Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bertone zkrachoval, slavné designérské studio skončí

Michal Fokt Michal Fokt 17. 3. 2014 • 18:56
34
Jedno ze tří nejslavnějších italských designérských studií se stane už pouze součástí historie. Za ukončení činnosti mohou obrovské dluhy.

Automobilky se v posledních letech stále více spoléhají na vlastní designéry a ubylo také vozů, vyráběných víceméně zakázkově u menších karosáren, takže zavedeným designérským studiím rapidně ubylo práce. Nejdříve se položil Giugiarův Italdesign, jenž ovšem zachránil koncern Volkswagen, nyní zvoní hrana firmě Bertone, o kterou ovšem bohužel nikdo zájem nemá.

Designcentrum, které vytvořilo vozy jako Lamborghini Miura, Lancia Stratos, Lamborghini Countach, Alfa Romeo Giulia GT nebo nověji Citroën XM, ZX a Xantia, Lamborghini Diablo, Opel Astra Coupe nebo Alfa Romeo GT už v minulosti několikrát mělo finanční problémy a změnilo majitele, ale nyní to vypadá opravdu špatně.

Vloni sice Bertone vydělal 20 milionů euro, zejména díky zakázkám z Číny, ale dluhy z předchozích let jsou tak velké, že už je situace neudržitelná. Britský Autocar tvrdí, že zbývající zaměstnanci nedostali plat už šest měsíců a věřitelé se s designcentrem soudí kvůli nezaplaceným pohledávkám. Přednedávnem proběhly zprávy, že probíhají jednání s různými firmami o převzetí, ale podle všeho zkrachovaly. Žádná další automobilová ikona se stylizovaným "b" už tedy nejspíš nikdy nevznikne...

Související články

Témata
18. 3. 2014 14:43
Re: Tak splácat po Calibře
Já se taky svez závodní Deltou Integrále a neprezentuji to diskusně jako součást mého vozového parku. >:D
18. 3. 2014 09:41
Věčná škoda...
Studia Bertone je hrozná škoda, byla to opravdu jedne ze tří nejlepších firem na svět v oboru automobilového designu.
P.S. Naprosto nechápu, jak může český motoristický novinář v takovémto článku opomenout Škodu Favorit, to je prostě ostuda... :'-( :no: :no: :no:
18. 3. 2014 08:58
Re: RIP Bertone
Divná doba- také jsem nad tím sem tam přemýšlela- co se to s lidmi (minimálně v ČR) stalo- dříve se ženám líbila vkusná malá autíčka, co měla styl, muži snili o silných krásných sportovních vozech, dnes???? Škoda mluvit... nedávno si u nás slepice notovaly jak úžasné a překrásné auto je Hyundai ix 35- tak jsem si posteskla, že doba, kdy ideálem slepiček byly BMW X5 a Audi Q7 byla vlastně ještě celkem dobrá...
Avatar - Stejsn
18. 3. 2014 08:55
Re: Bertone a Alfa....
A taky Fiat Ritmo :'-(
18. 3. 2014 08:08
Re: Tak splácat po Calibře
>:D :yes: