Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Billboardy u silnic a dálnic jsou ode dneška zakázány. Začíná lhůta na jejich odstranění

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 1. 9. 2017 • 23:42
80
Zatímco někteří provozovatelé už začali billboardy podél silnic a dálnic odstraňovat, jiní jen reklamní sdělení nahradili státní vlajkou.

Od dnešního dne platí povinnost majitelů reklamních zařízení odstraňovat billboardy nacházející se v ochranném pásmu dálnic a silnic I. třídy. Resort dopravy proto začne s evidencí poutačů, které doposud jejich majitelé neodstranili a začne je vyzývat k jejich demontování. Část provozovatelů ale už dala najevo, že zařízení dobrovolně neodstraní. Na popud Svazu provozovatelů venkovní reklamy z nich sejmula reklamní obsah a nehradila jej nekomerčním sdělením. Celkem se očekává, že by od komunikací mělo zmizet na 3000 poutačů z celkových asi 25.000 v Česku.

Kvůli postupu státu ve sporu s částí provozovatelů na dnešek svolal ministr dopravy Dan Ťok koordinační schůzku zástupců ministerstva a Ředitelství silnic a dálnic, které by mělo zbylé reklamní poutače od dálnic začít odstraňovat. Takovýto postup ale nebude jednoduchý, úřad očekává, že odstranění billboardů potrvá měsíce.

V první řadě majitelům od začátku září běží pětidenní lhůta na jejich odstranění, poté se na ně začnou kvůli demolici billboardů obracet úřady. Na dálnicích bude tuto agendu vykonávat ministerstvo dopravy, pro silnice první třídy pak jde o agendu krajů. Pokud ani tento krok nepovede k odstranění nosičů, začnou je úřady zakrývat a následně samy bourat. Náklady pak chtějí vymáhat po majitelích zařízení, nebo vlastnících pozemku, na kterých billboardy stojí.

Zatímco někteří provozovatelé billboardy začali odstraňovat, jiní jen reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. "Tím jsme jednostranně podle právního výkladu, který máme k dispozici, změnili charakter ploch, které již nadále nejsou reklamním zařízením tak, jak je definuje zákon," uvedl v tiskovém prohlášení svaz venkovní reklamy.

Podle ministerstva ale názor svazu před soudem neobstojí. "Jestliže bylo konkrétní zařízení jako reklamní zařízení povoleno tam, kde je umístěno, je to stále reklamní zařízení, i když aktuálně nemá reklamní obsah," uvedl po středečním setkání se šéfem svazu Markem Pavlasem ministr Dan Ťok.

Související články

Témata
25. 9. 2017 14:31
Billboard
Také proti billboardům nic nemám, nikdy jsem neviděl ani neslyšel o nějaké vážné dopravní nehodě kvůli billboardům
24. 9. 2017 13:30
Billboard
Přesně tak, kdyby se raději řešil stav silnic a dálnic, a neskákala bych celou dobu v Brna do Prahy..... billboardy půjdou pryč, takže přijdou i o peníze z pronájmů, úplně zbytečně....
22. 9. 2017 10:16
Billboard
Já si myslím, že díky pronájmu, které silnice z billboardů mají, se může více investovat do rekonstrukcí, tak proč to rušit?
21. 9. 2017 14:57
Billboard
Mě taky ne a nechápu proč by to jako někomu mělo vadit.....
19. 9. 2017 13:47
Billboard
Mě billboardy u dálnice ani silnice vůbec nevadí......

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku