Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Audi: Plně autonomní vozy za více než deset let

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 29. 1. 2016 • 08:53
10
24
Zobrazit náhledy (10)
Audi Audi Audi Audi Audi
Scott Keogh, prezident Audi of America, předpokládá, že vozidla s plně autonomním řízením vstoupí na trh za více než deset let.

Řada společností po celém světě pracuje na vývoji automobilů s plně autonomními systémy řízení a jejich zástupci jsou často velmi optimističtí ohledně uvedení na trh.

Příkladem může být Elon Musk, šéf Tesla Motors, který je přesvědčen, že jeho vozy zvládnou jízdu zcela bez zásahu řidiče napříč Spojenými státy americkými za dva až tři roky.

Výrazně odlišný názor má Scott Keogh, prezident Audi of America, který se o něj podělil v rozhovoru pro Car and Driver. Podle něj můžeme automobily, u nichž bude stačit zadat cílovou destinaci a dál se o nic nestarat, očekávat na trhu za více než deset let.

Do té doby bude naplno pokračovat vývoj jednotlivých systémů a jejich neustále zdokonalování. Jako příklad uvedl Keogh adaptivní tempomaty, které jsou s každou další generací lepší, ale stále musí být kontrolovány řidičem.

Podle Keogha pak můžeme v následujících letech očekávat, že automobilky budou postupně uvádět autonomní systémy řízení na trh se stále lepšími schopnostmi až se dopracují k vozům, u nichž již skutečně nebude potřeba zásah řidiče po celou dobu jízdy. Zároveň spolu s tím se má upravovat legislativa pro jejich provoz.

Samotná automobilka Audi pilně testuje vozy s autonomními systémy řízení a jejím prvním cílem v sériové produkci se má stát nová generace A8, která má být uvedená v příštím roce a zvládnout sama zaparkovat a automaticky jezdit v kolonách do rychlosti 60 km/h.

Témata
2. 2. 2016 13:40
Re: Autonomní auta
Ano. Ale pořád máš situace jako aktivace nouzové brzdy (zastavit není problém, ale co pak), selhání dveří a skřípnutí cestujícího v nich, nebo zachycení oblečení atd. Nikdy nevíš, co cestující udělají. Člověk se dokáže přizpůsobit a zasáhnout. Samotné řízení vlaku by zvládla i cvičená opice (a proto to může dělat počítač). U podobných systémů bývá složitost v zajištění bezpečnosti/ spolehlivosti. Vím, kolik úsilí jde i do takového rychloměru pro vlak.
31. 1. 2016 09:38
Re: Volvo a ostatní
autonomne ji pohrbej na dalsi dekadu
31. 1. 2016 09:36
Re: Autonomní auta
sak jsem psal ze to neni primo autonomni rizeni ve vlaku, ale je to rizene pocitacem z velina, jinak urcite senzory ty vlaky maj a kdyz se zaznamena na kolejich treba prekazka tak sam zacne brzdit i bez pokynu z velina, ono u tech vlaku toho neni tolik co by se muselo sledovat, precijen nikam jinam nez kam vedou koleje se uhnout neda
31. 1. 2016 08:40
Re: blbost
The best of luck!
Avatar - beibej
31. 1. 2016 00:15
Re: Volvo a ostatní
Alfa Romeo už v červnu.....

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud