Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

AC MkVI: Tradiční značka míří do Ženevy

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 22. 2. 2011 • 16:59
4
7
AC Cars je jednou z nejstarších automobilových značek. Na ženevském autosalonu se chystá oslavit své 110. výročí.

Britská značka AC Cars je sice spojována především s výkonným roadsterem Cobra z šedesátých let, ale její kořeny sahají až do roku 1901. Firma zpočátku vyráběla tříkolky, ale krátce před první světovou válkou se začala psát historie jejích čtyřkolových sportovních automobilů.

Největší slávy ovšem dosáhla s modelem Cobra, za jehož vznikem stojí Caroll Shelby. Tento dvoumístný roadster díky svému vzhledu a výkonům přežil i modernější konstrukce značky, která například v sedmdesátých letech nabízela dvoumístné kupé 3000 ME s třílitrovým šestiválcem před zadní nápravou a karoserií podle tehdejší klínovité módy.

Letos v Ženevě AC Cars představí model s jednoduchým označením MkVI, který je další variací na téma Cobra a pod karoserií známých tvarů ukrývá dnešní techniku. Dvoumístný roadster tak pohání vidlicový osmiválec o výkonu 316 kW (430 k) z Chevroletu Corvette. Cena AC MkVI je stanovena na 109.000 Euro bez daně (zhruba 2.680.000,- Kč) a společnost zdůrazňuje, že její vůz není žádnou replikou nebo stavebnicí, ale originálním AC.

AC Cars v současnosti zastupují tři spolupracující výrobci automobilů, kteří mohou tuto značku používat. Ve Velké Británii je umístěno AC Heritage Centre, které sídlí v Surrey jen pár kroku od známého závodního okruhu Brooklands. Zde se příznivci značky mohou seznámit s historií značky a zároveň se zde v letošním roce u Brooklands Motor Company rozběhne zakázková výroba pro britský trh.

Zájemce z kontinentální Evropy uspokojí AC Germany v Drážďanech, která se již dříve proslavila svým kvalitními replikami Mercedesu 300SL z padesátých let. V Severní Americe sice nebude nabízen MkVI, ale značku AC Cars ponese Iconic AC Roadster se sedmilitrovým osmiválcem o výkonu 597 kW (811 k).

Témata
Avatar - Parda71 (BMWfans)
24. 2. 2011 11:47
Re: AC je legenda
:yes: Přesně, famózní auto. Pamatuji na film Gumball, kde Cobra hrále jednu z hlavních automobilových rolí a jak jsem po ní toužil :-)
Avatar - Barrichello
22. 2. 2011 13:19
Re: BOŽSKÉ
>:-[] :yes: :yes:
Avatar - Ham.
22. 2. 2011 12:21
Re: BOŽSKÉ
Ale naštvou, je to jako vysr.. se na postel v královské ložnici ve Versailles
Avatar - Barrichello
22. 2. 2011 12:11
Re: BOŽSKÉ
To už sou detaily :-)
Avatar - Ham.
22. 2. 2011 11:59
BOŽSKÉ
... jen toho trubku co tam dal červený čudlík výztražných blikačů na sloupek volantu bych poslal na Sibiř (a úředníka z Bruselu s ním).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud