Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

A je to tady. Byl zrušen výběr vítěze tendru na mýtné...

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 9. 5. 2018 • 22:51
23
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběr vítěze tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020. ÚOHS dospěl k závěru, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Ministerstvo dopravy v tendru vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a slovenský SkyToll. S cenou 10,75 miliardy korun měla deset let s použitím satelitní technologie vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a silnicích první třídy.

Podle antimonopolního úřadu zadavatel porušil zásadu transparentnosti při poskytování části zadávací dokumentace. Nezajistil takové technické řešení, na jehož základě by bylo možné zcela jednoznačně určit a zpětně ověřit, zda se všem dodavatelům dostalo shodných informací, na jejichž základě měli sestavovat své nabídky. Zadavatel předával část dokumentace na přepisovatelných flash discích bez bližších informací o obsahu médií ani přesného počtu obsažených souborů. "Při mechanickém porovnání se jedná o rozdíly zhruba ve 30.000 souborech. V tzv. "anonymizované" verzi dokonce některé soubory zcela chybí, některé se obsahově liší," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Účastníky řízení o tom nikdo neinformoval a o rozsahu úprav neprovedl žádný záznam, dodal.

Zadavatel podle úřadu také pochybil tím, že stanovil zadávací podmínky v rozporu se zákonem ve spojení se zásadou transparentnosti, když nevymezil zadávací podmínky veřejné zakázky v podrobnostech nezbytných pro účast dodavatele v zadávacím řízení. V dokumentaci ministerstvo uvedlo, že předpokládá rozšíření zpoplatnění silnic 1. třídy o 900 kilometrů, tedy vymezilo rozsah plnění pouze odhadem. Vymínilo si také, že rozsah může případně měnit.

Účastníci řízení mohou podat do 15 dnů rozklad k předsedovi úřadu. Pokud někdo z účastníků podá rozklad, má úřad třicetidenní lhůtu na zajištění všech náležitostí spojených s předáním spisu na druhou instanci. Od předání spisu pak začne běžet lhůta 60 dní na vydání rozhodnutí. Podle ÚOHS je možné při neprodleném zahájení nového zadávacího řízení zajistit, aby systém výběru mýtného fungoval od 1. ledna 2020.

Ministerstvo vybralo vítěze na základě doporučení komise, která hodnotila čtyři nabídky. Tendru se zúčastnil ještě dosavadní provozovatel mýtného systému Kapsch, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Celkem se na mýtném vybralo zhruba 90 miliard korun. Náklady na provoz systému činí přibližně 15 procent z celkové vybrané částky.

18. 5. 2018 06:51
Test
Tedt
Avatar - Blue Sun
10. 5. 2018 17:52
Re: Prostě to poděláme...
Doprava v našem kraji potřebuje nejen investice, ale i zjednodušení. Kilometry a kilometry silniček všemi směry, i když to často ani není nutné. Kapacita těch silniček ani náhodou neodpovídá tomu, co po nich dnes jezdí, jenže páteřní komunikace neexistují a ucelený systém dopravy už vůbec ne.
Avatar - Blue Sun
10. 5. 2018 17:50
Re: Zadavatel
Někdy, namísto pustého plácání, si tu práci třeba zkus, hlupáčku. Dělej to tři, čtyři roky. Jo pardon, ty bys to nedal, to chce rozum.
Ministr na takové věci vůbec nemá vliv, ale to zjevně nikdy nepochopíš.
Avatar - _Karel_
10. 5. 2018 17:10
Re: Prostě to poděláme...
S tou lepší půlkou to nebude tak horký. Až do Babiše aspoň byli schopni v případě průseru odstoupit (Topolánek kvůli úplné kravině, Nečas právem). Podle mě hůř než s Babišem stran nějaké pol. kultury nebylo, a to je co říct. A korupce - tam si taky můžou všichni podat ruce. Těžkej problém, koho volit jinak, než jen jako nejmenší zlo.
10. 5. 2018 16:21
Re: Prostě to poděláme...
Už budu opakovat, ale za problémy s dopravou kolem Prahy a v Praze můžou pragocentristé. Kdyby si nenasměrovali všechny dálnice do Prahy, tak tam ten problém s dopravou nikdy nevznikl. ;-\

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku