ZOH 2018 v Koreji, co a kdy sledovat?

Program olympiády: České vrcholy na ZOH 2018 v…

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu odstartují v pátek 9. února 2018 slavnostním zahájením. Už v…

United jsou Pogbovým týmem! Hrají podle not hvězdy, která vede statistiky

United jsou Pogbovým týmem! Hrají podle not hvězdy,…

Vítězný rváč se začíná projevovat. Už 35 zápasů v řadě, do kterých Paul Pogba nastoupil, nezažil porážku.…

 

Reflex.cz

Velká Británie: Feťákům už se nesmí říkat smažky. Přejmenováním ale realitu nezměníme

Velká Británie: Feťákům už se nesmí říkat smažky.…

Móda politické korektnosti dosáhla takových výšin absurdity, že to na první pohled budí dojmem karikatury,…

Co by se stalo, kdyby prezident zemřel? Krátké video vám vysvětlí postup při úmrtí hlavy státu

Co by se stalo, kdyby prezident zemřel? Krátké video…

Ústava České republiky samozřejmě počítá s možností, že by prezident zemřel ve výkonu úřadu. Ostatně za bývalého…