Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cupra Ateca 2.0 TSI 221 kW DSG 4Drive – Opravdu sportuje ráda?

Martin Machala Martin Machala 26. 11. 2018 • 17:32
52
49
Zobrazit náhledy (52)
suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo

Seat si založil vlastní sportovní značku. Jmenuje se povědomě Cupra a jako první sportuje SUV Ateca. Opravdu sportuje?

Design, interiér


Cupra má být tím, čím je pro Fiat jeho subznačka Abarth. Však taky do Španělska zběhl bývalý nejvyšší abarťhák, pan Antonio Labate. Právě on mi na začátku roku na okruhu Terramar vysvětloval, co chce Seat novým brandem říct. „O luxus a exkluzivitu nejde, Cupra znamená hlavně sport a emoce,“ řekl charismatický Ital s naprosto nezaměnitelnou vizáží a stylem. A pak mě ještě opravil, že logo Cupry není zlaté, ale měděné (jasně, cuprum, měď…) a že samotný znak má symbolizovat dvě těla zrcadlově zaklesnutá do sebe. Takové splynutí, jakoby… Naše krátké povídání zakončil tím, že volba SUV jako prvního modelu sportovně zaměřené značky může vypadat zvláštně, mám si ale počkat na svezení.

Počkal jsem si, a pokud jste se už koukli na rychlé kolečko s Cuprou Atecou, víte, jak první produkt nové španělské značky v Mostě dopadl. Tedy na rovinu – závodní trať není pro Cupru Atecu úplně nejvhodnější, jak je to ale jinde? Při běžnějším režimu použití? Podíváme se na to a samozřejmě si připomeneme i ten Most.

Tohle není obyčejná ateca

S obrandováním atecy si dali ve Španělsku docela práci, aby vám došlo, že tohle Seat fakt není. Měděná zaklesnutá těla v masce chladiče už o moc větší být nemohla, nápis Cupra se otiskl také do předního nárazníku, vévodí rovněž pátým dveřím, na nichž pochopitelně nechybí ani logo. Zvlášť v kombinaci s matnou šedou a příplatkovými „měděnými“ liťáky (+26.900 Kč) tohle hot-SUV nepřehlédnete. Na mě bylo těch zvýrazňujících prvků v konkrétním testovaném případě možná až moc, ale tady asi víc než kdy jindy záleží na vkusu každého zákazníka. Cupra každopádně vidět je. A taky slyšet, díky čtveřici koncovek. Zvuk je to ovšem příjemný, přirozený, hutný… Neobtěžuje ani v nejostřejším režimu „cupra“, kdy se podle očekávání přeplňovaný zážehový dvoulitr projevuje nejvíc.

suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo  

Uvnitř jsem byl doma hned nejen díky tomu, že jsem s dlouhodobou atecou strávil velmi příjemný rok, interiér SUV od Seatu je zkrátka natolik uživatelsky přívětivý, že předchozí zkušenost není ani potřeba. Oldschoolovější infotainment s displejem o velikosti osm palců, který lemují klasická tlačítka, beru jako jednoznačný klad. O odlišení cupry se stará hlavně nepřehlédnutelný volant s mohutným věncem (ve spodní části je „sportovně“ zploštělý) a samozřejmě velkým měděným logem uprostřed. Novinkou pro mě byl i kompletně digitální přístrojový štít (pro Cupru Atecu standardní výbava), který je graficky a uživatelsky podle mě tím nejlepším, co na tomto poli koncern Volkswagen zatím předvedl. Jednou z možností jsou totiž v podstatě klasické „budíky“ – ty mi velmi připomněly naši dlouhodobou atecu. A pokud se rozhodnete třeba pro okruh, můžete si promítnout „cupráckou“ verzi přístrojů s dominantním otáčkoměrem. Proč je to v zásadě zbytečné, si vysvětlíme v jezdících kapitolách.

Ještě před tím se hezky usadíme, pěkně pohodlně, alcantarou potažené sedačky s integrovanými opěrkami zůstávají stále v prvé řadě pohodlné. O boční vedení sice doplněny jsou, ale rozhodně nesvírají. Sedí se opravdu dost vysoko, a to i vzhledem k SUV příslušnosti. Čekal jsem, že Cupra Ateca bude v tomto směru více nakloněna řidiči. Pokud jste však viděli v úvodu zmíněné video, asi úplně nemá cenu cupře vyčítat vyšší posez…

Motor, jízdní vlastnosti


Motor

Začneme tedy na okruhu, když už máte určitě to video nakoukané. A popravdě, i mě nejvíc zajímalo, jestli Cupra Ateca dostojí slibům a opravdu předvede něco sportovního. Něco nad rámec běžných SUV.

Pokud jde o samotnou sílu motoru, tady se ateca jako cupra opravdu předvádí. Výkon rovných 300 koní převedený na stovkové zrychlení za 5,2 s samozřejmě přinese odpovídající a velmi citelnou dynamiku v přímce, jak už ale napsal Standa v prvních jízdních dojmech, cesta otáčkoměrem je nesmírně hladká a bez čehokoliv, co by připomínalo jakoukoliv špičku. To platí pro všechny jízdní režimy bez rozdílu, v tom nejostřejším je nejvýraznější změnou větší hluk od koncovek výfuku. Dokonale lineární charakter zůstává.

video

Tohle bych jako problém neviděl, tak holt dvoulitr své maximum 400 N.m předkládá plynule. Možná to není tak efektní, ale zase uživatelsky přívětivé. Tohle spojení jsem už tady, myslím, jednou použil. Co mě však dokonale štvalo a vyvádělo z míry, bylo svéhlavé DSG. Manuální režim a cupra mód? Neblbni, kamaráde, řadit budu vždycky já. Ještě bych dokázal pochopit, že se konstruktéři úzkostlivě snažili ochránit motor před zhoubou otáček u červeného pole a sedmistupňovou dvouspojku naučili, aby něco podobného nikdy nedopustila. Ale proč proboha sama podřazuje, to jsem nepochopil. Vždyť jsme o tom čtvrt hodinu hovořili, že je maximum točivého momentu k dispozici neustále a furt! Tak proč na výjezdu pod plným plynem podřadí, motor na chvilku vyletí do otáček, ale pozor, blíží se červené pole, rychle zase o stupeň výš! Naprostý nesmysl. Místo, abych se vyvezl na snadno dostupné vlně newtonmetrů, převodovka plynulou akceleraci zhatí. Nakonec jsem na manuální mód rezignoval a jenom šlapal na plyn.

suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo  

Bremba přibrzďovala…

Na testovaném kousku se objevila příplatková brzdová soustava s vrtanými kotouči od Bremba, celé to stálo 64.900 Kč. Je to opravdu hodně, navíc mám trochu pocit, že ani tahle investice neudělá z Cupry Atecy okruhový stroj. Už zhruba po čtvrthodince jsem cítil, že účinek není stoprocentní. Jel jsem dost ostře, víc než tvrdé brzdy před zatáčkou ale bremba podle mě potrápil známý systém XDS. Tedy přibrzďování v zatáčkách. Už se neopakuje totální vadnutí jako u druhé generace Fabie RS, která už ve druhém kole skoro nebrzdila. Stále je to však pro brzdy natolik náročná disciplína, že víc než pár koleček v perfektní kondici nevydrží.

suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo  

Těžko říct, jak by se Cupra Ateca projevovala v zatáčkách bez zmíněného systému XDS, ani přibrzďování však SUV nedokázalo přetvořit ve zvlášť agilní náčiní. Začíná to už vyšší pozicí za volantem a pokračuje poddajnými tlumiči i v nejtvrdším režimu cupru. Ano, ateca dostala v základu adaptivní tlumiče DCC, jejich přítomnost podvozku celkově velice prospěla, k tomu se ještě dostanu. Módu cupra by však rozhodně pomohlo tužší nastavení. Když už chci postavit sportovní SUV, mám k dispozici adaptivní tlumiče a vybavím kolečko jízdních režimů symbolem se šachovnicovou vlajkou, tak si přece můžu dovolit něco jako party mód. Škoda, Cupra Ateca se tak v oblouku dost naklání (i když je proti ostatním atecám snížená o 10 mm) a vzdor snaze systému XDS přichází nedotáčivost docela brzo. Tady ale připomínám hraniční okruhové zacházení a taky fakt, že chuděra už měla zimní papuče. Na letních by lepila nepochybně víc.

Nerovnosti v pohodě

U dlouhodobě testované atecy jsme jako jeden muž svorně hlásili, že je její neadaptivní podvozek dost tuhý. Netloukl, s narůstající rychlostí se navíc filtrování výmolů zlepšovalo, základ ale byl zkrátka dost tvrdý, s našimi devatenáctkami obzvlášť.

Cupra Ateca měla taky devatenáctky, má být sportovnější, ale díky adaptivním tlumičům vzdorovala nerovnostem vlastně ukázkově. Vím, napsal jsem, že v Mostě mohla být v nejostřejším režimu tvrdší, to je ale extrém. Při normálnější jízdě je podvozek podobně tuhý jako u dlouhodobé atecy, nerovnosti však zvládá líp, a to i v nižších rychlostech. Čekal jsem nespokojené kopance, nepřišly.

video

Velice chválím řízení, líbilo se mi na okruhu i v běžném provozu. Elektromechanický posilovač umí v koncernu tradičně dobře naladit, u Seatu se naštěstí vyvarovali zbytečně „sportovního“ a přehnaně tuhého řízení a i v módu cupra funguje lehce s přiměřenou zpětnou vazbou. Převod řízení je navíc proměnný, přiznám se, že zlepšováku jsem si nevšiml. Rozhodně dobrá zpráva – nastavení se povedlo natolik, že neobtěžuje a nejspíš i pomáhá.

Na okruhu při plném zatížení se spotřeba samozřejmě úplně v pohodě mrkla ke dvaceti litrům, s jenom trochu lehčí nohou se ale dá jezdit za devět, přidejte město a dálnici a dostanete se zhruba k jedenáctilitrovým průměrům. To bych z dlouhodobějšího pohledu viděl asi jako nejreprezentativnější hodnotu.

Závěr


Závěr

Takže jak? Antonio mi slíbil sportovní charakter a že mám o vhodnosti SUV jako první volby pro Cupru přemýšlet až tehdy, když se s atecou svezu. Svezl jsem se a budu muset trvat na svém – ačkoliv je Cupra Ateca vynikající auto, sportovní je hlavně výkonem svého motoru. Síla dvoulitru je úžasná, naprosto plynulý zátah je možná trochu sterilnější, ale pro běžné využití velmi vhodný, spotřeba se navíc může pohybovat kolem rozumných devíti litrů. Daleko méně sportovní je naladění převodovky DSG, která si i v manuálním režimu řadí, jak chce. Podvozek sice snížili o deset milimetrů, ani v nejsportovnějším módu však není tak tvrdý, aby se Cupra Ateca nenakláněla. Zkrátka SUV… Přibrzďovací systém XDS není všemocný, navíc kvůli němu rychleji vadnou brzdy – i v testovaném Brembo případě. Nedotáčivost tedy přicházela docela brzo, připomínám však použité zimní pneu.

Cupra Ateca nabízí vynikající dynamiku, má krásný zvuk, vypadá hezky nabroušeně, ale aby bylo tohle SUV opravdu „hot“, mělo by přidat v zatáčkách. Uvidíme, jakým směrem se značka Cupra vydá dál. V úvodu zmíněném Terramaru jsem zahlédl Cupru Ibizu, podle Antonia tehdy ještě nebylo jisté, jestli se dočká výroby. Přimlouval bych se, pro Cupru by to byl vhodnější adept. A mohla by být taky o něco levnější než Cupra Ateca, která přijde minimálně na 1.199.900 Kč. Testovaná šedivka pak stála 1.432.600 Kč.

suv seat testy video sportovni redakcnivideo suv seat testy video sportovni redakcnivideo  


Nejlevnější verze modelu 543.900 Kč (1.0 TSI/85 kW Style)
Základ s testovaným motorem 1.199.900 Kč (Cupra Ateca 2.0 TSI/221 kW DSG 4Drive)
Testovaný vůz bez příplatků 1.199.900 Kč (Cupra Ateca 2.0 TSI/221 kW DSG 4Drive)
Testovaný vůz s výbavou 1.432.600 Kč (Cupra Ateca 2.0 TSI/221 kW DSG 4Drive)

Plusy

  • Silný a relativně úsporný motor
  • Vynikající tlumení nerovností
  • Výborné řízení se slušnou zpětnou vazbou
  • Celková uživatelská přívětivost
  • Kompletní výbava

Minusy

  • Agilita jako u „normální“ atecy
  • Při ostré jízdě vadnou i příplatková Bremba
  • DSG řadí samo i v manuálním režimu

Foto: Ondřej Lilling

Zobrazit celý článek
Témata
Cupra Ateca 2.0 TSI 221 kW DSG 4Drive
Cena základní sestavy 1 199 900 Kč
Výbava základní sestavy Devatenáctipalcová lití kola, adaptivní podvozek DCC, dvouzónová automatická klimatizace, indukční nabíjení mobilu, digitální přístrojový štít, elektricky ovládaná, vyhřívaná a sklopná vnější zpětná zrcátka, elektricky ovládaná boční okna, XDS, full LED přední světlomety, bezklíčkové ovládání, kolenní airbag řidiče, navigace, bluetooth handsfree, dešťový a světelný senzor, samozatmívací vnitřní zpětné zrcátko, automatické parkování, přední a zadní parkovací senzory, parkovací kamera, tempomat. Kč
Cena testované sestavy 1 432 600 Kč
Výbava testované sestavy Devatenáctipalcová litá kola Copper (+26.900 Kč), alarm (+6900 Kč), Beats audio (+13.500 Kč), elektrické ovládání pátých dveří (+13.200 Kč), digitální příjem rádia (+5500 Kč), paket Comfort & Drive Plus (+25.500 Kč), paket Winter – vyhřívané přední sedačky, vyhřívané trysky ostřikovačů předního skla, předních světlometů, ukazatel stavu kapaliny nádobky ostřikovačů (+11.900 Kč), panoramatické střešní okno (+22.900 Kč), performance brzdy Brembo (+64.900 Kč), tažné zařízení (+21.500 Kč), vyhřívané čelní sklo (+4900 Kč). Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1984
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 221 / 5300
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 400 / 2000 - 5200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 247
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.2
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): - / - / 8.5
Emise CO2: 168
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 485 / 1604
Objem nádrže (l): 55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1632 / 518
Rozměr pneu: 245/40 R19
Cupra Ateca 2.0 TSI 221 kW DSG 4Drive
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4376
b) šířka (mm): 1841
c) výška (mm): 1615
d) rozvor (mm): 2631
e) rozchod vpředu (mm): 1573
f) rozchod vzadu (mm): 1547
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 860 / 1150
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 630 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 1020
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1460
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 680
výška opěradla vzadu (mm): 680
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Avatar - whatever
2. 12. 2018 21:53
Re: Žádná změna
Keďže VW nemá v podstate žiadnu RWD platformu (Porsche ju asi Seatu nedá), tak by som v niečo také vôbec nedúfal. Cupra bude proste značka, ktorá bude montovať 2.0 TSI do bežných koncernových modelov spolu s plastovými okrasami z police vidieckej slovnaftky. Proste, "nová" značka za minimum prachov a s minimom námahy. Das Auto style.
2. 12. 2018 11:11
Re: Žádná změna
Ooo, prepac, ze ti niekto siahol na Skodovku. Tu nikto okrem teba neprska, ale diskutuje.
Nemam radsej ani Seat, ani Skodovku, ale mam nejaky vkus a ten rozhoduje o tom, co sa mi paci a o nie.
O designe aut rozhoduje velky koncern a urcite nie sama Skodovka. Tie tvoje Skoda designove markanty su koncernove.
A ak ja porovnavam design Toleda s Rapidom a Atecy s Karoqom, tak tie Seatacke verzie koncernoveho auta vyzeraju postatne lesie a vyvazenejsie. Ak by sa mi pacili viac Skodovacke, tak to kludne priznam.
2. 12. 2018 09:49
Re: Žádná změna
Můžeš prskat jak chceš, ale Toledo i Ateca mají designové markanty Škodovky. Pokud bych měl rád značku SEAT, tak by mě hodně štvalo, že má víc než polovinu aut s designem jiné značky. Chápu, že v koncernu jsou auta technicky napříč značkami skoro stejné. Ale nevím, proč SEAT rezignoval na vlastní design.
1. 12. 2018 23:15
Re: Cupra Sportivo
SUV je ted prej trendy, vsichni si ho KUPUJI. Kdyz se jich zeptas proc, tak ti vetsinou odpovi nejaky uplny blabol, jakoze je bezpecnejsi a podobne. Marketing "at its best". Je dost mozne, ze to diky euronormam trochu opadne, tyhle krabice jsou velke, tezke, uvidime.
Proto prisla jako prvni Ateca Cupra a ne treba Ibiza Cupra.

Ja to auto chapu, ale urcite nechapu jeho cenu hodne pres milion korun. Neverim, ze si zakaznik za 1,4mio koupi seata s dvoulitrem. Za lehce vyssi cenu je snad s takovym motorem i premie (ktera ma ale jako vrchol jeste uplne jine motory) a navic lepsi moznosti individualizace a vybavy.
Avatar - petous
1. 12. 2018 22:39
Re: Žádná změna
APR nabízí samostatně software pro DSG který to řeší, dokonce se pak dá motor držet na omezovači bez řazení.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud