Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Daewoo Automobile Romania jde do privatizace, zájem mají Ford, GM i Tata

Ondřej Láník Ondřej Láník 16. 1. 2007
35
Rumunská vláda automobilku připravuje na prodej třetímu vlastníkovi. Mezi vážnými zájemci jsou giganti jako GM, Ford, ale také indická Tata Group.

Rumunská odnož korejské skupiny Daewoo Motor Co. se loni osamostatnila, když odkoupila od korejské matky 51 % svých akcií a licenční práva na výrobu vozů. Nyní rumunská vláda automobilku připravuje na prodej třetímu vlastníkovi. Mezi vážnými zájemci jsou giganti jako GM, Ford, ale také indická Tata Group.

Rumunská automobilka Daewoo Automobile Romania vznikla v roce 1994 jako společný podnik státu a korejské průmyslové skupiny Daewoo Motor. V automobilce postavené v sedmdesátých letech se dlouhá léta licenčně vyráběly automobily původem francouzské konstrukce. Od poloviny devadesátých let pak byly vystřídány korejskými vozy, které zase měly původ v konstrukcích GM. Do dnešních dnů se vyrábí modely Daewoo Cielo (u nás dříve Nexia), Nubira a Matiz. I když majetkově již nemá rumunské a korejské Daewoo nic společného, firma si ponechává původní název i klientelu.

Nejnovější zprávou v průběhu privatizace je doručení nabídky indické Tata Group, která ovládá automobilku Tata Motors. Ta je největším indickým výrobcem automobilů a již léta se připravuje na expanzi na vyspělé evropské trhy. Asi nejdůležitějším krokem bylo uvedení modelu Indica pod obchodním jménem CityRover, což ale ni jedné firmě nepřineslo velký obchodní úspěch. První evropská továrna by mohla být pro Tatu dobrým odrazovým můstkem.

Témata

Diskuse: Přidat názor

Avatar - VDC
uz se bojim
VDC
| 17. 1. 2007
[odkaz]%3Fq%3D%2522t…
Avatar - VDC
uz se bojim
VDC
| 17. 1. 2007
Jo tak pardon, to je Tatra. >:D :*) Nenapadlo me, ze by nasinec udelal takovej hnus.
Avatar - VDC
uz se bojim
VDC
| 17. 1. 2007
Naky tu uz davno jezdej - takovej hnusnej uzitkac, ma to predni svetla ze 120ky (!), zrcatka a dvere z favorita a zadni svetla z Favoritu Pickup, jesi se nepletu. Tata Beta se to jmenuje.
Avatar - VDC
naco?
VDC
| 17. 1. 2007
A jaky? Ja si vzpominam jen na Racer, Nexii a Espero ("auto, kteremu muzete verit"), ale to me zas tak krasny neprislo... i kdyz pockej... sveho casu nejhezci KOREJSKA auticka... tak to mozna jo. :-)
Mudrlanti sa ozvali....
Klaudius
| 17. 1. 2007
presne, ale kto vyraba, tak sa aj uci a zajtra moze byt uplne niekde inde ako bol vcera -