Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chrysler bude v USA vyrábět plně elektrický Fiat 500

Dan Vořechovský Dan Vořechovský 23. 3. 2010 • 13:09
5
Chrysler bude od roku 2012 v USA prodávat model 500 od svého italského partnera, automobilky Fiat, s plně elektrickým pohonem, který pro pětistovku vyvíjí. Vůz by měl na jedno nabití ujet více než 160 kilometrů.

Americká automobilka Chrysler v pondělí oficiálně oznámila, že pro italský vůz Fiat 500 vyvine elektrický pohon. Prodej plně elektrického modelu Fiat 500 by měl být zahájen v roce 2012 v USA. Dva roky do zahájení prodeje potřebuje Chrysler k překonání technologických překážek, kterým musí čelit při vývoji baterie a motoru.

Americká automobilka počítá s prodejem i na zahraničních trzích, avšak konkrétní údaje sdělí až před zahájením prodeje na domácím trhu. Inženýři Chrysleru v Auburn Hills aktuálně pracují na vývoji elektrické baterie, která by měla vozu zajistit dojezd 100 mil (zhruba 161 km). Dobíjení baterií bude probíhat z běžné domácí sítě.

Systém pohonu Fiatu 500EV, který se objevil tento rok na autosalonu v Detroitu, sestává ze tří částí: vysoce výkonného elektromotoru, Li-Ion baterie a řídicí jednotky, která bude řídit toky energie. Cenu elektrické pětistovky sice Chrysler neoznámil, učiní tak před zahájením prodeje v USA, avšak tvrdí, že bude srovnatelná s konkurenčními elektromobily.

Chrysler však výrazně zaostane za svými hlavními konkurenty na americkém trhu. S uvedením plně elektrických vozů na trh v letošním roce počítají obě americké automobilky General Motors a Ford. V USA se letos začne také prodávat elektromobil Leaf od japonské automobilky Nissan.

Chrysler ještě v roce 2008 pod tehdejším vlastníkem, finanční společností Cerberus Capital Management, plánoval, že v roce 2010 na trh uvede svůj první elektromobil. Chrysler pracoval na vývoji elektropohonu pro Jeep, minivan Chrysler a sportovní vůz Dodge. Některá z variant se pak měla na trhu objevit právě v tomto roce.

Už v únoru Chrysler oznámil, že bude v Mexiku vyrábět Fiat 500 určený pro americký trh (Chrysler hodlá v Americe vyrábět a prodávat přes 100 tisíc Fiatů 500 ročně).

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
24. 3. 2010 09:56
Re: Vyhozené peníze
Tady jde o to, že ten projekt byl skoro hotový a příprava na sériovou výrobu byla už taky v určité fázi....

Takže utopení k ledu znamenalo vyhozené peníze od americké vlády a od Cerberusu....

A duo TaC/Caravan pořád v usa boduje a v Kanadě ještě víc...
Takže hybrid by si možná koupili i lidi co jinak benzín nechtějí.
23. 3. 2010 20:26
Re: Vyhozené peníze
Nikde není psaný, že ty pošty ty TaCéčka nedostanou. Otázkou zní, jestli má cenu to v této době uvádět na trh. A myslím, že nejsou antolik blbý aby nevěděli, zda to cenu má a nebo ne. Vidím to jako dobrou cestu začít od menších aut, kde trakční motor plus baterie přeci jen vydrží dýl, je daleko funkčnější. Když s tím budou mít dobré zkušenosti.. je čas to pořádně připravit i prom větší auta. Vidím to jako dobrou cestu. Auta s elektrickým pohonem prostě automobilku nespasí... to je jen malá vábnička... ;-)
Avatar - Barrichello
23. 3. 2010 15:13
Re: Vyhozené peníze
Nikdo?

Zajímvý, až na to že ty TaC chtěla koupit americká pošta USPS a energetické firmy, které by si je samozřejmě nabíjely samy za "levno".
Já vím, bylo by to jen pár kousků no, zhruba přišly o prodej tak cca 500-2000 aut a to by si to možná koupil ještě nějaký šílenec v usa a can :o)))
23. 3. 2010 14:45
Re: Vyhozené peníze
No možná jim došlo, že vyrábět třeba těžkou dodávku na elektrický pohon, kterou nemá kdo koupit s vyjímkou jednoho potrhlého čecha nemá moc velký smysl. Ono opravdu elektromobily se stále jeví jako slepá větev a okusy výrobců o změn jaksi na to zatím nic nemění...
Ono funkční elektrikcý pohon v malém autě má stále ještě větší smysl než v Caravanu. Ať se ti to líbí a nebo ne... ;-)
Avatar - Barrichello
23. 3. 2010 08:38
Vyhozené peníze
přitém ten elektrický Townandcountrynebo dodge Circuit by určitě měli úspěch no....

Místo toho se bude vyvjíjetněco jiného a úspěchy zatím vyžerou jiní....
No, tahle kauza se Fiatu těžce nepovedla.
Články odjinud