Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Brutální Toyota Yaris GRMN vzniká v limitované edici 500 kusů. Bohužel jen pro Japonsko

17. 1. 2022 • 14:01
28
1
Zobrazit náhledy (28)
Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris Toyota GRMN Yaris

Pokud je v dnešní době Yaris GR naprostým zjevením, potom už nevíme, jak nazvat příchod ještě ostřejšího modelu Yaris GRMN. Lehčí a silnější verze sportovního Yarisu bude nabízená v limitované edici 500 kusů v Japonsku.

Jak jsme vás informovali na začátku minulého týdne, Toyota na autosalon v Tokiu dorazila s namakanější edicí Yarisu GR. Je jím znovuzrozený model GRMN. Ten sice jako Yaris GR (japonská verze) přichází s 1,6litrovým tříválcem o výkonu 272 koní, tím ale podobnost s klasickým “GRkem” končí.

Yaris GRMN podstoupil zeštíhlovací kůru, jejímž výsledkem je o 20 kg lehčí auto, tedy 1260 kg. Místo původních 370 Nm nabízí o 20 více, konkrétně 390 Nm. Další změny najdeme u převodovky. Ta má proti GR kratší převodové poměry pro efektivnější využití výkonu motoru. Novinkou jsou samosvorné diferenciály Torsen na obou nápravách. GRMN je širší o 10 mm a podvozkem sedí přibližně o 10 mm níže. Také zde najdeme nových 545 bodových svarů, což napomáhá lepší torzní tuhosti.

Limitovaná edice bude také nabízet dva speciální pakety. V případě paketu Circuit dostanete navíc karbonový zadní spoiler, nástavce prahů, osmnáctipalcová kola BBS, nastavitelné tlumiče Bilstein a také matný lak. Z celkového počtu 500 vyrobených kusů Yarisu GRMN pak Toyota hodlá vyrobit maximálně 50 kusů s tímto paketem.

Druhou možností je paket Rally, který řidiči nabídne ochranný rám, lepší tlumiče, ochranu podvozku a odstranění blíže nespecifikovaných prvků z bodykitu vozu. U tohoto paketu není známo, zda bude omezen počtem vyrobených kusů jako paket Circuit.

Spolu s tímto modelem spouští Toyota personalizovaný program. Majitelé GRMN tak budou mít na základě získaných dat z ostatních vozů přístup k softwarovým vylepšením. Tento program bude mít na starosti samozřejmě tým Gazoo Racing, sportovní divize Toyoty.

Jelikož je v domácím Japonsku o tuto specialitu očekáván obrovský zájem, na stránkách Toyoty bude spuštěn systém, do kterého se potenciální zájemci přihlásí, a pak bude vylosováno 500 šťastlivců. Ti si v přepočtu dle aktuálního kurzu budou muset připravit minimálně 1,38 milionů Kč, což je cenovka základní verze GRMN. 

Autor: Dominik Kovář

Související články

Témata
18. 1. 2022 09:26
Torsen
.... Novinkou jsou samosvorné diferenciály Torsen na obou nápravách...

Jako novinka mi to ani nepřijde, dva Torseny jsou normálně dostupné i u stávající verze GR Sport
Články odjinud