Tři kola pro sportovce i cestovatele (velká fotogalerie + video)

 

Značky Polaris, Can-Am, Morgan a Harley-Davidson na první pohled nic nespojuje, ale na ten druhý je již jasné, že všechny čtyři mají ve své nabídce tříkolové modely, které jsou dostupné i na českém trhu.

Historie tříkolek je prakticky stejně dlouhá jako motocyklů a automobilů se spalovacím motorem. Vždyť i Karl Benz svůj první Patent-Motorwagen postavil v polovině osmdesátých let devatenáctého století na tři kola.

Od té doby urazily tříkolky podobně dlouhou cestu jako jednostopá a dvoustopá vozidla a mají na svém kontě pěknou řádku pozoruhodných kreací. V první polovině dvacátého století se většinou jednalo o levnější alternativu ke klasickým automobilů, i když již v této době vznikla řada zajímavých sportovně laděných strojů.

V poválečných letech byly tříkolky opět většinou konstruovány jako levná vozítka, což velmi dobře demonstrují stále populární Velorex nebo Messerschmitt a řada dalších více či méně podobných konstrukcí z let padesátých a šedesátých.

I v dnešní době lze narazit na řadu tříkolových vozidel, která jsou zaměřena na co nejlevnější provozní náklady, jak předvádí například elektrický Velor-X-Trike opavské společnosti Motoscoot a samostatnou kapitolu představují tříkolové skútry, ale stále častěji se objevují tříkolky, u nichž jsou prioritou emoce a radost z jízdy či komfort překonávající nejluxusnější cestovní motocykly.

Důkazem může být i čtveřice strojů v našem výběru, v níž stroje značek Polaris a Morgan mají blíže ke sportovním roadsterům, zatímco Can-Am a Harley-Davidson se přibližují motocyklům. Navíc má každý z těchto strojů svůj vlastní styl a na své si přijdou příznivci moderního designu i klasických linií.

Polaris Slingshot

Severoamerický Polaris si udělal jméno jako výrobce čtyřkolek a sněžných skútrů. Vedle toho stojí za vznikem úspěšné motocyklové značky Victory a v posledních letech se mu daří vzkřísit slavný Indian. Vedle těchto aktivit má na svědomí i tříkolový stroj Slingshot, který se veřejnosti poprvé představil v roce 2014.

Polaris Slingshot se především svými předními partiemi a dvoumístným interiérem přiklání k automobilům. Homologován je přitom jako motorka, ale za jeho volant lze usednout s řidičským oprávněním pro skupinu B (automobil do 3,5 tuny hmotnosti).

Základem tohoto stroje je prostorový rám z tenkostěnných trubek z nízkolegované oceli, v jehož přídi je podélně za osou předních kol uložen atmosférický zážehový čtyřválec 2.4 Ecotec z produkce koncernu General Motors, který z objemu 2384 cm3 poskytuje výkon 129 kW (175 k) při 6400 min-1 a točivý moment 227 N.m při 4700 min-1.

Na motor navazuje pětistupňová manuální převodovka, z níž tunelem mezi sedadly vede hřídel k zadnímu kyvnému ramenu, kde je zadní kolo roztáčeno podobně jako u motorek pomocí řemene vyztuženého uhlíkovými vlákny. Vpředu jsou použita dvojitá příčná ramena se stabilizátorem a elektrické servořízení.

Kontakt s asfaltem zajišťují vpředu 18-palcová kovaná kola s pneumatikami o rozměrech 225/45 R18 a vzadu 20-palcové kované kolo s pneumatikou 255/35 R20. Brzdový systém má vpředu i vzadu kotouče o průměru 298 mm s jednopístkovými třmeny a standardem jsou ABS, ESP a ASR.

Polaris Slingshot je dlouhý 3800 mm, široký 1971 mm, vysoký 1318 mm a má rozvor 2667 mm. Stroj s pohotovostní hmotností 789,3 kg zvládne akceleraci z 0 na 100 km/h za 6,5 s a jeho maximální rychlost se má pohybovat okolo 220 km/h.

Polaris Slingshot: Brutální tříkolka

Moderní a vzdušně střižené povrchové panely karoserie jsou vyrobeny z plastu a stejný materiál je v hojné míře použit i v interiéru. Sedadla jsou podle výrobce z vodě odolného materiálu a přes spartánské pojetí celého stroje se Slingshot může pochlubit 4,3 palcovým LCD displejem, zpětnou kamerou, audiosystémem s šesti reproduktory, rozhraním Bluetooth a uzamykatelnými schránkami v palubní desce a za sedadly.

Na evropský trh včetně českého byl Polaris Slingshot uveden před koncem loňského roku a je zde nabízen za jednotnou cenu 29.990 eur, což je v přepočtu zhruba 815.000 korun

Video


Polaris Slingshot
 

Can-Am Spyder F3

Renomovaná kanadská firma Bombardier Recreational Products exceluje především jako výrobce sněžných i vodních skútrů, terénních čtyřkolek a motorů Rotax, ale v roce 2007 zamířila na třech kolech i na silnice a představila Can-Am Spyder. Ten je dnes nabízen v několika provedeních, z nichž to nejnovější nese označení F3.

Zatímco Polaris Slingshot se svým pojetím přibližuje automobilům, tak Can-Am Spyder dává naopak jasně najevo, že má blíž k motocyklům a rovněž i sněžným skútrům, i když i za jeho řidítka lze usednout s řidičským oprávněním pro skupinu B.

Reportáž: S tříkolkou Can-Am Spyder na Grossglockner

Can-Am Spyder je navíc nabízen ve čtyřech základních řadách, které sice spojuje technika, ale odlišuje celkové naladění a jezdecká pozice.

Nejstarší z těchto řad je RS, která má pozicí za řidítky nejblíže silničním sportovní motorkám, zatímco RT, nabízený od roku 2010, svým vysokým plexištítem a integrovanými kufry na zádi dává jasně najevo, že chce přetáhnout zákazníky Hondě Gold Wing, Harley-Davidsonu Electra Glide a jim podobným. Od roku 2013 je v nabídce provedení ST, které je přesně mezi dvojicí starších modelových řad.

V loňském roce dorazila řada F3, která má především díky pozici jezdce za řidítky nejblíže k jednostopým cruiserům. Řídítka jsou zde posunutá dozadu a nahoru, sedí se podstatně níže a s nohama nataženýma dopředu.

Can-Am Spyder F3je poháněn atmosférickým řadovým tříválcem o objemu 1330 cm3, disponujícím výkonem 86 kW (117 k) při 7250 min-1 a točivým momentem 130 N.m při 5000 min-1.

Tyto hodnoty míří na zadní kolo prostřednictvím šestistupňové sekvenční manuální nebo semiautomatické převodovky a umožňují stroji s celkovou délkou 2642 mm, šířkou 1497 mm, výškou 1099 mm, rozvorem 1709 mm a suchou hmotností 386 kg, akcelerovat z 0 na 100 km/h za 4,8 s.

Can-Am Spyder F3: Jízdní dojmy

Can-Am Spyder F3 má podobně jako jeho starší sourozenci nabízet především zábavné svezení, ale zároveň má vynikat nezáludnými jízdními vlastnosti, čemuž silně napomáhá armáda asistenčních systémů od ABS s EBD přes kontrolu trakce zadního kola a stabilizaci až po vyhodnocování příčné i podélné síly a monitorování zvedání vnitřního předního kola v zatáčce.

V současnosti je Spyder F3 vedle základní jednobarevné verze nabízen i ve dvoubarevném provedení F3-S s rozšířenou výbavou a nabídku od letošního roku doplňuje i cestovně laděná verze F3-T s nízkým větrným štítem před řidítky a dvojicí kufrů na zádi, která se lehce přibližuje jednostopým baggerům a je k dispozici i ve stylových limitovaných edicích.

Základní Can-Am Spyder F3 v černé barvě s manuálním řazením je na českém trhu k dispozici od 532.279 Kč, zatímco lépe vybavený F3-S ve dvoubarevném provedení se semiautomatickou převodovkou startuje na částce 639.900 Kč.


Can-Am Spyder F3
 

Morgan 3 Wheeler

V listopadu roku 2010 Morgan zveřejnil první počítačové kresby tříkolky 3 Wheeler, oslavující sto let od založení firmy. Koncem února roku 2011 byly zveřejněny první fotografie a o pár dnů později se 1. března odehrála premiéra stroje, působícího dojmem, že přijel z první poloviny 20. století.

Morgan 3 Wheeler je moderní interpretací tříkolky, prodávané mezi lety 1909 a 1953. Podobně jako Polaris Slingshot se především díky volantu a posádce usazené v interiéru vedle sebe přibližuje automobilům, ale na rozdíl od severoamerické tříkolky sází britský stroj na klasické linie.

Morgan při premiéře modelu 3 Wheeler uvedl, že mezi důvody uvedení této tříkolky na trh patří i snížení emisí CO2 u jeho automobilů. I přes své ekologické poslání však tato tříkolka přitahuje pozornost nejen díky svému vzhledu, ale i zábavnému řízení a nezapomenutelným jízdním zážitkům, za nimiž stojí její výkonný dvouválec v kombinaci s nízkým těžištěm a hmotností.

Základem 3 Wheeleru je trubkový prostorový rám, který se ukrývá pod lehkou hliníkovou karoserií a ve své přídi nese vzduchem chlazený vidlicový dvouválec o objemu 1983 cm3, jehož dodavatelem je specializovaná severoamerická firma S&S. Ta se výrobě vidlicových dvouválců a jejich úpravám věnuje od roku 1958. Díky pohonné jednotce od této firmy může Morgan nabízet 3 Wheeler v Evropě i v Severní Americe.

Dvouválec o výkonu 60 kW (82 k) při 5250 min-1 a točivém momentu 140 N.m ve spolupráci s pětistupňovou manuální převodovkou z dílny japonské Mazdy a hmotností pouhých 525 kg umožňuje tříkolovému Morganu vystřelit z 0 na 100 km/h za pouhých 6,0 s a dosáhnout maximální rychlosti 185 km/h.

Tvar tříkolky dlouhé 3225 mm, široké 1720 mm a vysoké 1000 mm je podle jejích tvůrců podobný kulce a přímo vychází z modelů z dvacátých a třicátých let. Podle Morganu drží původní 3 Wheeler dodnes některé rychlostní rekordy pro automobily s litrovým motorem. Díky tomu nebylo třeba tvar výrazně měnit, měl se však co nejvíc podobat letadlům.

K dispozici je i provedení v barvách britského nebo amerického vojenského letectva z první poloviny 40. let. Otevřená žraločí tlama je přímo převzata z přídí letounů P-40 Warhawk, bojujících za 2. světové války nad Čínou proti Japonsku.

Kokpit tříkolky s koženým čalouněním a přístroji podobnými těm v letounech je dvoumístný, v zadní užší části je dokonce prostor pro zavazadla posádky.

Morgan 3 Wheeler je stejně jako Polaris Slingshot a Can-Am Spyder homologován jako motorka, za jeho volant lze usednout s řidičským oprávněním pro skupinu B. Cena v letošním roce startuje na částce 26.500 britských liber bez DPH, což je okolo 920.000 Kč.


Morgan 3 Wheeler
 

Harley-Davidson Tri Glide Ultra

Stroje značek Polaris, Can-Am a Morgan byly od počátku vyvíjeny jako tříkolové, ale Harley-Davidson na to jde jinou cestou a jeho Tri Glide Ultra dává svým názvem i vzhledem jasně najevo, že je odvozen od cestovního motocyklu Electra Glide Ultra Classic.

Harley-Davidson od první poloviny třicátých let až do sedmdesátých let dvacátého století vyráběl tříkolky odvozeného od svých tehdejších motocyklů, které nesly označení Servi-Car a byly určeny především pro potřeby policie a komerční využití.

V roce 2008 se tříkolový Harley-Davidson objevuje znovu, ale tentokrát se již nejedná o pracovní nástroj, ale luxusní cestovní koráb pojmenovaný Tri Glide Ultra, který vychází z výše zmíněné motorky.

Základem stroje dlouhého 2670 mm s rozvorem kol 1670 mm je ocelový trubkový rám, v němž je uložen vzduchem chlazený vidlicový dvouválec o objemu 1690 cm3. Tento motor s výkonem 64 kW (87 k) při 5010 min-1 a točivým momentem 138 N.m při 3750 min-1 spolupracuje se šestistupňovou převodovkou. Manipulaci se strojem, jehož pohotovostní hmotnost je 560 kg usnadňuje elektrická zpátečka.

Kontakt s vozovkou zajišťuje vpředu 16-palcové a vzadu 15-palcová kola. Brzdy jsou vpředu i vzadu kotoučové a do předních kotoučů se zakusují šestipístkové třmeny. Na rozdíl od trojice předchozích tříkolek je Tri Glide Ultra zaměřen především na poskytnutí maximálního cestovního komfortu a jeho maximální rychlost se tak pohybuje okolo 150 km/h.

Jezdec a rovněž i jeho spolujezdec si podobně jako na jednostopých cestovních strojích značky Harley-Davidson doslova hoví v pohodlném sedle a mohou si užívat výkonného multimediálního systému s dotykovým barevným displejem.

Od modelového roku 2015 má Harley-Davidson ve své nabídce vedle Tri Glide Ultra ještě tříkolku Freewheeler, odlišující se absencí kapotáže i horního kufru, menšími blatníky i sedlem a několika dalšími prvky. Tento model je prozatím nabízen pouze na severoamerickém trhu, zatímco starší cestovní provedení je s cenou 30.300 eur bez DPH, což je po přepočtu zhruba 825.000 Kč, v nabídce i na českém trhu.


Harley-Davidson Tri Glide Ultra
 
Spolupracujeme s TipCars.com
CZ.NIC se obává útoků na domény .cz, zvýší jejich zabezpečení CZ.NIC se obává útoků na domény .cz, zvýší jejich zabezpečení

Internetové sdružení CZ.NIC se obává masivních útoků na…

Vyšetřovatelé z GIBS zasahují u advokátů Vyšetřovatelé z GIBS zasahují u advokátů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zasahuje…

Investiční společnost Coast2Coast Capital otevřela v Praze svou kancelář Investiční společnost Coast2Coast Capital otevřela v Praze svou kancelář

Mezinárodní investiční společnost Coast2Coast Capital,…

V Rakousku explodoval plynový terminál V Rakousku explodoval plynový terminál

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci…

 
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod…

Nový Mercedes-Benz CLS má české ceny. Takhle vypadá základní verze Nový Mercedes-Benz CLS má české ceny. Takhle vypadá základní verze

Třetí generace "placatého" Mercedesu dorazila na český…

 

 
Britové staví revoluční zavěšení kol. Je podstatně lehčí a vydrží až milion kilometrů

Britové staví revoluční zavěšení kol. Je podstatně lehčí a vydrží až milion kilometrů

Dnes 09:52

Automobilky se při stavbě nových vozů snaží ušetřit hmotnost, jak jen to jde. Zlomovým řešením této problematiky může být zavěšení vznikající pod britským konsorciem.
Blesk.cz

Babiš posílá do hry Hniličku. Zlatý hoch z Nagana připraví úřad pro sport

Babiš posílá do hry Hniličku. Zlatý hoch z Nagana…

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Post bude zastávat…

Fronta na jedle v Ikee a dražší smrk nebo borovice: Kolik stojí vánoční stromky?

Fronta na jedle v Ikee a dražší smrk nebo borovice:…

Už máte koupený vánoční stromeček, nebo ještě váháte? Prodejci už čekají na zákazníky od konce listopadu a na…

 

iSport.cz

Čtyři roky a konec. Příště kandidovat nebudu, slibuje Berbr odchod

Čtyři roky a konec. Příště kandidovat nebudu,…

Kontroverzní Roman Berbr (63) přiznal, že pomýšlí na funkcionářský důchod a vyklizení pozic ve vrcholovém…

Napětí ve Slovanu! Hološka vyřadili z kádru, hádal se s Čechy i koučem

Napětí ve Slovanu! Hološka vyřadili z kádru, hádal…

Pohoda v bratislavském Slovanu rozhodně nepanuje. Důkazem je dění během posledních dvou kol slovenské Fortuna…

 

Reflex.cz

Kam na dovolenou? Zkuste tu mateřskou, radí moderní fotr

Kam na dovolenou? Zkuste tu mateřskou, radí moderní fotr

„Mateřská, ale ne dovolená.“ Tohle je poslední dobou zaklínadlo nejedné matky, která je na mateřské dovolené.…

Hledáte tip na seriál? Vydejte se dvakrát do Berlína s HBO a na cestu přibalte soundtrack

Hledáte tip na seriál? Vydejte se dvakrát do Berlína…

Berlín se dvakrát zhmotnil v seriálu, který na tuzemských obrazovkách uvádí stanice HBO; oba už jsou komplet…