Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

České elektronické dálniční známky za rohem. Už se ví, kdy přijdou

David Bureš David Bureš 3. 6. 2019 • 08:51
10
5
Zobrazit náhledy (10)
Mýtná brána Mýtná brána Mýtná brána Mýtná brána Mýtná brána

O nahrazení papírových dálničních známek elektronickým mýtem se u nás hovoří už dlouhá léta. Konečně však už víme, kdy dorazí.

Zpoplatnění českých dálnic čeká přespříští rok zásadní změna. Od roku 2021 se počítá se zavedením elektronických dálničních známek, které nahradí dnešní papírové kupóny. Šéf Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica ujistil ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, že se tento termín stihne.

„Konečně se tak přiblížíme ostatním evropským zemím, kde si na sklo auta už nelepí dálniční kupón,“ informoval bezprostředně po jednání s Hořelicou ministr Vladimír Kremlík. Elektronické zpoplatnění dálnic už dnes funguje například v sousedním Slovensku nebo v Maďarsku.

Poplatek za dálnice se tak už nebude platit prostřednictvím papírových kupónů, ale elektronicky. Buď přes internet nebo pomocí speciální mobilní aplikace. Platby, které budou vázány na registrační značku vozidla, bude zaznamenávat informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury. O kontrolu zaplacení mýtného se bude starat kamerový systém, který má využít brány ze současného mýtného systému.

Díky elektronickým dálničním známkám má stát na výběru poplatku více vydělat. Ministerstvo dopravy si tzv. videotollingem slibuje zvýšení příjmů z dálničních poplatků o 220 milionů Kč ročně. Zároveň by se měly snížit provozní náklady až o 120 milionů Kč za rok. Navíc by elektronické mýto mohlo umožnit zavedení tzv. krajských známek, které by platily jen na zpoplatněných silnicích v daném kraji.

Právní rámec k elektronickým dálničním známkám poskytne zákon 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, jehož novela se momentálně nachází ve druhém čtení v poslanecké sněmovně.

Nový ministr dopravy, který je ve funkci od 30. dubna, se při jednání s šéfem SFDI také podrobně seznámil s organizační strukturou úřadu. S jeho ředitelem pak Kremlík jednal o financování silnic druhých a třetích tříd i o sestavování rozpočtu pro příští rok.  SFDI už totiž začal zpracovávat žádosti krajů na financování těchto silnic na příští rok.  

„Chci do dopravní infrastruktury přivést co nejvíce prostředků, co jen bude možné. Je dobrou zprávou, že již máme zajištěné pokračování Operačního programu Doprava, budu usilovat i o zapojení dalších zdrojů mimo národní státní rozpočet,“ řekl k tomu Kremlík, který letos v dubnu ve funkci ministra dopravy nahradil Dana Ťoka.

Související články

Témata
3. 6. 2019 20:41
Re: V UK
Nie myslim road tax. A je to tak ako pisem. Vehicle tax sa plati pri kupe auta(noveha). Je to uplne nieco ine a nema to s pouzivanim ciest nic spolocne. Takze si najpr nieco zisti a potom komentuj.
Avatar - CICERO
3. 6. 2019 13:47
a perlička...
„V současné době se modernizuje 52 kilometrů D1 a v létě k tomu přibydou další dva na sebe navazující úseky od Humpolce směrem na Prahu. Nastane tak situace, o níž jsme celou dobu říkali, že se nesmí stát. Snažíme se však, aby modernizace celých 160 km D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou mohla skončit v roce 2021,“ :D

D1 = největší parkoviště = BIZAAAR
Avatar - Emel
3. 6. 2019 13:20
Re: V UK
Zase mícháš různé věcí dohromady.
- Road tax... myslíš Vehicle tax? To je obdoba naší silniční daně, kterou u nás platí podnikatelé. Ta ale nemá žádný vztah k dálnici. Důležitý rozdíl je taky v tom, že ji neplatí cizinci. Jinak Britové mají na některých úsecích normálně mýto.
- Drahé kamery už na dálnici stejně máme, protože slouží k fungování mýtných bran pro kamiony, které platí mýto dle ujeté vzdálenosti. Pro tranzitní zemi typu ČR je tohle zásadní věc.
- Elektronické dálniční známky tak jak fungují na Slovensku jsou ideální řešení a doufám, že to u nás bude fungovat stejně. Jo, možná by mohly být s plovoucí dobou platnosti... ale to je z mého pohledu celkem detail, ty měsíční plovoucí jsou a ty roční si člověk kupuje při dlouhodobém provozování auta a tam to jsou drobné.
3. 6. 2019 11:49
V UK
V UK sa plati Road tax(cestna dan) platena podla vysky vypustenej CO2. To znamena ze Tesla to ma za 0, hybrid za 20 a Ferrari za 500. Vyhoda je v tom ze sa to plati na rok bez ohladu na mesiac. To znamena ak v juny tak do nasledujuceho juna nie tak debilne ako to je na Slovensku. Samozrejme po predaji auta sa vam peniaze za mesiace zaplatene naviac vratia spat. Niesu k tomu potrebne ziadne drahe kamery ktore to kontroluju, stacia policajti ktory pojdu nahodne oproti vam a ak im zasvieti ze vase auto nema zaplatenu cestnu dan tak vam pride domov taka pokuta ze nabuduce to budete kipovat uz 2 tyzdne dopredu. Uvidime akym sposobom to bude fungovat u Vas.
Avatar - CICERO
3. 6. 2019 11:21
Hurááá dálnice zadarmo! KONECNE DEKUJEME !!!
O kontrolu zaplacení mýtného se bude starat kamerový systém, přichází doba obcházení... drc drc drc au (náprava v 3,14či... ) ((ještě že platit se nemusí a jezdí se 160+ i ve zužení (pokud se nestojí kvulí amíkům...) hihihihihi ))

A pane ministře! Tu zku*ven*u novelu bod. zákona nikdo přepracovávat nebude? rušit se taky nebudou? MATE BODY ? ANO VSECH 12 POD PAZOOO 3,14ĆOOOO

Nechal jsem se vyšetřit národním ústavem pro dopravní ideologie. A tohle je výsledek, celý resort stojí zamnou! A mě stojí kvůli němu! Amen! Váš Prime iér ! … ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku