Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Britové přestavěli armádní Defender na pohřebák, o zákazníky nemají nouzi

Ondřej Mára Ondřej Mára 7. 10. 2019 • 10:22
19
Zobrazit náhledy (19)
Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender

Říká se, že Land Rover Defender vás odveze kamkoliv. Tak proč ne i na poslední cestu?

Pohřby nejsou příliš veselou událostí a tak není divu, že se o nich příliš nemluví. Co když se ale chcete se svými blízkými rozloučit trochu jinak? Co když je nechcete nechat odvézt na hřbitov v černé dodávce či upraveném kombíku? Právě na tyto případy je připravena britská společnost Alpha 4x4 Funerals, která provozuje speciálně upravený Land Rover Defender.

Společnost vznikla v roce 2003 a za jejím založením stojí Jacqui Whinnett, která nedávno poskytla rozhovor pro web AutoCar. A během něj se pochlubila nejen nevšedním původem vozu, ale také poměrně vysokým zájmem ze strany klientů.

Začněme ale nejdříve u samotného vozu, kterým je Land Rover Defender 130. Ten Jacqui pořídila v roce 2003 a následně ho nechala upravit u společnosti Foley. „Je to bývalý armádní vůz, který tahal rakety Rapier (země-vzduch),“ uvedla Jacqui během rozhovoru. „A protože se jedná o Defender 130, vejde se do něj rakev na délku, zatímco naši konkurenti s Defendery 110 ji musejí ukládat do vozu napříč.

Rakev je uložena na podstavci z leštěného ořechu, pod kterým je připravený úložný prostor na různé dekorační předměty a spouštěcí popruhy. Pro posádku jsou připravena čtyři kožená sedadla a palubní deska se dočkala pouze drobných úprav v podobě stříbrných ovládacích prvků ventilace.

Karoserie vozu byla přelakována do elegantní stříbrné barvy v odstínu Zambezi, do podběhů se nastěhovala výrazná stříbrná litá kola a pod prahy nechybí ani stupínky pro komfortní nastupování. Málokdo by tak nejspíš řekl, že tohle auto už je 26 let staré a má za sebou i tvrdou armádní službu.

Kolegové z AutoCar si navíc všimli, jak se pohřební Defender snadno pohybuje po rozblácených polních cestách, které často vedou k řadě hřbitovů. A Jacqui jim jen potvrdila, že v podobných případech dává pohřební Defender dokonalý smysl. „Umíte si představit jet s klasickým pohřebním vozem přes pole? Utrhnout katalyzátor z Daimleru by mě připravilo o celý výdělek ze zakázky.

A kde se vlastně zrodila myšlenka provozovat pohřební vůz s pohonem 4x4? A proč právě Defender? „Diagnostikovali mi rakovinu a během své léčby jsem měla dostatek času přemýšlet o budoucnosti, pokud nějakou budu mít,“ uvedla Jacqui. „Tou dobou jsem pracovala jako organizátor pohřbů a všimla jsem si, že lidé chtějí mít skutečně originální pohřby. Kolem Land Roverů jsem se pohybovala už dlouho (otec nás vzal jednou jako děti do Safari parku Woburn v jeho Defenderu Series 2 a opice ho téměř rozebraly) a napadlo mě, že jeden by mohl udělat poslední cestu poměrně zajímavou.

V roce 2003 tak pořídila vůz a v následujícím roce ho prezentovala na lokální Land Rover show. Reakce byly pozitivní a business začal pomalu růst. O poslední cestu v Defenderu má zájem řada lidí. Od milovníků značky Land Rover, přes dobrodruhy, cestovatele, farmáře, volnomyšlenkáře, atd. Týdně tak má Jacqui v průměru tři zakázky, za kterými jezdí prakticky po celé Velké Británii.

A jak je na tom nevšední Defender se spolehlivostí? Během úprav v roce 2003 dostal dieselový motor 300 TDi, který nahradil původní benzínovou V8. S motorem pak prý problémy nebyly. Časem se ale prý porouchal spínač světel a odešla nová převodovka. Jinak je prý ale pohřební Defender spolehlivý.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku