Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Avia na sedm týdnů přestane vyrábět a bude propouštět

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 26. 11. 2008 • 15:55
24
Letňanský výrobce nákladních aut Avia Ashok Leyland v polovině prosince na sedm týdnů zastaví výrobu. Vedle toho chystá propouštění. Uvedl to server iDnes s odvoláním na personálního ředitele Víta Šubrta.

"Dva týdny (odstávky) byly plánované bez ohledu na krizi, zbytek je důsledek nižší poptávky," řekl serveru Šubrt. O konkrétním počtu propouštěných zaměstnanců zatím firma nerozhodla. První by ale měli jít na řadu agenturní zaměstnanci, kterých má 15. Celkově v Avii pracuje 283 lidí.

Samotná odstávka se má dotknout zhruba poloviny lidí ve výrobě, ostatní zaměstnanci mají dál chodit do práce. Podle Šubrta lidé na odstávku použijí letošní dovolenou i část volna z příštího roku. Zbytek dnů dostanou 80 procent z průměrného platu.

Firma do půlky prosince vyrobí i všechna auta, která mají být dodaná v lednu příštího roku. "Největší pokles poptávky je na západoevropských trzích," dodal Šubrt. Do září společnost podle informací ČTK vyrobila 386 aut proti loňským 523 vozům.

Propuštění v pondělí oznámil i další tuzemský výrobce nákladních aut Tatra. Proti letošnímu pololetí se do konce března příštího roku má snížit počet jejích pracovníků o 820 lidí, tedy o pětinu. Do konce roku by mělo tuzemské automobilky podle analýzy společnosti Anderson Willinger opustit až 3000 lidí. Celkově v automobilovém průmyslu pracuje přes 120.000 lidí.

Avia Ashok Leyland Motors měl loni podle nekonsolidovaných výsledků ztrátu 250,67 milionu korun při tržbách 668 milionů korun. V roce 2006 firma vykázala prodělek 21,47 milionu korun a tržby 86 milionů korun. Prodej loni stoupl téměř o polovinu na 713 nákladních aut.

Témata
Avatar - Special-line
28. 11. 2008 18:53
Re: Dalo sa čakať.
Tak jak to teda je? Resp. bylo?
28. 11. 2008 10:41
Re: Dalo sa čakať.
yabba-dabba-doo >:D Idem si natrénovať ďalší prejav. >:-[] >:-[] >:-[]
Avatar - JFK
27. 11. 2008 23:28
Re: Dalo sa čakať.
Ta "jeden a poltonka" se v dnešní konkurenci vyplatí vyvíjet a vyrábět? jsi vážně mimo, podívej se na stav prodejů v tomhle segmentu ekvivalentního výrobce INTRALL Polska Sp. z.o. a hlavně na jejich ceny proti západní konkurenci... V regionu východní evropy se okrajově jakž takž uchytil Deripaskův Gazelle, ale to pouze díky objemům prodejů v Rusku a SNS, čili zcela utopická představa, která by sotva fungovala i v časech RVHP. Rozšíření o laciné autobusy je plánované hned od převzetí koncernem, který je jejich stěžejním výrobcem, ale to by sis musel přečíst, za jakým účelem fabriku v letňanech Hinduja Group kupoval a jaké s ní má záměry...
Avatar - JFK
27. 11. 2008 23:11
Re: Dalo sa čakať.
Takže jako nebýt společný republiky vidíš (s nacisty kolaborující) Slovenský štát po válce a rozdělení teritorií jako oázu kapitalismu v sevření socilastickými republikami? Pokud ano, jsi opravdu naivní.
O stavu v BAZ resp TAZ tu vím nejen já moc dobře svoje, dále se s demagogem dohadovat nehodlám. Nic z toho ovšem nemění skutečnost, že jakožto - z tvého pohledu - znalec okolností kolem VÚMV nevíš o současné Avii/Ashok Leyland, kvůli které to celé vzniklo, ani zbla.
27. 11. 2008 21:48
Re: Dalo sa čakať.
Tak to vyťahujem, pretože je to historický fakt, bez ohľadu na to, akým spôsobom ho budeš obhajovať. Vidieť činnosť BAZ-u z pohľadu jednej strany je jedna vec, poznať fakty v globále niečo iné. Ale ak si znalec, tak môžme na tému BAZ a VÚMV Bratislava podebatiť, možno sa dozviem niečo nové...
Ak niekomu chýba objektivita, ja to nie som. Nebyť spoločnej republiky, tak možno nie sme ani tých 40 v sračkách socializmu, kámoš...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku