Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chybování řidičů v dopravním značení: Někdy je to maglajz

Petr Barták Petr Barták 12. 6. 2022 • 02:28
23
2
Zobrazit náhledy (23)
Nebezpečné klesání (A5a) Nebezpečné stoupání (A5b) Nerovnost vozovky (A7a) Příčný práh (A7b) Zvířata (A13) Zvěř (A14) Přikázaný směr jízdy zde vpravo (C3a) Přikázaný směr jízdy zde vlevo (C3b) Přikázaný směr jízdy vpravo (C2b) Přikázaný směr jízdy vlevo (C2c) Zásobování (E12) Dopravní obsluha (E13) Jednoduchá podélná čára souvislá (V1a) Dvojitá podélná čára souvislá (V1b) Místo pro přecházení chodců (V7b) Přejezd pro jízdní kola (V8a) Dopravní značka V12a Dopravní značka V12e

Omezování dopravy zejména ve městech se projevuje i přibýváním dopravních značek. Třeba stopku zná každý motorista. Ovšem co říká třeba tvar pruhů na silnici nebo jejich barva, v tom už se může plést. Nevěříte?

Na počátku byl dotaz čtenáře, který nám poslal spolu s fotkou bílých pravoúhlých obrazců na vozovce. Prý co je to značení, zda koridor pro chodce, nebo přejezd pro jízdní kola, a jak se tam má chovat. Když jsme se zeptali kompetentních lidí na ministerstvu dopravy, odpověď byla sice rychlá, ale bohužel chybná. Naši čtenáři a odborníci z autoškolství jsou ovšem poučenější, a tak bylo vše uvedeno na pravou míru. Více v textu níže Chodec, nebo cyklista?

Tak nás napadlo, že podobných případů, kdy řidiči trochu tápají, může být vícero. A potvrdil nám to jak dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize nula, tak předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Vodorovné značení vůbec dává motoristům zabrat. Své o tom vědí třeba v hlavním městě, kde se cyklopruhy množí geometrickou řadou. Jenže do některých můžete vjet bez obav, do jiných jen tehdy, když tam nejede zrovna cyklista, a do dalšího vůbec nikdy. Navíc některé ze symbolů z ulic průběžně mizí, jiné přibývají. Jak se v nich vyznat? Více v odstavci níže Zamotané cyklopruhy.

Video se připravuje ...

Někdy rozhoduje jen barva, jako je tomu v případě klikaté čáry u krajnice. Co vlastně značí bílá klikatice a co žlutá – třeba na vyvýšené vozovce mezi chodníkem a nástupištěm do tramvaje? Více v textu Jak se vyznat v klikaticích.

A i když je barva čáry jen bílá, rozhoduje také jejich počet – třeba v případě bílé čáry souvislé a dvojité bílé čáry souvislé. Všichni řidiči vědí, že souvislá bílá čára se nemá přejíždět. Je vám však jasný rozdíl mezi jednoduchou podélnou čarou souvislou a dvojitou podélnou čarou souvislou? Víte tedy, zda na takovém můžete předjíždět, objíždět překážku nebo odbočovat vlevo? Více v textu Bílá čára a zeď. Jasno není mnohým šoférům ani v otázce, zda mohou vjet do zóny, kam má povolen vjezd pouze skupina vozidel zajišťující zásobování, případně dopravní obsluhu. Víte, kdo do těchto kategorií spadá, a je mezi nimi vůbec rozdíl? Více v odstavci Co je víc: zásobování, nebo obsluha?

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Vyzkoušet za 1 Kč

Už mám předplatné -

Související články

Témata
Avatar - petr petrumr
12. 6. 2022 20:05
Re: "Chybování řidičů v dopravním značení: Někdy je to magla
Když se někde mění dopravní značení, tak co má být upraveno je 15 dní na nástěnce pro vyjádření policie , města a firmy dopravního značení. Jestli v praze mají fialovou policii co nic pro lidi nedělá, tak je to problém pražáčků.
12. 6. 2022 14:04
"Chybování řidičů v dopravním značení: Někdy je to maglajz"
Oni vodiči robia nejaké dopravné značenie, že v ňom chybujú? A "maglajz"...? Aký nevzdelaný sedliak vymyslel ten titulok? Novinársky odpad s označením Premium, aká krása...
Články odjinud