Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

AAA Auto loni prohloubilo ztrátu na 750 milionů Kč

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 26. 3. 2009 • 03:16
4
Skupina autobazarů AAA Auto loni prohloubila ztrátu na 28 milionů eur, tedy zhruba 750 milionů korun. To je téměř šestkrát více proti ztrátě 4,8 milionu eur v roce 2007.

Za propadem stojí mimo jiné vytvoření opravných položek 12 milionů eur k zásobě aut a nemovitostem, které chce firma letos prodat. Společnost dnes zároveň oznámila, že se dočasně stáhne z maďarského trhu.

Ztráta byla vyšší, než očekával trh. Analytici předpovídali i po započtení opravných položek ztrátu kolem 20 milionů eur.

Tržby skupiny kvůli nižšímu prodeji aut klesly o 22,5 procenta na 364 milionů eur. Prodej aut klesl o čtvrtinu na 60.557 vozů. Pokles firma zdůvodňuje snížením zájmu o ojeté vozy kvůli ekonomické situaci v regionu i rostoucí konkurenci prodejců nových aut, kteří na konci minulého roku stlačili ceny na minimum.

AAA Auto se loni zcela stáhla z polského trhu, kde vykazovala ztrátu kvůli silnému individuálnímu dovozu ojetin. Letos prodala většinový podíl v rumunské pobočce. Z Maďarska chce na konci března odejít kvůli propadu zájmu o ojeté vozy. Ten způsobilo výrazné zhoršení maďarské ekonomiky.

Firma zároveň dodala, že neplánuje stažení akcií z maďarské burzy a chce se vrátit na tamní trh během dvou tří let. Autobazary AAA tak zůstanou v ČR a na Slovensku.

"Zaměření se pouze na trh v ČR a na Slovensku, kde je firma zisková, by jí mělo pomoci k návratu do zisku, jelikož ostatní trhy byly pro společnost ztrátové, čímž se ukázalo, že zahraniční expanze byla neúspěšná," uvedla v komentáři společnost Atlantik FT.

V letošním roce AAA plánují návrat k zisku. Zisková má být skupina od druhého čtvrtletí. Skupina loni zavedla opatření, která jí mají při návratu k zisku pomoci. Zaměřila se na 15 nejvíce prodejných modelů vozů, snížila zásoby aut na pobočkách o 44 procent na 5000 vozů a výrazně redukovala počet zaměstnanců. Ten se snížil z 3834 na 1440 lidí a letos by měl dále klesat.

Související články

27. 3. 2009 16:17
S tím ziskem co na těch autech mají
se nedivím že nejsou konkurenceschopní. Škoda že u nás není stočení tachometru a zamlčování skutečnýho stavu auta braný jako podvod, to už by museli zavřít dávno... I když možná by si mohli zažádat o nějakou dotaci od EU, když může zachraňovat krachující automobilky ;-\
27. 3. 2009 10:45
Nemam strach
oni si to stocia na 150 mil >:D
26. 3. 2009 18:03
Marcelino
V zahraničí boli stratoví, pretože tam sa ludia nenechajú tak ľahko okrádať ako tu v SR a CR :-!
Avatar - bxs
26. 3. 2009 16:52
Konec
Tak mi to připadá ,že se neodvratně blíží konec AAA v česku. Myslím ,že je na čase... ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud