Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ceny nových aut znovu rostly, trend prý ale zpomalil...

ČTK
Diskuze (5)

Ceny nových osobních aut na českém trhu vzrostly v červenci meziročně o 8,7 procenta. Za poslední půlrok se zvýšily o 3,3 procenta, což proti předchozímu pololetí znamená zpomalení o 1,7 procentního bodu. Ceny tak rostly pomaleji než inflace.

Po jejím započtení auta za pololetí zlevnila o 4,7 procenta. Důvodem zvyšování cen jsou problémy v dodavatelských řetězcích, vliv konfliktu na Ukrajině i růst úrokových sazeb. Vyplývá to z pravidelného cenového indexu poradenské společnosti EY.

Od letošního února do července se ceny zvýšily v průměru o 23.117 Kč. Vozy v nejvyšších výbavách zdražily průměrně o 28.518 Kč. V případě základních výbav poskočily ceny směrem vzhůru o 17.716 Kč, ukázala data.

V případě základních výbav nastaly největší cenové nárůsty u čistě elektrických vozů, a to téměř o desetinu, tedy 88.399 Kč. Důvodem byl fakt, že z ceníků vymizely akční cenové nabídky. Druhou nejvíce zdraženým pohonem byla vozidla na LPG s průměrným růstem 8,2 procenta, následovala je vozidla s hybridními pohony (4,7 procenta). Naftové motorizace zdražily nejméně, jen o 2,1 procenta, auta na benzin pak o 3,2 procenta.

"Trend zdražování zaostal za našimi očekáváními. Při pohledu do ceníků jednotlivých výrobců jsme zjistili, že oproti předchozímu období došlo ke zpomalení zvyšování cen, konkrétně o 1,7 procentního bodu. To si mimo jiné vysvětlujeme tím, že automobilky v předchozím období uváděly nové generace modelů na trh, které rapidně zvyšovaly průměrné ceny," uvedl partner EY pro automobilový průmysl Petr Knap.

"Naopak v aktuálně sledovaném období se mnoho ze sledovaných modelů v nové generaci nepředstavilo, což mohlo zdánlivě zpomalit obecné zdražování. Zatím také cenám v Česku napomáhá stabilní kurz české koruny," dodal.

Z hlediska kategorií se zdražování nejvíce dotklo vozů střední třídy, kde průměrné ceny nejnižších výbav vzrostly o 7,5 procenta. Největší podíl na tom měly benzinové motorizace, u kterých ceny narostly o 54 660 Kč. Růst v této třídě mimo jiné ovlivnilo navýšení základní ceny Opelu Insignia o 90.000 Kč a Škody Superb o 65.000 Kč.

Druhá kategorie, za kterou si zákazníci nejvíce připlatí, je MPV s růstem 5,1 procenta. Velký podíl na tom měl 12,7 procentní nárůst u čistě elektrických pohonů, kde například Citroën Berlingo zdražil o 125.000 Kč. Kategorie mini vozů s benzinovými agregáty podražila v základních variantách v průměru o čtyři procenta. Za nejvíce oblíbenou kategorii posledních let SUV si zákazníci připlatí 3,2 procenta.

"Při porovnání cen se základním obdobím, které datujeme k dubnu roku 2018, získáme celkovou hodnotu navýšení o 23,9 procenta bez započtení inflace. Předpokládáme, že prakticky jistě nás překročení hodnoty 25 procent čeká již v dalším vydání cenového indexu v lednu 2023. Původně předpokládané zlevňování elektrických vozů se bohužel nekoná, ba naopak, jedná se o segment, který prošel aktuálně největším zdražováním," uvedl Knap.

V dalším období bude podle Knapa zdražování pokračovat. Důvodem budou nadále trvající problémy v dodavatelských řetězcích a pokračující válečný konflikt na Ukrajině. Významný vliv by na celou situaci mohl mít také negativní vývoj geopolitické situace na Tchaj-wanu, dodal.

ČTK
Diskuze (5)

Doporučujeme

Avatar - WinDiesel
26. 8. 2022 10:45
Re: Asi je na čase…
ee
jak píše Freddka, automobilky mají nyní 2-násobné zisky než před Covidem, takže jim stačí vyrábět polovinu a mají stejné zisky
ony vlastně tím, že vyrábějí málo, uměle zvyšují poptávku a tím i ceny
nedivil bych se, kdyby za tím byla kartelová dohoda !!!
Avatar - WinDiesel
26. 8. 2022 10:43
Re: Ja umim pocitat
já to například chápu ale mnoho lidí ne
25. 8. 2022 13:19
Asi je na čase…
… přestat objednávat nová auta, aby to i automobilky pochopily, že tudy cesta nevede ;-)
25. 8. 2022 10:02
Ja umim pocitat
Ja umim pocitat a kdyz zvednu cenu aut o 20% prvni rok kdy je inflace 5% a druhy rok jen o 10% (ze 120% ze ano) kdyz je inflace pres 15% tak hadej kdo na tom vydelal :-!

Ono prodavat pulku aut oproti pred covidem a mit u toho totozny zisk jako pred covidem, na to nemusis byt matematicky genius, abys pochopil :-!
25. 8. 2022 09:17
Automobilky jsou při zemi
Třeba takový rudl podražil za poslední 2 roky o 50%.

A navíc ty čekačky.
Takže se nedivme, že Fabia má nový ceník. Asi se hodně prodávala základní Fabie 81kW za 379 900, takže již tento motor v základní výbavě není a od 379 900 je 70kW motor.