České auto roku 2007: Opel Corsa

Ondřej Láník
Diskuze (102)
Vítězem ankety, ve které hlasovali motorističtí novináři o nejlepším z nových aut, je Opel Corsa. Škoda Roomster je na druhém místě a za ní se umístil Fiat Grande Punto.

Až půl hodiny před půlnocí se ve čtvrtek 18. ledna v přímém přenosu TV Prima rozhodlo o tom, že v odborné anketě Auto roku 2007 v ČR vyhrál Opel Corsa. Ještě nikdy v historii nebylo hlasování tak dramatické a výsledky tak těsné. Corsa o bod porazila druhou Škodu Roomster a o čtyři body Fiat Grande Punto na třetím místě.

Anketa Auto roku 2007 v ČR, kterou vyhlásily Svaz dovozců automobilů (SDA) a Sdružení automobilového průmyslu (SAP), ve spolupráci s Klubem motoristických novinářů, mělo jako vždy dvě kola. V 1. kole odborná porota, složená z 29 novinářů (předseda poroty Tomáš Hyan nehlasuje), členů KMN, vybírala finálovou pětici z 36 automobilů uvedených v roce 2006 na český trh. Každý porotce měl k dispozici pět hlasů. Z hlasování vzešla tato finálová pětice (v abecedním pořadí): Fiat Grande Punto, Opel Corsa, Suzuki SX4, Škoda Roomster a Toyota Yaris.

Ve druhém kole měl každý porotce k dispozici 25 bodů, které musel rozdělit mezi finalisty tak, aby jasně označil vítěze a maximálně dal jednomu autu 10 bodů.

5.Suzuki SX494

V obou kolech nakonec nehlasovalo všech 28 novinářů. Byla to reakce na to, že někteří z dovozců svá auta do ankety nenominovali (mj. Volkswagen, Audi, Citroen, Ford), byť vozy splňovaly všechna potřebná kritéria. V prvním kole bylo pět hlasů neplatných. Ve druhém kole hlasovalo již jenom 23 novinářů a neplatný byl jeden hlasovací lístek. Klub motoristických novinářů (KMN) je připraven bezprostředně po skončení ankety zahájit jednání s SDA a SAP o podobě příštího ročníku ankety. Jednoznačnou prioritou KMN je, aby do ankety byly zařazeny všechny nové vozy, které se objeví na českém trhu, bez ohledu na stanovisko dovozce.